ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.851 μέλη

    Mήπως κάνω κάτι λάθος και με κάνουν όλοι στην άκρη?

    Kerato
    26.03.2007, 09:47
    Σε ποιά σημεία θέλεις διευκρινίσεις;
    steliosstelios
    27.03.2007, 22:55
    στα δυο πρωτα που ειπες
    avgi
    27.03.2007, 23:04
    Απο που είσαι stelıos stelıos αν επιτρέπεται;
    Kerato
    27.03.2007, 23:12
    Το ένα και το δύο είναι συνυφασμένα. Το ότι δεν έχεις αυτοπεποίθηση σημαίνει ότι δεν έχεις κάπου να πατήσεις και να πεις: Αυτή είναι η άποψή μου, γι'αυτόν και για τον άλλο λόγο. Ή, για παράδειγμα, είμαι αυτός, γιατί έτσι μου αρέσω.
    Το να μην έχεις στηρίγματα στη σχέση σου με τον εαυτό σου όμως, εκφράζεται με τη μορφή του φόβου να μιλήσεις, να ανοιχτείς, ν' απορριφτείς από κάποια άτομα και να γίνεις αποδεκτός ενδεχομένως από άτομα που δεν προτιμάς. Που σε διάλεξαν, χωρίς να τους έχεις διαλέξει.
    Στην ουσία δεν έχεις καταλάβει τί είναι η φιλία και την αντιμετωπίζεις σαν προϊόν που δεν πωλείται πια στο μπακάλικο της γειτονιάς σου. Πήγες να ψωνίσεις την πρώτη φορά και ήταν κρατημένο για την κυρα-Τασούλα τη Γιώργαινα. Ξαναπήγες τη δεύτερη και είχε τελειώσει. Την τρίτη φορά έμαθες ότι δε θα το ξαναφέρουν στο μαγαζί και τώρα δεν ξέρεις που να το ζητήσεις και με ποιό όνομα, γιατί πια το έχεις ξεχάσει.
    Τα παιδιά εδώ στο ΜΗ έχουν κάνει πολλές φορές αναφορά στο βιβλίο "Ο Μικρός Πρίγκιπας". Διάβασέ το, όχι ελαφρά τη καρδία, κι ίσως καταλάβεις κάποια πράγματα και ίσως βοηθηθείς στην προσπάθειά σου να χτίσεις σχέσεις.
    Καλή τύχη!