ελληνική μουσική
    424 online   ·  210.841 μέλη
    mysticist
    28.03.2022, 06:48

    Καλημέρα σας. Ανακάλυψα στο youtube ένα κανάλι το οποίο ασχολείται με ακούσματα από διάφορες μουσικές παραδόσεις του κόσμου. Πρέπει να σας πω πως με κέρδισε ιδιαίτερα η επανεκτέλεση του "Θαλασσάκι μου", το link της οποίας και παραθέτω. Θεωρώ πως είναι μια αξιόλογη προσπάθεια και νομίζω πως δε χάνετε κάτι να επισκεφθείτε το κανάλι, ακόμα κι αν δεν είστε λάτρεις των παραδοσιακών ακουσμάτων. "Folk's not dead!", όπως είναι και το μότο του δημιουργού.


    sven
    28.03.2022, 10:02

    Δυστυχώς, δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Πρόκειται για μια "άκομψη" και αρκετά άτεχνη διασκευή ή "επανέκδοση", όπως εσύ την αποκαλείς. Τέτοιες διασκευές, όχι μόνο δεν προσφέρουν κάτι, αλλά, αντίθετα, υποβαθμίζουν την αρχική εκτέλεση...


    mysticist
    28.03.2022, 10:18

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 28.03.2022, 10:02 έγραψε...

    Δυστυχώς, δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Πρόκειται για μια "άκομψη" και αρκετά άτεχνη διασκευή ή "επανέκδοση", όπως εσύ την αποκαλείς. Τέτοιες διασκευές, όχι μόνο δεν προσφέρουν κάτι, αλλά, αντίθετα, υποβαθμίζουν την αρχική εκτέλεση...



    Εντάξει, γούστα είναι όλα. Εμένα μου άρεσε, εσένα όχι. Προσωπικά το θεωρώ μια πολύ καλή προσπάθεια. Δεν είμαι μουσικός, κρίνω καθαρά ως ακροατής. Ας μην ξεχνάμε πως ο άνθρωπος δεν είναι Έλληνας.


    sven
    28.03.2022, 11:18

    Παράθεση:

    Το μέλος mysticist στις 28.03.2022, 10:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 28.03.2022, 10:02 έγραψε...

    Δυστυχώς, δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Πρόκειται για μια "άκομψη" και αρκετά άτεχνη διασκευή ή "επανέκδοση", όπως εσύ την αποκαλείς. Τέτοιες διασκευές, όχι μόνο δεν προσφέρουν κάτι, αλλά, αντίθετα, υποβαθμίζουν την αρχική εκτέλεση...



    Εντάξει, γούστα είναι όλα. Εμένα μου άρεσε, εσένα όχι. Προσωπικά το θεωρώ μια πολύ καλή προσπάθεια. Δεν είμαι μουσικός, κρίνω καθαρά ως ακροατής. Ας μην ξεχνάμε πως ο άνθρωπος δεν είναι Έλληνας.



    Δεν έκρινα την άποψή σου, αγαπητό μέλος. Απλά, παράθεσα τη δική μου. Αν δούμε το θέμα καθαρά ανθρώπινα, συμφωνώ πως είναι μια φιλότιμη και τίμια προσπάθεια από κάποιον καλλιτέχνη που, μάλιστα, δεν είναι Έλληνας. ΑΝ κρίνουμε, όμως, την προσπάθεια αυτή με κριτήρια καλλιτεχνικά, τότε η άποψή μου είναι αυτή που ήδη έχω εκφράσει.


    mysticist
    28.03.2022, 12:32

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 28.03.2022, 11:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mysticist στις 28.03.2022, 10:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 28.03.2022, 10:02 έγραψε...

    Δυστυχώς, δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Πρόκειται για μια "άκομψη" και αρκετά άτεχνη διασκευή ή "επανέκδοση", όπως εσύ την αποκαλείς. Τέτοιες διασκευές, όχι μόνο δεν προσφέρουν κάτι, αλλά, αντίθετα, υποβαθμίζουν την αρχική εκτέλεση...



    Εντάξει, γούστα είναι όλα. Εμένα μου άρεσε, εσένα όχι. Προσωπικά το θεωρώ μια πολύ καλή προσπάθεια. Δεν είμαι μουσικός, κρίνω καθαρά ως ακροατής. Ας μην ξεχνάμε πως ο άνθρωπος δεν είναι Έλληνας.



    Δεν έκρινα την άποψή σου, αγαπητό μέλος. Απλά, παράθεσα τη δική μου. Αν δούμε το θέμα καθαρά ανθρώπινα, συμφωνώ πως είναι μια φιλότιμη και τίμια προσπάθεια από κάποιον καλλιτέχνη που, μάλιστα, δεν είναι Έλληνας. ΑΝ κρίνουμε, όμως, την προσπάθεια αυτή με κριτήρια καλλιτεχνικά, τότε η άποψή μου είναι αυτή που ήδη έχω εκφράσει.



    Ως μη ειδικός, προφανώς και μου είναι δύσκολο έως αδύνατο να αντιληφθώ τις ατέλειες ενός κομματιού. Είμαι ένας απλός μουσικόφιλος, με ό,τι σημαίνει αυτό για τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνομαι ένα κομμάτι. Για έναν μουσικό είναι ολόκληρη επιστήμη, για έναν απλό ακροατή είναι απλώς αν του αρέσει ή όχι ένα κομμάτι.


    sven
    28.03.2022, 13:18

    Παράθεση:

    Το μέλος mysticist στις 28.03.2022, 12:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 28.03.2022, 11:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mysticist στις 28.03.2022, 10:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 28.03.2022, 10:02 έγραψε...

    Δυστυχώς, δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Πρόκειται για μια "άκομψη" και αρκετά άτεχνη διασκευή ή "επανέκδοση", όπως εσύ την αποκαλείς. Τέτοιες διασκευές, όχι μόνο δεν προσφέρουν κάτι, αλλά, αντίθετα, υποβαθμίζουν την αρχική εκτέλεση...



    Εντάξει, γούστα είναι όλα. Εμένα μου άρεσε, εσένα όχι. Προσωπικά το θεωρώ μια πολύ καλή προσπάθεια. Δεν είμαι μουσικός, κρίνω καθαρά ως ακροατής. Ας μην ξεχνάμε πως ο άνθρωπος δεν είναι Έλληνας.



    Δεν έκρινα την άποψή σου, αγαπητό μέλος. Απλά, παράθεσα τη δική μου. Αν δούμε το θέμα καθαρά ανθρώπινα, συμφωνώ πως είναι μια φιλότιμη και τίμια προσπάθεια από κάποιον καλλιτέχνη που, μάλιστα, δεν είναι Έλληνας. ΑΝ κρίνουμε, όμως, την προσπάθεια αυτή με κριτήρια καλλιτεχνικά, τότε η άποψή μου είναι αυτή που ήδη έχω εκφράσει.



    Ως μη ειδικός, προφανώς και μου είναι δύσκολο έως αδύνατο να αντιληφθώ τις ατέλειες ενός κομματιού. Είμαι ένας απλός μουσικόφιλος, με ό,τι σημαίνει αυτό για τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνομαι ένα κομμάτι. Για έναν μουσικό είναι ολόκληρη επιστήμη, για έναν απλό ακροατή είναι απλώς αν του αρέσει ή όχι ένα κομμάτι.



    Ούτε κι εγώ είμαι ειδικός. Απλά, ακούω πολλές ώρες μουσική καθημερινά, εδώ και δεκαετίες, οπότε το αυτί εξασκείται...


    freddieKrueger
    28.03.2022, 15:32

    Φιλε mysticist θα αναφερθω σε καποια γεγονοτα

    1)Ενα μουσικο κομματι, ειτε προκειται για αυθεντικο ειτε για επανεκτελεση προοριζεται για να εκτιμηθει κατ εξοχην απο το ΜΗ ΜΟΥΣΙΚΟ κοινο του.Εκει θα μετρησει η "δυναμη"του. Αλλοιως μουσικη η οποια ειναι φτιαγμενη μονο για ενα κλειστο κυκλο ανθρωπων που ειναι "ειδικοι" ε δεν ειναι μουσικη καθως ενας απο τους πλεον σπουδαίους ρόλους της είναι η τέρψη και συγκίνηση του ευρέος κοινού.Αυτό είναι που δίνει αξία στη μουσική ως μέσο επικοινωνίας ετερόκλητων ανθρώπων.Οι δε προτιμήσεις του κοινού ανεβάζουν κομμάτια και άλμπουμς στα charts ή τα κάνουν χρυσά και πλατινένια.

    2)Μην ακους του καθενος το κοντο και το μακρυ εδω μεσα.Μερικοι εδω δεν εχουν τη στοιχειωδη ευγενεια να διατυπωσουν με σεβασμο  την αποψη τους αν ειναι αντιθετη. Θα ταν αλλοιως να πει καποιος "εμενα δε μου αρεσε αυτο που ακουσα" κι αλλο να επιχειρει να υποβαθμισει τη δικη σου αποψη εμμεσα λεγοντας πως"υποβαθμιζεται η αρχικη εκτελεση" η οτι ειναι "ατεχνη" επειδη απλα εχει θεματα αρθρωσης το τραγουδι. Οι ανθρωποι αυτοι δεν εχουν ιδεα οχι απλα απο μουσικη αλλα και απο πολιτισμο. Διοτι στην παρουσα δεν εχει τοσο σημασια η αρθρωση των λεξεων στο τραγουδι αλλα το οτι η ελλαδα μας συγκινει και εκτος συνορων

    3)Εισαι ευγενεστατος και εκφραζεις ομορφα τις αποψεις σου.Να γραφεις συχνοτερα στο μουσικο μας παραδεισο.Ευχαριστω για το βιντεακι,δεν εμεινα προσωπικα στο ακουσμα αυτοκαθεαυτο αλλα στην πολιτιστικη του σημασια.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 28-03-2022 15:49 ]


    Orfeus
    28.03.2022, 16:43

    Παράθεση:

    Το μέλος mysticist στις 28.03.2022, 10:18 έγραψε...
    Εντάξει, γούστα είναι όλα. Εμένα μου άρεσε, εσένα όχι.


    γούστο: 
    1. η ιδιαίτερη ικανότητα και η κλίση που έχει κάποιος να ξεχωρίζει, να εκτιμά ή και να δημιουργεί το αισθητικά ωραίο.
    2. η προτίμηση που δείχνει κάποιος για κάτι και με επέκταση η ευχαρίστηση που μας προκαλεί κάποιος ή κάτι.

    Δεν μπορούμε όμως να τα "χρεώνουμε" όλα στα γούστα, γιατί από τα γούστα καταλαβαίνεις και με τι άνθρωπο έχεις να κάνεις. Κάποιος δηλαδή που ακούει σκυλάδικα, σαφώς εκφράζει το γούστο του, αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι ο άνθρωπος είναι "αλλού" και δεν έχεις τίποτα να πεις μαζί του, διότι μάλλον περί απουσίας γούστου πρόκειται, παρά για γούστο.

    Παράθεση:

    Το μέλος mysticist στις 28.03.2022, 10:18 έγραψε...
    Προσωπικά το θεωρώ μια πολύ καλή προσπάθεια.

    Απλώς μία προσπάθεια. Τίποτα περισσότερο.

    Παράθεση:

    Το μέλος mysticist στις 28.03.2022, 10:18 έγραψε...
    Δεν είμαι μουσικός, κρίνω καθαρά ως ακροατής.


    Δεν χρειάζεται να είσαι μουσικός για να μπορείς να ξεχωρίζεις και να εκτιμάς το αισθητικά ωραίο.
    Άλλωστε και οι μουσικοί, πρώτα από όλα, ακροατές είναι.

    Παράθεση:

    Το μέλος mysticist στις 28.03.2022, 10:18 έγραψε...
    Ας μην ξεχνάμε πως ο άνθρωπος δεν είναι Έλληνας.


    Μπράβο του λοιπόν για την προσπάθεια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα άκουγα αυτή την κακή και άτεχνη διασκευή και θα μου άρεσε και μάλιστα "ιδιαίτερα". Είναι ρηχή, άκομψη, επίπεδη και την διακρίνει παντελής απουσία αισθητικής. 


    freddieKrueger
    28.03.2022, 17:09
    Ουτε εσυ εχεις γουστο Orfeus αλλα κανεις δε στην ειπε. Ασε τον ανθρωπο ησυχο.
    mysticist
    28.03.2022, 17:50

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 28.03.2022, 16:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mysticist στις 28.03.2022, 10:18 έγραψε...
    Εντάξει, γούστα είναι όλα. Εμένα μου άρεσε, εσένα όχι.


    γούστο: 
    1. η ιδιαίτερη ικανότητα και η κλίση που έχει κάποιος να ξεχωρίζει, να εκτιμά ή και να δημιουργεί το αισθητικά ωραίο.
    2. η προτίμηση που δείχνει κάποιος για κάτι και με επέκταση η ευχαρίστηση που μας προκαλεί κάποιος ή κάτι.

    Δεν μπορούμε όμως να τα "χρεώνουμε" όλα στα γούστα, γιατί από τα γούστα καταλαβαίνεις και με τι άνθρωπο έχεις να κάνεις. Κάποιος δηλαδή που ακούει σκυλάδικα, σαφώς εκφράζει το γούστο του, αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι ο άνθρωπος είναι "αλλού" και δεν έχεις τίποτα να πεις μαζί του, διότι μάλλον περί απουσίας γούστου πρόκειται, παρά για γούστο.

    Παράθεση:

    Το μέλος mysticist στις 28.03.2022, 10:18 έγραψε...
    Προσωπικά το θεωρώ μια πολύ καλή προσπάθεια.

    Απλώς μία προσπάθεια. Τίποτα περισσότερο.

    Παράθεση:

    Το μέλος mysticist στις 28.03.2022, 10:18 έγραψε...
    Δεν είμαι μουσικός, κρίνω καθαρά ως ακροατής.


    Δεν χρειάζεται να είσαι μουσικός για να μπορείς να ξεχωρίζεις και να εκτιμάς το αισθητικά ωραίο.
    Άλλωστε και οι μουσικοί, πρώτα από όλα, ακροατές είναι.

    Παράθεση:

    Το μέλος mysticist στις 28.03.2022, 10:18 έγραψε...
    Ας μην ξεχνάμε πως ο άνθρωπος δεν είναι Έλληνας.


    Μπράβο του λοιπόν για την προσπάθεια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα άκουγα αυτή την κακή και άτεχνη διασκευή και θα μου άρεσε και μάλιστα "ιδιαίτερα". Είναι ρηχή, άκομψη, επίπεδη και την διακρίνει παντελής απουσία αισθητικής. 



    Τότε εγώ μάλλον είμαι πολύ δύσκολος να με ψυχολογήσει κάποιος γιατί ακούω αρκετά είδη μουσικής, αναλόγως την ώρα και τη διάθεση. Μπορεί το μεσημέρι να ακούω Τερζή ή Σφακιανάκη και το βράδυ να ακούω Enigma. Μπορεί να μοιάζει απίστευτο αλλά έτσι είναι.


    Orfeus
    28.03.2022, 17:59

    Παράθεση:

    Το μέλος mysticist στις 28.03.2022, 17:50 έγραψε...
    Τότε εγώ μάλλον είμαι πολύ δύσκολος να με ψυχολογήσει κάποιος γιατί ακούω αρκετά είδη μουσικής, αναλόγως την ώρα και τη διάθεση. Μπορεί το μεσημέρι να ακούω Τερζή ή Σφακιανάκη και το βράδυ να ακούω Enigma. Μπορεί να μοιάζει απίστευτο αλλά έτσι είναι.

    Μου έχει συμβεί να είμαι παρών όταν ρωτούν κάποιον: 
       "Τι μουσική ακούς;"
       "Τα πάντα", απαντάει.

    Ε λοιπόν εγώ δεν μπορώ να ακούσω τα πάντα.
    Είμαι αυστηρά επιλεκτικός. 


    mysticist
    28.03.2022, 18:15

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 28.03.2022, 15:32 έγραψε...

    Φιλε mysticist θα αναφερθω σε καποια γεγονοτα

    1)Ενα μουσικο κομματι, ειτε προκειται για αυθεντικο ειτε για επανεκτελεση προοριζεται για να εκτιμηθει κατ εξοχην απο το ΜΗ ΜΟΥΣΙΚΟ κοινο του.Εκει θα μετρησει η "δυναμη"του. Αλλοιως μουσικη η οποια ειναι φτιαγμενη μονο για ενα κλειστο κυκλο ανθρωπων που ειναι "ειδικοι" ε δεν ειναι μουσικη καθως ενας απο τους πλεον σπουδαίους ρόλους της είναι η τέρψη και συγκίνηση του ευρέος κοινού.Αυτό είναι που δίνει αξία στη μουσική ως μέσο επικοινωνίας ετερόκλητων ανθρώπων.Οι δε προτιμήσεις του κοινού ανεβάζουν κομμάτια και άλμπουμς στα charts ή τα κάνουν χρυσά και πλατινένια.

    2)Μην ακους του καθενος το κοντο και το μακρυ εδω μεσα.Μερικοι εδω δεν εχουν τη στοιχειωδη ευγενεια να διατυπωσουν με σεβασμο  την αποψη τους αν ειναι αντιθετη. Θα ταν αλλοιως να πει καποιος "εμενα δε μου αρεσε αυτο που ακουσα" κι αλλο να επιχειρει να υποβαθμισει τη δικη σου αποψη εμμεσα λεγοντας πως"υποβαθμιζεται η αρχικη εκτελεση" η οτι ειναι "ατεχνη" επειδη απλα εχει θεματα αρθρωσης το τραγουδι. Οι ανθρωποι αυτοι δεν εχουν ιδεα οχι απλα απο μουσικη αλλα και απο πολιτισμο. Διοτι στην παρουσα δεν εχει τοσο σημασια η αρθρωση των λεξεων στο τραγουδι αλλα το οτι η ελλαδα μας συγκινει και εκτος συνορων

    3)Εισαι ευγενεστατος και εκφραζεις ομορφα τις αποψεις σου.Να γραφεις συχνοτερα στο μουσικο μας παραδεισο.Ευχαριστω για το βιντεακι,δεν εμεινα προσωπικα στο ακουσμα αυτοκαθεαυτο αλλα στην πολιτιστικη του σημασια.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 28-03-2022 15:49 ]



    Αγαπητέ φίλε freddieKrueger δε γράφω πολύ συχνά επειδή δεν είμαι του χώρου. Δεν ξέρω από μουσική για να γράψω για τεχνικά θέματα, ούτε και μπορώ να σχολιάσω σε σχετικά θέματα. Ωστόσο αφού το σάιτ προτείνει ως ιδέα την ανάρτηση link από μουσικά σάιτ μπορώ να ανεβάζω θέματα πιο συχνά. Κατά καιρούς ξετρυπώνω διάφορα μουσικά κανάλια στο YouTube, υποθέτω άγνωστα στους περισσότερους, οπότε μπορώ να ανεβάζω εδώ ό,τι θα βρίσκω. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.


    mysticist
    28.03.2022, 18:17

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 28.03.2022, 17:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mysticist στις 28.03.2022, 17:50 έγραψε...
    Τότε εγώ μάλλον είμαι πολύ δύσκολος να με ψυχολογήσει κάποιος γιατί ακούω αρκετά είδη μουσικής, αναλόγως την ώρα και τη διάθεση. Μπορεί το μεσημέρι να ακούω Τερζή ή Σφακιανάκη και το βράδυ να ακούω Enigma. Μπορεί να μοιάζει απίστευτο αλλά έτσι είναι.

    Μου έχει συμβεί να είμαι παρών όταν ρωτούν κάποιον: 
       "Τι μουσική ακούς;"
       "Τα πάντα", απαντάει.

    Ε λοιπόν εγώ δεν μπορώ να ακούσω τα πάντα.
    Είμαι αυστηρά επιλεκτικός. 



    Δεν ακούω τα πάντα, αλλά μπορώ να ακούσω αρκετά είδη ανάλογα με την ώρα και τη διάθεση, όπως έγραψα.


    freddieKrueger
    28.03.2022, 19:53

    Παράθεση:

    Το μέλος mysticist στις 28.03.2022, 18:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 28.03.2022, 15:32 έγραψε...

    Φιλε mysticist θα αναφερθω σε καποια γεγονοτα

    1)Ενα μουσικο κομματι, ειτε προκειται για αυθεντικο ειτε για επανεκτελεση προοριζεται για να εκτιμηθει κατ εξοχην απο το ΜΗ ΜΟΥΣΙΚΟ κοινο του.Εκει θα μετρησει η "δυναμη"του. Αλλοιως μουσικη η οποια ειναι φτιαγμενη μονο για ενα κλειστο κυκλο ανθρωπων που ειναι "ειδικοι" ε δεν ειναι μουσικη καθως ενας απο τους πλεον σπουδαίους ρόλους της είναι η τέρψη και συγκίνηση του ευρέος κοινού.Αυτό είναι που δίνει αξία στη μουσική ως μέσο επικοινωνίας ετερόκλητων ανθρώπων.Οι δε προτιμήσεις του κοινού ανεβάζουν κομμάτια και άλμπουμς στα charts ή τα κάνουν χρυσά και πλατινένια.

    2)Μην ακους του καθενος το κοντο και το μακρυ εδω μεσα.Μερικοι εδω δεν εχουν τη στοιχειωδη ευγενεια να διατυπωσουν με σεβασμο  την αποψη τους αν ειναι αντιθετη. Θα ταν αλλοιως να πει καποιος "εμενα δε μου αρεσε αυτο που ακουσα" κι αλλο να επιχειρει να υποβαθμισει τη δικη σου αποψη εμμεσα λεγοντας πως"υποβαθμιζεται η αρχικη εκτελεση" η οτι ειναι "ατεχνη" επειδη απλα εχει θεματα αρθρωσης το τραγουδι. Οι ανθρωποι αυτοι δεν εχουν ιδεα οχι απλα απο μουσικη αλλα και απο πολιτισμο. Διοτι στην παρουσα δεν εχει τοσο σημασια η αρθρωση των λεξεων στο τραγουδι αλλα το οτι η ελλαδα μας συγκινει και εκτος συνορων

    3)Εισαι ευγενεστατος και εκφραζεις ομορφα τις αποψεις σου.Να γραφεις συχνοτερα στο μουσικο μας παραδεισο.Ευχαριστω για το βιντεακι,δεν εμεινα προσωπικα στο ακουσμα αυτοκαθεαυτο αλλα στην πολιτιστικη του σημασια.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 28-03-2022 15:49 ]



    Αγαπητέ φίλε freddieKrueger δε γράφω πολύ συχνά επειδή δεν είμαι του χώρου. Δεν ξέρω από μουσική για να γράψω για τεχνικά θέματα, ούτε και μπορώ να σχολιάσω σε σχετικά θέματα. Ωστόσο αφού το σάιτ προτείνει ως ιδέα την ανάρτηση link από μουσικά σάιτ μπορώ να ανεβάζω θέματα πιο συχνά. Κατά καιρούς ξετρυπώνω διάφορα μουσικά κανάλια στο YouTube, υποθέτω άγνωστα στους περισσότερους, οπότε μπορώ να ανεβάζω εδώ ό,τι θα βρίσκω. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.



    Να γραφεις οσο και οποτε θες φιλε μου

    Δε χρειαζεται να εισαι μουσικος απαραιτητα

    Αρκει να θες να μοιραστεις κατι.

    Αρκει αυτο.

    Το κανεις μαλιστα με σεβασμο και ευγενεια

    Το εκτιμω

    Τι δεν εκτιμω;Αυτους που κανουν χρηση επιθετικης γλωσσας και θεωρουν πως το "δικο" τους γουστο,αυτο που αρεσει σε κεινους ειναι το "καλο" 

    Προσωπικα οπως και εσυ βρηκα ομορφια σε καθε ειδος μουσικης

    Αλλα και ασχημα τραγουδια παλι σε καθε ειδος μουσικης

    Δεν κατεκρινα ποτε την αλλη αποψη ακομη κι αν διαφωνουσα καθετα.

    Ειχαμε συζητηση με τους συμμαθητες μου στο Ωδειο και σε καποιον αρεσε η ροκια των Ιταλων που κερδισε περισυ τη Γιουροβιζιον.

    Τον κοιταξα στιγμιαια με απορια μια και προσωπικα το τραγουδι αυτο για μενα ηταν τερμα αδιαφορο ενω αντιθετα ακουγα το Ματα Χαρι του Αζερμπαιτζαν ξανα και ξανα.

    Επισης τι να πω.Υπηρξαν στιγμες που τα ιερα τερατα των beatles με αγγιξαν λιγοτερο απο τον Κιαμο.

    Μ αρεσε πιο πολυ αυτος.

    Ας βρεθει καποιος να μου πει οτι εχω αδικο με εστω ενα σοβαρο επιχειρημα.

    Αυτα φιλε μου