ελληνική μουσική
    560 online   ·  210.844 μέλη

    Παίζεται το μπάσο μοναχό??

    mauro_provato
    08.12.2006, 14:18
    Καλησπέρα σας.
    Χρόνια ασχολούμαι με τα πλήκτρα, και είμαι και μέλος σε band.
    Το θέμα είναι οτι πάντα με συγκινούσε ο ήχος του μπάσου.
    Τώρα έχω βρει τα λεφτά και το χρόνο να το αποκτήσω, αλλά το ζήτημα είναι αν είναι ευχάριστη η solo μελέτη του στο σπίτι- δλδ η μη συμμετοχή σε συγκρότημα.

    Ευχαριστώ..
    beatlus
    08.12.2006, 15:01
    Φίλε μου, αν δεις σε ζωντανή εμφάνιση τον Γιώτη Κιουρτζόγλου, θα καταλάβεις ότι με το μπάσο μπορείς να στήσεις ολόκληρη... ορχήστρα
    rammsteiner
    08.12.2006, 20:23
    ενταξει...ο γιωτης κιουρτζογλου ειναι ιδιαιτερη περιπτωση οπως και αρκετοι αλλοι μπασιστες...
    κοιταξε να δεις...
    το μπασο ειναι βασικα συνοδευτικο και οχι σολιστικο οργανο...
    η μελετη του εχει πολυ ενδιαφερον φτανει να το αγαπησεις και να δεθεις μαζι του...
    (δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισοτεροι μπασιστες ειναι "γεια σου" ατομα)
    και το παιξιμο του εκτος απο καλη τεχνικη (αρμονια και ρυθμο) θελει και πααααρα πολυ συναισθημα...
    εγω θα σου προτεινα να το δοκιμασεις και αν δεις οτι σ'αρεσει...αγαπησε το...
    θα σ'αγαπησει και αυτο...
    vouliakis
    08.12.2006, 20:35
    Jaco Pastorius - Bass








    stuff
    08.12.2006, 20:57
    Τι να πεις μετα απο αυτο......ενας απο τους καλυτερους μουσικους που περασαν ποτε!!Για να απαντησω στον φιλο μας που αναρωτιεται αν μπορει να σταθει το μπασο μονο του(εκτος απο το βιντεακι που υπαρχει απο πανω)οποιοδηποτε οργανο μπορει να σταθει μονο του.Αρκει μονο να το εμπιστευθεις....και να δεις που αυτο δεν θα σε προδωσει.Αλλα θελει δουλεια φιλε μου....πολλη δουλεια και αγαπη!!
    asxetos
    08.12.2006, 22:01
    Καθε οργανο παιζεται μονο του. Οπως και οτιδηποτε και οποιοδηποτε αντικειμενο στα χερια ενος ανθρωπου με φαντασια, μπορει να γινει μουσικο οργανο.
    Ειναι καθαρα θεμα φαντασιας και ψυχικης διαθεσης. Δυσκολο πραγμα να μπορεις να εχεις και τα 2 συγχρονως, αλλα εκει ειναι και το ρεζουμε της υποθεσης.


    antreas_dr
    09.12.2006, 12:28
    ο απίστευτος κύριος Victor Wooten....



    antreas_dr
    09.12.2006, 12:30
    Αφιερωμένο στον Beatlus....



    neiron21
    19.12.2006, 23:31
    Κοιτα μεγαλε,
    καθε οργανο ειναι μοναδικο. Ετσι και το μπασο. Δεν χρειαζεται να αναρωτιεσαι αν μπορει να σταθει ενα οργανο απο μονο του. Αυτο που πρεπει να σε ενδιαφερει ειναι αν σου αρεσει ο ηχος του και αν εχεις διαθεση να μαθεις να παιζεις. Το μπασο ειναι κατι το εξωπραγματικο, με απιστευτες δυνατοτητες οπως δειχνουν και τα παραπανω video, αν και πολλοι το εχουν υποτημισει.
    Πηγαινε παρε ενα και αρχισε να παιζεις. Θα καταλαβεις οτι δεν εχει απλα πολυ ωραιο ηχο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : neiron21 στις 19-12-2006 23:32 ]