ελληνική μουσική
    813 online   ·  210.851 μέλη

    Παραδοσιακή μουσική.Τι προτιμάτε??

    delta66
    18.03.2008, 03:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Olga-ath στις 18-03-2008 στις 02:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gialina_giannina στις 12-03-2007 στις 15:56 έγραψε...

    Η λατρεία μου είναι τα ηπειρώτικα(ανατριχιάζω στο άκουσμά τους-ειδικά στα πολυφωνικά) αλλά μου αρέσουν πάρα πολύ και τα κρητικά, τα θρακιώτικα και τα σμυρναίικα.





    Τα είπες όλα. Δεν γίνεται να ακούσεις αυθεντική ηπειρώτικη μελωδία χωρίς να ανατριχιάσεις....



    Ανατριχιασε τοτε (κανε κλικ εδω) :
    Link
    " TARGET="_blank"> BBCode End -->
    gialina_giannina
    18.03.2008, 10:43
    Καλά,έπεσες διάνα!Το συγκεκριμένο κομμάτι τυγχάνει να είναι ένα από τα πολύ αγαπημένα μου! Να'σαι καλά!

    gialina_giannina
    18.03.2008, 11:06
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 10-05-2007 στις 00:21 έγραψε...

    Εμένα πάλι μου μιλάνε όλα.Μερικά ανοίγουνε και ένα πηγάδι δακρύων, που δεν μπορώ να εξηγήσω. (γενικότερα η παραδοσιακή μουσική των βαλκανίων)

    Φταίει ο πατέρας μου, που μας έβαζε από μικρά, να παρακολουθούμε κάθε Κυριακή,μια εκπομπή της ΕΡΤ με ταξίδια σε τοπικά ακούσματα και χορούς του Ελληνισμού. Θυμάστε πως λέγεται; Την έχω πετύχει και πρόσφατα, αλλά δεν θυμάμαι το όνομα της ή το όνομα του παρουσιαστή, που νομίζω επιμελείται του υλικού κλπ. Ο Μουσικός- δημοσιογράφος αυτός, είναι ένας από τους προστάτες της ελληνικής παραδοσιακής μουσικής.

    Φιλούθκια σας!






    Μάλλον θα εννοείς την εκπομπή 'Μουσική Παράδοση' με τον Παναγιώτη Μυλωνά.Πρέπει να έχει πάνω από 30 χρόνια αυτή η εκπομπή.
    Olga-ath
    23.03.2008, 13:58
    http://www.epcon.gr/EpconMusic/Default.asp

    Ψάξτε το αγαπημένο σας δημοτικό εδώ, κυρίως ηπειρώτικα.
    delta66
    23.03.2008, 14:03
    Παράθεση:

    Το μέλος Olga-ath στις 23-03-2008 στις 13:58 έγραψε...

    http://www.epcon.gr/EpconMusic/Default.asp

    Ψάξτε το αγαπημένο σας δημοτικό εδώ, κυρίως ηπειρώτικα.



    Ευχαριστω πολυ χρησιμο

    ATHINA26
    24.03.2008, 10:31
    Εμένα λόγω καταγωγής και και όχι μόνο μου αρέσουν τα κλαρίνα, τα συρτα και τα τσάμικα.Βεβαίως μου αρέσουν και τα νησιώτικα και τα κρητικά.
    ZaranisPetros
    24.03.2008, 13:51
    Εμένα μου αρέσει να τα 'πειράζω' λίγο τα παραδοσιακά
    ακούστε εδώ μια ηχογραφησή μου όπου έχω πειράξει το πατρούνινο
    http://www.p-zaranis.gr/mp3/Patrounino(Zaranis_Lamprakis_Fasolis).mp3
    Εγώ παίζω Κιθάρα και ΝΕΥ (μελωδική γραμμή) ο Χάρης Λαπράκης κάνει ταξίμι και ο Γιώργος Φασόλης παίζει κρουστ'α

    sitzoune81
    24.03.2008, 15:18
    Νησιωτικοι ρυθμοι mostly, Κυκλαδιτικοι θα 'λεγα.... α, και φυσικα ο Ικαριωτικος, ο οποιος με ενθουσιασε τα μαλα οταν τον ακουσα σε ενα καραβι απο μια παρεα Ικαριωτων ερασιτεχνων μουσικων που παιζαν στο καταστρωμα!
    F@ckin' great!!!!!!!!!!!!!
    sasaki
    24.03.2008, 18:56
    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 18-03-2008 στις 03:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Olga-ath στις 18-03-2008 στις 02:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gialina_giannina στις 12-03-2007 στις 15:56 έγραψε...

    Η λατρεία μου είναι τα ηπειρώτικα(ανατριχιάζω στο άκουσμά τους-ειδικά στα πολυφωνικά) αλλά μου αρέσουν πάρα πολύ και τα κρητικά, τα θρακιώτικα και τα σμυρναίικα.





    Τα είπες όλα. Δεν γίνεται να ακούσεις αυθεντική ηπειρώτικη μελωδία χωρίς να ανατριχιάσεις....



    Ανατριχιασε τοτε (κανε κλικ εδω) :
    Link" TARGET="_blank"> BBCode End -->





    Τωρα τι να πω...Εχω καταγωγη απο Γιαννενα οποτε καταλαβαινετε...
    Οσο για το συγκεκριμενο τραγουδι ειναι κλασικο και πανεμορφο!
    Ειδικα να το ακους στα πανηγυρια μας και να το χωρευεις!


    fotini19
    24.03.2008, 19:12
    Μακεδονικα, Κρητικα,Νησιώτικα

    Δεν μου αρεσουν πολύ τα Ηπειρωτικα...
    pista
    25.03.2008, 08:46
    Αγαπησα πολυ το νταουλι χορευοντας παραδοσιακους χορους και η καταληξη ειναι οτι τωρα παίζω κιόλας!Λατρεύω Μακεδονια,Θράκη αλλά και Δωδεκάνησα καθώς και πολυφωνικό τραγούδι.Τσαμπούνα και τουμπάκι για τις απόκριες από τις Κυκλάδες είναι μοναδικά!
    Παιδιά είμαστε τυχεροί που μένουμε Ελλάδα!
    ilio
    25.03.2008, 11:25
    Λόγω καταγωγής των γονιών μου (Κρήτη-Ήπειρος)έχω μεγαλώσει κυρίως
    με τέτοια ακούσματα,κρητικά και ηπειρώτικα δηλαδή.
    Για ένα διάστημα,στην εφηβεία,με το πέρασμα μου από την ροκ και άλλα
    είδη μουσικής,το δημοτικό τραγούδι κάπου το ξέχασα... ώσπου στην σχολή μου
    ξανασυναντήθηκα με αυτό λόγω των παραδοσιακών χορών οπότε
    έμαθα και ρυθμούς που δεν ξεχώριζα παλαιότερα όπως τα θρακιώτικα και τα μακεδονίτικα.
    Γενικότερα μου αρέσουν όλα τα είδη
    Maraveyias
    26.03.2008, 00:01
    Τα ποντιακα, αν και δυσκολα στο ακουσμα εμενα μ αρεσουνε πολυ
    mousikovagelis
    26.03.2008, 00:51
    Είμαι έκπληκτος που βλέπω τέτοιο επίπεδο σε σχέση με την παραδοσιακή μουσική.
    Όλα τα είδη είναι καλά και ευτυχώς υπάρχουν ακόμα αυτιά που ξέρουν να ακούνε σωστά και αμερόληπτα .
    Η δουλεία μου είναι να διδάσκω όλα αυτά τα είδη σε όλα τα όργανα με τα οποία μπορεί κάποιος να μάθει να πεζή και να τραγουδά με ύφος και ήθος για την παράδοση του τόπου του. Με την εμπειρία μου αυτή παραθέτω και εγώ με την σειρά μου την δική μου γνώμη.
    Κάθε μουσική έχει την ώρα της, μερικές φορές για εμπορικούς συνήθως λόγους κάποιοι πιτήδειοι δημιουργούν ένα ρεύμα αντίφασης με την παράδοση με σκοπό το κέρδος. Στηρίζουν αυτή τους την προσπάθεια διαλαλώντας πώς το κάνουνε για το καλό της τέχνης την εξελίξει και γενικά για να φέρουν την παράδοση πιο κοντά στα νέα παιδία και στην εποχή που τυχαίνει να ζούμε, Αυτό απαραίτητα δεν είναι κακό αν γίνει με αγάπη στοργή (και προδέρμ ) και μέσα στα πλαίσια της ανεκτικότητας της εκάστοτε παράδοσης, της αρχικής μελωδίας της μουσικής κλίμακας και τέλος του νοήματος της ιστορίας του τραγουδιού ή της μουσικής –μελωδίας .

    tsorumo
    31.03.2008, 20:24
    απ'όλα! ποντιακά, κλαρίνα (ηπειρώτικο και στερεο ελλαδίτικο, το πρώτο είναι πονεμένο, το δεύτερο λεβέντικο), θρακιώτικα, κρητικά, νησιώτικα, μακεδονίτικα, χάλκινα, επτανησιακά!
    Olga-ath
    01.04.2008, 01:46
    Χαιρόμαστε πολύ που υπάρχουνε άνθρωποι που διδάσκουν ακόμα παραδοσιακά όργανα




    Παράθεση:

    Το μέλος mousikovagelis στις 26-03-2008 στις 00:51 έγραψε...

    Είμαι έκπληκτος που βλέπω τέτοιο επίπεδο σε σχέση με την παραδοσιακή μουσική.
    Όλα τα είδη είναι καλά και ευτυχώς υπάρχουν ακόμα αυτιά που ξέρουν να ακούνε σωστά και αμερόληπτα .
    Η δουλεία μου είναι να διδάσκω όλα αυτά τα είδη σε όλα τα όργανα με τα οποία μπορεί κάποιος να μάθει να πεζή και να τραγουδά με ύφος και ήθος για την παράδοση του τόπου του. Με την εμπειρία μου αυτή παραθέτω και εγώ με την σειρά μου την δική μου γνώμη.
    Κάθε μουσική έχει την ώρα της, μερικές φορές για εμπορικούς συνήθως λόγους κάποιοι πιτήδειοι δημιουργούν ένα ρεύμα αντίφασης με την παράδοση με σκοπό το κέρδος. Στηρίζουν αυτή τους την προσπάθεια διαλαλώντας πώς το κάνουνε για το καλό της τέχνης την εξελίξει και γενικά για να φέρουν την παράδοση πιο κοντά στα νέα παιδία και στην εποχή που τυχαίνει να ζούμε, Αυτό απαραίτητα δεν είναι κακό αν γίνει με αγάπη στοργή (και προδέρμ ) και μέσα στα πλαίσια της ανεκτικότητας της εκάστοτε παράδοσης, της αρχικής μελωδίας της μουσικής κλίμακας και τέλος του νοήματος της ιστορίας του τραγουδιού ή της μουσικής –μελωδίας .



    john1989
    08.04.2008, 03:27
    Ηπειρωτικο μοιρολο'ι' forever....................................
    Και μετα τα Κρητικα ..................................................
    kamelia8
    08.04.2008, 15:03
    Λόγω καταγωγής, αγαπώ πολύ την ποντιακή μουσική! Ανατριχιάζω όταν αρχίζει η λύρα!

    Και τα άλλα είδη μου αρέσουν, έχουν ένα ύφος πολύ ιδιαίτερο.

    Αλλά, τα ποντιακά είναι πρώτα στις προτιμήσεις μου, ειδικά όταν συνοδεύονται και από χορό!!
    mellia
    08.04.2008, 16:08
    Η αδυναμία μου, τα κρητικά!
    Μου ανοίγει η καρδιά άμα τ'ακούω!!!
    mousikovagelis
    08.04.2008, 23:16
    Εγώ να δεις τι παθαίνω όταν ερμηνεύω κάποιο παλιό τραγουδάκι. Σε μία συναυλία στην Αμερική πριν μερικούς μήνες άρχισα την βράδια με ένα παλιό τραγούδι του Φουσταλιέρη το Όσο Βαρούν τα Σίδερα, φαντάσου έναν χορό περίπου 2500 άτομα με ηλικίες από 50/60 έως 80, από όλη την Ελλάδα, να μην ακούγεται ούτε αναπνιά παρά μόνο ο ήχος από τα δακρυσμένα μάτια και την έκπληξη που νιώσαμε όλοι εκείνη την στιγμή όταν τελείωσε το τραγούδι και περάσανε μερικά δεπτερόλεπτα για να συνειδητοποιήσουμε τι ακριβός συνέβη, ήταν ένα συναίσθημα που δεν πρόκειται να το ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου.