ελληνική μουσική
    864 online   ·  210.857 μέλη
    Haroulinda
    30.07.2004, 14:58
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 30-07-2004 στις 14:04 έγραψε:

    Θυμήθηκα και μια σειρά περιπέτειας με Μογγόλους και σπαθιά, με τον Ρίτσαρντ Τσάμπερλεϊν, το Σογκούν! Το θυμάται κανείς; Ποιά χρονιά ήταν;





    Τα πουλιά πεθαίνουν τραγουδόντας δέν ήτανε με τον Ρίτσαρντ Τσάμπερλεϊν?
    MariannaP
    30.07.2004, 16:39
    Τώρα που είπατε σπαθιά, θυμήθηκα το Thundercats!
    Αυτο για την εποχή του είχε πολλή δράση νομίζω.
    Πρόσφατα ανακάλυψα ψηφιοποιημένα επεισόδια της σειράς σε DVD!
    Ερασιτεχνικό βέβαια, όμως φαντάζομαι ότι κάτι παρόμοιο θα γίνει και πρέπει να γίνει με όλες τις παλιές αγαπημένες μας σειρές!
    rapsodos
    30.07.2004, 17:20
    Απο παιδικά ...
    Του κουτιού τα παραμύθια
    Οι πειρατές
    Ο παραμυθάς
    Μπόλεκ και Λόλεκ
    Μάγια η μέλισσα
    Μια φορά και ένα καιρό ήταν ο άνθρωπος
    Οδύσσεια του διαστήματος
    Τενεκεδούπολη

    Απο σειρές ...
    Ο συμβολαιογράφος
    Λωξάνδρα
    Επικίνδυνες αποστολές
    Το θέατρο της Δευτέρας (αν και όχι σειρα)
    Μαντάμ Σουσού

    τι άλλο ....

    όλα όσα είπατε παραπάνω...


    SteliosG
    30.07.2004, 17:21
    ΦΟΒΕΡΟ ΘΕΜΑ!!!! Ατελειωτες συζητησεις με φιλους για το ποια ηταν η καλυτερη παιδικη μας εκπομπη!!!

    Ολες αυτες που αναφερατε ηταν ΤΕΛΕΙΕΣ!!! Ολα τα λεφτα η Φρουτοπια βεβαια!!! ΜΟΝΑΔΙΚΗ!!!

    Δεν αναφερε κανεις ομως το αλλο μοναδικο, που θα επρεπε να το πειτε ολοι πρωτο πρωτο... "Φα διεση ο Φιογκος, και ο Ρουχλας ειναι Λα, ο Σεβαστιανος διηγειτε στη γραμμη του Μι, και η Φανη..." Οποιος βρει τη συνεχεια κερδιζει!!!!

    Επισης, θα πω κατι για του Thundercats το οποιο μπορει να μη το θυμουνται πολλοι. Οταν πρωτο εμφανιστηκε στην Ελλαδα, το ειχαν βαλει κατα της 12 το βραδυ στην ΕΤ 1 νομιζω και ο Τηλεθεατης το περιεγραφε ως "Κινουμενα Σχεδια για ΜΕγαλους" χεχεχεχε!! σας τωρα το θυμαμαι και ας ημουν πιτσιρικη! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

    Τελος, κανεις δεν ανεφερε το "Σουσαμι Ανοιξε"!! Δηλαδη, κανεις δεν εβλεμε "Σουσαμι Ανοιξε" αφου σχολαγε απο το νηπιαγωγειο??? χεχεχε...
    mmm
    30.07.2004, 20:06
    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 30-07-2004 στις 17:21 έγραψε:

    Δεν αναφερε κανεις ομως το αλλο μοναδικο, που θα επρεπε να το πειτε ολοι πρωτο πρωτο... "Φα διεση ο Φιογκος, και ο Ρουχλας ειναι Λα, ο Σεβαστιανος διηγειτε στη γραμμη του Μι, και η Φανη..." Οποιος βρει τη συνεχεια κερδιζει!!!!




    Που το θυμήθηκες αυτό ;;; Νομίζω η εκπομπή λεγόταν "του κουτιού τα παραμύθια"... Μόνο που το στιχάκι είναι λίγο διαφορετικό : "Φα διεση ο Φιογκος, και ο Ρουχλας ειναι Λα, ο Σεβαστιανος διηγειται στη γραμμη του Σι και στο Μι τραγουδάει παραμύθια η Μελιά".
    Και βέβαια όλα τα λεφτά ήταν τα ... ενδιάμεσα σχόλια του Ρούχλα (από τη φωνή του Παύλου Κοντογιαννίδη) !!!

    SteliosG
    30.07.2004, 20:48
    χαχαχαχα!! τελεια!!! ευχαριστω για τη διορθωση!! εχεις δικιο!! απαιχτη εκπομή?? και το κοριτσακι με τα γυαλάκια???? χεχε! ή μήπως ήταν αγιράκι??? χεχεχε!!!
    _a_r_i_s_
    31.07.2004, 11:55
    " Η εξαφάνηση του Tζων Αβλακιότη" Νομίζω έπαιζε και ο Μπέκκας ή μήπως ήταν στο "Ο θάνατος του Τίμόθεου Κώνστα";

    Αχ.... Αυτή ήταν τηλεόραση, χωρίς τα μεγάλα μέσα, αλλά....
    Μην ντύνετε τα παιδιά σας σαν κρεμμύδι...( ο φίλος μου ο Κιμ έπαιζε στην διαφήμηση, μαζί απο μικροί, τώρα... )
    mariapeny
    31.07.2004, 12:18
    Τελικά, η τηλεόραση άλλαξε πολύ από τότε που ήμαστε παιδιά. Εμένα πάντως από παιδικές σειρές μου άρεσε και το καρουζέλ. Από "μίκι μάους" δεν έχανα το scooby doo, flintstones, μάγια η μέλισσα και γενικότερα όποιο παιδικό είχε να κάνει με παραμύθια. Οφείλω να ομολογήσω ότι ακόμα βλέπω κάποιες ταινίες με κινούμενα σχέδια. Είδε κανείς πρόσφατα το "ψάχνοντας το νέμο"? Πήγα και το είδα με τη μικρή μου αδερφή. Πολύ καλό.
    efterpipalasidou
    31.07.2004, 12:21
    τι μου θυμίσατε βρε παιδιά...Εκτός απ'όλα τα παραπάνω έβλεπα το "Κάντυ-Κάντυ"(κιν.σχέδιο),τα ντοκυμαντέρ του Κουστώ και μια σειρά επιστημονικής φαντασίας που έπαιζε ένας τύπος ψηλός που φορούσε ένα μακρύ κασκώλ, dr who νομίζω πως λεγόταν...Α! να μην ξεχάσω από ελληνικές σειρές το "κάμπιγκ", καλοκαιράκι γαρ...
    Orfeus
    31.07.2004, 12:44
    Με εξαίρεση τα παιχνίδια της Εθνικής, έχω να δω τηλεόραση 4 χρόνια.
    Σειρές που μου άρεσαν, ήταν:

    "Kung-Fu"
    "Sogun"
    "Muppet Show"

    "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται"
    "Ο Συμβολαιογράφος"
    "Οι Απαράδεκτοι"

    Δεν θυμάμαι κάτι άλλο τώρα.
    ViPeR
    31.07.2004, 16:56
    Aman Jexasa tous Aparadektous na se kala re Orfeus
    SteliosG
    31.07.2004, 16:58
    κ εγω εχω κοψει τη τηλεοραση εδω κ 2 χρονια! ΜΟΝΟ καναν αγωνα Champions League, κ κανα ελληνικό ή καμια ταινιούλα στην ΕΤ1 ή ΝΕΤ!!! εχει πέσει υπερβολικά ως προσβλητικά το επίπεδο!!!! τι να κανουμε, αυτα γινονται οταν εισερχεται ο μη ελεγχομενος ανταγωνισμος σε ενα μεσω επικοινωνιας το οποιο εχει ΚΑΙ ρολο παιδειας!!!

    παντως, "Καντυ-Κάντυ" έβλεπα εγω!!! χεχεχε!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!
    Orfeus
    31.07.2004, 17:02
    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 31-07-2004 στις 16:58 έγραψε:

    ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!




    Απιστέφταμπλ
    Tsipiriki
    01.08.2004, 16:35
    Η αλήθεια είναι πως ήταν αλλες εποχές εκείνες...Πιο αθώες κ σίγουρα λιγότερο βίαιες...Εμένα πιο πολύ μου άρεσε να βλέπω από κινούμενα σχέδια τον Μπαγκς Μπάνυ κ την παρέα του και τα Στρουμφάκια.Επίσης το Καρουζέλ και το Καμπινγκ...Α!και τον Μαγκαϊβερ κ τον ιππότη της ασφάλτου αφού έχω μεγαλύτερα αδέλφια-αγόρια που ήταν φαν αυτών των σειρών!

    SteliosG
    02.08.2004, 08:03
    ..... abidic abidic..... that's all folks....!!!!!!!
    logistis
    02.08.2004, 18:48
    O Ανανίας το πεπόνι είχε χάσει τη βούλα του απο το Μανώλη το Μανάβη και έπαιζε μετα τερματοφύλακας στον πανκιτρινιακό...Aπίστευτη και η σειρά και το κόμικ!!
    Μήπως θυμάται κανείς μια σειρά με έναν μάγο απο το μεσαίωνα που βρέθηκε στη σημερινή εποχή;('80s).Δε θυμάμαι το τίτλο...
    Quote:

    Το μέλος Haroulinda στις 30-07-2004 στις 09:48 έγραψε:

    Αχ ναι θέλω και εγώ να δώ την Φρουτοπία ξανά! ο Αιμήλιος το μήλο, ποιός ήταν ο άλλος που του έφυγε η Βούλα του? αχ τους ξέχασα όλους...

    ...και τώρα που θυμήθικα την Φρουτοπία θέλω να δώ και μία συναυλία με την Λιλιπούπολη... "το χοντρό μπιζέλι χορεύει τσιφτετέλη χορεύει τσιφτετέλη το χορό των μπιζελιών και τα κολοκυθάκια χτυπάνε παλαμάκια χτυπάνε παλαμάκια το χορο των μπιζελιών παραμπαμπαμ "






    Kotsiraki
    08.05.2005, 20:20
    Ανακάλυψα αυτό το θεματάκι και είπα να το φέρω στην επιφάνεια γιατί, έμένα τουλάχιστον, μου άρεσε πολύ! Λοιπόν.. εγώ είχα τρελό κόλλημα με "Του κουτιού τα παραμύθια". Το έβλεπα κάθε φορά και όταν το έβαζε σε επανάληψη, συνήθως τα Σαβ/κα. σηκωνόμουν πρωί μόνο και μόνο για να το δω! Το τραγούδι δε, το θυμάμαι ακόμη!

    Επίσης τρελαινόμουν για :

    Το καπλάνι της βιτρίνας.

    Οι περιπέτειες του Νηλ Χόγκερσεν

    Κάντυ κάντυ

    Ταξίδι στη χώρα με τα μαύρα και άσπρα τετράγωνα ( ήταν αυτό που σου "μάθαινε" πως να παίζεις σκάκι)

    Φρουτοπία

    Κάπου κάπως κάποτε

    και φυσικά για Στρουμφάκια!



    Από σειρές :

    Απαράδεκτοι

    Τρεις Χάριτες

    Ο ιππότης της ασφάλτου

    Μακγκαιβερ


    Πολύ όμορφη εποχή εκείνη όντως!
    mag
    09.05.2005, 00:41
    Great kotsiraki που 'έριξες' πάλι το θέμα στο τραπέζι..
    Εγώ έβλεπα φανατικά 'Του κουτιού τα παραμύθια' και Φρουτοπία!
    Σειρές δε βλέπω, γιατί πάντα ξεκινάει κι εγώ στο πρώτο διαφημιστικό διάλειμμα κοιμάμαι.. Εγώ και ο αδερφός μου που είναι 12!
    Ταινίες για να πετύχεις καλή στην ΕΤ1 (αν και είμαι fan της ΕΤ3) πρέπει να περιμένεις μετά τις 12 που ισχύει το ίδιο σχόλιο με τις σειρές.
    ...
    "Η μήπως είμαστε, ή μήπως είμαστε, ή μήπως είμαστε τρελοί τραγουδιστάδες!
    (ρεφρέν)
    Φι δίεση ο Φιόγκος
    Κι Ρούχλας είναι Λα
    Ο Σεββαστιανός διηγείται στη γραμμή του Σι
    Και στο Μι τραγουδάει παραμύθια η Μελιά"
    angel2309
    31.03.2007, 19:43
    καλησπερα σε ολη τη παρεα.
    θελετε να ακουσετε κατι κουλο αλλα καλό?
    Η παρασκευουλα που επεαιζε στου κουτιου τα παραμυθια βρισκεται αναμεσα μας!!!!! Οτι θελετε να την ρωτησετε ειναι στην διαθεση σας.Εγω εχω τον ρόλο του Κλαρκ Κεντ. (ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ....ΚΑΤΑΛΑΒΕ)
    Jimy
    31.03.2007, 20:30
    Μία παλιά διαφήμιση με τον καφέ : Ντέν έχω αυτοκίνητο καρντιά μου! (Ο Μπαμπάς μου!)
    Σειρές που μου ήρθαν στο κεφάλι μου

    -Ταξιδιώτες μέσ'το χρόνο με το περιβόητο ΟΜΝΙ !
    -Η εξαφάνιση του Τζών Αυλακιώτη ήταν η σειρά που άφηνα το ποδόσφαιρο για να μην χάσω ούτε το σήμα της με τη Νόρα Βαλσάμη
    -Η μουσική της ντενεκεδούπολης
    -ο κήπος με τα αγάλματα
    -Μακ γκάιβερ
    -Στρουμφάκια για την πανέξυπνη μουσικη γεμάτη απο Ρώσικο ρομαντισμό (Mussorgsky) και Νορβηγικά στοιχεία (Grieg)
    -Denver the last dinosaur !
    έχει και κάποια άλλα αλλά επειδή η εικόνα τότε δεν ήταν μέσο τόσο ισχυρό μου έχει μείνει η μουσική απο το όλο θέμα
    Σήμερα είναι το αντίστροφο δυστυχώς