ελληνική μουσική
    465 online   ·  210.883 μέλη

    Τι εξυπηρετεί η επανάληψη ενός μοτίβου;

    mysticist
    06.04.2022, 11:38

    Τι μπορεί να οδηγήσει έναν μουσικό να "χτίσει" περισσότερα από ένα κομμάτια πάνω στην ίδια μελωδία; Θέληση για παρουσίαση μιας παραλλαγής του ίδιου πράγματος; Έλλειψη έμπνευσης; Απλώς οκνηρία; Κάτι άλλο;


    PanGuitar
    21.05.2022, 11:29

    Είναι σημαντικό να αναφερθεί αν εννοείς ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια μελωδία - τύπου, άλλαξε απλώς τους στίχους.

    Ξέρω ένα - δυο παραδείγματα τέτοια
    Πχ Τριανταφυλλιά - Αγάπη μου άξιον εστί, σε μουσική Τόκα και ερμηνεία Μητροπάνου
    Βέβαια είναι τρομερή μειονότητα αυτά τα παραδείγματα

    Τώρα αν είναι μια μουσική φράση ή ένα μοτίβο συγχορδιών, είναι συχνότερο.
    Μπορεί να γίνει καταλάθος, μπορεί να ένιωσε πως η συγκεκριμένη φράση αναδεικνύεται περισσότερο στο 2ο κομμάτι, μπορεί να ήθελε να κάνει κάποια αυτο-αναφορά περνόντας ένα μήνυμα, μπορεί χίλια δυο!
    Εν τέλει ναι, μπορεί να είναι και βαρεμάρα ή έλλειψη έμπνευσης.
    Ανάλογα.


    mysticist
    23.05.2022, 19:43

    Παράθεση:

    Το μέλος PanGuitar στις 21.05.2022, 11:29 έγραψε...

    Είναι σημαντικό να αναφερθεί αν εννοείς ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια μελωδία - τύπου, άλλαξε απλώς τους στίχους.

    Ξέρω ένα - δυο παραδείγματα τέτοια
    Πχ Τριανταφυλλιά - Αγάπη μου άξιον εστί, σε μουσική Τόκα και ερμηνεία Μητροπάνου
    Βέβαια είναι τρομερή μειονότητα αυτά τα παραδείγματα

    Τώρα αν είναι μια μουσική φράση ή ένα μοτίβο συγχορδιών, είναι συχνότερο.
    Μπορεί να γίνει καταλάθος, μπορεί να ένιωσε πως η συγκεκριμένη φράση αναδεικνύεται περισσότερο στο 2ο κομμάτι, μπορεί να ήθελε να κάνει κάποια αυτο-αναφορά περνόντας ένα μήνυμα, μπορεί χίλια δυο!
    Εν τέλει ναι, μπορεί να είναι και βαρεμάρα ή έλλειψη έμπνευσης.
    Ανάλογα.



    Την απορία μου τη δημιούργησαν αυτά τα δυο κομμάτια. Είναι κομμάτια του ίδιου συγκροτήματος. Πέραν των στίχων στα λατινικά, τα κουπλέ του πρώτου είναι στα αγγλικά και του δεύτερου στα γαλλικά.

    >

    >
    Orfeus
    24.05.2022, 08:15

    Τέτοια γίνονται και για εμπορικούς σκοπούς!  


    CHE
    28.05.2022, 06:42

    Αν και δεν μου είναι σαφές αν μιλάμε για "χτίσιμο" κομματιών πάνω στην ίδια μελωδία που έχει ήδη κυκλοφορήσει ή που είναι απλά "υπό κατασκευή", το βρίσκω απολύτως φυσιολογικό. Μπορεί η αρχική μελωδία να μην άφησε τον συνθέτη ικανοποιημένο -για τον α ή β λόγο- και να θέλει να παρουσιάσει μία καινούργια ιδέα. Θεμιτό. Από την άλλη, ισχύει κι αυτό που λέει ο Ορφέας. Αν μιλάμε για μελωδία που έχει γνωρίσει πολύ μεγάλη επιτυχία, ο συνθέτης μπαίνει στον πειρασμό να την επαναλάβει παρουσιάζοντας επί της ουσίας το ίδιο κομμάτι σε... παραλλαγή. Τα παραδείγματα άπειρα. Αυτό δεν το βρίσκω και τόσο θεμιτό, γιατί είναι σαν να εκμεταλλεύεσαι το κοινό και να μην το σέβεσαι, χώρια ότι δείχνει ότι αυτοσκοπός του συνθέτη δεν είναι να πάει ένα βήμα παραπέρα αλλά να βγάλει λεφτά από την κότα που γεννάει το χρυσό αυγό. Μόνο που σ' αυτή την περίπτωση τον τιμωρεί το ίδιο το κοινό.


    mysticist
    28.05.2022, 16:34

    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 28.05.2022, 06:42 έγραψε...

    Αν και δεν μου είναι σαφές αν μιλάμε για "χτίσιμο" κομματιών πάνω στην ίδια μελωδία που έχει ήδη κυκλοφορήσει ή που είναι απλά "υπό κατασκευή", το βρίσκω απολύτως φυσιολογικό. Μπορεί η αρχική μελωδία να μην άφησε τον συνθέτη ικανοποιημένο -για τον α ή β λόγο- και να θέλει να παρουσιάσει μία καινούργια ιδέα. Θεμιτό. Από την άλλη, ισχύει κι αυτό που λέει ο Ορφέας. Αν μιλάμε για μελωδία που έχει γνωρίσει πολύ μεγάλη επιτυχία, ο συνθέτης μπαίνει στον πειρασμό να την επαναλάβει παρουσιάζοντας επί της ουσίας το ίδιο κομμάτι σε... παραλλαγή. Τα παραδείγματα άπειρα. Αυτό δεν το βρίσκω και τόσο θεμιτό, γιατί είναι σαν να εκμεταλλεύεσαι το κοινό και να μην το σέβεσαι, χώρια ότι δείχνει ότι αυτοσκοπός του συνθέτη δεν είναι να πάει ένα βήμα παραπέρα αλλά να βγάλει λεφτά από την κότα που γεννάει το χρυσό αυγό. Μόνο που σ' αυτή την περίπτωση τον τιμωρεί το ίδιο το κοινό.



    Στο προηγούμενο σχόλιό μου έχω δυο λινκ. Είναι δυο κομμάτια του ίδιου συγκροτήματος. Η ομοιότητα στα δυο κομμάτια είναι που μου δημιούργησε αυτόν τον προβληματισμό.