ελληνική μουσική
    552 online   ·  210.840 μέλη

    Τεχνικές και ασκήσεις για τη φωνή

    PeterPapantonakos
    05.02.2017, 23:58

    Καλησπέρα σας. Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με το τραγούδι εδώ και μερικά χρόνια και επαγγελματικά μισό χρόνο πλέον. Σκοπεύω κάποια στιγμή, μόλις μου δοθεί η ευκαιρία, να ξεκινήσω μαθήματα φωνητικής. Μέχρι τότε, υπάρχει κάποια τεχνική που μπορώ να εφαρμόσω για να βοηθήσω λίγο τη φωνή μου ή κάποια άσκηση ίσως; Θα ήθελα η φωνή μου να είναι λίγο πιο σταθερή και να βελτιώσω λίγο τις αναπνοές μου.


    STEFANOS604
    06.02.2017, 08:29

    Ρίξτε και μια ματιά εδώ:

    Αναπνοή με το διάφραγμα (αναπνοή από την κοιλιά)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 06-02-2017 08:30 ]


    PeterPapantonakos
    06.02.2017, 11:20
    Ευχαριστώ πολύ.
    Anastasiatr
    26.02.2017, 16:50

    Πριν αρχισεις να τραγουδας πρεπει να ζεσταινεις πολυ καλα την φωνη σου ,να κανεις καλο ζεσταμα ωστε να μπορεις να πιασεις πολυ πιο ευκολα και τις ψηλες νοτες αλλα ταυτοχρονα και τις πολυ χαμηλες (υπαρχουν πολλες ασκησεις για ζεσταμα αλλα δεν μπορω να στις εξηγησω  μεσω μηνυματος ,για το ζεσταμα να συμβουλευτεις εναν δασκαλο μουσικης).Η δευτερη συμβουλη ειναι να προσπαθησεις να τραγουδας απο το διαφραγμα,ξερω ειναι δυσκολα στην αρχη αλλα πιστεψε με θα βοηθησει παρα πολυ στο να τραγουδας σωσταα!

    Συγνωμμη που εστειλα αργοπορημενα!Smile


    PeterPapantonakos
    27.02.2017, 17:47
    Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου αρχικά! Πιστεύω ότι τραγουδάω σε μεγάλο βαθμό από το διάφραγμα, όσο μπορώ να το κρίνω μόνος μου αυτό βέβαια. Ωστόσο αυτό με το ζέσταμα ήταν πολύ σωστό που είπες, έχω παρατηρήσει ότι όταν είναι ζεστή η φωνή μου ακούγεται πιο "γλυκιά".
    kanarinaki
    25.03.2017, 14:31
    Όντως .Εγω δεν κάνω ζεσταμα αλλά ναι οσο τραγουδάμε η φωνη γλυκαίνει ενω στα πρωτα 3 τραγούδια ειναι κάπως πιο σκληρή.Ετσι ενα απλό ζεσταμα μονο με ασκήσεις θα μας κανει να ακουγόμαστε πιο γλυκά απο το πρωτο τραγούδι.Τα μαθήματα με δασκαλο πάντως θα σε βοηθήσουν πολύ .Εκανα και εγω παλια και χρειαζονται εστω για να παρεις καποιες γνωμες ,συμβουλες να σε καθοδηγήσει + οτι και τα θεωρητικά που θα κανεις στο ωδειο ειναι χρήσιμα,ειδικα το σολφεζ για εναν τραγουδιστη.Και εγω τωρα το παλευω μονη μου και εχω κρατησει καποιες γνωσεις απο το ωδειο
    PeterPapantonakos
    26.03.2017, 16:40
    Σολφέζ κάνω, βοηθάει σίγουρα, αλλά χρειάζεται κάτι παραπάνω νομίζω. Ένας δάσκαλος είναι απαραίτητος.