ελληνική μουσική
    800 online   ·  210.850 μέλη

    Ατύχημα με κιθάρα

    uranous88
    24.01.2007, 02:16
    Καταλάθος μπλέχτηκε το πόδι μου στο καλώδιο της κιθάρας και την έριξα κάτω. Το θέμα είναι ότι η βαφή έφυγε (έσπασε όλο το στρώμα της βαφής) στο σημείο που χτύπησε κάτω . Μπορεί αυτό να φτιαχτεί από κάποιον μάστορα (και αν ναι πόσο θα κοστίσει περίπου ξέρετε?)??


    odis13
    24.01.2007, 15:13
    Μπορει να φτιαχτει.Τί κιθάρα είναι? Αν είναι κάποια φτηνή με opaque χρώμα (μάυρο, μπλέ,) μπορείς να τη βάψεις με μαρκαδόρο που λέει ο λόγος.Τώρα για άλλο χρώμα ίσως να χρειαστέι να τη βάψεις ολόκληρη.
    uranous88
    24.01.2007, 15:56
    Είναι ΙΒΑΝΕΖ GRG 270 μαύρη. Με μαρκαδόρο δε γίνεται με τίποτα γιατί είναι γυαλιστερή. Από το σπάσιμο της μπογιάς φαίνεται να έχει φύγει όλο το στρώμα (και το λούστρο, αν είναι λούστρο αυτό). Μάλλον χρειάζεται ξανά όλη βάψιμο. Ξέρετε μήπως πόσο θα πάει το μαλλί γιατί αυτήν την εποχή κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι (που λέει ο λόγος...). Ωρίστε και μια φωτο του μοντέλου (η ζημιά είναι στο πίσω μέρος στη γωνία).





    επισυναπτόμενα: GRG270B_BKN_1P_01 zhmia.jpg 
    Lefterissamson
    24.01.2007, 17:31
    Ο μάστορας μπορεί να διορθώσει το σημείο που χτύπησε η κιθάρα και να ''σβήσει'' τη νέα μπογιά και να μπλέξει με την παλιά ώστε να μην χρειαστεί να βαφτεί ολόκληρη.Δεν θα σου κοστίζει(λογικά-δεν παίρνω όρκο γιατί εξαρτάται από τον μάστορα)πάνω από 80.
    Αν είσαι Αθήνα ,ξέρω έναν καλό μάστορα να πας να δεις τι μπορεί να κάνει!Πες μου αν θες ,θα χω το νου μου να σου στείλω ένα τηλ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lefterissamson στις 24-01-2007 17:33 ]


    PROFBASILHS
    24.01.2007, 18:49
    Eida to topic kai thymithika ena sxetiko... ekane rnas filos moy exaskisi me tin klasikh toy . kathotan sto grafeio toy kai apo panw eixe raffia me diafora (vivlia, cd kai 1-2 kornizes) . Xafnika ekei poy epaize, to aderfaki toy paei na parei ena cd apo to rafi kai... rixnei mia apo tis kornizes poy itan sthn akrh toy rafiou ...

    H korniza prosgeiothike sto plaino tis kitharas kai to anoixe...

    (to ti akouse o mikros den legetai !!!)
    Kerato
    24.01.2007, 19:46
    Βλέποντας τον τίτλο μπήκα κι εγώ να σας πω ότι μια φορά που ένας φίλος μου έπαιζε κιθάρα (κλασική) έπαθε κρίση επιληψίας και έπεσε πάνω στο μπράτσο με αποτέλεσμα να έχει ένα μαυρισμένο μάτι για τις επόμενες 4 ημέρες...Νόμιζα ότι ήταν άσχετο (και είναι...όπως νομίζω ακόμα) αλλά ο φίλος που έγραψε νωρίτερα μου έδωσε πάτημα να πω κι εγώ την ανοησία μου...
    Καλή επιδιόρθωση πάντως...!
    uranous88
    24.01.2007, 20:13
    Παράθεση:

    Το μέλος Lefterissamson στις 24-01-2007 στις 17:31 έγραψε...

    Ο μάστορας μπορεί να διορθώσει το σημείο που χτύπησε η κιθάρα και να ''σβήσει'' τη νέα μπογιά και να μπλέξει με την παλιά ώστε να μην χρειαστεί να βαφτεί ολόκληρη.Δεν θα σου κοστίζει(λογικά-δεν παίρνω όρκο γιατί εξαρτάται από τον μάστορα)πάνω από 80.
    Αν είσαι Αθήνα ,ξέρω έναν καλό μάστορα να πας να δεις τι μπορεί να κάνει!Πες μου αν θες ,θα χω το νου μου να σου στείλω ένα τηλ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lefterissamson στις 24-01-2007 17:33 ]





    Αυτή τη στιγμή είμαι Χανιά αλλά παίζει να ανέβω Αθήνα μία απ'αυτές τις μέρες. Εάν θες στείλε ΠM να το'χω υπόψιν μου.