ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.833 μέλη

    Ερασιτεχνική ερώτηση για βιολί

    undomiel
    06.04.2006, 02:21
    Καλησπέρα, ή μάλλον καλημέρα
    Πήρα την απόφαση να μάθω βιολί. Δύσκολο , το ξέρω. Ωστόσο τη μουσική την αγαπώ πολύ, οπότε σκέφτηκα να ρωτήσω ανθρώπους που γνωρίζουν (και εδω μέσα υπάρχουν πολλοί από ότι είδα) να μου δώσουν συμβουλές. Τι βιολί να αγοράσω για αρχή και από που; Ποιο ωδείο μου προτείνετε στα βόρεια ή ανατολικά προάστια; Βομβαρδισμός ερωτήσεων, αλλά ποιον άλλο να ρωτήσω αφού εσείς εδώ ξέρετε πολλά!!!!
    Οποιος έχει όρεξη ας μου απαντήσει

    Soulessome
    06.04.2006, 12:56
    Aγαπητή/έ,

    Θα σου προτεινα καλύτερα να μην αγοράσεις μόνη σου το βιολί, αλλά πρώτα να βρεις έναν δάσκαλο όπου και θα σε βοηθησει (ισως να πατε μαζί) να διαλεξεις το βιολί σου! Ο δάσκολος γνωρίζει ποιο βιολί εχει καλή ακουστική πραγμα που δεν θα μπορεις να διαπιστωσεις εσυ από την αρχη!
    Υπάρχουν πολυ φτηνα βιολια γυρω τα 80.00 ευρω και από κει και περα αυξανουν οι τιμες! Νομίζω ότι καλυτερα να αγορασεις καποιο πιο ακριβο, ωστε ο ηχος του να σε βοηθησει στα μαθηματα που θα κανεις!Ενα πολυ φθηνο βιολι δεν εχει σιγουρα εναν ικονοποιητικο ηχο και δεν θα σε βοηθησει και πολυ στα μελλοντικα μαθηματα σου...αλλα ρωτησε και τον δασκαλο σου να σε συμβουλέψει!

    Σου ευχομαι ότι καλυτερο!!!
    antonLOrd
    06.04.2006, 14:00
    Καλώς ήλθες στο MusicHeaven...
    Στείλε Π.Μ. στον DavidDT και αυτός ίσως σε βοηθήσει...

    DavidDT
    06.04.2006, 21:40
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 06-04-2006 στις 14:00 έγραψε:

    Καλώς ήλθες στο MusicHeaven...
    Στείλε Π.Μ. στον DavidDT και αυτός ίσως σε βοηθήσει...











    undomiel,δες τα ΠΜ σου!!!


    vouliakis
    06.04.2006, 22:56
    Quote:

    Το μέλος Soulessome στις 06-04-2006 στις 12:56 έγραψε:

    Aγαπητή/έ,

    Θα σου προτεινα καλύτερα να μην αγοράσεις μόνη σου το βιολί, αλλά πρώτα να βρεις έναν δάσκαλο όπου και θα σε βοηθησει (ισως να πατε μαζί) να διαλεξεις το βιολί σου! Ο δάσκολος γνωρίζει ποιο βιολί εχει καλή ακουστική πραγμα που δεν θα μπορεις να διαπιστωσεις εσυ από την αρχη!
    Υπάρχουν πολυ φτηνα βιολια γυρω τα 80.00 ευρω και από κει και περα αυξανουν οι τιμες! Νομίζω ότι καλυτερα να αγορασεις καποιο πιο ακριβο, ωστε ο ηχος του να σε βοηθησει στα μαθηματα που θα κανεις!Ενα πολυ φθηνο βιολι δεν εχει σιγουρα εναν ικονοποιητικο ηχο και δεν θα σε βοηθησει και πολυ στα μελλοντικα μαθηματα σου...αλλα ρωτησε και τον δασκαλο σου να σε συμβουλέψει!

    Σου ευχομαι ότι καλυτερο!!!





    Συμφωνώ με την Πόπη

    Και κάτι ακόμα: παρακαλώ η συζήτηση να μην περιοριστεί στα ΠΜ και να γίνει δημόσια.

    Μέχρι αυτή τη στιγμή υπάρχουν 71 μέλη που παίζουν βιολί και κάποια από αυτά, μάλλον, είναι σε μεγαλύτερο επίπεδο από τον Δαβίδ. Εννοώ: επαγγελματίες μουσικοί, σπουδαστές στις ανώτερες τάξεις κάποιου ωδείου κ.λπ.

    Δαβίδ, αν δεν κάνω λάθος, με κάποιον "παραδοσιακό" οργανοπαίκτη στο χωριό δεν έκανες μαθήματα?




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 14-04-2006 23:57 ]
    undomiel
    07.04.2006, 16:57
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Επειδή μέχρι τώρα όσους μουσικούς έχω ρωτήσει μου λένε για αρχή να πάρω κινέζικο βιολί και μετά να αγοράσω ένα καλό ζητώ να μου πειτε τη δική σας γνώμη. Επίσης, μήπως ξέρετε κανένα καλό ωδείο κοντά στην Αγία Παρασκευή;

    Σας ευχαριστώ πραγματικά, χαίρομαι που υπάρχουν λάτρεις του βιολιού.
    Δέχομαι οποιαδήποτε συμβουλή
    Ευχαριστώ!

    HAL9000
    14.04.2006, 01:22
    Καπως καθυστερημενη η απαντηση μου, αλλα μολις τωρα ειδα την απαντηση.Επειδη κι εγω μολις ξεκινησα βιολι και ειχα τις ιδιες ανησυχιες, θα ηθελα να μοιραστω τις αποψεις μου μαζι σου. Προβληματιστικα πολυ για την αγορα του βιολιου κι επειδη δεν ηθελα να παρω κινεζικο παρα μονο ως εσχατη λυση, κατεληξα σε ενα καλο (για μαθητικο παντα) τσεχοσλοβακικο με 300 ευρω. Οταν λεμε μαθητικα βιολια, να εννοουμε πως ενα παραγματικα καλο βιολι ξεκιναει απο 1000 ευρω και ανω, γερμανικο ή ιταλικο. Επειδη ομως ακουσα οτι στην αγορα ερχονται κατι νεα ρουμανικα (φημιζονται για τα υλικα τους) και καλο θα ηταν να τα αναζητουσες. Μιλαμε παντα για μαθητικο βιολι που ειναι ο,τι πρεπει για αρχη και να μην σε προβληματιζει ο ηχος του. Ο δασκαλος μου μου λεει οτι δεν υπαρχουν φαλτσα βιολια, αλλα φαλτσοι παιχτες.
    Τωρα για ωδειο, παρ'ολο που εχω ξεκινησει σε καποιο υποτιθεται καλο, δεν σημαινει οτι εχω κατασταλαξει σ'αυτο. Απλα θα σου πω απο τα λιγα που εχω "αρπαξει" μεχρι στιγμης, οτι σημασια εχει να βρεις ωδειο με σοβαρη διδασκαλια, επειδη ο σωστος τροπος ξεκιναει απο τη σωστη παιδαγωγικη, δηλαδη η σωστη σταση σωματος, ασκησεις για τα δαχτυλα, το πιασιμο του δοξαριου, ασκησεις χαλαρωσης των δαχτυλων κτλ. Επειδη αυτα ειναι η βαση κι αν καποιος δεν τα μαθει οπως πρεπει, τοτε παραπερα οταν θα παει να μαθει πιο προχωρημενες τεχνικες, θα κολλησει σε ενα σημειο και δεν θα μπορει να προοδευσει περισσοτερο, επειδη οι βασεις του δεν θα ειναι καλες. Εχει σημασια επισης, στο ωδειο που θα πας να κανουν μαθηματα θεωριας και σολφεζ. Το βιολι απαιτει πολυ καλο μουσικο αυτι και γνωση των διαστηματων,κλιμακων κτλ. και τα μαθηματα αυτα θα σου αναπτυξουν την ικανοτητα του αυτιου σου.
    Καλη προοδο!
    iathen
    05.06.2006, 11:34
    Το βιολί που θα πάρεις εξαρτάται από το πόσο καλη δουλειά θες να κάνεις. Αν το θες μόνο για το κέφι σου μπορείς στην αρχή να πάρεις ένα του εργοστασίου. Αν θες να κάνεις σοβαρή δουλειά τότε πρέπει να πας με τον καθηγητή ή την καθηγήτριά σου να επιλέξετε. Εγώ όταν χρειάστηκε να πάρω βιολί 4/4 ανακάλυψα έναν κύριο Μαργαρίδη. Ήταν πολύ εξηπηρετικός. Έχω χάσει τα στοιχία του όμως θα μπορούσες να τον βρεις από τον τηλεφωνικό κατάλογο ή το11-8-80.
    Shapplin
    29.05.2010, 10:48

    Κατάστημα Παπαγρηγορίου στη Στοα Πεσματζόγλου στην οδό Πανεπιστημίου. Αγορασέτο με τον δάσκαλό σου γιατί έξω σε περιμένουν σαν αρπακτικά. Το συγκεκριμένο μαγαζί όμως αν του πεις το ποσό που προσφέρεις σίγουρα θα διαλέξει κάτι καλό για σένα. Υπολόγισε σίγουρα 400 ΕΥΡΩ ίσως λέω και λίγα. Πάντως το πολύ μέχρι 1000 για σένα θα είναι πολύ καλά. Θα σε βγάλει σίγουρα μέχρι την μέση δηλ. περίπου 6-8 χρόνια.

    Το θέμα του ωδείου είναι και θέμα κλικ. Σημασία έχει ο δάσκαλος. Καλό ωδείο στα Βριλήσια "ΕΡΑΤΕΙΟ".

    Είναι υπέροχο όργανο και σου εύχομαι με όλη μου την καρδιά καλή επιτυχία. Εγώ κάνω 8 χρόνια και το ξεκίνησα στα39 μου. Θέλει υπομονή, επιμονή και πειραρχία όπως και κάθε τι που αφορά εξάλλου θέματα τέχνης.

     

    Doctor