ελληνική μουσική
    620 online   ·  210.862 μέλη

    Δήλωση-φωτιά του Νικήτα Κλιντ

    karelia
    21.10.2006, 18:59
    Ο Νικήτας Κλιντ είναι μέλος του συγκροτήματος "Ρόδες',(και πρώην μέλος των Active Member,αν δεν κάνω λάθος).
    Η Ελευθερία Αρβανιτάκη συνεργάστηκε με τις Ρόδες,στο τραγούδι "Δεν είναι ο κόσμος σου αυτός"

    πριν μερικές μέρες ο ΝΙκήτας Κλιντ σε μία συνέντευξή του,κάνει μία δήλωση στο life,που αναμένεται να προκαλέσει ποικίλες αντιδράσεις και σχόλια.

    Χαρακτηριστικά,αναφέρει για τη συνεργασια του με την Ελευθερία Αρβανιτάκη,την ίδια την Ελευθερία,αλλά και γενικότερα την ελληνική μουσική σκηνή.

    «Η συνεργασία μου με την Αρβανιτάκη δεν ευδοκίμησε. Ήταν μια μικρή απογοήτευση. Το σοβαρό, έντιμο και φαινομενικά καλόγουστο image της ξέρεις τι είναι στην πραγματικότητα; Μία παγιωμένη, που έχει παραμείνει πιστή στην εικόνα της. Όσο για το καλόγουστο, να μου επιτρέψεις να έχω αμφιβολίες. Πολύ γκρίνια και στενομυαλιά. Είναι μια επαρχιώτισσα ντίβα, απλά μια τραγουδίστρια. Δε γράφει μουσική, δε γράφει στίχους, δεν έχει έλεγχο της αισθητικής - έχει στιλίστρια, σκηνοθέτες, συμβούλους. Αυτό το είδος του καλλιτέχνη στην Ελλάδα είναι το 95%. Δεν είναι αυτό καλλιτέχνης. Και η mainstream σκηνή στην Ελλάδα είναι για τον π****. Απ' όσους ξέρω μόνο ο Μάλαμας αξίζει.»

    Τι σχόλια έχετε να καταθέσετε για το παραπάνω?
    εγώ απλά θα πω πολύ λιτά ότι ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
    kifa
    21.10.2006, 19:14
    Μόλις πριν λίγο μίλησα με τον υπεύθυνο δημοσιών σχέσεων απο το συγκρότημα "ροδες" που ειναι και φίλος μου εκ παιδιώθεν ... Αυτό που σηζητησαμε για το συγκεκριμένο θεμα είναι οτι ο Νικήτας Κλιντ αποτύπωσε μεσα απο το λόγια του μια προσωπική θέση απέναντι στην Ελευθερια Αρβανιτάκη που προήλθε από κάποιες ΔΙΚΕΣ τους αφορμές που σαφώς δεν είναι στη δική μας δικαιοδοσία να τις κρίνουμε ή να τις παρουσιάσουμε.

    Προσωπικά πιστευω ότι τα προσωπικά του κάθε γνωστού καλλιτέχνη , οταν δημοσιοποιούνται δεν κάνουν καλό από τη μία , αλλά από την άλλη ειναι καλύτερο να είσαι αυτός που είσαι και να λες τα πράγματα όπως ακριβώς τα νιώθεις και όχι να κρύβεσαι πίσω από τις κουρτίνες του PR και της καλλιτεχνικής σου εικόνας.




    karelia
    21.10.2006, 19:18
    θα μπορούσε να μιλήσει πιο ΕΥΓΕΝΙΚΑ χωρίς να αναιρέσει τη θέση του,αφού μιλάει ΔΗΜΟΣΙΑ.
    Μιλάμεγια στοιχειώδη παιδεία βρε παιδιά.
    kifa
    21.10.2006, 19:21
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 21-10-2006 στις 19:18 έγραψε...

    θα μπορούσε να μιλήσει πιο ΕΥΓΕΝΙΚΑ χωρίς να αναιρέσει τη θέση του,αφού μιλάει ΔΗΜΟΣΙΑ.
    Μιλάμεγια στοιχειώδη παιδεία βρε παιδιά.



    " Προσωπικά πιστευω ότι τα προσωπικά του κάθε γνωστού καλλιτέχνη , οταν δημοσιοποιούνται δεν κάνουν καλό " , όπως ανέφερα στη προηγούμενη απάντηση ...



    Aiolos_m
    21.10.2006, 19:31
    Εγώ πάντως πιστεύω ότι μια καλλιτέχνιδα η οποία έχει προσφέρει πολλά στην ελληνική μουσική από το πόστο της δεν την εκθέτεις έτσι μπροστά στο πανελλήνιο ακόμα και για το backstage της. Ο Κλιντ θέλει να μας πει δηλαδή ότι το αποτέλεσμα που δίνει η Αρβανιτάκη στο ελληνικό πεντάγραμμο είναι για τα μπάζα; Οτι δεν αξίζει μία; Ότι η Αρβανιτάκη "είναι προϊόν αναλώσιμο όπως το 95%" στην Ελλάδα; Μου θυμίζει τη δήλωση της Άσπας Τσίνα (Fame story 1) που έλεγε ότι η Χαρούλα Αλεξίου απλά στάθηκε τυχερή και γνώρισε το Λοϊζο και γι' αυτό καταξιώθηκε και όλοι τη θεωρούν θεα.

    Ακόμα και αν κάποιος έχει την χειρότερη προσωπικότητα ή αν θεωρούμε εμείς ότι πίσω από τη σκηνή δε μετράει, δεν μπορούμε να βγαίνουμε δημόσια και να τον κάνουμε ξεφτίλα. Δηλαδή το γεγονός ότι ο Νταλάρας είναι ένας αχόνευτος κατα τα λεγόμενα, στυγνός επαγγελματίας και όχι "ελεύθερος καλλιτέχνης" αναιρεί την ιστορία του και την προσφορά του στο ελληνικό τραγούδι;

    Μου φαίνεται ότι κάποιοι έχουν ξεφύγει από τα όρια της ευπρέπειας.
    incomplete_angel
    21.10.2006, 19:33
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 21-10-2006 στις 18:59 έγραψε...

    «Η συνεργασία μου με την Αρβανιτάκη δεν ευδοκίμησε. Ήταν μια μικρή απογοήτευση. Το σοβαρό, έντιμο και φαινομενικά καλόγουστο image της ξέρεις τι είναι στην πραγματικότητα; Μία παγιωμένη, που έχει παραμείνει πιστή στην εικόνα της. Όσο για το καλόγουστο, να μου επιτρέψεις να έχω αμφιβολίες. Πολύ γκρίνια και στενομυαλιά. Είναι μια επαρχιώτισσα ντίβα, απλά μια τραγουδίστρια. Δε γράφει μουσική, δε γράφει στίχους, δεν έχει έλεγχο της αισθητικής - έχει στιλίστρια, σκηνοθέτες, συμβούλους. Αυτό το είδος του καλλιτέχνη στην Ελλάδα είναι το 95%. Δεν είναι αυτό καλλιτέχνης. Και η mainstream σκηνή στην Ελλάδα είναι για τον π****. Απ' όσους ξέρω μόνο ο Μάλαμας αξίζει.»

    Τι σχόλια έχετε να καταθέσετε για το παραπάνω?
    εγώ απλά θα πω πολύ λιτά ότι ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.



    Πολύ κακό για το τίποτα!Την άποψή του λέει ο άνθρωπος!!Ίσως κάπου να έχει δίκιο και επειδή ως συνήθως φοβόμαστε να παραδεχτούμε την αλήθεια κατακρίνουμε αυτούς που τη λένε ευθέως..και δεν είναι θέμα ύφους ή παιδείας..(προσωπική άποψη).Η Αρβανιτάκη μπορεί να έχει όμορφη φωνή, να έχει μια πορεία κτλ αλλά πάντα υπάρχει ένα αλλά (κρυμμένο πολλές φορές) απλά κάποιες φορές παραμένει στην αφάνεια, το αγνοούμε μη θέλοντας να το αποδεχτούμε ή απλά το προσπερνάμε γιατί δεν μας ενδιαφέρει..
    karelia
    21.10.2006, 19:53

    Μου θυμίζει τη δήλωση της Άσπας Τσίνα (Fame story 1) που έλεγε ότι η Χαρούλα Αλεξίου απλά στάθηκε τυχερή και γνώρισε το Λοϊζο και γι' αυτό καταξιώθηκε και όλοι τη θεωρούν θεα.

    Τι μου το θύμισες τώρα και αυτό...!τοχα ξεχάσει
    maspa
    21.10.2006, 19:55


    Δεν έχω λόγια....
    (απογοητευμένη διπλά γιατί και τον Κλίντ τον εκτιμούσα)......

    Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά
    ένα σωσίβιο η ζωή που ξεφουσκώνει αργά....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 21-10-2006 19:56 ]


    eneni
    21.10.2006, 20:44
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 21-10-2006 στις 18:59 έγραψε...

    «Η συνεργασία μου με την Αρβανιτάκη δεν ευδοκίμησε. Ήταν μια μικρή απογοήτευση. Το σοβαρό, έντιμο και φαινομενικά καλόγουστο image της ξέρεις τι είναι στην πραγματικότητα; Μία παγιωμένη, που έχει παραμείνει πιστή στην εικόνα της. Όσο για το καλόγουστο, να μου επιτρέψεις να έχω αμφιβολίες. Πολύ γκρίνια και στενομυαλιά. Είναι μια επαρχιώτισσα ντίβα, απλά μια τραγουδίστρια. Δε γράφει μουσική, δε γράφει στίχους, δεν έχει έλεγχο της αισθητικής - έχει στιλίστρια, σκηνοθέτες, συμβούλους. Αυτό το είδος του καλλιτέχνη στην Ελλάδα είναι το 95%. Δεν είναι αυτό καλλιτέχνης. Και η mainstream σκηνή στην Ελλάδα είναι για τον π****. Απ' όσους ξέρω μόνο ο Μάλαμας αξίζει.»



    Μη μας πεις....

    και ολα αυτα δε τα ηξερε ο καλλιτεχνης πριν συνεργαστούν; μετά τα κατάλαβε;
    DavidDT
    21.10.2006, 20:48
    Παράθεση:

    Το μέλος eneni στις 21-10-2006 στις 20:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 21-10-2006 στις 18:59 έγραψε...

    «Η συνεργασία μου με την Αρβανιτάκη δεν ευδοκίμησε. Ήταν μια μικρή απογοήτευση. Το σοβαρό, έντιμο και φαινομενικά καλόγουστο image της ξέρεις τι είναι στην πραγματικότητα; Μία παγιωμένη, που έχει παραμείνει πιστή στην εικόνα της. Όσο για το καλόγουστο, να μου επιτρέψεις να έχω αμφιβολίες. Πολύ γκρίνια και στενομυαλιά. Είναι μια επαρχιώτισσα ντίβα, απλά μια τραγουδίστρια. Δε γράφει μουσική, δε γράφει στίχους, δεν έχει έλεγχο της αισθητικής - έχει στιλίστρια, σκηνοθέτες, συμβούλους. Αυτό το είδος του καλλιτέχνη στην Ελλάδα είναι το 95%. Δεν είναι αυτό καλλιτέχνης. Και η mainstream σκηνή στην Ελλάδα είναι για τον π****. Απ' όσους ξέρω μόνο ο Μάλαμας αξίζει.»



    Μη μας πεις....

    και ολα αυτα δε τα ηξερε ο καλλιτεχνης πριν συνεργαστούν; μετά τα κατάλαβε;


    Έλα ντε;
    dimko
    21.10.2006, 20:56
    Τι λε ρε παιδί μου; Έκανε δήλωση φωτιά ο Νικήτας Κλιντ; Πω πω... Και τώρα τι θα γίνει άραγε;


    maspa
    21.10.2006, 21:13
    Παράθεση:

    Το μέλος dimko στις 21-10-2006 στις 20:56 έγραψε...

    Τι λε ρε παιδί μου; Έκανε δήλωση φωτιά ο Νικήτας Κλιντ; Πω πω... Και τώρα τι θα γίνει άραγε;





    Μάλλον δε διάβασες τίποτα άλλο πέρα από τον τίτλο του topic.....




    Ζήσε μονάχα τη στιγμή και άσε το μετά
    ένα σωσίβιο η ζωή που ξεφουσκώνει αργά....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 21-10-2006 21:14 ]


    gazakas
    21.10.2006, 21:16
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 21-10-2006 στις 19:31 έγραψε...

    Δηλαδή το γεγονός ότι ο Νταλάρας είναι ένας αχόνευτος κατα τα λεγόμενα, στυγνός επαγγελματίας και όχι "ελεύθερος καλλιτέχνης" αναιρεί την ιστορία του και την προσφορά του στο ελληνικό τραγούδι;




    Μη λες "Νταλάρας", μη λες "Νταλάρας". Μη δυναμιτίζεις το κλίμα!
    dimitrapan
    21.10.2006, 21:19
    Δεν αντιλέγω στο ότι μπορεί στην ουσία του πράγματος να έχει δίκιο (αν κι η Αρβανιτάκη είναι από τις αγαπημένες μου), ωστόσο με την αγένειά και την προκλητικότητά του, το έχασε...

    Ίσως βέβαια κατάφερε έτσι να πραγματοποιήσει τον στόχο του... Θα συζητηθούν πολύ οι Ρόδες τις υπόλοιπες ημέρες...
    maspa
    21.10.2006, 21:24
    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 21-10-2006 στις 21:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 21-10-2006 στις 19:31 έγραψε...

    Δηλαδή το γεγονός ότι ο Νταλάρας είναι ένας αχόνευτος κατα τα λεγόμενα, στυγνός επαγγελματίας και όχι "ελεύθερος καλλιτέχνης" αναιρεί την ιστορία του και την προσφορά του στο ελληνικό τραγούδι;




    Μη λες "Νταλάρας", μη λες "Νταλάρας". Μη δυναμιτίζεις το κλίμα!



    Γιατί?

    Νταλάρας Νταλάρας Νταλάρας Νταλάρας Νταλάρας Νταλάρας Νταλάρας Νταλάρας Νταλάρας Νταλάρας Νταλάρας Νταλάρας Νταλάρας Νταλάρας Νταλάρας Νταλάρας
    aggeliki
    22.10.2006, 00:26
    Διαφωνώ με τον τρόπο του κυρίου....Τα προσωπικά τους δεν με αφορούν καθόλου!
    dimi589
    22.10.2006, 00:43
    Προσωπικα πιστευω οτι καθαρα το εκανε για λογους
    διαφημισης αλλιως δεν θα εκανε και
    την συνεργασια με τη Αρβανιτακη....
    poison_girl
    22.10.2006, 01:45
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 21-10-2006 στις 19:18 έγραψε...

    θα μπορούσε να μιλήσει πιο ΕΥΓΕΝΙΚΑ χωρίς να αναιρέσει τη θέση του,αφού μιλάει ΔΗΜΟΣΙΑ.
    Μιλάμεγια στοιχειώδη παιδεία βρε παιδιά.



    θα συμφωνησω και στο κατω κατω του εφερε μεγαλη επιτυχια του Νικητακου αυτο το κομματι
    megaloserwtikos
    22.10.2006, 02:58
    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 21-10-2006 στις 18:59 έγραψε...

    Ο Νικήτας Κλιντ είναι μέλος του συγκροτήματος "Ρόδες',(και πρώην μέλος των Active Member,αν δεν κάνω λάθος).
    Η Ελευθερία Αρβανιτάκη συνεργάστηκε με τις Ρόδες,στο τραγούδι "Δεν είναι ο κόσμος σου αυτός"

    πριν μερικές μέρες ο ΝΙκήτας Κλιντ σε μία συνέντευξή του,κάνει μία δήλωση στο life,που αναμένεται να προκαλέσει ποικίλες αντιδράσεις και σχόλια.

    Χαρακτηριστικά,αναφέρει για τη συνεργασια του με την Ελευθερία Αρβανιτάκη,την ίδια την Ελευθερία,αλλά και γενικότερα την ελληνική μουσική σκηνή.

    «Η συνεργασία μου με την Αρβανιτάκη δεν ευδοκίμησε. Ήταν μια μικρή απογοήτευση. Το σοβαρό, έντιμο και φαινομενικά καλόγουστο image της ξέρεις τι είναι στην πραγματικότητα; Μία παγιωμένη, που έχει παραμείνει πιστή στην εικόνα της. Όσο για το καλόγουστο, να μου επιτρέψεις να έχω αμφιβολίες. Πολύ γκρίνια και στενομυαλιά. Είναι μια επαρχιώτισσα ντίβα, απλά μια τραγουδίστρια. Δε γράφει μουσική, δε γράφει στίχους, δεν έχει έλεγχο της αισθητικής - έχει στιλίστρια, σκηνοθέτες, συμβούλους. Αυτό το είδος του καλλιτέχνη στην Ελλάδα είναι το 95%. Δεν είναι αυτό καλλιτέχνης. Και η mainstream σκηνή στην Ελλάδα είναι για τον π****. Απ' όσους ξέρω μόνο ο Μάλαμας αξίζει.»

    Τι σχόλια έχετε να καταθέσετε για το παραπάνω?
    εγώ απλά θα πω πολύ λιτά ότι ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.



    Διάβασα την δήλωση, διάβασα και τα σχόλια των μελών, και έμεινα άφωνος με... τα σχόλια σας (των περισσοτέρων).
    Δηλαδή δεν ξέρατε ότι όλοι αυτοί έχουν στυλίστες, μάνατζερ και συμβούλους;;;;
    Η Αλεξίου τυχαία ντύθηκε στην εκπομπή της Διγενή με σταυρούς και μαύρα ριχτά; Αυτά κάπου παραπέμπουν, έχουν λόγο. Ποιά γυναίκα γύρω μας ντύνεται έτσι; Οι μεγάλοι σημερινοί τραγουδιστές του έντεχνου, όλοι τους τυχαία στα 55 και στα 60 έχουν τσιτωμένο δέρμα; Τυχαία ντύνονται ''στη μόδα'', ''κουλτουριάρικα'', ''με τζιν'' η όπως αλλιώς;
    Το ότι έγιναν πρώτες φίρμες κι αυτό το επιδίωξαν με μεθόδους, λέτε να έγιναν κάπως τυχαία, με την απίστευτη αξία; Ελάτε βρε παιδιά...
    Ο Λουδοβίκος που γράφει σπουδαίες μουσικές γιατί δεν ακούγεται περισσότερο; Δεν είναι τυχαίο. Γιατί ζει σε μια εποχή εικόνας κι αυτό δεν το έχει κοιτάξει καθόλου...
    Ας έβγαινε η Αρβανιτάκη με το ίδιο σπουδαίο έργο, με κοιλιές, ρυτιδιασμένη, και με άσχετα ρούχα και κανείς δεν θα της έδινε σημασία...

    Και γιατί να μην είναι επαρχιώτισσα ντίβα; Αυτό σας παραξένεψε; Τι νομίζετε πως είναι; Η απόλυτη θεά; Το ιδανικό της ανθρώπινης φύσης;
    ''Ολο το έθνος προσκυνά σώβρακα και φανέλες'', όπως είπε κάποτε κι ο Πανούσης.

    Τι τους μυθοποιήτε τόσο, που σας σοκάρουν τέτοιες δηλώσεις;
    Μια χαρά τα είπε!
    Το άλλο που λέτε... ναι πως να ξέρεις έναν άνθρωπο πριν συνεργαστείς; Αυτό γιατί σας έκανε εντύπωση; Πως να τα 'ξερε πριν δουλέψουν μαζί; Από που;
    poison_girl
    22.10.2006, 03:09
    το να συνεργαστεις με καποιον δεν προυποθετει να τον σεβεσαι??????Ε,εφοσον τον σεβεσαι δεν μπορεις στη συνεχεια-επειδη θεωρεις οτι βγηκε μαπα το καρπουζι-να τον εκθετεις ετσι!
    Η δηλωση του δεν μου κανει εντυπωση!!!!