ελληνική μουσική
    647 online   ·  210.831 μέλη

    Η/Υ ή Ενισχυτής?

    SAiK
    12.01.2007, 07:32
    Σκέφτομε να πάρω ηλεκτρική κιθάρα και έχω μια βασική απορία, για να παίξω κιθάρα χρειάζομαι και ενισχυτή όπωσδήποτε? Εάν συνδέσω την κιθάρα στον Η/Υ, δεν είναι το ίδιο? Εάν όχι, θα βοηθούσε μια καλή κάρτα ήχου (και ένα καλο σετ ηχείων φυσικά)?
    Μιας και θα την παίζω πάντα μπροστά απο τον Η/Υ (γι'αυτον τον λόγο την θέλω βασικά, για να περνάω τον ατελείωτο ελευθερο χρόνο που εχω) δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να χρεωθώ ΚΑΙ για ενισχυτή ενώ θα μπορώ να κάνω την ίδια δουλειά με τον Η/Υ.

    Just in-case, είμαι άσχετος. Εξηγήστε όσο πιο απλά γίνετε, παρακαλώ.

    Tnx εκ των πρωτέρων!
    dimko
    12.01.2007, 09:33
    Μπορείς να παίξεις και στον υπολογιστή, αλλά χρειάζεσαι κάποια προενίσχυση να σου δυναμώσει το σήμα. (πεταλιέρα, D.I. , ειδική κάρτα ήχου, κλπ. ). Η ευχαρίστηση του όγκου όμως, που προσφέρει ένας ενισχυτής, δύσκολα αναπληρώνεται.

    Αυτά για αρχή.

    SAiK
    12.01.2007, 14:37
    dimko tnx για την απάντηση αλλα αυτό που κατάφερες ήταν να μου δημηουργήσεις περισσότερες απορίες! Λυπάμαι αλλα δεν μπορώ να μην ρωτίσω τι σημαίνουν τα αρχικά D.I. (δεν μπόρεσα να βρω στο google)?
    Υπάρχουν ειδικές κάρτες ήχου για κιθάρες? Αν πάρω μια κανονική, καλή κάρτα ήχου δηλαδή δεν κάνει? Ή απλά οι ειδικές κάρτες θα έχουν καλύτερη απόδοση?
    Μια πεταλιέρα θα κάνει την δουλειά χωρίς καλή κάρτα ήχου? Επίσης ποια ειναι μια average τιμή για πεταλιέρα, γιατι στα sites που κοίταξα βρήκα απο 20€ μέχρι 700€.

    Αυτήν (Ibanez RG370DX) σκεύτομαι να πάρω για αρχή, έχετε να προτείνετε κάποιον ενισχυτή ανάλογο της ποιότητας της συγκεκριμένης κιθάρας?

    Εάν συγκρίνουμε με βάση την τιμή-απόδοση, θα ήταν προτιμότερο να πάρω κάποιον ενισχυτή ή να παίζω μέσω Η/Υ με την βοήθεια κάποιας πεταλιέρας, κάρτας ήχου, "D.I.", κτλπ?


    twr
    12.01.2007, 14:42
    Δε νομίζω να βρήκες πεταλιέρα με 20 Ε. Μαλλον πεταλάκι...
    odis13
    12.01.2007, 14:47
    Μάλλον καλύτερα ενισχυτής, γιατί για να κάνεις τον υπολογιστή σου να ακούγεται σαν ενισχυτής θα πληρώσεις πολλά.Πάρε ένα των 15 watt για σπίτι καλός είναι.Με 100-150 ευρώ βρίσκεις.Υπάρχει ο Marshall MG που έχει και κάποια εφέ,οι μικροί Orange,Crate κλπ..Αν μπορείς να δώσεις παραπάνω πάρε VOX,που δε θα χρειαστεί να τον αντικαταστήσεις με κάτι καλλύτερο.

    odis13
    12.01.2007, 14:48
    Ρε twr πάντα την ίδια ώρα γράφουμε τι συχρονισμός είναι αυτός...
    JULIOS
    12.01.2007, 14:51
    Καλησπερα.
    Θα σου ελεγα να αγορασεις ενα καλο ενισχυτη και κανα πεταλακι ή κανα δυο.(Chorus και 2ο αναλογα με τι θες να παιζεις)
    Για το Η/Υ μονο αν θες να κανεις κανα Home Studio αλλα να ξερεις πως για να κανεις καλη δουλεια θελει χρημα(Αρκετο κατα την αποψη μου).
    Οπως και να εχει με ενα μικρο ενισχυτη φανταζομαι πως μπορεις να καλυψεις τις αναγκες σου.


    dimko
    12.01.2007, 16:24
    Παράθεση:

    Λυπάμαι αλλα δεν μπορώ να μην ρωτίσω τι σημαίνουν τα αρχικά D.I. (δεν μπόρεσα να βρω στο google)?


    Βάλε στο google "di preamp" , και θα πάρεις μια ιδέα.

    Παράθεση:

    Υπάρχουν ειδικές κάρτες ήχου για κιθάρες? Αν πάρω μια κανονική, καλή κάρτα ήχου δηλαδή δεν κάνει? Ή απλά οι ειδικές κάρτες θα έχουν καλύτερη απόδοση?


    Υπάρχουν κάρτες ήχου με προενισχυτή. Βοηθάνε περισσότερο στην ηχογράφηση.

    Παράθεση:

    Μια πεταλιέρα θα κάνει την δουλειά χωρίς καλή κάρτα ήχου? Επίσης ποια ειναι μια average τιμή για πεταλιέρα, γιατι στα sites που κοίταξα βρήκα απο 20€ μέχρι 700€.



    Μια σχετικά ικανοποιητική δουλειά θα κάνει. Λάβε υπ΄όψι σου ότι οι απαιτήσεις είναι σχετικές, και αυτό που σου φτάνει σήμερα, δε σε ικανοποιεί αύριο.

    Τιμές είναι από 200 ευρώ και πάνω περίπου θα έλεγα.

    Παράθεση:

    Εάν συγκρίνουμε με βάση την τιμή-απόδοση, θα ήταν προτιμότερο να πάρω κάποιον ενισχυτή ή να παίζω μέσω Η/Υ με την βοήθεια κάποιας πεταλιέρας, κάρτας ήχου, "D.I.", κτλπ?


    Οι τιμές έχουν μεγάλη γκάμα σε όλα τα παραπάνω, υπάρχουν και φθηνά και ακριβά. Η απόδοση σε σύγκριση περίπου ιδιών τιμών είναι πάντα υπέρ του ενισχυτή, αλλά και αυτό είναι σχετικό με το τι θεωρείς εσύ καλό ήχο.
    SAiK
    12.01.2007, 17:22
    Παίδες με καλύψατε! Thanks a lot.

    Μάλλον θα πάρω τον STAGG CA-20G. Αν και ο φίλτατος odis13 είπε των 15W βρίσκεις με 100-150€, μήπως 90€ παραείναι φτηνά για 20W ? Μήπως παραμορφώνει or something?

    dimko, όντως ειναι σχετικό αυτο, αλλα επειδή ειμαι κάπως άσχετος με το θέμα δεν μπορώ να σου πω ακριβώς τι θέλω... το μόνο που με νοιάζει προς το παρών ειναι ο καθαρός ήχος. Η ένταση δε με απασχολεί καθόλου.
    twr
    12.01.2007, 20:51
    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 12-01-2007 στις 14:48 έγραψε...

    Ρε twr πάντα την ίδια ώρα γράφουμε τι συχρονισμός είναι αυτός...



    twr
    12.01.2007, 21:03
    Παράθεση:

    Το μέλος SAiK στις 12-01-2007 στις 17:22 έγραψε...

    Παίδες με καλύψατε! Thanks a lot.

    Μάλλον θα πάρω τον STAGG CA-20G. Αν και ο φίλτατος odis13 είπε των 15W βρίσκεις με 100-150€, μήπως 90€ παραείναι φτηνά για 20W ? Μήπως παραμορφώνει or something?



    Η αλήθεια είναι πως όταν κερδίζεις σε βατ συνήθως χάνεις σε ποιοτητα και το αντίστροφο.
    Εγώ πάντως έχω έναν marshall mg με 4 εφέ. Κάνει 184ε, κάπως ακριβώς για τα βατ του, αλλα καλύτερα (κατα τη γνώμη μου πάντα-είναι και το τι θέλει ο καθένας) να θυσιάσεις λίγη ένταση προς τιμή της ποιότητας, αφού κι εσύ για οικιακή χρήση τον θες.
    PROFBASILHS
    21.01.2007, 23:14
    Με λίγα λόγια, αν έχουμε μια motherboard με 5,1 ήχο, ηχεία 60w τι μου χρειάζεται ακόμα για να έχω αξιοπρεπή ήχο για την κιθάρα ?
    PROFBASILHS
    23.01.2007, 00:27
    tha apanthsei pote kaneis ? pleaseeeeeeee !!!
    Alkemist
    23.01.2007, 02:26
    Απο ό,τι ακούω PROFBASILHS δεν έχεις τίποτα! Δεν θέλω να γίνω κακός αλλά την καλή κάρτα ήχου δέν την κάνουν οι δορυφόροι που έχει (και 50.5 να ήταν δεν έχει σχέση) αλλά το χαμηλό latency, η ύπαρξη προενίσχυσης, η δειγματοληψία, οι είσοδοι και οι έξοδοι, ο θόρυβος που παράγεται, οι τεχνολογίες που υποστηρίζει κλπ. Επίσης, τα ηχεία δεν τα κάνουν τα watt.

    Χρειάζεσαι πρώτα από όλα μια καλή κάρτα ήχου για να μπορείς να βγάλεις ήχο στον υπολογιστή! Αν η κάρτα έχει αρκετό latency θα ακούς τη νότα που παίζεις μετά από καποία milisecond και αυτό δεν θα σου επιτρέπει να παίξεις καθόλου.
    Εσύ πρέπει να έχεις creative (Οι ευρέως διαδεδομένες κάρτες για PC με 5.1), οι οποίες έχουν κάποιο υποφερτό latency (Απαγορευτικό για καλές ηχογραφήσεις αλλά ανεκτό).

    Επίσης, μια κάρτα ήχου που δεν έχει φτιαχτεί για τέτοιου ίδους χρήση αλλά μόνο για να βάζεις στο line-in το cd, θα παράγει αρκετό βόμβο.

    nullΤο θέμα είναι πως έστω και με μια καλή creative θα καταφέρεις να βγάλεις ήχο χωρις άλλες αγορές.

    Αν θές, βέβαια, να βγάλεις ένα πιο όμορφο ήχο μπορείς να επενδύσεις με 200 ευρώ σε ένα DI box και μια κάρτα m-audio.

    Τέλος, εγώ έχω κάνει ένα setup, όπου χρησιμοποιώ μια κονσόλα 90 ευρώ με προενίσχυση και την m-audio audiophile 24/96 και μπορώ να πώ ότι ο ήχος είναι πολύ ωραίος (με τις κατάλληλες ρυθμίσεις και περιποίηση) χωρίς να χάνει όταν ανεβαζω την ένταση.