ελληνική μουσική
    454 online   ·  210.883 μέλη
    Aranios
    26.10.2006, 14:32
    Πιστεύετε πως η μουσική παιδεία ενός λαού, μπορεί να επηρεάσει και το πνευματικό επίπεδό του;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 26-10-2006 14:56 ]


    Aranios
    26.10.2006, 14:45
    Διόρθωση: Παιδία λάθος . παιδεία
    numlock
    26.10.2006, 14:47
    Βασικά πιστεύω πως όλα είναι θέμα παιδείας.
    Παιδεία και πνευματικό επίπεδο είναι αλληλένδετα.
    Ανάλογα με την παιδεία σου…… και το πνευματικό σου επίπεδο….
    Και φυσικά σημασία έχει και το πόσο εξελίσσεσαι σαν άνθρωπος και κατά πόσο έχεις την διάθεση να γίνεσαι καλύτερος.
    Ένας άνθρωπος χωρίς παιδεία , δεν πιστεύω πως καταλαβαίνει τι ακούει. Ότι του πλασάρουν…… το δέχεται.
    Κάποιος που ακούει π.χ. Μπουγάδες και σχετικούς , σίγουρα δεν μπορεί να έχει ούτε πνευματικό επίπεδο, ούτε μουσική παιδεία!

    Tziamourani
    28.10.2006, 02:47
    Ναι !!! Πιστεύω πως το επίπεδο επηρεάζεται σε πολύ μεγάλο βαθμό αν έχει σωστή μουσική παιδεία.

    Ελένη
    frantzeskosx
    28.10.2006, 10:29
    μόνο το πνευματικό του επίπεδο.Η παιδεία γενικά είναι ο καθρέφτης του πολιτισμού ενος έθνους πόσο μάλλον η μουσική αλλα και γενικότερα η καλλιτεχνική παιδεία .Δυστυχώς ο καθρέφτης μας είναι 1000 κομμάτια και πιστεύω ανεπιφύλακτα πως οι σημερινοί Ελληνες είναι ο ΠΙΟ ΑΠΟΛΙΤΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΣ λαός του κόσμου.
    KAKOFONIKS
    28.10.2006, 11:13
    Δεν μπορούμε πιστεύω να είμαστε απόλυτοι σε ένα τόσο λεπτό ζήτημα ναι οι σημερινοί Έλληνες ΕΙΜΑΣΤΕ αμόρφωτοι και απολίτιστοι αλλά όχι όλοι και σίγουρα όχι περισσότερο απο άλλους λαούς!



    Τώρα στο θέμα μας πιστεύω πως ναι η μουσική παιδεία επιρεάζει και μάλιστα σημαντικά το πνευματικό επίπεδο ενός λαού. Επίσης θέλω να πω πως καλό είναι άσχετα αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με την μουσική ή όχι να έχει μουσική παιδεία!
    gazakas
    28.10.2006, 11:36
    Παιδιά, να ρωτήσω κάτι; Πού πουλάνε πολιτισμόμετρα και μορφωσόμετρα; Νομίζω ότι θα μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμα, ιδίως το δεύτερο που μόλις το αγοράσω θα το χρησιμοποιήσω στους μαθητές μου και τότε, ουαί κι αλίμονό τους!

    Πάντως πολύ μου αρέσει αυτή η αφαίρεση "οι Έλληνες/Αλβανοί/Γερμανοί/ξανθές/μαύροι κτλ. είναι..." (συμπληρώστε ό,τι σας ταιριάζει καλύτερα). Αν μη τι άλλο, με γοητεύει η δημοκρατικότητά της. Εν προκειμένω, εφαρμόζεται ως εξής: παίρνουμε έναν έναν τους Έλληνες και τις Ελληνίδες (δηλαδή: τον Βαρδινογιάννη, τον Θέμο, την Καραϊνδρου, τον Θεοδωράκη, τον οικοδόμο από τα Κρέστενα, τον ταβερνιάρη από τη Ρόδο, το γιατρό από την Αλεξανδρούπολη, την πτυχιούχο άνεργη νοικοκυρά απ' τα Γιάννενα κτλ.) μετράμε με τις προαναφερθείσες εφευρέσεις το επίπεδο του πολιτισμού και της μόρφωσης του καθενός, τα προσθέτουμε, βγάζουμε τον μέσο όρο, έπειτα κάνουμε το ίδιο και με τους υπόλοιπους λαούς, συγκρίνουμε και προκύπτει το επιστημονικό συμπέρασμα ότι οι Έλληνες είναι ο πιο απολίτιστος και αμόρφωτος λαός του κόσμου ή έστω σκέτο απολίτιστοι και αμόρφωτοι...

    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την ημιαμάθεια

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 28-10-2006 11:36 ]


    Mesoxoritis
    28.10.2006, 12:14
    Η τοποθέτησή μου πάνω σε αυτό το ζήτημα είναι κάτι που το θέλω πολύ. Η προσωπική μου εμπειρία λέει το εξής: Πρώτα απ' όλα, άτομα που ακούνε από δική τους επιλογή ποιοτική μουσική, και μιλάω κυρίως για την ελληνική μουσική, δηλαδή ακούνε τραγούδια που έχουν κάτι να περάσουν, όπως αυτά του Μπιθικώτση, του Καζατζίδη (ορισμένα), του Νταλάρα, της Χαρούλας ή του Μητσιά, είναι άτομα που στο 99% είναι καλλιεργημένα όχι μόνο μουσικά αλλά σε κάθε άποψη της ζωής τους! Είναι καλοί στα μαθήματα, υπεύθυνοι κτλ. Διευκρίνισα πριν για την ελληνική μουσική, γιατί θεωρώ ότι είναι πιο συμβατή με αυτό που θέλω να πω! Δηλαδή: Δεν αμφισβητώ καθόλου ότι η ξένη μουσική, κυρίως η ροκ, είναι ποιοτική. Ωστόσο, όσοι της ηλικίας μου ακούνε τέτοια μουσική, γίνονται τελικά σε ένα μεγάλο ποσοστό ''Τσε Γκεβάρα'', κάτι που τους οδηγεί στην αδιαφορία για τους άλλους τομείς της ζωής τους όπως η μόρφωση.
    Θεωρώ δηλαδή ότι η μουσική παιδεία επηρεάζει σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό (για μένα ολοκληρωτικά) την γενικότερη καλλιέργεια του ατόμου, ή τουλάχιστον συντελλεί σημαντικά στην απόκτησή της. Αντιθέτως, ένας μορφωμένος άνθρωπος, παρόλη την καλλιέργειά του, μπορεί να μην έχει την ανάλογη μουσική παιδεία. Αυτό συμβαίνει πιο συχνά σε σχέση με το αντίστροφό του, στο οποίο αναφέρθηκα πριν. Δηλαδή, στο πανεπιστήμιο π.χ (σπουδάζω Νομική) όλοι οι συμφοιτητές μου κι οι συμφοιτήτριες είναι σχετικά μορφωμένοι και καλλιεργημένοι άνθρωποι! Ωστόσο λίγοι είναι αυτοί που ακούνε ποιοτική μουσική. Φυσικά δεν εννοώ ότι ακούνε μόνο Νίνο ή Καραφώτη, αλλά ακούνε το πολύ Χατζηγιάννη ή Κότσιρα. Όχι κάτι πιο ποιοτικό. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις αλλά λίγες.
    Ως συμπέρασμά μου θεωρώ ότι τελικά η μουσική παιδεία παίζει πολύ σπουδαίο ρόλο στη γενικότερη καλλιέργεια του ατόμου. Κι αυτό γιατί ένα άτομο που ακούει μουσική με ευαισθησίες ή με πολιτικά και κοινωνικά μηνύματα ευαισθητοποιείται απέναντι σε αυτά και ως επακόλουθον επιζητά την μόρφωση και την καλλιέργεια σε κάθε τομέα της ζωής του. Κάτι που δεν είναι τόσο συχνό στην αντίστροφη περίπτωση, παρόλο που κανείς δεν μπορεί να πει ότι ένα μορφωμένο άτομο δεν έχει περισσότερες πιθανότητες να στραφεί στην ποιοτική μουσική από ένα λιγότερο μορφωμένο.
    Yperoptis
    28.10.2006, 13:52
    Θεωρώ πως σε γενικές γραμμές η ποιότητα του τι ακούει ο καθένας δεν είναι μέτρο σύγκρισης ούτε της μόρφωσης ούτε της παιδείας. Νομίζω πως σημαντικότερο δείγμα είναι η καθημερινή συμπεριφορά, Η μούτζα του αυτοκινήτου πχ, το πέταγμα των σκουπιδιών στις παραλίες κτλ. Μπορεί κάλιστα ένας αμόρφωτος άνθρωπος να συμπεριφέρεται πολύ πιο πολιτισμένα από ένα μορφωμένο. Αν αναζητήσουμε τη σχέση με τη μουσική θα διαπιστώσουμε πως τα καλύτερα Ελληνικά τραγούδια γεννηθηκαν σε μία εποχή γενικότερης αμορφωσιάς των Ελλήνων. Αν σκεφτούμε ποιοι και πότε υποστήριξαν τη μουσική του Χατζιδάκη ή του Θεοδωράκη για παράδειγμα, την ώρα που οι μορφωμένοι τους ξεσκίζανε στην κυριολεξία με τις αρνητικές τους κριτικές... Για σκεφτήτε ποιοι είναι στα πρώτα τραπέζια στα σκυλάδικα για παράδειγμα... Θεωρώ λοιπόν πως η μουσική είναι άσχετη με την παιδεία.
    Tziamourani
    31.10.2006, 01:08
    Φίλε Yperopti,

    Δε μιλάμε για συμπερυφορά .... συμφωνώ σε αυτά που λες βέβαια αλλά όχι σε όλα!
    Κατά την γνώμη μου, όταν λέμε ότι κάποιος έχει "μουσική παιδεία" εννοούμε πως μπορεί να αντιλαμβάνεται την καλή μουσική από την κακή (όπως ο καθένας νομίζει), και βέβαια να είναι σε θέση να έχει άποψη!

    Όλοι πηγαίνουν στα σκυλάδικα, ακόμη και αυτοί που έχουν μουσική παιδεία...επιλογή τους είναι....άλλοι το κάνουν για πρώτοι φορά και δεν ξαναπάνε...άλλοι για να ξεδώσουν από "την πολύ κουλτούρα"....και γενικώς παρατηρώ πως και τα άτομα που θα δεις στα πρώτα τραπέζια μπορεί κάποια στιγμή να τα δεις και στις πρώτες θέσεις του Μεγάρου Μουσικής.... Τι να πω και εγώ ... αμα ξέρεις να ακούς, ξέρεις και να επιλέγεις...
    filothei
    31.10.2006, 09:20
    Φυσικα και η μουσική επηρεάζει το πνευματικό επίπεδο των ανθρώπων
    Η καλή μουσική εξημερώνει την ψυχή. Ο άνθρωπος ημερεύει κατ΄ επέκταση και ο λαός.
    Σημείο των καιρών που ζούμε είναι και η μουσική. Τα μουσικά ακούσματα μιας χώρας διαμορφώνουν καταστάσεις .πχ βια- έλλειψη ευγένειας δηλαδή αγένεια και κακοτροπία και γενικά ότι <<κάτσει>>, από Καλομοίρα [ κακομοίρα] Βανδη- Βισση- Κοκκινου και γενικά όλος αυτός ο συφερτος .
    Δυστυχώς επικρατεί αυτή η μουσική οπότε ..................
    frantzeskosx
    31.10.2006, 10:40
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 28-10-2006 στις 11:36 έγραψε...

    Παιδιά, να ρωτήσω κάτι; Πού πουλάνε πολιτισμόμετρα και μορφωσόμετρα; Νομίζω ότι θα μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμα, ιδίως το δεύτερο που μόλις το αγοράσω θα το χρησιμοποιήσω στους μαθητές μου και τότε, ουαί κι αλίμονό τους!

    Πάντως πολύ μου αρέσει αυτή η αφαίρεση "οι Έλληνες/Αλβανοί/Γερμανοί/ξανθές/μαύροι κτλ. είναι..." (συμπληρώστε ό,τι σας ταιριάζει καλύτερα). Αν μη τι άλλο, με γοητεύει η δημοκρατικότητά της. Εν προκειμένω, εφαρμόζεται ως εξής: παίρνουμε έναν έναν τους Έλληνες και τις Ελληνίδες (δηλαδή: τον Βαρδινογιάννη, τον Θέμο, την Καραϊνδρου, τον Θεοδωράκη, τον οικοδόμο από τα Κρέστενα, τον ταβερνιάρη από τη Ρόδο, το γιατρό από την Αλεξανδρούπολη, την πτυχιούχο άνεργη νοικοκυρά απ' τα Γιάννενα κτλ.) μετράμε με τις προαναφερθείσες εφευρέσεις το επίπεδο του πολιτισμού και της μόρφωσης του καθενός, τα προσθέτουμε, βγάζουμε τον μέσο όρο, έπειτα κάνουμε το ίδιο και με τους υπόλοιπους λαούς, συγκρίνουμε και προκύπτει το επιστημονικό συμπέρασμα ότι οι Έλληνες είναι ο πιο απολίτιστος και αμόρφωτος λαός του κόσμου ή έστω σκέτο απολίτιστοι και αμόρφωτοι...

    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την ημιαμάθεια

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gazakas στις 28-10-2006 11:36 ]



    ΜΑ πιστευω πως δεν χρειαζετε το εν λογω εργαλειο μια ματια γυρω μας θα μας πεισει
    frantzeskosx
    31.10.2006, 10:49
    Παράθεση:

    Το μέλος Yperoptis στις 28-10-2006 στις 13:52 έγραψε...

    Θεωρώ πως σε γενικές γραμμές η ποιότητα του τι ακούει ο καθένας δεν είναι μέτρο σύγκρισης ούτε της μόρφωσης ούτε της παιδείας. Νομίζω πως σημαντικότερο δείγμα είναι η καθημερινή συμπεριφορά, Η μούτζα του αυτοκινήτου πχ, το πέταγμα των σκουπιδιών στις παραλίες κτλ. Μπορεί κάλιστα ένας αμόρφωτος άνθρωπος να συμπεριφέρεται πολύ πιο πολιτισμένα από ένα μορφωμένο. Αν αναζητήσουμε τη σχέση με τη μουσική θα διαπιστώσουμε πως τα καλύτερα Ελληνικά τραγούδια γεννηθηκαν σε μία εποχή γενικότερης αμορφωσιάς των Ελλήνων. Αν σκεφτούμε ποιοι και πότε υποστήριξαν τη μουσική του Χατζιδάκη ή του Θεοδωράκη για παράδειγμα, την ώρα που οι μορφωμένοι τους ξεσκίζανε στην κυριολεξία με τις αρνητικές τους κριτικές... Για σκεφτήτε ποιοι είναι στα πρώτα τραπέζια στα σκυλάδικα για παράδειγμα... Θεωρώ λοιπόν πως η μουσική είναι άσχετη με την παιδεία.

    εδω πρεπει να δουμε την ευρυτερη ενοια της λεξης παιδεια παιδεια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΡΧΑΙΑ ΛΑΤΙΝΙΚΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΦΥΣΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ κλπ ειναι η μαλλον πρεπει να ειναι παραγοντας μιας ευρυτερης μορφωσης ενος ατομου τοσο κοινωνικης οσο και πολιτιστικης .σημερα η παιδεια εχει καταντησει να ειναι ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΜΕΣΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ και μαλιστα πολυ χαμηλης ποιοτητας
    Yperoptis
    31.10.2006, 11:10
    Συμφωνώ απολύτως με όλους. Φίλε Tziamourani έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν είχα σκοπό να αποπροσανατολίσω την κουβέντα αλλά για μένα είναι άρρηκτα συνδεδεμένα η συμπεριφορά με την παιδεία και φυσικά την μουσική παιδεία. Επίσης να τονίσω κάτι. Στις πρώην Ανατολικές χώρες (στη Ρωσία και τώρα) στα μαιευτήρια έβαζαν κλασική μουσική (κυρίως Τσαϊκόφσκι) γιατί αποδεδειγμένα επηρρέαζε μελλοντικά θετικά την ψυχολογία και την συμπεριφορά των ανθρώπων. Το αστείο είναι πως πρόσφατα με είχαν καλέσει στο Λητώ και μία προϊσταμένη είχε στη διαπασών Ένα ραδιόφωνο που έπαιζε λαϊκά τύπου Καρά, Μελά κτλ. Α ρε άμοιρα παιδάκια...
    Tziamourani
    31.10.2006, 16:33
    χα χα χα καλό και αυτό .... ακου εκεί Μελά !!! Τέλος πάντων. Σίγουρα η κλασική μουσική επηρεάζει με έναν τρόπο μαγικό και πολλές φορές πέφτω πάνω σε αντίστοιχα τόπικ και άρθρα εδώ μέσα στην μουσικοπαρέα μας.

    Καλό είναι να έχουμε παιδεία και ακόμα πιο καλά Μουσική παιδεία....

    Η ΦΙΛΗ Tziamourani
    megaloserwtikos
    31.10.2006, 16:52
    Είναι και η μουσική παιδεία, αλλά είναι και οι μουσικές ανάγκες μας. Είναι και ο χαρακτήρας μας, είναι και το περιβάλλον που μεγαλώνουμε η ζούμε... είναι πολλά που επηρεάζουν.

    (Πάντως είναι καλό να έχουμε μουσική παιδεία, όπως σωστά είπε και ο φίλος Τζιαμουράνη.)
    sintorin
    31.10.2006, 17:19
    nai....ala na min mperdeuoume tin mousiki paidia me tin ktoinotrofia......