ελληνική μουσική
    527 online   ·  210.840 μέλη

    ασκήσεις φωνητικής

    antreas94
    21.04.2016, 17:57

    Καλησπερα  λεγομαι αντρεας ,ειμαι 22 χρονων και ειμαι νεος στο φορουμ σας . Μπηκα εδω ψαχνοντας ασκησεις φωνητικης . Δεν εχω ασχοληθει με την μουσικη , δεν εχω ιδεα δηλαδη,αλλα μ'αρεσε απο μικρος μα δεν μου επετρεψαν οι γονεις μου τοτε να παω σε μουσικο σχολειο και εχω αποφασισει να κανω μια προσπαθεια τωρα μονος μου ξεκινοντας να τραγουδαω κομματια ειτε απο γιουτιουμπ ειτε απο καραοκε που βρηκα στο youtube πανω σε λαϊκα κομματια και εχω γραψει και εχω ηχογραφησει προχειρα στο κινητο μου καποια δικα μου κομματια.Δεν ξεκιναω μαθηματα με δασκαλο γιατι πληρωνω ηδη μια ιδιωτικη σχολη που σπουδαζω πανω σε αλλη ειδικοτητα που εχει σχεση με τη δουλεια που κανω αυτη τη στιγμη.Θα ηθελα τωρα απο σας αν μπουρουσατε να με βοηθησετε πανω σε καποια πραγματα που δεν μπορω να βρω πουθενα προς το παρων.Αυτα ειναι :
    - Μπορω να βρω ασκησεις φωνητικης στο ιντερνετ απο καπου που να εξηγουνται καλα ωστε αν μπορεσω να ξεκινησω απο καπου;
    -Που θα μπορουσα να δειξω τη δουλεια που εχω κανει ως τωρα για να μου πουν τη γνωμη τους για τη φωνη μου και τα τραγουδια μου


    MARIAXANIA
    11.05.2016, 21:01

    Πολυ γρηγορα θα σου πω ότι δεν μπορείς να ξεκινήσεις μόνος σου καθώς είναι πολύ επικίνδυνο να καταστρέψεις τη φωνή σου με λάθος χειρισμούς. Ένας καλός δάσκαλος είναι απαραίτητος. Μπορείς να το κάνεις όταν έχεις τη δυνατότητα. Μια γνώμη μπορείς να πάρεις δωρεάν σε ένα ωδείο κλείνοντας ραντεβού με κάποιον δάσκαλο φωνητικής

    [ τροποποιήθηκε από τον/την MARIAXANIA, 11-05-2016 21:01 ]


    antreas94
    16.05.2016, 16:10
    Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση θα το ψαξω να παω σε καποιο ωδειο να παρω μια γνωμη γιατι με ενδιαφερει πολυ ευψαριστω και παλι
    Gkely
    17.05.2016, 00:54
    Συμφωνω και εγώ με MARIAXANIA .Εμένα ο δάσκαλος στα πρώτα μαθηματα μου έλεγε οτι καναμε εκει απο ασκήσεις να μην το κανω μετά μονη στο σπιτι γιατι το πιο πιθανό θα ειναι να τα κανω λάθος και φυσικά κατι τετοιο βλάπτει τη φωνη.Για να κάνει ασκήσεις φωνητικής μονος του καποιος θα πρέπει να ξερει απο τοποθέτηση και αναπνοές .Αυτο που μάλλον θα σου πει ο δάσκαλος οτι επιτρέπεται να κανεις ισως να ειναι ασκησεις αναπνοών ,διαφράγματος .Πήγαινε σε καποιο δάσκαλο και οτι σου λέει να κάνεις γιατι μεσω διαδικτύου δεν μπορείς να ξεκινήσεις μαθηματα όπως πχ και σε ασκήσεις γυμναστικής υπάρχει ο κινδυνος αν δεν γινονται σωστα να υπάρξει καποιος τραυματισμος ετσι και με τη φωνη.Αυτη η ταπεινή μου αποψη ως πρωην μαθήτρια φωνητικής
    angel11
    19.05.2016, 23:10
    Καλησπέρα ,συμφωνώ και εγω με Κελυ και Μαρια .Οι ασκήσεις στα ωδεια ειναι μονο για να γινονται στο ωδειο με δάσκαλο .Πιστευω οτι με το να κάνεις μονος ασκησεις φωνητικής κουράζοντας τη φωνη σου σε όλη της την έκταση χωρις καποιο δάσκαλο ωστε να σου λέει αν η χρηση φωνης ειναι σωστη θα σε βλάψει και δυστυχως για όσους τραγουδάμε και οχι μονο (υπάρχουν και επαγγέλματα με μπλολικη απλη ομιλία οπως δικηγόροι,εκφωνητές,ηθοποιοί και δασκαλοι)ειναι κάτι συνηθισμένο οι παθήσεις σε λάρυγγα και φωνητικές χορδες .Προσοχή λοιπον και το μονο που μπορω να πω ειναι τραγουδι σε μεση τονικότητα(οχι ακραια πραγματα οσο δεν εχεις δεασκαλο) και άφθονο νερο.Οι φωνητικές χορδές πρεπει να ενυδατώνονται ,ο τραγουδιστής πρεπει να μην εχει ξηρασία στο ολοσυστημα και να παράγει καλης ποιότητας σαλιο και αυτο μονο με αρκετο νερο γινεται.Το εχω διαβασει αυτο σε σχετικό σαιτ.
    budulu1964
    20.05.2016, 20:31

    Καλησπέρα , συμφωνώ απόλυτα με τους προηγούμενους και μια "συμβουλή" από ένα μεγαλύτερο (50) και χρόνια στο επάγγελμα. Πρόσεχε σε ποιόν δάσκαλο θα πας γιατί κυκλοφορούν πολλοί "άσχετοι" που απλώς τραγουδάνε οι ίδιοι και έχουν διδαχθεί μαθήματα φωνητικής. Κάντο οπωσδήποτε όσο πιο γρήγορα μπορείς, πρώτα από όλα για λόγους υγείας (μη πάθεις κάποια ζημιά) και φυσικά για λόγους απόδοσης. Αν πας σε καλό δάσκαλο με λίγη υπομονή θα δείς αισθητή διαφορά και στην άνεση και στο αισθητικό αποτέλεσμα.