ελληνική μουσική
    798 online   ·  210.833 μέλη

    Μέσα Μαζικής Μεταφοράς και χώρες σε οικονομική κρίση

    optiras
    14.11.2018, 17:13

    Την προηγούμενη Κυριακή στην γειτονική Ιταλία, στην Ρώμη έγινε δημοψήφισμα για την απελευθέρωση  των μέσων μαζικής μεταφοράς.

    Η αιτία ήταν τα χάλια της εταιρίας ΑΤΑC που διαχειρίζεται όλα τα μέσα μεταφοράς (λεωφορεία,τραμ,τρόλεϋ και μετρό)-καμιά σχέση με το αρκετά καλό επίπεδο της δεκαετίας του 1990 που θυμάμαι... Και σαν μην έφθανε αυτό η εταιρία μπαίνει μέσα κάθε χρόνο.....

    Το δημοψήφισμα δεν είχε επιτυχία, μια και η συμμετοχή δεν ήταν μεγάλη με αποτέλεσμα να μην θεωρείται έγκυρο το δημοψήφισμα. 

    Με αφορμή το δημοψήφισμα έγινε αρκετή συζήτηση για τα μέσα μαζικής μεταφοράς.

    Η Ρώμη έχει πολλές ομοιότητες όσον αφορά τα χάλια των μέσων μαζικής μεταφοράς με αυτά της Αθήνας....

    Στην Θεσσαλονίκη έιχαμε την κρατικοποίηση του απαράδεκτου ιδιωτικού  ΟΑΣΘ, με αποτέλεσμα ο κρατικός ΟΑΣΘ να έχει καταφέρει να είναι χειρότερος  από τον ιδιωτικό-μου θύμιζε τα χάλια των αρχών της δεκαετίας του 1990.


    andikostas
    14.11.2018, 20:39
    Αν ήμουν στη θέση τους, δεν θα περίμενα δημοψήφισμα προκειμένου να αποφασίσω κάτι, για το καλό της χώρας μου. Θα έπαιρνα την κατάσταση στα χέρια μου, δίνοντας λύσεις με ανοιχτό διάλογο με τους πολίτες! Μεταξύ μας δηλαδή, θα αποφασίζαμε από κοινού, για το κάθε πρόβλημα! Αυτό σημαίνει ένωση! Εφόσον δεν ακούγεσαι, να πράττεις σύμφωνα με τα δικά σου πιστεύω! Είμαι σίγουρη, ότι μόνο με αυτό τον τρόπο, θα παίρναμε σωστές αποφάσεις!
    Helianthos
    05.01.2019, 16:30

    Οντως ειχαμε παει πριν 2 χρονια με την WorldVentures και ηταν χαλια και εκει...Καμια σχεση με αλλες ευρωπαικες χωρες που εχω επισκεφτει. Ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι δεν αντιδραμε και αφηνουμε την κατασταση να εχει αυτα τα χαλια. Δινουμε τοσο ακριβο εισητηριο δεν γινεται να μπαινουμε σε ΜΜΜ που ειναι μεσα στην βρωμα και δεν ξερεις καν αν θα φτασεις στον προορισμο σου.....


    Cretanseagull
    22.04.2019, 00:36

    Όσον αφορά τα προβλήματα της Ρώμης (ΜΜΜ, σκουπίδια, κλπ) αίτιος δεν είναι άλλος από το γνωστότατο και σε εμάς μιζάρισμα, πελατειακό βόλεμα και διαφθορά... Τα δύο κόμματα που κυβερνούσαν την Ρώμη τα τελευταία 20/30 χρόνια (Δεξιά και Αριστερά) ευθύνονται γιά το χάλι αυτό αφού από ότι φαίνεται καλλιέργησαν δεσμούς με την εγκληματικότητα οργανωμένη και μή..... Τον τελευταίο χρόνο η διακυβέρνηση του δήμου ήρθε στα χέρια δημάρχου που ανήκει στον χώρο του πεντάστερου κινήματος που προσπαθεί να ξεριζώσει το <<μαφιόζικο>> καθεστώς που τροφοδοτούσε το προηγούμενο πολιτικό καθεστώς δεξιάς/αριστεράς... Φυσικά σαν αποτέλεσμα αυτό είχε να δέχεται επιθέσεις εκ δεξιών και αριστερών με σκοπό να εμποδίσουν την ανατροπή του κατεστημένου που υπηρετούσαν.... Δεν είναι καθόλου εύκολο να ανατρέψεις πολύχρονα σκηνικά που στήθηκαν γιά να εισπράτουν μίζες και να βολεύουν ημετέρους...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Cretanseagull, 22-04-2019 00:38 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Cretanseagull, 22-04-2019 00:39 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Cretanseagull, 22-04-2019 00:40 ]