ελληνική μουσική
    422 online   ·  210.877 μέλη

    Όταν δεν πιστεύουμε σε κάτι γιατί το πολεμάμε τόσο πολύ ?

    Tren
    29.07.2007, 12:55
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 29-07-2007 στις 07:06 έγραψε...


    okanenas,
    Το θεμα δεν ειναι αν η Tren, πολεμαει τη θρησκεια.
    Αν κατι εχει βασεις, δεν παθαινει τιποτα.
    Αν δεν εχει, τοτε φοβαται τις επιθεσεις.

    Το θεμα για μενα ειναι οτι βλεπω πονο και θυμο.
    Ειναι φυσικο να αγανακτει καποιος και να εξοργιζεται, οταν, αν καταλαβα καλα,
    χανει σε νεαρη ηλικια ολους τους δικους του.
    Και ειναι αναμενομενο να επιρριψει την ευθυνη στο θεο.



    Ουτε πονος ουτε θυμος φιλεναδα ουτε αγανακτηση

    Δεν ριχνω ευθυνες σε κανεναν Θεο,ριχνω ευθυνες στον ανθρωπο.
    Ο θεος ασχοληθηκε για λιγο με το σοι του και μετα θρονιαστηκε σπιτι του.Εμεις του ζαλιζουμε συνεχεια το κεφαλι με ταματα και προσευχες.Αυτος δεν ασχολειται πλεον με τα γηινα και το δηλωνει καθημερινα.Ασε που αρχιζω και πιστευω οτι ολη αυτη η παρενοχληση αρχιζει και του τη βαραει στα νευρα τελευταια ....





    gexrag
    29.07.2007, 13:07
    Φίλε μου Νεκτάριε
    Δεν ήθελα να επέμβω αλλά δεν μου αρέσουν οι ανακρίβιες.
    Το αλάθητο του Πάπα καθώς και άλλες αντιθέσεις της Καθολικής Εκλησίας με την
    Ορθόδοξη έχουν αρθεί στα πλαίσια της ένωσης των εκλησιών. Ο προηγούμενος
    Πάπας, ο Παπας Ιωάννης Παύλος ο Δεύτερος ο οποίος είναι πλέον Άγγελος του
    Θεού έχει αποδεχθεί το σφάλμα του αλάθητου και η συνεισφορά του στην ένωση
    ήταν πολύ μεγάλη. Έχει ήδη λεχθει τηλεοπτικά ότι ισχυρίστηκε Μοναχή Γαλλίδα ότι
    συνομίλησε μαζί του κάτι που είναι απολύτως αληθές. Η μοναχή αυτή είχε να φάει
    κανονική τροφή χρόνια και ζούσε με το αντίδωρο που δίδεται στους καθολικούς
    όπως ακριβώς γίνεται με μοναχούς οπι μοναχές της δικιάς μας εκλησίας. Ζήτησε
    και δεν ταριχεύθηκε όπως άλλοι πατριάρχες όμοιοι του και το σώμα του δεν θα
    λιώσει όπως πολλών Αγίων Ορθοδόξων καθώς και άλλων Θρησκειών. Όλοι οι
    αλλόθρησκοι Άγιοι κάποια στιγμή στη ζωή τους μαθαίνουν ότι η αλήθεια είναι στην
    Ορθοδοξία όπου οδηγούνται άν το θελήσουν.
    Κλείνοντας γιατί το θένα είναι τεράστιο θα ήθελα να σας παρακαλέσω να μην
    επιτρέψετε ποτέ (οι πιστοι ) στον εαυτό σας να είναι φανατικά θρήσκος.
    Ο θρησκευτικός φανατισμός σε όλες τις θρησκείες οδήγησε σε διαμάχες και τελικά
    σε εγκλήματα. Όσοι δεν πιστεύουν πάλι δεν υπάρχει κανένας λόγος να μάχονται
    αυτούς που πιστεύουν. Η υγειής αντιπαράθεση θέσεων απλα μπορεί να οδηγήσει
    κάποιους να κατανοήσουν ορισμένες αλήθειες πάντα αν οι ίδιοι θέλουν.
    Ευχαριστώ που μου δόσατε την ευκαιρία να παραθέσω τα παραπάνω.
    Tren
    29.07.2007, 13:28
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 29-07-2007 στις 12:41 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 29-07-2007 στις 12:18 έγραψε...

    Θεος υπαρχει !Απλα ειναι αχρηστος..



    Ένα μόνο θα πω
    αχ μακριά που είσαι νυχτωμένος, κρίμα




    Δεσποινις παρακαλω!

    Κατα τα αλλα σεβαστη η γνωμη σου και η κριση σου αφου προφανως προκυπτει απο προσωπικες διαπιστωσεις.Δεν σου κρυβω βεβαια οτι προτιμω σαφως την επιχειρηματολογια απο τα του τυπου "ενα εχω να πω"αλλα υποθετω πως δεν εχεις πολλα να πεις γι αυτο και λες το εξης παραπανω ενα.Οποτε και εγω μετη σειρα μου δεν σε φερνω σε αυτη τη δυσκολη θεση...να με βγαλεις δηλαδη απο τα μαυρα σκοταδια .
    gexrag
    29.07.2007, 13:35
    Αγαπητή Tren
    Ο Θεός αγαπάει τους ΠΑΝΤΕΣ.
    Δεν επεμβαίνει στα πλαίσια της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ την οποία ο ίδιος έχει θέσει.
    absurdus_delirium
    29.07.2007, 13:42
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 29-07-2007 στις 13:07 έγραψε...

    Φίλε μου Νεκτάριε
    Δεν ήθελα να επέμβω αλλά δεν μου αρέσουν οι ανακρίβιες.


    Φίλε gexrag,
    θα ήθελα να επέμβω γιατί έχω την άισθηση ότι, ακόμα κι αν δε σου αρέσουν οι ανακρίβειες, εκεί καταφεύγεις -ή , τουλάχιστο, σε μισές αλήθειες- εξαιτίας σαθρών επιχειρημάτων. Θα ήθελα μια απάντηση.

    ΥΓ: Το "έχει λεχθεί τηλεοπτικά" είναι το "άκουσα στην τηλεόραση", έτσι; Και το λες αυτό το πραγμα ως σοβαρό επιχείρημα και απόδειξη; Τουλάχιστο, πες κανάλι!
    Tren
    29.07.2007, 13:48
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 29-07-2007 στις 13:35 έγραψε...

    Αγαπητή Tren
    Ο Θεός αγαπάει τους ΠΑΝΤΕΣ.
    Δεν επεμβαίνει στα πλαίσια της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ την οποία ο ίδιος έχει θέσει.




    Μπα?Και τι ακριβως ελευθερια ειναι αυτη η ελευθερια που θετεται?

    Ελευθερια σε κορνιζα δηλαδη?
    okanenas
    29.07.2007, 14:06
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 29-07-2007 στις 13:28 έγραψε...

    Δεσποινις παρακαλω!

    Κατα τα αλλα σεβαστη η γνωμη σου και η κριση σου αφου προφανως προκυπτει απο προσωπικες διαπιστωσεις.Δεν σου κρυβω βεβαια οτι προτιμω σαφως την επιχειρηματολογια απο τα του τυπου "ενα εχω να πω"αλλα υποθετω πως δεν εχεις πολλα να πεις γι αυτο και λες το εξης παραπανω ενα.Οποτε και εγω μετη σειρα μου δεν σε φερνω σε αυτη τη δυσκολη θεση...να με βγαλεις δηλαδη απο τα μαυρα σκοταδια .



    Δεν επιχειρηματολόγησα γιατί είναι τόσο μεγάλο χάσμα
    στα πιστεύω μας για το Θεό που η κουβέντα δεν βγάζει
    πουθενά οπότε

    okanenas
    29.07.2007, 14:15
    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 29-07-2007 στις 13:07 έγραψε...

    Το αλάθητο του Πάπα καθώς και άλλες αντιθέσεις της Καθολικής Εκλησίας με την
    Ορθόδοξη έχουν αρθεί στα πλαίσια της ένωσης των εκλησιών. Ο προηγούμενος
    Πάπας, ο Παπας Ιωάννης Παύλος ο Δεύτερος ο οποίος είναι πλέον Άγγελος του
    Θεού έχει αποδεχθεί το σφάλμα του αλάθητου και η συνεισφορά του στην ένωση
    ήταν πολύ μεγάλη. Έχει ήδη λεχθει τηλεοπτικά ότι ισχυρίστηκε Μοναχή Γαλλίδα ότι
    συνομίλησε μαζί του κάτι που είναι απολύτως αληθές. Η μοναχή αυτή είχε να φάει
    κανονική τροφή χρόνια και ζούσε με το αντίδωρο που δίδεται στους καθολικούς
    όπως ακριβώς γίνεται με μοναχούς οπι μοναχές της δικιάς μας εκλησίας. Ζήτησε
    και δεν ταριχεύθηκε όπως άλλοι πατριάρχες όμοιοι του και το σώμα του δεν θα
    λιώσει όπως πολλών Αγίων Ορθοδόξων καθώς και άλλων Θρησκειών.



    Μπράβο gexrag σε ευχαριστώ με έκανες και γέλασα
    να είσαι καλά


    gexrag
    29.07.2007, 14:58
    Φίλε μου Νεκτάριε
    Λίγη ενημέρωση θα σου έλυνε πολλές απορίες που ΔΕΝ έχεις γιατί απλά αρνείσαι
    να πιστέψεις ότι δεν τα ξέρεις όλα. Θα έχεις όταν βρω χρόνο πρωσοπικό μύνημα
    για κάτι που σε αφορά.

    Φίλη Tren
    Πρόκειται για ΑΛΗΘΙΝΗ ελευθερία που δεν επεμβαίνει παρά μόνο για να θεραπεύσει
    και μόνο μετά από μεγάλες προσευχές με πνεύμα ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΣ.
    Πρόκειτε για πλήρη ελευθερία η οποία ΔΕΝ θα υπάρχει στην αιώνιο ζωή για να
    σταθεί η κοινωνία της ΑΓΑΠΗΣ χωρίς να την δυναμητίσει ΠΟΤΕ κανείς.

    Φίλε μου absurdus_delirium
    Τα σαθρά επιχειρήματα είναι αυτά τα οποία έχουν καταρεύσει.
    Μάλλον πρέπει να κοιτάξεις προς τον καθρέφτη για να δεις ποιανού επιχειρήματα
    καταρέουν. Αυτά γιατί έχω να ασχοληθώ με κάτι πιο εποικοδομητικό.
    Τα τηλεοπτικά τα χρησιμοποιώ για να δείξω πως αν κάποιος ψάξει θα βρει και άλλα
    στοιχεία που θα του θέσουν το ερώτημα μήπως δεν έχουν τα πράγματα όπως νομίζει.

    Υ.Γ. Γιατί χρησιμοποιείτε τις παραθέσεις και καταλαμβάνετε τόσο χώρο;
    gexrag
    29.07.2007, 15:09
    Φίλη Μαρία (mnk)
    Οι 10 εντολές δόθηκαν στον άνθρωπο και όχι στους εβραίους μόνο.
    Δόθηκαν στο Μωυσή για να καταργηθεί ο βάναυσος και σκληρός νόμος που είχε θεσπίσει.
    Η Καινή Διαθήκη αποτελείτε από δύο μόνο εντολές. Αν ψάξεις θα τις βρεις.
    1ον) Αγάπα τον Θεόν σου όπως τον εαυτόν σου
    2ον) Αγάπα τον πλησίον σου
    Η δεύτερη συμπεριλαμβάνει τις υπόλοιπες εννέα.
    Αν αγαπάς τον διπλανό σου δεν θα τον σκοτώσεις δεν θα τον κλέψεις κ.ο.κ.
    absurdus_delirium
    29.07.2007, 16:17
    Γιατί αν σου απαντήσουμε έτσι δεν θα καταλάβε κάποιος τρίτος ή ακόμη αι εσύ ο ίδιος σε τι αναφερόμαστε. Εξελίσσονται πολλές παράλληλες συζητήσεις. Επίσης δε θα μπορέσεις να αμφισβητήσεις αυτά που ο ίδιος είχες γράψει.


    absurdus_delirium
    29.07.2007, 16:18
    Ενώ έτσι, ε;

    Παράθεση:

    Το μέλος gexrag στις 29-07-2007 στις 14:58 έγραψε...
    Υ.Γ. Γιατί χρησιμοποιείτε τις παραθέσεις και καταλαμβάνετε τόσο χώρο;


    Γιατί αν σου απαντήσουμε έτσι δεν θα καταλάβε κάποιος τρίτος ή ακόμη αι εσύ ο ίδιος σε τι αναφερόμαστε. Εξελίσσονται πολλές παράλληλες συζητήσεις. Επίσης δε θα μπορέσεις να αμφισβητήσεις αυτά που ο ίδιος είχες γράψει.
    okanenas
    29.07.2007, 16:33
    Άσε φίλε gexrag μη κανείς τον κόπο δεν θέλω ενημέρωση από εσένα
    γιατί η διαστρέβλωση που κάνει για όλα τα θέμα τα είναι μεγάλη
    διαφήμιζε εσύ την αίρεση σου και οποίος θέλει ας σε ακολουθήσει
    εγώ πάντως θα είμαι ο τελευταίος


    Ποιος να ξέρει στο βλέμα του πίσω τι κρύβει ο Θεός για μας...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 29-07-2007 16:35 ]


    Liza32
    29.07.2007, 22:26
    Κατα αρχάς, ο άθεος, πολεμάει το Θεό επειδή φοβάται κατά βάθος οτι όντως υπάρχει μια ανώτερη δύναμη η οποία κάποια στιγμή θα κατακρίνει τα όσα έχει πράξει και συνεχίζει να πράττει. Ο άπιστος, θα κοροιδέψει τον πιστό, επειδή δεν μπορεί να κατανοήσει τη σχέση ανάμεσα στο Θεό και τον άνθρωπο.Επειδή όλοι οι πιστοί,στην πλειοψηφία τους είναι και άτομα τα οποία πόνεσαν πολύ στη ζωή τους, ο άθεος δεν μπορεί να καταλάβει γιατί συνεχίζουν να πιστεύουν μετά απο τόσα δεινά. Και όμως, ο πιστός είναι και δυνατός άνθρωπος! Η δύναμη του πηγάζει, απο τη μεγάλη αγάπη για το Θεό και το έργο του. Ο Θεός του δίνει αυτή τη δύναμη αλλά αυτό δεν μπορεί να το κατανοήσει ο άπιστος. Οι άθεοι, απαντούν πρώτοι στις ερωτήσεις για το Θεό, επειδή θέλουν να σπείρουν διχόνια ανάμεσα στους ανθρώπους οι οποίοι πιστεύουν. Προσπαθούν να κάνουν τους άλλους να τείνουν πρός το μέρος τους, να δουν δηλαδή με άλλο μάτι την ύπαρξη του Θεού. Να τους κάνουν με άλλα λόγια να ξανασκεφτούν την ερώτηση αν υπάρχει Θεός. Όμως τα άτομα που πραγματικά πιστεύουν, δεν υπάρχει περίπτωση να διχαστούν!
    YrIazz
    30.07.2007, 10:50
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 29-07-2007 στις 22:26 έγραψε...

    Κατα αρχάς, ο άθεος, πολεμάει το Θεό επειδή φοβάται κατά βάθος οτι όντως υπάρχει μια ανώτερη δύναμη η οποία κάποια στιγμή θα κατακρίνει τα όσα έχει πράξει και συνεχίζει να πράττει.

    Οχι, δεν φοβαμαι οτι θα με κατακρινει ο θεος σας... Τι σε κανει να πιστευεις οτι οι αθεοι πρατουν χειροτερα απο τους πιστους??? Εαν ολοι εσεις που δηλωνετε χριστιανοι οντως πρατατε αναλογα, η χωρα μας θα ηταν παραδεισος...
    Και ναι δεν νοω να πιστεψω σε εναν θεο μπατσο-μπαμπουλα που θα κατακρινει το καθε μου βημα...
    Απο την αλλη γιατι ο "κριτης" μου να ειναι ο δικος σας θεος κ οχι αλλος?

    Παράθεση:

    Ο άπιστος, θα κοροιδέψει τον πιστό, επειδή δεν μπορεί να κατανοήσει τη σχέση ανάμεσα στο Θεό και τον άνθρωπο.Επειδή όλοι οι πιστοί,στην πλειοψηφία τους είναι και άτομα τα οποία πόνεσαν πολύ στη ζωή τους, ο άθεος δεν μπορεί να καταλάβει γιατί συνεχίζουν να πιστεύουν μετά απο τόσα δεινά. Και όμως, ο πιστός είναι και δυνατός άνθρωπος! Η δύναμη του πηγάζει, απο τη μεγάλη αγάπη για το Θεό και το έργο του. Ο Θεός του δίνει αυτή τη δύναμη αλλά αυτό δεν μπορεί να το κατανοήσει ο άπιστος.

    Θα χαμογελασω με καποιον που πιστευει ακομη οτι προερχομαστε απο τον Αδαμ κ την Ευα.... Αλλα οχι επειδη δεν μπορω να κατανοησω την αναγκη καποιων να πιστευουν σε κατι ανωτερο που θα τους δωσει δυναμη...

    Παράθεση:

    Οι άθεοι, απαντούν πρώτοι στις ερωτήσεις για το Θεό, επειδή θέλουν να σπείρουν διχόνια ανάμεσα στους ανθρώπους οι οποίοι πιστεύουν.

    Πολυ σκοτεινο αυτο που λες... Με εκανες να ξανακοιταχτω στον καθρεφτη μου με τρομο στη καρδια μη τυχον κ αντικρισω κανενα gargoyle αντι τις μαπας μου... (Ευτυχως ολα οκ!!!...φιου!)
    Και τωρα που το σκεφτομαι εαν απαντουσαμε δευτεροι? θα αλλαζε κατι???

    Αν θελεις να πουμε για προσπαθειες προσυλητισμου και χειραγωγησης δες καλυτερα την εκκλησια σας κ το οτι εαν δεν εισαι χριστιανος στην Ελλαδα ειναι σαν να εισουν κομμονιστης στην Αμερικη... Αρνουνται μεχρι κ να σε κηδεψουν..

    Παράθεση:

    Όμως τα άτομα που πραγματικά πιστεύουν, δεν υπάρχει περίπτωση να διχαστούν!


    Και αυτο δεν ειναι φανατισμος?

    Ανταλλαγη αποψεων απλα για να ακουμε τις φωνες μας νομιζω οτι δεν εχει κ μεγαλο νοημα... Μαλλον εχουμε να κερδισουμε κατι απο μια κουβεντα εαν ακουμε, αναλυουμε, κρινουμε την αντιθετη αποψη ...
    gexrag
    30.07.2007, 15:55
    Αγαπητή μου YrIazz
    Γιατί καταπιάνεσαι με τις λέξεις; Η Liza32 είχε δίκιο και δεν εννοούσε αυτό ακριβώς
    που κατάλαβες. Εσύ επίσης έχεις δίκιο σχεδόν σε όλα αλλά αφορούν κάποια
    διαφορετική αντίληψη από αυτή που εκφράστηκε. Συγνώμη που επεμβαίνω μια που
    δεν είμαι θιγόμενος αλλά τέτοια φαινόμενα με στεναχωρούν. Είμαι σίγουρος ότι
    έχεις δεχθεί επιθέσεις στο παρελθόν για τα πιστεύω σου. Έχε την πίστη σου και άσε
    τους άλλους να κονταροχτυπιούνται.
    Σημείωση: Πολύ όμορφη η φωτογραφία που χρησιμοποιείς.
    pramateftis
    30.07.2007, 16:14
    Η πίστη εμπεριέχει μέσα της την αμφισβήτηση
    αλλιώς θα "ξέραμε" δεν θα "πιστεύαμε".
    Το πολεμάμε γιατί δεν το πιστεύουμε... simply.
    gexrag
    30.07.2007, 16:42
    Φίλε μου pramateftis
    Η λέξη πιστεύω εμπεριέχει το "ξέρω".
    Αν δεν είσαι βέβαιος πιστεύεις μερικώς αλλά όταν ξέρεις τι ακριβώς πιστεύεις τότε
    φίλε μου ναι ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ και ΞΕΡΕΙΣ.
    punkster
    30.07.2007, 17:40
    Η επιθεση και η ειρωνια ειναι ο ευκολοτερος τροπος μειωσης των αποψεων του αλλου ωστε να υπερισχυσουν οι δικες μας και να δειξουμε οτι ΕΜΕΙΣ εχουμε δικιο και ο αλλος αδικο.
    Εγω το βλεπω περισσοτερο σαν ενα παιχνιδι εγωισμου, παρα σαν μια προσπαθεια φανερωσης της αληθειας και διαφωτισης των τυφλωμενων. Οποιαδηποτε και αν ειναι η αποψη μας.
    Δεν ειναι λυση το να πολεμαμε οτιδηποτε δεν πιστευουμε. Να το αποριπτουμε ευθυς εξ αρχης. Γιατι πως μπορουμε να ειμαστε τοσο σιγουροι οτι αυτο που πιστευουμε ειναι πραγματι το σωστο και οχι αυτο που πιστευει ο αλλος? Πως μπορουμε να κρινουμε τις αποψεις του αλλου λανθασμενες οταν δεν εχουμε αποδειξη του λαθους του? Και πως ειμαστε σιγουροι οτι παλεμαμε το ψεμα και οχι την αληθεια?
    Και ποιος ειναι τελικα ο ηλιθιος που πιστευει ενα ψεμα? Εσυ ή αυτος? Μηπως τελικα πρεπει να αμφισβητησουμε πρωτα τα δικα μας πιστευω και μετα του διπλανου μας?
    pramateftis
    30.07.2007, 17:47
    Όταν ξέρει τι πιστεύει κάποιος τότε ξέρει για ποιο πράγμα ακριβώς είναι πεπεισμένος,
    δεν κατέχει κάποια ιδιαίτερη γνώση.
    Σίγουρα δεν ισχύει η φράση "Ξέρω ότι νομίζω".
    και να ξεκαθαρίσουμε τη διαφορά:

    Aπό εδώ: http://www.komvos.edu.gr/dictionaries/dictonline/DictOnLineTri.htm

    ξέρω: P (μόνο στο ενεστ. θ.) πρτ. ήξερα :
    1α.κατέχω μια γνώση, έχω αντίληψη ενός πράγματος, ενός γεγονότος, μιας κατάστασης
    β. κατέχω μια γνώση ως αποτέλεσμα μάθησης
    2. έχω συνείδηση, επίγνωση ενός πράγματος
    3. έχω την έμφυτη ικανότητα, το ταλέντο ή την πείρα να κάνω κτ. με επιτυχία· μπορώ
    4. έχω γνωριμία με κπ., γνωρίζω κπ

    πιστεύω: -εται P :
    1. έχω πεποίθηση, είμαι βέβαιος, σίγουρος για κτ.:
    2. δέχομαι την ύπαρξη και την παρουσία ανώτατου όντος, και ιδιαίτερα όπως αυτή διατυπώνεται από κάποια θρησκεία ή θρησκευτικό δόγμα:
    3. έχω εμπιστοσύνη σε κπ. ή σε κτ.
    4α. δίνω πίστη σε κπ. ή σε κτ., δέχομαι την ύπαρξη, την αλήθεια, την ορθότητά του
    5. κρίνω, νομίζω, θεωρώ
    6. (ως ουσ.) α. το Πιστεύω, το Σύμβολο της Πίστεως.
    β. το πιστεύω (κάποιου), οι ιδέες, οι πεποιθήσεις (κάποιου)

    Σε αφήνω να βρεις τις διαφορές μόνος σου χωρίς να σε μπερδέψω...