ελληνική μουσική
    672 online   ·  210.861 μέλη
    _a_r_i_s_
    29.07.2004, 17:17
    Συζητούσα με φίλους, παλιούς, τα παιδικά μας χρόνια ( άσχετο ) και η συζήτηση έφτασε σε παλιές σειρές της τηλεόρασης που είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με τα παιδικά μας χρόνια, ομολογώ πως δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου κάποιο παρόμοιο topic, είπα λοιπόν να γράψω (εγώ και όποιος άλλος θέλει) για τις ιστορικές σειρές της τηλεόρασης, όταν ακόμη ήταν αγνή με μόνο δύο κανάλια ευρείας τηλεθέασης…
    Τι να πρωτοπώ; Για ελληνικές σειρές, για ξένες, για τα κινούμενα σχέδια που όλα είχαν πάρει την ονομασία “μίκι μάους”…; Θα σας θυμίσω μερικές που μου έρχονται στο μυαλό και ήταν από τις αγαπημένες μου….
    “ Μη μου γυρνάς την πλάτη” με τον Γ.Κωνσταντίνου
    “ Ο Ανδροκλής και τα λιοντάρια του” με τον Κ. Βουτσά
    “ Τhe Dukes” με την Daisy και τα hot τζην σορτσάκια της και τον General Lee (το αυτοκίνητο).
    -Ομολογώ πως θα μπορούσα να πω πολλά ακόμη!-
    Αλήθεια εσείς τι γνώμη έχετε για την τηλεόραση την τότε και την σήμερα; Τι είναι αυτό που έχετε πεθυμήσει περισσότερο από την παλιά τηλεόραση; Ήταν πάντα ένα αρνητικό μέσο πληροφόρησης – διασκέδασης; Ποια σειρά σας άρεσε και θα την ξαναβλέπατε με λαχτάρα, θυμούμενοι τα περασμένα;

    Sideline
    29.07.2004, 19:12
    Την φρουτοπία-θα πλήρωνα για να ξανάβλεπα την φρουτοπία.
    jorge
    29.07.2004, 21:03
    - Οι περιπέτειες του Νιλς Χόλγκερσον (αυτό με τις αγριόπαπιες!)
    - Φρουτοπία
    - Ο ιππότης της ασφάλτου (κόλλημα)
    - Ο Τζέικ με το υδροπλάνο του! (πως το λέγανε τον τίτλο;;;;;;;;;;)


    tintalle
    29.07.2004, 21:22
    Δεν το πιστεύω αυτό που θυμήθηκα διαβάζοντας αυτό το τόπικ. "Ο Φρουφρού κι ο ξυλουργός".Δεν ξέρω πόσοι το θυμάστε πάντως εγώ είχα μεγάλη αδυναμία στο Φρουφρού.
    joan
    29.07.2004, 22:31
    1. Ο θησαυρός της Βαγίας
    2. Τα λιονταράκια
    3. Οδός Ανθέων

    santourman
    29.07.2004, 22:43
    Αχχχ τι θυμηθηκα τώρα...
    Πρώτα-πρώτα ήμουν ΤΡΕΛΛΑΜΕΝΟΣ με τα στρουμφάκια... (φαίνεται, έτσι;)
    μετά ο Νηλς Χολγκερσον, οι Dukes, ο φρουφρου φυσικά. Οταν μπορούσα τα έγραφα και στο βίντεο!

    Και τι δε θα έδινα να ξαναδω κάποια από αυτές τις σειρές. Πού και πού βλέπουμε κανα στρουμφάκι τη σήμερον ημέρα αλλά είναι τόσο ξενέρωτα...
    Δυστυχώς τα σημερινά "παιδικά", μόνο παιδικά δεν είναι...

    Παλιές καλές εποχές....
    stefke
    29.07.2004, 22:45
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 29-07-2004 στις 21:03 έγραψε:

    - Ο Τζέικ με το υδροπλάνο του! (πως το λέγανε τον τίτλο;;;;;;;;;;)







    an thymamai kala....."to nisi ton pithikon"
    apo ta kalytera olon tonepoxon pantos itan "oi aparadektoi"
    jorge
    29.07.2004, 23:05
    Αυτό είναι stefke, ευχαριστώ!

    Επίσης έβλεπα και τον Αόρατο ¶νθρωπο και βέβαια το

    Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ο άνθρωπος !!!
    revekka
    29.07.2004, 23:27
    θυμάμαι τους φίλους μου τότε που έβλεπαν Magaiver, δεν έχαναν επεισόδιο μιλάμε... και έναν τύπο μ΄ένα αμάξι που μιλούσε (κιτ το έλεγαν νομίζω...)

    εγώ αρκουδάκια της αγάπης, φρουτοπία (έιναι μία, μόνο μία, η ονειρεμένη φρουτοπία... φρουουου...τοοο...πίαα! ο πίκος απίκος, ο δαιμόνιος δημοσιογράφος!) και twin picks, η σειρά με τα μυστήρια και τις μάγισσες

    ε στρουμφάκια βεβαίως(Δευτέρα κάτι έχω, την Τρίτη....), candy, μικρό μου πόνυ, ducktales(ouou), αστερίξ και οβελίξ και δε συμμαζεύεται...

    διάβαζα και περιπέτειες με τον λοχαγό Μαρκ και τους λύκους του οντάριο μετα μανίας... tom kai jerry, muppett show(titi tiriri titi...),

    τη σειρά με τα παραμύθια της Νάρνια, αυτό με τη ντουλάπα, τα παιδάκια και το λιοντάρι που πετούσε... συγκινήθηκα!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: revekka on 29-07-2004 23:29 ]
    ViPeR
    30.07.2004, 00:01
    Egw goustarw trela to eimaste ston aera oxi kai toso palia alla ....
    Hastaroth
    30.07.2004, 00:03
    Η σειρά με το αμάξι που μιλούσε ήταν ο "Ιππότης τής Ασφάλτου".

    Τώρα όμως εγώ θα σάς πάω ακόμα πιό...πίσω (επί εποχής τών ασπρόμαυρων ΕΙΡΤ και ΥΕΝΕΔ):Bonanza,Lone Ranger,Lassie,Λούνα Πάρκ (η τελευταία παρουσία τού Διονύση Παπαγιαννόπουλου),Εκείνες κι'Εγώ (με τον Λάμπρο Κωνσταντάρα και τον Δημήτρη Νικολαϊδη,πάλι στίς τελευταίες καλλιτεχνικές τους παρουσίες) και άλλα ών ούκ έστιν αριθμός.

    Και -βέβαια- ήταν η εποχή που βλέπαμε ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ και όχι ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ μετά συντόμων διακοπών προγράμματος.....

    Ηταν η εποχή που όλες οι εκπομπές ήταν ποιοτικές (υπήρχε βέβαια και η προπαγάνδα λόγω χούντας αλλά δέν υπήρχαν τηλεσκουπίδια ριάλιτυ κλπ....)

    Ηταν η εποχή που πέρασε ανεπιστρεπτί...

    _a_r_i_s_
    30.07.2004, 01:07
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 29-07-2004 στις 21:03 έγραψε:

    - Ο Τζέικ με το υδροπλάνο του! (πως το λέγανε τον τίτλο;;;;;;;;;;)





    Χμμμμ... Μάλλον λέτε για "Το μυστήριο του χρυσού πιθήκου " με τον σκύλο τον Τζεικ που γάβγιζε μια φορα για ναι και δύο για οχι....


    Όσο για το Φρουφρου θυμάμαι και κάτι τσιχλες με τατουάζ που απεικόνιζαν την μορφή του Φρουφρού

    Jorge ο Νιλς Χόλγκεσον ήταν απο τις αγαπημένες μου σειρές τότε (αναρωτιέμαι πως το ξέχασα.... αρε τα γειρατιά...!!!)

    Όσο για την φρουτοπία έχω να πω πως αυτή η οικογένεια Σοφιανού έκανε πολύ μεγάλες παραγωγές...( "ο ισοβίτης" του Αρκά, "του κουτιού τα παραμύθια")

    Πρέπει να πήγαινα 3η Δημοτικού νομίζω όταν έπεσε στην τηλεοπτική μου αντίληψη μια ελληνική παιδική σειρά "Με το Ν και με το Σ" την θυμάται κανείς;
    Τελικά όλα μου άρεσαν (είμαι τηλεορασάκιας.... )



    Από διαφημίσεις θυμάστε αυτήν που έλεγε Imiliory agouri apo misko (αν το γράφω σωστά) κρόνια πολλά....., SPIN SPAN (μαρμελάδα...)


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 30-07-2004 14:00 ]
    Sideline
    30.07.2004, 01:24
    Ρεβέκκα σ'ευχαριστώ που μου θύμισες την Νάρνια....πόσα χρόνια είχε να την φέρω στο νου μου....και αυτή ήταν μια καταπληκτική (μαγευτική θα έλεγα) παιδική σειρά.

    Πάντως το μόνο που θυμάμαι απο το Twin Peaks είναι ένα νάνο που χόρευε..εν τω μεταξύ αυτό δεν ήταν παιδική σειρά σωστά;
    revekka
    30.07.2004, 03:39
    αααα, ευχαριστώ hastaroth, τωρα συνέδεσα τον κιτ με τον ιππότη της ασφάλτου! κι εγώ το έβλεπα, δε λέω, αλλα συμπαθούσα περισσότερο το αμάξι απο τον david hasselhof (μάλλον δεν γράφεται έτσι...), σκηνοθέτησε και το baywatch αργότερα και ήρθε κι έδεσε ο αχταρμάς!!!

    εεε, ναι sideline, to twin peaks (picks πως λέμε toothpick ή peak, mountain peak?!) δεν ήταν και πολύ παιδικό... ο νάνος ήταν κακό ξωτικό και χόρευε μέσα σ'έναν κύκλο με φωτιά όταν σχεδίαζε κάτι κακό (mu hahahaha!!!). ήταν και αργά, ας πούμε ότι το έβλεπα κρυφά

    τα παραμυθάκια της Νάρνια μπορέις να τα βρείς σ'ένα καλό βιβλιοπωλείο, υπάρχουν διάφορες εκδόσεις
    CHE
    30.07.2004, 09:11
    Η αγαπημένη μου εκπομπή και με διαφορά ήταν το Muppet Show!
    Βέβαια υπήρχαν και τα:
    ‘‘Πλοίο της αγάπης’’
    ‘‘Οικογένεια Σάλλιβαν’’
    ‘‘Κότζακ’’
    ‘‘Χαβάη 5-0’’
    ‘‘Το μικρό σπίτι στο λιβάδι’’
    ‘‘Λάσυ’’
    ‘‘Αλάτι και Πιπέρι’’ με τον Φρέντυ Γερμανό
    και μην ξεχνάμε τα πρωτοχρονιάτικα σόου με τη Ραφαέλα Καρά και τον Τζο Ντασέν.

    Εποχές κι αυτές... Τότε ακόμα υπήρχανε οι αλάνες και τα παιδιά έπαιζαν όλα μαζί...
    Haroulinda
    30.07.2004, 09:48
    Αχ ναι θέλω και εγώ να δώ την Φρουτοπία ξανά! ο Αιμήλιος το μήλο, ποιός ήταν ο άλλος που του έφυγε η Βούλα του? αχ τους ξέχασα όλους...

    ...και τώρα που θυμήθικα την Φρουτοπία θέλω να δώ και μία συναυλία με την Λιλιπούπολη... "το χοντρό μπιζέλι χορεύει τσιφτετέλη χορεύει τσιφτετέλη το χορό των μπιζελιών και τα κολοκυθάκια χτυπάνε παλαμάκια χτυπάνε παλαμάκια το χορο των μπιζελιών παραμπαμπαμ "


    MariannaP
    30.07.2004, 11:34
    Εμένα πάλι μέχρι την ηλικία των 5 ετών μου αρέσαν πολύ οι ... διαφημίσεις!
    Κάθε φορά που έβαζε διαφημίσεις σηκωνόμουν από το πάρκο μου και παρακολουθούσα!
    Οι γονείς μου βεβαια δυσανασχετούσαν και περίμεναν πότε θα αρχίσει ξανά το έργο που έβλεπαν, όταν όμως τέλειωναν οι διαφημίσεις εγώ έβαζα τα κλάματα!
    Όταν λοιπόν μεγάλωσα κάπως, εκτός από τις διαχρονικές ελληνικές ταινίες, μου αρέσανε τα στρουμφάκια, η μικρή λουλού, μάπετ σόου. Επίσης μου αρεσε να βλέπω κάτι καουμπόικα έργα που έβαζε κάθε Σάββατο ή Κυριακή μεσημέρι!
    Εξάλλου στα σαλούν σέβονταν τους πιανίστες!
    Θυμάστε την επιγραφή "Μην πυροβολείτε τον πιανίστα"
    Ηταν κι αυτός ένας λόγος που συμπαθούσα τα καουμπόικα!
    Sofia
    30.07.2004, 13:51
    Οντως η Φρουτοποία ήταν τρομερη! Και τι δεν θα 'δινα να την ξαναδώ! Τον Φρουφρου που τον θυμιθήκατε?? τον είχα ξεχάσει τελείως!! Και φυσικά Νιλς Χολγκερσον!! Την Χάιντυ την θυμάστε? Την έβλεπε κανεις?

    Όταν σκεφτομαι όλες αυτές τις εκπομπές και βλέπω τι παρακολουθούνε τα πιτσιρίκια σήμερα με πιάνει απελπισία.. Όλα αυτά του τύπου "Power Rangers'' και τα συναφή μεταλαγμένα ανθρωποειδή με τα προηγμένης τεχνολογίας όπλα που καταστρέφουν οτι βρούνε μπροστά τους...Τι μπορεί να περιμένει κανείς από αυτά τα παιδιά που έχουν ως είδωλα τέτοιου είδους τερατουργήματα..?
    jorge
    30.07.2004, 14:04
    Θυμήθηκα και μια σειρά περιπέτειας με Μογγόλους και σπαθιά, με τον Ρίτσαρντ Τσάμπερλεϊν, το Σογκούν! Το θυμάται κανείς; Ποιά χρονιά ήταν;
    revekka
    30.07.2004, 14:52
    αααα, η Χάιντι δεν ήτανε ορφανή και έιχε μια θεία κακίστρω;!!! και ο κότζακ αυτός ο φαλακρος;;; τωρα σογκούν, κάτι μου θυμίζει, αλλα έχω πιο πρόσφατο τον σογκόκου