ελληνική μουσική
    867 online   ·  210.852 μέλη

    Γιατί τόση απαισιοδοξία;

    tago
    11.03.2007, 21:41
    Με λύπη μου διαπίστωσα παίρνοντας ως αφορμή κάποια μηνύματα νέων παιδιών στο M.H, ότι αν και νέοι άνθρωποι διακατέχονται από αισθήματα απαισιοδοξίας και βιώνουν ή νομίζουν πως βιώνουν μια έντονη μοναξιά. Για μένα που είδη διανύω την τέταρτη δεκαετία της ζωής μου, τέτοια αντιμετώπιση απέναντι στη ζωή μου φαίνεται ακατανόητη. Τι γνώμη έχετε εσείς?
    swkraths
    11.03.2007, 21:56
    Νομίζω πως έχεις δίκιο Δημήτρη...Οι άνθρωποι και οι μεταξύ τους σχέσεις σίγουρα έχουν πάρει μια άλλη τροπή,αλλά νομίζω για όλους υπάρχει κάποιος εκεί έξω να μας ακούσει,να μας νοιώσει και να βοηθήσει σε κάποιο προβληματισμό μας...Μακάρι να ακουστούν και άλλες αντίστοιχες απόψεις γιατί τότε σίγουρα τα πράγματα είναι σοβαρά Δημήτρη....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : swkraths στις 11-03-2007 22:18 ]


    Amelie
    11.03.2007, 23:41
    Για ποιον χτυπά η καμπάνα?
    pkamno
    12.03.2007, 02:25
    Δημητρη το θεμα ειναι οτι πλεον ο ενας φοβαται τον αλλο και δεν υπαρχει ειλικρινης επικοινωνια!!!Δυστυχως εχουν αλλαξει πολυ τα πραγματα γι αυτο καλο θα ηταν ολοι και ειδικα οι νεοι να αναλογιστουμε καλυτερα την κατασταση και να προσπαθουμε να κανουμε τις ζωες μας καλυτερες,πιο περιεκτικες και ''περιπετειωδεις''!!!!
    xamogelo-moy
    12.03.2007, 05:12
    Ελα ντε… ισως λιγο οι ειδησεις, λιγο οι διαφημισεις, λιγο οι γνωσεις, λιγο τα τραγουδια, λιγο η λαμψη σου….
    Μια φορα, η Amelie μου εφερε ξανα το χαμογελο!

    tolaruba
    12.03.2007, 11:05
    Τελικα πραγματι οι ανθρωποι ειμαστε ενα μοναχικο πληθος.
    Προσωπικα οταν θελω να ειμαι μονη μαζι με τις σκεψεις μου το κανω αλλα οταν θελω παρεα το κανω κ αυτο.
    Ισως οι πιο απαισιοδοξοι να νιωθουν πως κανεις δε τους ταιριαζει και κανεις δεν τους δεχεται.Ισως παλι αυτη η αρνητικη σταση προς τη ζωη να προκυπτει απο απογοητευση
    tago
    12.03.2007, 12:56
    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 11-03-2007 στις 23:41 έγραψε...

    Για ποιον χτυπά η καμπάνα?


    Μήπως όποιος έχει την μύγα, μυγιάζεται? Πάντως δεν ήσουν εσύ η αφορμή που άνοιξα το topic!
    KAKOFONIKS
    12.03.2007, 13:16
    Πιστεύω όπως είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά ότι πλέον βλέπουμε καχήποπτα ο ένας τον άλλον και πολλές φορές καχήποπτα την ίδια ζωή .

    Τον τελευταίο καιρό έχω διαπιστώσει ότι ασχολούμαστε με πράγματα τα οποία δεν είναι σημαντικά (και εγώ μαζί εννοείται ).

    Έχω καταλήξει ότι την ζωή πρέπει να την χαιρόμαστε,να χαιρόμαστε την κάθε στιγμή της.Όχι μόνο επειδή είναι λίγη αλλά πιο πολύ επειδή έιναι υπέροχη . Απο την μικρή εμπειρία μου μέχρι σήμερα έχω καταλάβει πως ακόμα και οι άσχημες στιγμές έχουν την ομορφιά τους ή καλύτερα την έννοιά τους!!!!

    Όταν νιώσετε απογοητευμένοι κοιτάξτε τον κόσμο γύρω σας παρατηρήστε τα ασήμαντα "συμβάντα " γύρω σας,τον ήλιο,τα λουλούδια,τα πουλιά,το θρώισμα των δέντρων θα ανακαλύψετε μία θετική ενέργεια και θετικά μηνύματα , πάνω απο όλα θα ηρεμήσετε.

    Τέλος αυτοί που ασχολούνται με την μουσική πρέπει να είναι πάντα χαρούμενοι ασχολούνται με κάτι υπέροχο, με κάτι μέσα απο το οποίο εκφράζονται και πολλές φορές ξεδίνουν.

    Να χαμογελάτεεεεεεε

    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 12-03-2007 13:31 ]


    bouzos
    12.03.2007, 13:27
    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 12-03-2007 στις 13:16 έγραψε...



    Τέλος αυτοί που ασχολούνται με την μουσική πρέπει να είναι πάντα χαρούμενοι ασχολούνται με κάτι υπέροχο, με κάτι μέσα απο το οποίο εκφράζονται και πολλές φορές ξεδίνουν.

    Να χαμογελάτεεεεεεε



    Bravo Giorgo mou ta les poly sostΰ
    KAKOFONIKS
    12.03.2007, 13:28

    vero
    12.03.2007, 14:34
    Παράθεση:

    Το μέλος bouzos στις 12-03-2007 στις 13:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 12-03-2007 στις 13:16 έγραψε...



    Τέλος αυτοί που ασχολούνται με την μουσική πρέπει να είναι πάντα χαρούμενοι ασχολούνται με κάτι υπέροχο, με κάτι μέσα απο το οποίο εκφράζονται και πολλές φορές ξεδίνουν.

    Να χαμογελάτεεεεεεε



    Bravo Giorgo mou ta les poly sostΰ




    m arese poli auto kakofoniks



    Egw san nea... thn alitheia na leme eimai kaxipopth an kai prospathw na mhn to deixnw omws to thema einai oti etsi katanthsame giati opws diakrinoume oloi koitane to simferon tous kai to egw tous kai etsi den pame mprosta kai merikes fores ekneurizomai
    alexia-vicky
    12.03.2007, 21:24
    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 12-03-2007 στις 13:16 έγραψε...

    Πιστεύω όπως είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά ότι πλέον βλέπουμε καχήποπτα ο ένας τον άλλον και πολλές φορές καχήποπτα την ίδια ζωή .

    Τον τελευταίο καιρό έχω διαπιστώσει ότι ασχολούμαστε με πράγματα τα οποία δεν είναι σημαντικά (και εγώ μαζί εννοείται ).

    Έχω καταλήξει ότι την ζωή πρέπει να την χαιρόμαστε,να χαιρόμαστε την κάθε στιγμή της.Όχι μόνο επειδή είναι λίγη αλλά πιο πολύ επειδή έιναι υπέροχη . Απο την μικρή εμπειρία μου μέχρι σήμερα έχω καταλάβει πως ακόμα και οι άσχημες στιγμές έχουν την ομορφιά τους ή καλύτερα την έννοιά τους!!!!

    Όταν νιώσετε απογοητευμένοι κοιτάξτε τον κόσμο γύρω σας παρατηρήστε τα ασήμαντα "συμβάντα " γύρω σας,τον ήλιο,τα λουλούδια,τα πουλιά,το θρώισμα των δέντρων θα ανακαλύψετε μία θετική ενέργεια και θετικά μηνύματα , πάνω απο όλα θα ηρεμήσετε.

    Τέλος αυτοί που ασχολούνται με την μουσική πρέπει να είναι πάντα χαρούμενοι ασχολούνται με κάτι υπέροχο, με κάτι μέσα απο το οποίο εκφράζονται και πολλές φορές ξεδίνουν.

    Να χαμογελάτεεεεεεε

    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 12-03-2007 13:31 ]






    Συμφωνώ.
    Όσο για την απαισιοδοξία, μάλλον φταίει το ότι πολλές φορές δεν υπάρχει χώρος για αισιοδοξία!
    Amelie
    12.03.2007, 22:32
    Παράθεση:

    Το μέλος xamogelo-moy στις 12-03-2007 στις 05:12 έγραψε...

    Ελα ντε… ισως λιγο οι ειδησεις, λιγο οι διαφημισεις, λιγο οι γνωσεις, λιγο τα τραγουδια, λιγο η λαμψη σου….
    Μια φορα, η Amelie μου εφερε ξανα το χαμογελο!




    Εγώ ή η ομώνυμη ταινία?
    xamogelo-moy
    12.03.2007, 22:42
    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 12-03-2007 στις 22:32 έγραψε...

    Εγώ ή η ομώνυμη ταινία?




    Μα και βέβαια εσύ!

    Κι η ταινία καλή, δεν λέω!

    Βλέπεις, κι εγώ format κάνω αυτόν τον καιρό...

    Αλλά 10 πιά λέω να μην γίνω ακόμη....
    Amelie
    12.03.2007, 23:11
    Ας πιούμε στο φορμάτ λοιπόν (επιλεκτικό, το 10 της ηλικίας δεν αντιστοιχεί στην ηλικία του εγκεφάλου-θέλω να ελπίζω-αλλά αλλού)! Χαίρομαι που έγινα φορέας καλής διάθεσης (είδατε που δεν είμαι τόσο απαισιόδοξη τελικά;)! Πάντως κι η ταινία δεν πάει πίσω, σκέτη θεραπεία είναι!

    I'm a rainbow! (Πουλημένη διαιτησία)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Amelie στις 12-03-2007 23:12 ]


    xamogelo-moy
    12.03.2007, 23:46
    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 12-03-2007 στις 23:11 έγραψε...

    Ας πιούμε στο φορμάτ λοιπόν (επιλεκτικό, το 10 της ηλικίας δεν αντιστοιχεί στην ηλικία του εγκεφάλου-θέλω να ελπίζω-αλλά αλλού)! Χαίρομαι που έγινα φορέας καλής διάθεσης (είδατε που δεν είμαι τόσο απαισιόδοξη τελικά;)! Πάντως κι η ταινία δεν πάει πίσω, σκέτη θεραπεία είναι!

    I'm a rainbow! (Πουλημένη διαιτησία)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Amelie στις 12-03-2007 23:12 ]





    ... Πουλημένη διαιτησία Amelie μου
    tago
    13.03.2007, 20:11
    Ωραία, νομίζω είμαστε στη σωστή κατεύθυνση. Ομολογώ ότι θα ήθελα περισσότερες απαντήσεις από μικρότερους φίλους. Ωστόσο, με καλύψατε.
    clapton21
    15.03.2007, 02:04
    Ακόμη και τα συναισθήματα στις μέρες μας είναι μια μόδα.. Σήμερα μοναξιά, αύριο περνάμε καλά.. μεθαύριο ωχ αδερφέ.. Δυστυχώς οι νεότεροι επειδή τα βρίσκουν όλα έτοιμα (κι εγώ μέσα σ αυτούς..) λέμε καμιά φορά να "φορέσουμε" και κανένα συναίσθημα πριν βγούμε από το σπίτι, σε περίπτωση που έρθουμε κατα λάθος αντιμέτωποι με την πραγματικότητα, που καμιά φορά (πλέον σπάνια..) μας υποχρεώνει να σκεφτούμε ότι κι εμείς ανήκουμε στους ανθρώπους..
    alekos5
    15.03.2007, 18:07
    ki ego thn idia 10etia dianio kai jero kala ti me kani na eimai apaisiodojos.
    den exo agapisi kai den exo agapithi poli, para poli...(taytoxrona)

    xamogelo-moy
    16.03.2007, 02:16
    Παράθεση:

    Το μέλος alekos5 στις 15-03-2007 στις 18:07 έγραψε...

    ki ego thn idia 10etia dianio kai jero kala ti me kani na eimai apaisiodojos.
    den exo agapisi kai den exo agapithi poli, para poli...(taytoxrona)




    Ε καλά κι εσύ βρέ άνθρωπε, μη το παίρνεις τόσο κατάκαρδα...

    Άν και δύσκολα πρέπει νά 'ναι όταν όντως παίρνουμε τις καταστάσεις μας πολύ στα σοβαρά!
    Δέν ξέρω άν θα σε βοηθήσει... αλλά εμένα η ζωή μου άλλαξε εντελώς από τότε που έπαψα να ανησυχώ γιά ότι δεν έχω.... και να απολαμβάνω ότι έρχεται!

    Κουράγιο πάντως... και εύχομαι να σου επιφυλάσσει πολλές όμορφες εκπλήξεις το μέλλον!