ελληνική μουσική
    594 online   ·  210.848 μέλη

    Συντήρηση κιθάρας - ποιότητα ήχου

    Angelitta
    02.12.2016, 03:37

    Καλησπέρα.Είχα μια κιθάρα κλασσική στο παταρι και μετα απο αρκετα χρονια την κατεβασα για να ξανασχοληθω μπας και μαθω .Κούρδισα με το αυτι μια-μια τις χορδες απο βιντεακια στο διαδίκτυο ολα καλά τονικά αλλα είχα παρατηρήσει οτι η ποιότητα ηχου δεν ηταν τοσο καλή οταν χτυπούσε τα ακόρντα και σε εύκολα ακόρντα που εχουν εγγύηση για καλό πάτημα ακομη και απο αρχάριο οπως εγω.Εχθες Βλεπω τη μια χορδη (την 6η συγκεκριμένα) οχι να εχει σπάσει αλλά να εχει χαλάσει ,να έχει μαζεψει και να μην εχει σε ολο της το μηκος το ιδιο παχος να εχει μεινει στην ακρη το μικρο το συρμα.Λέτε να τις αλλάξω όλες ; Προς το παρον εβγαλα και πέταξα μονο αυτη που χάλασε αλλα σκέφτομαι μηπως θελουν ολες αντικατασταση απο καινούριες. 


    rustytool
    02.12.2016, 17:30

    καλησπέρα. καλό γενικά είναι να τις αλλάζεις όλες ως σετ . εφόσον βρισκόταν σε αχρηστία τόσο καιρό είναι σίγουρο οτι χρειάζονται όλες αλλαγή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την rustytool, 02-12-2016 17:32 ]


    Angelitta
    03.12.2016, 02:31
    Τέλεια.Αγοράζω ενα νεο σετ χορδών λοιπόν :) Τωρα οσο αφορά άλλα αξεσουαρ ειναι κατι άλλο απαραίτητο ; ή εστω βοηθητικό για αρχάριους που ακόμη εξασκούνται στο ρυθμο και τα ακόρντα ; εχω δει κατι σαν μανταλάκι που βάζουν καποιοι στις χορδές .Αυτο τι ακριβως κάνει ; βοηθάει κάπου ;
    rustytool
    03.12.2016, 10:56
    ένα κουρδιστήρι-μετρονόμος είναι απαραίτητο αξεσουάρ ακόμα και για τους πιο προχωρημένους. το μανταλάκι λέγεται καποτάστο και το χρησιμοποιείς για να ανεβάζεις την τονικότητα .
    STEFANOS604
    03.12.2016, 13:27

    Παράθεση:

    Το μέλος Angelitta στις 03.12.2016, 02:31 έγραψε...

    Τέλεια.Αγοράζω ενα νεο σετ χορδών λοιπόν :) Τωρα οσο αφορά άλλα αξεσουαρ ειναι κατι άλλο απαραίτητο ; ή εστω βοηθητικό για αρχάριους που ακόμη εξασκούνται στο ρυθμο και τα ακόρντα ; εχω δει κατι σαν μανταλάκι που βάζουν καποιοι στις χορδές .Αυτο τι ακριβως κάνει ; βοηθάει κάπου ;

    Ρίξτε μια ανάγνωση στο άρθρο: ‘’Συντήρηση Κιθάρας’’ εδώ: