ελληνική μουσική
    946 online   ·  210.856 μέλη
    marydlf
    01.04.2007, 12:16
    Παράθεση:

    Το μέλος angel2309 στις 31-03-2007 στις 19:43 έγραψε..
    Η παρασκευουλα που επεαιζε στου κουτιου τα παραμυθια βρισκεται αναμεσα μας!!!!! Οτι θελετε να την ρωτησετε ειναι στην διαθεση σας.


    Αληθεια; Καλα ποσο χρονων ειναι τωρα;


    Link
    " TARGET="_blank">κι ο Ρουχλας ειναι λα..

    Το βρηκα τις προαλλες και με πηρανε τα ζουμια..
    mariachi
    01.04.2007, 16:41
    Παράθεση:

    Το μέλος marydlf στις 01-04-2007 στις 12:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος angel2309 στις 31-03-2007 στις 19:43 έγραψε..
    Η παρασκευουλα που επεαιζε στου κουτιου τα παραμυθια βρισκεται αναμεσα μας!!!!! Οτι θελετε να την ρωτησετε ειναι στην διαθεση σας.


    Αληθεια; Καλα ποσο χρονων ειναι τωρα;


    Link" TARGET="_blank">κι ο Ρουχλας ειναι λα..

    Το βρηκα τις προαλλες και με πηρανε τα ζουμια..




    Πωπω τί μου θύμισες!!!Τα παιδικά μου χρόνια!
    fredy
    01.04.2007, 23:56
    Και εγώ βρήκα πρόσφατα κάτι επεισόδια "Του κουτιού τα παραμύθια" Πού είναι η Παρασκευούλα?????????Αλήθεια είναι αναμεσά μας?
    YrIazz
    02.04.2007, 09:49
    Ενα παιδικο κινεζικο, το θυμαται κανεις? Που οταν ξεκιναγε ειχε ενα "τερατακι" να περπεταει με ενα μπογο δεμενο σε ενα καλαμι κ περναγε ο δρακος απο πανω του κ καθως το κοιταγε επεφτε πισω?...

    Προσπαθω εδω κ πολυ καιρο να θυμηθω πως το λεγανε..... αλλα τζιφος...
    okanenas
    02.04.2007, 16:33
    Ναι τα Κινέζικα παραμύθια και εγώ δεν θυμάμαι πως το λένε
    όταν άρχιζε ήταν ο δρακός και στο τέλος ήταν το ανθρωπάκι με
    τρίγωνη μύτη που κοίταγε ένα πουλί και καθώς το κοίταγε έπεφτε πίσω
    και είχε ένα τραγούδι που έλεγε: « ανκορίκο τσα τσα τσα ανκορίκο νάι»



    geoguitar
    02.04.2007, 19:41
    Τους "Μούμινς" τους θυμάστε;
    melody-music
    03.04.2007, 12:53
    πω! πω! το θυμηθυκα τωρα!!! απο τα αγπημένα μου όλων των εποχών!!!
    1. του κουτιου τα παραμυθια (ετσι νομιζω λεγοταν. ο ρουχλας, η μελια...)
    2. και τα τρια βιβλια της Ναρνια... ( κολλημα! )
    3. αυτο δεν θυμαμαι τον τιτλο. ηταν μια σειρα με το ανθρωπινο σωμα. και μια αλλη με τους ιδιους χαρακτηρες παλι που ειχε τα επιτευγματα του ανθρωπου. αν θυμαστε στην ετ1 παιζοταν. γαλλικο κινουμενο μεταγλωτισμένο! αυτο το τελευταιο το δινει κ καποια εφημεριδα τον τελευταιο καιρο

    4. μουμινς (απιστευτοι χαρακτηρες)
    5. ο βασιλιας μπαμπαρ (ακομα παιζεται )

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : melody-music στις 03-04-2007 12:55 ]


    Astron
    03.04.2007, 12:58
    Παράθεση:

    Το μέλος YrIazz στις 02-04-2007 στις 09:49 έγραψε...

    Ενα παιδικο κινεζικο, το θυμαται κανεις? Που οταν ξεκιναγε ειχε ενα "τερατακι" να περπεταει με ενα μπογο δεμενο σε ενα καλαμι κ περναγε ο δρακος απο πανω του κ καθως το κοιταγε επεφτε πισω?...

    Προσπαθω εδω κ πολυ καιρο να θυμηθω πως το λεγανε..... αλλα τζιφος...



    Το θυμάμαι πάρα πολύ αμυδρά και θυμάμαι πως μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση ο δράκος. Αν κάποιος ξέρει τον ξένο ('η τον ελληνικό) τίτλο ας τον γράψει εδώ.
    YrIazz
    03.04.2007, 14:17
    Α, και βεβαια να μην ξεχασουμε τον καταπληκτικο Φρου Φρου!!!!
    CROSS
    03.04.2007, 18:20
    Καληνύχτα Παρασκευούλα και φρόνιμα............Ένα πρόσωπο που πολλές φορές αναφέρεται μέσα σε συζητήσεις για τα παιδικά χρόνια.Άραγε ασχολείται και ως ενήλικη με παιδικές παραγωγές ?(αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν μέλος της οικογένειας Σοφιανού).............Τα κινέζικα που γράφουν κάποιοι δε μου θυμίζουν κάτι,ίσως ήταν πολύ αργότερα χρονικά.
    Κάντυ -Κάντυ :η αγαπημένη σειρά της γενιάς μου.(Ίσως αν δεν υπήρχε αυτή η σειρά να μην είχα ασχοληθεί με τη μουσική-πρώτο μου μουσικό όργανο η φυσαρμόνικα-για όσους θυμούνται τον Τέρυ)
    Τα στρουμφάκια πάντα σε 2η μοίρα. ΄
    Φρού-Φρού:θυμάμαι το δραματικό του φινάλε
    Κάπου υπήρχε ένα τραγουδάκι που έλεγε''πιές πιές της ταραχής το κρασί.......σαν πειρατής'' και κάτι τέτοια
    Angel20
    08.04.2007, 21:37
    Παράθεση:

    Το μέλος geoguitar στις 02-04-2007 στις 19:41 έγραψε...

    Τους "Μούμινς" τους θυμάστε;


    Ναιιι! Εβλεπα κι εγω τους μούμινς! Μου αρεσαν πολυ!
    rompa
    09.04.2007, 21:17
    Στρουμφάκια , Αρκουδάκια της αγάπης και Sport Billy
    absurdus_delirium
    09.04.2007, 21:53
    Καμπαμαρού (...ο Παππούς ήταν... ο Παππούς ήταν... Χαγιάτε!!), Τζουμαρού (εναντίον Κερασένιου Βομβαρδιστή: "η γλυκύτητα νικά τη σκληρότητα"), Υποβρύχιο Κεραυνός, Θάντερκατς (Χοοοοοοο!), Σίλβερχωκς (δεν μπορώ να αποδώσω τον ήχο του γερακιού στο γραπτό λόγο ), Κινέζικα Παραμύθια (δεν νομίζω να είχε άλλο όνομα η σειρά), Τάο Τάο (το μικρό πάντα), Μον Τσι Τσι, τα Λαστιχένια Αρκουδάκια (ή όπως τα λέγανε με το φίλτρο που πίνανε και χοροπηδούσαν παντού), τα Αρκουδάκια της Αγάπης, Μικρό μου Πόνυ (αν και ποτέ δεν είχα κάτσει να το δω - σόρυ, κορίτσα ήτο κομματάκι ξενέρωτο), Κάντυ Κάντυ (στο Περνά-Περνα η μέλισσα, στάνταρ ερώτηση που κάναμε στο αυτί αυτού που πιάναμε ήταν "Τέρυ ή Άντονυ"; Ασυζητητί Τέρυ - μακρύ μαλλί, αμάξι, φυσαρμόνικα ούμπερ άλλες), το άλλο με τα κοάλα (έπεσα-χτύπησα! ε, και τι μ' αυτό; οι φίλοι μου ας ειν' καλάααα), ένα ιπτάμενο σχολικό που το τραγουδάκι έμοιαζε με το chitty-chitty bang bang!, Φρου-Φρου (είχε δραματικό φινάλε; δεν το θυμάμαι!), Σπορτ Μπίλλυ (είσαι ήρωας απ' άλλο πλανήτη! Με την Βάντα.. "Κακοτάτη μου"!), Μάσκες, Zone Riders, Sabre Rider (Σερίφης του Διαστήματος), Voltron, Voltus 5 (που ήταν ξεπατίκωμα απ' τον Voltron, αλλά καλό), Σερίφης Brave Star (με τη Δύναμη της Αρκούδας), Νιλς Χόλγκερσον (ένας μικρός Ολλανδός που βασάνιζε τον χήνο του, τον Μάρτιν και ένα ξωτικό τον συρρίκνωσε και μετά καταλάβαινε τις χήνες και πετούσε με το κοπάδι της Βασίλισσας Άκκα), φυσικά Στρουμφάκια (χτες συνειδητοποίησα πως έχουν αλλάξει τη φωνή του Γκρινιάρη: Μου τη δίνουν τα ξυπνητήρια!) και, φανατικά: Φρουτοπία Για Πάνταααααααα!


    pastella
    10.04.2007, 11:21
    Πριν μερικες βδομαδες οργανωσαμε με μερικα παιδια μια βραδια καρτουν οπου παιξαμε επεισοδια απο ολα αυτα. Καπαμαρου, Θαντερκατς, Χελωνες νιντζα, τρανσφορμερς (νγαινουν και σε ταινια το καλοκαιρι), Σιμπσονς, Φουτουραμα (ο Μπεντερ το αγενες ρομποτ ολα τα λεφτα ), και Καντυ Καντυ, την οποια βρηκα στα ιαπωνικα με αγγλικους υποτιτλους. Μιλαμε για καψιμο, ετσι... Η απολυτη σαπουνοπερα σε κινουμενα σχεδια .Αλλα ναι, κι εγώ προτιμώ τον τερυ. Δεν ειναι φλωρος.

    Ειχε ανέλπιστη επιτυχια η βραδια με τα κλασσικα Looney tunes και τον Ροζ Πανθηρα να κλεβουν την παρασταση ομως...
    okanenas
    10.04.2007, 16:12
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 09-04-2007 στις 21:53 έγραψε...

    Καμπαμαρού (...ο Παππούς ήταν... ο Παππούς ήταν... Χαγιάτε!!), Τζουμαρού (εναντίον Κερασένιου Βομβαρδιστή: "η γλυκύτητα νικά τη σκληρότητα"), Υποβρύχιο Κεραυνός, Θάντερκατς (Χοοοοοοο!), Σίλβερχωκς (δεν μπορώ να αποδώσω τον ήχο του γερακιού στο γραπτό λόγο ), Κινέζικα Παραμύθια (δεν νομίζω να είχε άλλο όνομα η σειρά), Τάο Τάο (το μικρό πάντα), Μον Τσι Τσι, τα Λαστιχένια Αρκουδάκια (ή όπως τα λέγανε με το φίλτρο που πίνανε και χοροπηδούσαν παντού), τα Αρκουδάκια της Αγάπης, Μικρό μου Πόνυ (αν και ποτέ δεν είχα κάτσει να το δω - σόρυ, κορίτσα ήτο κομματάκι ξενέρωτο), Κάντυ Κάντυ (στο Περνά-Περνα η μέλισσα, στάνταρ ερώτηση που κάναμε στο αυτί αυτού που πιάναμε ήταν "Τέρυ ή Άντονυ"; Ασυζητητί Τέρυ - μακρύ μαλλί, αμάξι, φυσαρμόνικα ούμπερ άλλες), το άλλο με τα κοάλα (έπεσα-χτύπησα! ε, και τι μ' αυτό; οι φίλοι μου ας ειν' καλάααα), ένα ιπτάμενο σχολικό που το τραγουδάκι έμοιαζε με το chitty-chitty bang bang!, Φρου-Φρου (είχε δραματικό φινάλε; δεν το θυμάμαι!), Σπορτ Μπίλλυ (είσαι ήρωας απ' άλλο πλανήτη! Με την Βάντα.. "Κακοτάτη μου"!), Μάσκες, Zone Riders, Sabre Rider (Σερίφης του Διαστήματος), Voltron, Voltus 5 (που ήταν ξεπατίκωμα απ' τον Voltron, αλλά καλό), Σερίφης Brave Star (με τη Δύναμη της Αρκούδας), Νιλς Χόλγκερσον (ένας μικρός Ολλανδός που βασάνιζε τον χήνο του, τον Μάρτιν και ένα ξωτικό τον συρρίκνωσε και μετά καταλάβαινε τις χήνες και πετούσε με το κοπάδι της Βασίλισσας Άκκα), φυσικά Στρουμφάκια (χτες συνειδητοποίησα πως έχουν αλλάξει τη φωνή του Γκρινιάρη: Μου τη δίνουν τα ξυπνητήρια!) και, φανατικά: Φρουτοπία Για Πάνταααααααα!





    Φίλε absurdus_delirium ξέχασες την λαγουδένια πολιτεία
    melkat06
    10.04.2007, 17:50
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους..

    Υπέροχο τόπικ.. Όποιος μπορεί ας μου θυμίσει ή διευκρινήσει κάποια..
    1. Το τέλος του Φρου Φρου (ήταν δραματικό;;;;)
    2. Τελικά ο θείος που είχε υιοθετήσει την Κάντυ ήταν όντως ο Άλμπερτ;;;
    3. Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί σε video ή dvd όλη η σειρά της Κάντυ;;
    4. Τους Μούμινς δεν τους θυμάμαι καθόλου......!!!!!!!!!


    Amelie
    10.04.2007, 20:45
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 09-04-2007 στις 21:53 έγραψε...

    Καμπαμαρού (...ο Παππούς ήταν... ο Παππούς ήταν... Χαγιάτε!!), Τζουμαρού (εναντίον Κερασένιου Βομβαρδιστή: "η γλυκύτητα νικά τη σκληρότητα"), Υποβρύχιο Κεραυνός, Θάντερκατς (Χοοοοοοο!), Σίλβερχωκς (δεν μπορώ να αποδώσω τον ήχο του γερακιού στο γραπτό λόγο ), Κινέζικα Παραμύθια (δεν νομίζω να είχε άλλο όνομα η σειρά), Τάο Τάο (το μικρό πάντα), Μον Τσι Τσι, τα Λαστιχένια Αρκουδάκια (ή όπως τα λέγανε με το φίλτρο που πίνανε και χοροπηδούσαν παντού), τα Αρκουδάκια της Αγάπης, Μικρό μου Πόνυ (αν και ποτέ δεν είχα κάτσει να το δω - σόρυ, κορίτσα ήτο κομματάκι ξενέρωτο), Κάντυ Κάντυ (στο Περνά-Περνα η μέλισσα, στάνταρ ερώτηση που κάναμε στο αυτί αυτού που πιάναμε ήταν "Τέρυ ή Άντονυ"; Ασυζητητί Τέρυ - μακρύ μαλλί, αμάξι, φυσαρμόνικα ούμπερ άλλες), το άλλο με τα κοάλα (έπεσα-χτύπησα! ε, και τι μ' αυτό; οι φίλοι μου ας ειν' καλάααα), ένα ιπτάμενο σχολικό που το τραγουδάκι έμοιαζε με το chitty-chitty bang bang!, Φρου-Φρου (είχε δραματικό φινάλε; δεν το θυμάμαι!), Σπορτ Μπίλλυ (είσαι ήρωας απ' άλλο πλανήτη! Με την Βάντα.. "Κακοτάτη μου"!), Μάσκες, Zone Riders, Sabre Rider (Σερίφης του Διαστήματος), Voltron, Voltus 5 (που ήταν ξεπατίκωμα απ' τον Voltron, αλλά καλό), Σερίφης Brave Star (με τη Δύναμη της Αρκούδας), Νιλς Χόλγκερσον (ένας μικρός Ολλανδός που βασάνιζε τον χήνο του, τον Μάρτιν και ένα ξωτικό τον συρρίκνωσε και μετά καταλάβαινε τις χήνες και πετούσε με το κοπάδι της Βασίλισσας Άκκα), φυσικά Στρουμφάκια (χτες συνειδητοποίησα πως έχουν αλλάξει τη φωνή του Γκρινιάρη: Μου τη δίνουν τα ξυπνητήρια!) και, φανατικά: Φρουτοπία Για Πάνταααααααα!





    Καλά, δεν το πιστεύω ότι έβλεπε κι άλλος εκτός από εμένα και τα ξαδέρφια μου το "έπεσα, χτύπησα, ε...και τι μ'αυτό"! Συγκινήθηκα τώρα! Το αγαπημένο μου βέβαια ήταν η κάντυ-κάντυ και ακόμα ψάχνω να δω τα τελευταία επεισόδια! Καπαμαρού είχα δει μερικά, όπως και Σάντιμπελ (απομίμηση της κάντυ). Thundercats ανελλιπώς, λαγουδένια πολιτεία, στρουμφάκια, τα αρκουδάκια της αγάπης, μικρό μου πόνυ, φρουτοπία, "Φα δίεση ο Φιόγκος κι ο Ρούχλας είναι λα", Νιλς Χόλγκερσον, ένα με κάτι ρακούν, ένα άλλο με κάτι τυφλοπόντικες που έμοιαζαν με λούτρινες κούκλες, κάτι πιγκουινάκια από πλαστελίνη που ζούσαν σε ιγκλού, Transformers (καμιά φορά), Τζι άι τζο (σπάνια), Flintstones και Jetsons (πρωτόγονοι και άνθρωποι του μέλλοντος αντίστοιχα-πάντα ήθελα να οδηγώ σε λεωφόρους του ουρανού με γυάλινο αμάξι που πετάει)! Τέλος, πιο μικρή έβλεπα το Γούντυ τον τρυποκάρυδο, ένα παιδικό τηλεπαιγνίδι με το Γιάννη Ζουγανέλη και μια παιδική εκπομπή (νομίζω με το Α και το Β την έλεγαν) όπου οι παρουσιαστές ταξίδευαν σε πόλεις της Ελλάδας κι έφτιαχναν ιστορίες ή έβαζαν τα παιδιά να ψάχνουν αντικείμενα που είχαν ως αρχικό γράμμα το αρχικό της εκάστοτε πόλης. Αυτά θυμάμαι προς το παρόν...
    sea_like_eyes
    10.04.2007, 20:57
    ...μου επιτρεπεις ε?
    Amelie
    10.04.2007, 21:07
    Άντε βρε!
    Emilia_
    24.04.2007, 13:47
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 09-04-2007 στις 21:53 έγραψε...

    Καμπαμαρού (...ο Παππούς ήταν... ο Παππούς ήταν... Χαγιάτε!!), Τζουμαρού (εναντίον Κερασένιου Βομβαρδιστή: "η γλυκύτητα νικά τη σκληρότητα"), Υποβρύχιο Κεραυνός, Θάντερκατς (Χοοοοοοο!), Σίλβερχωκς (δεν μπορώ να αποδώσω τον ήχο του γερακιού στο γραπτό λόγο ), Κινέζικα Παραμύθια (δεν νομίζω να είχε άλλο όνομα η σειρά), Τάο Τάο (το μικρό πάντα), Μον Τσι Τσι, τα Λαστιχένια Αρκουδάκια (ή όπως τα λέγανε με το φίλτρο που πίνανε και χοροπηδούσαν παντού), τα Αρκουδάκια της Αγάπης, Μικρό μου Πόνυ (αν και ποτέ δεν είχα κάτσει να το δω - σόρυ, κορίτσα ήτο κομματάκι ξενέρωτο), Κάντυ Κάντυ (στο Περνά-Περνα η μέλισσα, στάνταρ ερώτηση που κάναμε στο αυτί αυτού που πιάναμε ήταν "Τέρυ ή Άντονυ"; Ασυζητητί Τέρυ - μακρύ μαλλί, αμάξι, φυσαρμόνικα ούμπερ άλλες), το άλλο με τα κοάλα (έπεσα-χτύπησα! ε, και τι μ' αυτό; οι φίλοι μου ας ειν' καλάααα), ένα ιπτάμενο σχολικό που το τραγουδάκι έμοιαζε με το chitty-chitty bang bang!, Φρου-Φρου (είχε δραματικό φινάλε; δεν το θυμάμαι!), Σπορτ Μπίλλυ (είσαι ήρωας απ' άλλο πλανήτη! Με την Βάντα.. "Κακοτάτη μου"!), Μάσκες, Zone Riders, Sabre Rider (Σερίφης του Διαστήματος), Voltron, Voltus 5 (που ήταν ξεπατίκωμα απ' τον Voltron, αλλά καλό), Σερίφης Brave Star (με τη Δύναμη της Αρκούδας), Νιλς Χόλγκερσον (ένας μικρός Ολλανδός που βασάνιζε τον χήνο του, τον Μάρτιν και ένα ξωτικό τον συρρίκνωσε και μετά καταλάβαινε τις χήνες και πετούσε με το κοπάδι της Βασίλισσας Άκκα), φυσικά Στρουμφάκια (χτες συνειδητοποίησα πως έχουν αλλάξει τη φωνή του Γκρινιάρη: Μου τη δίνουν τα ξυπνητήρια!) και, φανατικά: Φρουτοπία Για Πάνταααααααα!






    Καλα απαιχτος.........???? που τα θυμηθικες καλεεεεεε?? Οπως λεει κ η Φωτεινη κ εγω το εβλεπα αυτο με το "επεσα,χτυπησα ε κ τι μαυτο, οι φιλοι μου να ναι καλα....Λωρα, Ρομπερτι, Μπεττυ κ Μιμι...θα μαστε μαζι...!" Καπως ετσι δεν πηγαινε....??! Φωτεινουλα αυτο που λες με τους τυφλοποντικες επισης το εβλεπαααααα.... χαρακτιριστικο τραγουδακι..." Βαραω...μπαμ μπουμ...ξυλο μπερταχι μπερταχιιιι.." ε?ε?ε? Απο τα παναρχαια που εχω αραχνιασμενα στο μυαλο μου ειναι εκεινο που δεν θυμαμαι αν το ελεγαν Τοσοδουπολη, με ενα χωριουδακι, με μικρα ξωτικα...? χι χι...

    Στο τοπ παντα η φρουτοπια εννοειται....θυμαμαι οτι ταυτιζομουν με τον Αιμιλιο το μηλο,λογω ονοματος...Αιμιλια βλεπετε...χο χο