ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.851 μέλη

    Νέο περιοδικό για την φωνή

    Manos1952
    10.02.2007, 22:36
    Ρε παιδιά, είχα δει σε μια σελίδα στο ιντερνετ, (δε θυμάμαι ποια), ότι κυκλοφόρησε ένα νέο περιοδικό για τη φωνή. Λέγεται "Μάθε να τραγουδάς", αλλά δεν το βρίσκω πουθενά. Ούτε στο ιντερνετ μπορώ να το βρω πλέον. Έχετε ακούσει τίποτα;;;;
    Desmar
    11.02.2007, 22:50
    Μήπως εννοείς το βιβλίο "Μάθε να τραγουδάς σωστά"

    Για ρίξε μια ματιά εδώ ...

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=818

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Desmar στις 11-02-2007 23:12 ]


    XeniaRodo
    12.02.2007, 09:42
    Ωχ, τρόμαξα.....

    ελπίζω να εννοείς όντως το βιβλίο....
    Desmar
    12.02.2007, 11:30


    μπου!


    incomplete_angel
    12.02.2007, 15:27
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 12-02-2007 στις 09:42 έγραψε...

    Ωχ, τρόμαξα.....

    ελπίζω να εννοείς όντως το βιβλίο....



    Δε νομίζω...
    Όντως κάποια στιγμή είχε κυκλοφορήσει (πριν κανα δυο χρόνια) ένα τέτοιο περιοδικό με δύο μόνο τεύχη.
    Αλλά ήταν άθλιο. Το είχε πάρει ένας γνωστός μου και του είχα ρίξει μια ματιά.Χάλι μάυρο (απ' ότι θυμάμαι)...
    Sorry Χenia!
    Manos1952
    12.02.2007, 17:52
    Δεν εννοώ το βιβλίο. Έχω δει και το βιβλίο. Έχει βγει και ένα περιοδικό, με κόκκινο εξώφυλλο. Το είδα μόνο από τη σελίδα σε ένα μουσικό φόρουμ, το οποίο δε μπορώ να βρω τώρα. Ήταν στο σημείο με τα νέα σχετικά με τη μουσική. Τέλος πάντω το βιβλίο "Μάθε να τραγουδάς σωστά" είναι καλό; Βοηθάει καθόλου;
    Ευχαριστώ
    XeniaRodo
    13.02.2007, 15:07
    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 12-02-2007 στις 15:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 12-02-2007 στις 09:42 έγραψε...

    Ωχ, τρόμαξα.....

    ελπίζω να εννοείς όντως το βιβλίο....



    Δε νομίζω...
    Όντως κάποια στιγμή είχε κυκλοφορήσει (πριν κανα δυο χρόνια) ένα τέτοιο περιοδικό με δύο μόνο τεύχη.
    Αλλά ήταν άθλιο. Το είχε πάρει ένας γνωστός μου και του είχα ρίξει μια ματιά.Χάλι μάυρο (απ' ότι θυμάμαι)...
    Sorry Χenia!




    από περιέργεια και μόνο θα ήθελα να το δω...
    αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι καλύτερα όχι...
    τι άλλο θα βγάλουν πια... είχε και δώρο cd με καραόκε?
    incomplete_angel
    13.02.2007, 15:35
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 13-02-2007 στις 15:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 12-02-2007 στις 15:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 12-02-2007 στις 09:42 έγραψε...

    Ωχ, τρόμαξα.....

    ελπίζω να εννοείς όντως το βιβλίο....



    Δε νομίζω...
    Όντως κάποια στιγμή είχε κυκλοφορήσει (πριν κανα δυο χρόνια) ένα τέτοιο περιοδικό με δύο μόνο τεύχη.
    Αλλά ήταν άθλιο. Το είχε πάρει ένας γνωστός μου και του είχα ρίξει μια ματιά.Χάλι μάυρο (απ' ότι θυμάμαι)...
    Sorry Χenia!




    από περιέργεια και μόνο θα ήθελα να το δω...
    αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι καλύτερα όχι...
    τι άλλο θα βγάλουν πια... είχε και δώρο cd με καραόκε?



    Αν θυμάμαι είχε και ένα cd αλλά δεν ήταν karaoke!!
    Who knows!!
    airflow
    17.02.2007, 02:24
    Λογικα θα ηταν cd με ασκησεις...Εννοειται οτι τιποτα δεν μπορει να αντικαταστησει τον δασκαλο.
    train
    10.03.2007, 18:17

    έχω το "Μάθε Να Τραγουδάς" της Μαρίας Φραγκιαδουλάκη και μπορώ να πω τα καλύτερα, πιστεύω ότι παρόμοιο με ασκήσεις φωνητικής δεν υπάρχει στην Ελλάδα
    εχώ βρει παρόμοια βοηθήματα από Αγγλία και Αμερική. Μετά από αρκετά μαθήματα με δασκάλους , γλύτωσα αρκετό χρήμα κάνοντας τις ασκήσεις που έχουν τα cd's. Να δίνω 20-30 ευρώ την ώρα σε μάθημα για να κουράρω την φωνή μου είναι πολλά.
    Νομίζω ότι κάποιος που έχει πάρει τις βασικές γνώσεις από δασκάλους και ξέρει από ασκήσεις και ποσο χρήμα φεύγει, καταλαβαίνει τι λέω.

    Αρνητικά: δεν μου άρεσε το εξώφυλλο και δεν βρήκα το δεύτερο μέρος εύκολα

    Θετικά: έχει πολύ καλές ασκήσεις στα cd's και σε μαθαίνει πολλά για την φωνητική




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : train στις 26-05-2009 19:23 ]


    sakisarabatzis
    20.07.2007, 16:09
    Μηπως εννοεις το ΠΩΣ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΤΕ ΣΩΣΤΑ [ALLAN CREEN] αλλα αν σε ενδιαφερει η γνωση απο τη μελετη του παραπάνω θεματος σε μουσικα βιβλιοπωλεια υπάρχουν πολλα σχετικα οπως και το βιβλίο =ΕΙΔΙΚΟ ΧΟΡΩΔΙΑΚΟ= του Δημήτρη Ηλιάδη που στο α μέρος περιλαμβάνει οδηγίες με τη χρήση της φωνης και στο β μέρος βιογραφικα και φωτο απο 15Ο χορωδίες της Θεσσαλονίκης.ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ με οσους ασχολουνται με τη φωνητικη γενικα μουσικη .Επικοινωνια με συγγραφεα Δημητρη Ηλιάδη στη Θεσσαλονίκη.Νομιζω το τηλ ξεκινα απο 231Ο-9......