ελληνική μουσική
    602 online   ·  210.830 μέλη

    Αγορά (Ηλεκτρο)ακουστικής κιθάρας! Θέλω γνώμες! :)

    Hawk-
    16.09.2006, 20:42
    Χαιρετώ όλη την παρέα...

    Παίζω 10 χρόνια κλασσική, τα τελευταία 3-4 ασχολούμαι και με το τραγούδι, οπότε πέφτουν ακόρντα και σόλο. Και επειδή ενδέχεται να παίξω και live σε μαγαζί, αποφάσισα να μαζέψω λεφτά για να αγοράσω μια ηλεκτροακουστική (για λόγους plug in), που είναι το πάθος μου και με συναρπάζει πιο πολύ από μια σκέτη ηλεκτρική. Τα λεφτά που μπόρεσα μετά βίας να μαζέψω είναι 250-300 ευρώ. Εκεί γύρω.

    Αρχικά είχα ψηθεί να αγοράσω από το εξωτερικό, από το on line μαγαζί του Thomann. Οι τιμές ήταν καλές και η ποικιλλία μεγάλη. Όμως δε μπορώ να περιμένω τόσο πολύ για την παραγγελία (και έχω φάει φρίκες με τα ΕΛΤΑ), για αυτό εν τέλει πήρα την απόφαση να αγοράσω από τον Ριχάρδο της γειτονιάς μου (Κατάστημα κων/πόλεως).

    Πήγα χτες και έριξα μια ματιά. Ο πωλητής μου είπε οτι μπορεί να φέρει όποιο μοντέλο θέλω, αλλά είχε και αρκετές εκεί. Τα μοντέλα ακριβώς δεν τα θυμάμαι. Πάντως είχε μοντέλα Jackson και Fender στα λεφτά μου. Ένα άλλο που μου είπε ήταν οτι το μασίφ καπάκι δεν παίζει και πολύ ρόλο στον ήχο στην εν λόγω οικονομική κατηγορία (μέχρι 250 ευρώ). Δεν ξέρω και πάρα πολλά από τέτοιες κιθάρες (ό,τι έχω μάθει το έχω μάθει από το φόρουμ εδώ), οπότε θα εκτιμούσα πολύ συμβουλές και προτάσεις από τα πιο έμπειρα μέλη.

    Να είστε καλά.
    bdog
    16.09.2006, 21:06
    μια καλή λύση σε αυτά τα χρήματα είναι οι

    ΚΙΘΑΡΑ ΗΛ-ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ FENDER CD-100CE NATURAL και η

    ΚΙΘΑΡΑ ΗΛ-ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ TAKAMINE EG-320C NATURAL

    παντως οτι όργανο και να παρεις πρέπει και να το ακούσεις και να το παίξεις

    aggelosnegas
    16.09.2006, 21:20
    Γιατι δεν βαζεις ενα μαγνητη στην κλασσικη σου?Που την εχεις συνηθησει κι ολας?
    Hawk-
    16.09.2006, 22:53
    Το μέλος aggelosnegas στις 16-09-2006 στις 21:20 έγραψε...
    Παράθεση:

    Γιατι δεν βαζεις ενα μαγνητη στην κλασσικη σου?Που την εχεις συνηθησει κι ολας?



    Μου αρέσει πάρα πολύ ο ήχος της ακουστικής / ηλεκτρακουστικής
    Aiolos_m
    17.09.2006, 09:47
    Εγώ είμαι κατά της ακουστικής/ηλεκτρακουστικής Fender...

    Στα λεφτά που λες γιατί δεν κοιτάς τις Ovation? Η Aplaus ας πούμε είναι ένα πολύ καλό μοντέλο που παραλίγο να αγόραζα εγω αν δεν ερχοταν το "λαχείο" απ' το θείο...
    Hawk-
    17.09.2006, 10:54
    Και κάτι άλλο παιδιά... για μασίφ (solid) καπάκι, που όπως λένε είναι το α και το ω, πως μπορώ εγώ ο ίδιος να το καταλάβω; Μη μας πιάσει και κότσο ο πωλητής. Κοιτάς κάτι από μέσα στην κιθάρα αλλά δεν ξέρω τι. Δώστε τα φώτα σας και περιμένω και από άλλους γνώμες!! ευχαριστώ
    bdog
    17.09.2006, 11:44
    το α και το ω σε όλα τα ακουστικά όργανα είναι το καπάκι συνήθως στις ακουστικες κιθάρες είναι spruse

    σε αυτή την τιμή όμως και σε όργανα μαζικης παραγωγής οι διαφορές είναι μικρές και οι
    ποιότητα του spruse πάνω κάτω η ίδια

    αυτό που κοιτάς είναι να σου κάτσει καλά στα χέρια σου και να βάλεις ενα καλό σετ χορδές στα ακουστικά όργανα παίζει σημαντικό ρόλο