ελληνική μουσική
    489 online   ·  210.845 μέλη

    Ποτε δεν ειναι αργα!!!????

    mmanoss
    25.01.2006, 13:40
    Χαιρετω ολα τα παιδια, μικρα και μεγαλα....
    Σαν ενα απο αυτα και εγω, στα 40μου, αποφασισα να κανω κατι που απο πιτσιρικας
    ηθελα.
    Δηλαδη να παρω επιτελους drums!!!!!
    Τωρα το θεμα ειναι, μιας και ειμαι εντελως ασχετος,
    τι να παρω? να ειναι ακριβο? να ειναι για αρχη κατι πολυ προσιτο
    και βλεπουμε? τι σετακι? ας πουμε με hihat και ενα πιατινι? η δυο? η τρια?
    Και τι να ειναι αυτα?
    Οποιαδηποτε βοηθεια, ειναι καλοδεχουμενη!
    Υπ'οψην πως μου αρεσει το κλασσικο ροκ, blues
    και εχω διαθεση να....ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ
    MERCY!!!!!!
    mmanoss
    27.01.2006, 12:57
    ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ;;;;;
    ageras
    27.01.2006, 13:03
    Quote:

    Το μέλος mmanoss στις 27-01-2006 στις 12:57 έγραψε:

    ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ;;;;;




    Εγω ως κιθαρίστας με τις λίγες γνώσεις που έχω από τύμπανα θα σου συνιστούσα να πάρεις ένα σχετικά φθηνό σετ (ταμπούρο,2 τομπ,βαθύ,κάσα,hi-hat,ride,china)..Από μάρκες..χμ....η yamaha έχει φθηνα σετάκια,πρεμιερ..δεν θυμάμαι άλλα...
    Αν έχεις τον χώρο να τα βάλεις χωρίς να ενοχλείς είσαι μια χαρά.Αν όμως έχεις πρόβλημα χώρου ήχου κ.τ.λ υπάρχει και η λύση των ηλεκτρικών σετ που δεν πιάνον και πολύ χώρο.

    Live and let live


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 27-01-2006 13:04 ]
    antreas_dr
    27.01.2006, 16:08
    Ένα κλασσικό σετ (2 τομ, βαθυ, ταμπούρο, μπότα ) είναι αυτό που χρειάζεσαι. Θα σου προτεινα ένα σετ Pearl η μια Tama γύρω στα 800 - 1000 Euro.
    Υπολόγισε οτι θα χρειαστείς και γυρω στα 400 Euro για τα βασικά πιατίνια (Hi hat, ride, crash)

    Μπορεισ να δεισ εδω...

    www.drumstore.gr

    Pearl ELX νομίζω είναι η καλύτερη λύση για την περιπτωσή σου!
    mmanoss
    01.02.2006, 10:33
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ!
    ΑΠΟ ΘΟΡΥΒΟ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΝΟΧΛΩ (ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ...ΕΜΕΝΑ)
    ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΜΕΝΩ ΣΕ ΕΞΟΧΗ!
    bonzo
    01.02.2006, 13:42
    γεια σου φιλε μου και μπραβο που εστω και τωρα θα κανεις αυτο που γουσταρεις.
    σαν και σενα και γω αρχισα 31 χρονων τωρα ειμαι 34 και ολοι λεγανε ειναι αργα πια και κατι τετοιες μπουρδες.παρτα χαλαρα.
    εχω τα tama rockstar και με κατι paiste πιατινια πληρωσα 1400.
    γενικα η tama μετα απο μεγαλη ερευνα αγορας ηταν η καλυτερη λυση.sonor επισης.τα pearl ειναι καλα αλλα στα ακριβωτερα μοντελα και δυσκολα στο στησιμο.
    αν θα αγοραζα τωρα με τα ιδια λεφτα θα επερνα gretsch catalina τα εχει ο γαβρηλος και ειναι πολυ καλη αγορα.
    προσοχη στα πιατινια(παρε καλα πιατινια-τα τυμπανα με καλα δερματα τα φερνεις καπως αλλα τα πιατινια οχι).
    καλη αρχη
    mmanoss
    02.02.2006, 11:00
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ....
    ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΑΤΙΝΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΡΟΚ
    ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ;;;
    bonzo
    02.02.2006, 15:20
    κλασικο ροκ ε?
    λοιπον οσον αφορα τα τυμπανα θες τις ακολουθες διαστασεις
    ταμπουρο 51/2*14
    τομς 10*12-11*13-14*16 η16*16
    μποτα 22*16 η 22*18
    πιατινια hi-hat 14'' crash 16'' ride 20''
    απο κει και περα προσθετεις και αλλο ενα crash η effect cymbals οπως ενα splash
    10-12'' china 16-20''
    βασικα με hihat-crash-ride αρχισε και δες.
    τιμες για ολους απο 30 ευρω το πιατινι εως......................
    πηγαινε ακου τα ολα πριν παρεις τιποτα οποσδηπωτε
    φιλε μου ευχομαι καλη διασκεδαση με τα τυμπανα σου.θα αρχισεις και δεν θα σταματας.
    οτι αλλο θες ρωτα.δεν αναφερω εταιρειες του χωρου για να μην κανω αθελα μου διαφημιση.παντως αγοραζω απο γερμανια αρκετα συχνα αν και οι εδω αντιπροσωποι
    εχουν αρχισει να καταλαβαινουν και να εναρμονιζονται με την ευρωπαικη πραγματικοτητα και τιμες.
    αντε παρτα και μολις τα στησεις γραψε εντυπωσεις

    mmanoss
    03.02.2006, 10:13
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ.
    ΑΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΓΟΡΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΣΕ 2-3 ΜΗΝΕΣ,
    ΘΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΝΕΑ ΜΟΥ...
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!
    sintorin
    01.03.2006, 19:56
    Ego file sou sunisto na pareis kanena metaxirismeno set, gia na ksekiniseis. To kalo einai oti tha exeis oti xreiazesai gia na ksekiniseis, kai tha sou stixisei polu pio ftina. Exei agelies edo sto musicheaven, i se xrises eukairies episis. Oson afora tis times gia kainourgia set kai gia piatina, ta magazia pou ta poulane edo einai sketoi kleftes. Sou sunisto na pareis apo internet, polu pio ftina. Kai na thumase, oti epeidi kati einai pio akrivo, den paei na pei oti einai kalutero. To kurio pragma einai na matheis na paizeis opos prepei, me texniki, kai otan ksereis na paizeis kala, ksaireis na vgaleis kai ton kalo eixo, se oso ftino set kai na paizeis.

    Kalu tuxi...kai kalo peksimo.