ελληνική μουσική
    582 online   ·  210.848 μέλη

    Έκταση της φωνής

    Sofiannam
    03.05.2016, 14:26

    Γεια σας! Είμαι 17 ετών, κάνω φωνητική από πέρυσι και από όσο ξέρω είμαι mezzo-soprano (αν και αφού κάνω σύγχρονο τραγούδι δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία) . 

    Στο πιάνο η έκταση μου είναι (με chest voice και head voice και φαλτσετα και όλα τα καλά) από C3 μέχρι G6 αν και μερικές φορές αν έχω κάνει καλό ζέσταμα φτάνω και πιο χαμηλά και πιο ψηλά. Αλλά χωρίς ζέσταμα είμαι κάπως έτσι. Edited: με αληθινή φωνή, πατώντας δηλαδή τις νότες έχω φτάσει μέχρι F5 αλλά όλο ανεβαίνω! Επίσης, έχω και whistle register αλλά εντελώς ακαλλιεργητο. 

    Εγώ δεν έχω κάποιο ερώτημα σημαντικό να κάνω, απλώς θα ήθελα να δω από περιέργεια τις εκτάσεις και άλλων μελών, οποιουδήποτε τύπου φωνής! Αν θέλει κάποιος ας γράψει από κάτω! Ελπίζω να μην είναι πολύ άκυρο το post μου. Ευχαριστώ! 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Sofiannam, 03-05-2016 16:04 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Sofiannam, 03-05-2016 16:30 ]


    Sofiannam
    14.06.2016, 21:22

    Θα ήταν πολύ ωραίο αν μοιραζόσασταν όλοι εσείς του τραγουδιού τις εκτάσεις σας!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Sofiannam, 14-06-2016 21:22 ]


    freddieKrueger
    16.06.2016, 09:27
    Ωραίό θεματάκι...μια παρένθεση μόνο...να ανεβάζουν τα μέλη και ζωντανή ηχογράφηση!Έτσι θα έχει νόημα και το θέμα.
    DanaeAthanasiadou
    16.06.2016, 13:08
    Αν είσαι 17 και κάνεις φωνητική από τα 16, τότε θέλει κρέμασμα όποιος σε ανέλαβε... Και αν σε βάζει να κάνεις και w/r τότε θέλει και ξύλο πριν το κρέμασμα... Κατά τ' άλλα η έκτασή σου είναι νορμάλ για παιδάκι της ηλικίας σου.
    Sofiannam
    21.06.2016, 00:13
    Συγγνώμη κιόλας, αλλά μην κοροϊδευόμαστε! Οι περισσότεροι ξεκινάνε από αυτήν την ηλικία και ξέρω άλλους που έχουν ξεκινήσει από νωρίτερα. Η μεταφώνησή μου έχει ήδη γίνει το ένιωσα και μόνη μου, πριν αρχίσω μαθήματα. Όσο για το whistle register, ούτε καν δεν με βάζει. Με πάει πολύ προσεχτικά. Εγώ πειραματίζομαι στα όρια του ασφαλούς πάντα!
    DanaeAthanasiadou
    21.06.2016, 08:45

    Παράθεση:

    Το μέλος Sofiannam στις 21.06.2016, 00:13 έγραψε...

    Συγγνώμη κιόλας, αλλά μην κοροϊδευόμαστε! Οι περισσότεροι ξεκινάνε από αυτήν την ηλικία και ξέρω άλλους που έχουν ξεκινήσει από νωρίτερα. Η μεταφώνησή μου έχει ήδη γίνει το ένιωσα και μόνη μου, πριν αρχίσω μαθήματα. Όσο για το whistle register, ούτε καν δεν με βάζει. Με πάει πολύ προσεχτικά. Εγώ πειραματίζομαι στα όρια του ασφαλούς πάντα!




    Προφανώς και ξέρεις καλύτερα. Τι σημασία έχουν τα πτυχία, τα χρόνια διδασκαλίας....


    Sofiannam
    21.06.2016, 20:19

    Με συγχωρείτε πάρα πολύ, μα δεν σας υποτίμησα ούτε κατά διάνοια. Και σας παρακαλώ να μην μου επιτίθεστε με ειρωνικό ύφος. Δεν σας έδωσα το δικαίωμα, και αν το προηγούμενο ποστ μου ήταν προσβλητικό, έγινε εκ λάθους.

    Πέρα όμως από αυτό, δεν είπα ποτέ ότι γνωρίζω καλύτερα από εσάς, απλώς είπα πως ξέρω ότι ο περισσότερος κόσμος αρχίζει φωνητική από αυτήν την ηλικία. Από την στιγμή που η μεταφώνησή μου έχει ολοκληρωθεί,  ακόμη όμως και να μην είχε, με τον σωστό δάσκαλο δεν διατρεχω κανένα κίνδυνο. Ο δάσκαλος οφείλει να προσέχει πόσο θα πιέσει την φωνή του μαθητή του ανάλογα με την ωριμότητα αυτής. Θεωρώ σεβαστό το γεγονός ότι εσείς δεν θέλετε να αναλαμβανετε ανήλικους αλλά κάθε φωνή είναι διαφορετική. Αν κάποιος ξεκινήσει με το που κλείσει τα 18 δεν σημαίνει απαραίτητα πως η φωνή του είναι ώριμη μόνο και μόνο επειδή πέρασαν τα γενέθλιά του. Διορθώστε με αν λέω κάτι λάθος!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Sofiannam, 21-06-2016 20:21 ]


    DanaeAthanasiadou
    24.06.2016, 21:07
    Δεν είπα ποτέ πως δεν αναλαμβάνω ανήλικους. Απλά αν δεν έχεις σωστές γνώσεις μπορείς να καταστρέψεις παιδιά με αξιόλογες φωνές. Και με αυτά που έγραψες στην αρχή, αλλά και με αυτά που λες τώρα αυτό καταλαβαίνω. Επίσης δεν έχεις ανεβάσει κάτι που να δείχνει πως τραγουδάς αυτά που λες πως τραγουδάς. Και σαφώς δε σου επιτίθεμαι. Δεν έχω να χωρίσω κάτι μαζί σου...οπότε μη προσβάλλεσαι, ειλικρινά θέλω το καλύτερο για όλα τα παιδιά κι επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μου, από δήθεν καθηγητές/τριες φωνητικής, είμαι επιφυλακτική. Αλλά προς Θεού, ούτε σε ειρωνεύομαι, ούτε τίποτα. Καλή τύχη σε ότι κάνεις.
    Sofiannam
    24.06.2016, 21:38

    Χαίρομαι και συγγνώμη για την δικια μου επίθεση! Νομίζω αυτό που σας προβλημάτισε ήταν το whistle register. Σε καμία περίπτωση δεν με εξασκεί σε αυτό η καθηγήτριά μου, της οποίας το όνομα δεν θα ήθελα να πω για τυπικούς λόγους, ούτε με πιέζει γενικά με τις ψηλές νότες. Το αντίθετο μάλιστα. Αν δει πως απογοητευτηκα που δεν πάτησα κάποια ψηλή μου επαναλαμβάνει πως υπάρχουν αξιόλογοι ερμηνευτές που δεν πατάνε καλά καλά ακόμα και την C5 και μου θυμίζει πως όλα θα γίνουν όταν θα είναι ώρα τους. 

    Όσο για την ηχογράφηση  αλήθεια είναι πως ακόμη δεν έχει τύχη να ανεβάσω κάτι. Αλλά το έχω υπόψιν μου.

    Επίσης, αυτό που ξέρω εγώ είναι πως δεν πονάει ποτέ η φωνή μου, ούτε νιώθω κάπως τον λαιμό μου... Κάτι το οποίο νομίζω πως σημαίνει ότι την χρησιμοποιώ σωστά ή τουλάχιστον δεν την τραυματίζω. 

    Ευχαριστώ πολύ και ζητώ και πάλι συγγνώμη! 


    ChrisDs
    03.07.2016, 23:27

    Καταρχήν τα 16 είναι μια πολύ καλή ηλικία για να ξεκινήσεις φωνητική ειδικά στις γυναίκες. Το σημαντικό είναι να σε δουλεύει με βάση την σωστή τεχνική, και αυτό είναι ανεξάρτητο ηλικίας.

    Αν η καθηγήτρια σου δεν σου έχει μάθει διαφραγματικές αναπνοές, τον σωστό τρόπο να στηρίζεις την φωνή σου και τοποθέτηση τότε είναι που δημιούργουνται τα προβλήματα.

    Το γεγονός ότι δεν σε ενοχλεί ο λαιμός σου και δεν έχεις πρόβλημα είναι θετικό. Αν σε εκπαιδεύει και με σωστή τεχνική όπως περιέγραψα τότε ακόμα καλύτερα. Διαφορετικά αν σε έχει με αναπνοές από το στήθος και να στηρίζεις στον λαιμό σου τότε θα σου πρότεινα να ψάξεις να βρεις άλλον καθηγητή-καθηγήτρια για δύο λόγους.

    Πρώτον δεν θα φτάσεις το 100% των δυνατοτήτων της φωνής σου γιατί η τεχνική αυτή είναι λάθος.

    Δευτερον και πιο σημαντικό, αργά ή γρήγορα θα κάνεις ζημιά στις φωνητικές χορδές σου. Και όταν γίνει ζημιά στις φωνητικές χορδές μπορεί να μιλάμε από αφωνία έως και χειρουργείο.

    Θα συμφωνήσω με αυτό που έγραψε πιο πάνω η Danae για τους καθηγητές - καθηγήτριες φωνητικής. Θέλει μεγάλη προσοχή γιατί δυστυχώς η πλειοψηφία στην Ελλάδα, για να μην πω και στο εξωτερικό, διδάσκουν λάθος και καταστρέφουν φωνές. 

    Συγνώμη που γίνομαι κουραστικός αλλά σου ξανατονίζω πως αν δεν σε μαθαίνει να δουλεύεις με διαφραγματική αναπνοή, αναπνοές από το στόμα και τοποθέτηση σε μάσκα θα σου πρότεινα να ψάξεις άλλη καθηγήτρια μέχρι να βρείς κάποια ή κάποιον που να σε δουλεύει με βάση αυτή την τεχνική. Η τεχνική αυτή είναι ίδια και για το κλασικό και για το σύγχρονο τραγούδι.Smile


    Sofiannam
    04.07.2016, 23:19

    Παράθεση:

    Το μέλος ChrisDs στις 03.07.2016, 23:27 έγραψε...

    Καταρχήν τα 16 είναι μια πολύ καλή ηλικία για να ξεκινήσεις φωνητική ειδικά στις γυναίκες. Το σημαντικό είναι να σε δουλεύει με βάση την σωστή τεχνική, και αυτό είναι ανεξάρτητο ηλικίας.

    Αν η καθηγήτρια σου δεν σου έχει μάθει διαφραγματικές αναπνοές, τον σωστό τρόπο να στηρίζεις την φωνή σου και τοποθέτηση τότε είναι που δημιούργουνται τα προβλήματα.

    Το γεγονός ότι δεν σε ενοχλεί ο λαιμός σου και δεν έχεις πρόβλημα είναι θετικό. Αν σε εκπαιδεύει και με σωστή τεχνική όπως περιέγραψα τότε ακόμα καλύτερα. Διαφορετικά αν σε έχει με αναπνοές από το στήθος και να στηρίζεις στον λαιμό σου τότε θα σου πρότεινα να ψάξεις να βρεις άλλον καθηγητή-καθηγήτρια για δύο λόγους.

    Πρώτον δεν θα φτάσεις το 100% των δυνατοτήτων της φωνής σου γιατί η τεχνική αυτή είναι λάθος.

    Δευτερον και πιο σημαντικό, αργά ή γρήγορα θα κάνεις ζημιά στις φωνητικές χορδές σου. Και όταν γίνει ζημιά στις φωνητικές χορδές μπορεί να μιλάμε από αφωνία έως και χειρουργείο.

    Θα συμφωνήσω με αυτό που έγραψε πιο πάνω η Danae για τους καθηγητές - καθηγήτριες φωνητικής. Θέλει μεγάλη προσοχή γιατί δυστυχώς η πλειοψηφία στην Ελλάδα, για να μην πω και στο εξωτερικό, διδάσκουν λάθος και καταστρέφουν φωνές. 

    Συγνώμη που γίνομαι κουραστικός αλλά σου ξανατονίζω πως αν δεν σε μαθαίνει να δουλεύεις με διαφραγματική αναπνοή, αναπνοές από το στόμα και τοποθέτηση σε μάσκα θα σου πρότεινα να ψάξεις άλλη καθηγήτρια μέχρι να βρείς κάποια ή κάποιον που να σε δουλεύει με βάση αυτή την τεχνική. Η τεχνική αυτή είναι ίδια και για το κλασικό και για το σύγχρονο τραγούδι.Smile



    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας. Αν και νομίζω ότι έχετε παρεξηγησει το ποστ μου° δεν ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλή η δασκάλα μου. Τέλος πάντων, όμως. Το πρώτο πράγμα που μου έδειξε μόλις άρχισα τα μαθήματα ήταν η διαφραγματική αναπνοή. Μου έδειξε και ασκήσεις ώστε να δυναμωσω τους μύες του διαφραγματος μου. Τις κλασικές με τα βιβλία... Κάνω και ασκήσεις staccato το οποίο βοηθάει πάρα πολύ σ'αυτο. Αλλά αυτό μου το έδειξε στο τέλος της πρώτης χρονιάς. Με πήγαινε γενικά πολύ ήρεμα. Και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο από την δασκάλα μου! 


    ChrisDs
    06.07.2016, 03:35

    Καταρχην δεν χρειάζεται πληθυντικός δεν είμαι μεγάλος. {#emotions_dlg.laugh} 

    Το ποστ δεν το παρεξήγησα ούτε είπα να αλλάξεις καθηγήτρια. Smile


    Τα έγραψα καθαρά ενημερωτικά ώστε να μπορεί να τα διαβάσει το οποιοδήποτε άτομο στο ιντερνετ που ενδιαφέρεται για να ξεκινήσει φωνητική επειδή γενικά δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες πάνω στον τομέα αυτόν της μουσικής.

    Πολλοί έχουν δυστυχώς κάνει ανεπανόρθωτη ζημιά στις φωνές τους λόγω κακής διδασκαλίας και είναι κρίμα.