ελληνική μουσική
    636 online   ·  210.861 μέλη

    Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσ/νικης 2007

    tranzistoraki
    04.04.2007, 23:32


    Για τρίτη συνεχή χρονιά η ΕΡΤ και η ΔΕΘ συνδιοργανώνουν το "Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης 2007", στηρίζοντας ουσιαστικά τις νέες δυνάμεις των δημιουργών και των ερμηνευτών και δημιουργώντας μια αφετηρία για όσους θέλουν να εισέλθουν στο πεδίο του ελληνικού τραγουδιού.
    Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να προμηθευτούν τον νέο κανονισμό αλλά και να πληροφορηθούν για ό,τι νεότερο αφορά στο φετινό διαγωνισμό στις διευθύνσεις:

    * ΔΕΘ: Εγνατία 154, Τ.Κ. 546 36 ΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

    * ΕΡΤ: α) Μεσογείων 432, Τ.Κ. 153 42 ΑΘΗΝΑ
    β) Μουρούζη και Ρηγίλλης 4, Τ.Κ. 106 74 ΑΘΗΝΑ

    * ΕΤ3: Αγγελάκη 2, Ισόγειο (γραφείο Γενικής Διεύθυνσης)

    * Στους 19 Περιφερειακούς σταθμούς

    * Στα sites του Internet:
    α) www.festivaltragoudiou.gr
    β) www.tif.gr
    γ) www.ert.gr

    Επίσης, μπορούν να επικοινωνούν με το τηλέφωνο: 2310.291274

    Η προθεσμία υποβολής τραγουδιών λήγει την Παρασκευή 8 Ιουνίου 2007.
    swkraths
    05.04.2007, 11:45
    Για να δούμε τι θα δούμε και φέτος...Πέρυσι και πρόπερσι τα περισσότερα κομμάτια ήταν καλά.Αν και πέρυσι χαλάστηκα με ένα συγκεκριμένα,την "Μπαλάντα του Μ...." σε σύνολο ήταν καλά νομίζω...
    kifa
    05.04.2007, 13:17
    Φετος θα δηλώσω συμμετοχή με τρια κομματια ... περσι ειχαμε στειλει 2 και απο τα χιλια τετρακόσια κατι ... το ενα βγήκε 22 από τα 16 που ηταν στη τελική φάση .. ας ελπισουμε φέτος να εχουμε καλύτερη τυχη ... :) :) :) ...





    Άντε και .. " καλη μας τυχη μαγκες " ....



    rapsodos
    05.04.2007, 14:44
    Ελα ρε Κωστή ... παρατρίχα που λένε .
    Αντε και φέτος ...εύχομαι να τα πούμε μαζί στους 16

    Αα, μη στείλεις 3 τραγούδια (όχι για να μην έχεις περισσότερες πιθανότητες απο μένα ). Νομίζω οτι επιτρέπεται μέχρι 2 αλλιώς ακυρώνεσαι.
    lewis
    05.04.2007, 23:44
    Να δούμε φέτος τι θα κάνουμε!πέρυσι είχα στείλει κομμάτι αλλά μην το ξεχνάμε θέλει και γνωριμίες.Όλα εκεί πηγαίνουν παιδιά!!!
    jorge
    06.04.2007, 01:17
    Καλή επιτυχία σε όλους
    roubas
    06.04.2007, 17:44
    Μια ερωτηση:
    Φετος θα ειναι παλι και επώνυμοι και ανώνυμοι μαζι?
    tranzistoraki
    25.06.2007, 04:31
    Ανοίγει το Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης 2007, με την επιλογή των 16 τραγουδιών που επιλέχθηκαν από την εννεαμελή κριτική επιτροπή, η οποία κλήθηκε από την Δευτέρα, 18 Ιουνίου να ακούσει τις εκατοντάδες των υποψήφιων τραγουδιών και να προκρίνει τα δεκαέξι που θα διαγωνιστούν στον ημιτελικό, στις 18 Οκτωβρίου στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ στην Πυλαία.

    Η διαδικασία της ακρόασης, η οποία φέτος για πρώτη φορά πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη, ολοκληρώθηκε, οι φάκελοι άνοιξαν και τα τραγούδια που πήραν το "πράσινο φως" για την πρώτη βραδιά της μεγάλης γιορτής.

    Από τα 16 αυτά τραγούδια, τα οποία θα διαγωνιστούν την Πέμπτη 18 Οκτωβρίου, τα 10 θα περάσουν στον τελικό του Σαββάτου 20 Οκτωβρίου. Η επιλογή των 10 τραγουδιών θα γίνει από την καλλιτεχνική επιτροπή και από το κοινό (μέσω televoting και SMS) σε ποσοστό 50%-50%.

    Στον τελικό της 20ης Οκτωβρίου, η καλλιτεχνική επιτροπή και το κοινό, επίσης σε ποσοστό 50% -50%, θα επιλέξουν τρία από τα 10 τραγούδια, στα οποία θα απονεμηθούν το πρώτο, το δεύτερο και το τρίτο βραβείο αντιστοίχως. Την ίδια βραδιά η καλλιτεχνική επιτροπή θα απονείμει και ειδικά βραβεία σύνθεσης, στίχου και ερμηνείας.

    1. Άσπρη μέρα Δημήτρης Σωτηρίου, Δημήτρης Σωτηρίου, Δημήτρης Σωτηρίου

    2. Τα στολίδια μας Κωνσταντίνος Χερουβείμ, Κωνσταντίνος Χερουβείμ, Μαριάννα Παπαμακαρίου

    [b]3. Ντίβα
    Δημήτρης Βαλσαμάρας, Δημήτρης Βαλσαμάρας, Δημήτρης Βαλσαμάρας

    [b]4. Αρετούσα
    Ιωάννης Μελαμπιανάκης, Βασιλική Κνήτου, Δήμητρα Λιγοψυχάκη

    [b]5. Η ζωή που περιμένει
    Παναγιώτης Γουργιώτης, Παναγιώτης Γουργιώτης, Παναγιώτης Γουργιώτης

    6. Δώδεκα μπαγλαμαδάκια Χρήστος Πετρίδης, Χρήστος Πετρίδης, Καλομοίρα Καστροπούλου

    7. Η γάτα Μάριος Τσικνής, Μάριος Τσικνής, Ασπασία Θεοφίλου

    8. Ελεγεία Αντώνης Κυζούλης, Δανάη Μαστρογιάννη, Ειρήνη Τουμπάκη

    9. Κοίτα με Ανδριανός Νόνης, Ανδριανός Νόνης, Ελισσάβετ Χαριτωνίδου

    10. Φοβάμαι Άγγελος Κατσίρης, Άγγελος Κατσίρης, Άγγελος Κατσιρης

    11. Αγάπη είναι Δημήτριος Μπέλτσος, Ελευθέριος Παναγιωτίδης, Ελευθέριος Παναγιωτίδης

    12. Δε φοβάμαι στο φωνάζω Απόστολος Παπαδόπουλος, Παναγιώτης Γκονιάρης, «ΠΛΗΝ ΕΝΟΣ»

    13. Μαζί σου Αναστάσιος Λυμπέρης, Ευάγγελος Κωνσταντινίδης, Αθανάσιος Δημόπουλος

    14. Άνοιξε την πόρτα Δημήτριος Στάσος, Παρθένα Καρολίδου, Σοφία Bernston

    15. Θα πρέπει να ‘ταν αγάπη Αρης Σαμολαδάς, Αρης Σαμολαδάς, Αρης Σαμολαδάς

    16. Πονώ που δεν πονώ για σένα Αθανάσιος Κοντονικόλας, Ευαγγελία Κώττα, Φώτης Θεοδωρίδης


    Την επιτροπή ακρόασης αποτέλεσαν οι:

    · Γιώργος Χατζηνάσιος, συνθέτης
    · Θανάσης Πολυκανδριώτης, συνθέτης
    · Φίλιππος Γράψας, στιχουργός
    · Σταύρος Σιόλας, τραγουδοποιός (1ος νικητής στον περσινό διαγωνισμό)
    · Γιώργος Παντελιάς, τραγουδοποιός/ συγκρότημα “Κίτρινα Ποδήλατα”
    · Κεράσα Βατμανίδου, διευθύντρια Ρ/Σ “Ερωτικός”
    · Γιάννης Τσολακίδης, δημοσιογράφος, παραγωγός Ρ/Σ “102 FM”
    · Αντώνης Ανδρικάκης, Γενικός Διευθυντής Ελληνικής Ραδιοφωνίας
    · Μαργαρίτα Μυτιληναίου, Διευθύντρια Προγράμματος Ραδιοφωνίας

    swkraths
    25.06.2007, 16:13
    Κιόλας βγήκαν τα αποτελέσματα...??
    Ως τισ 15/6 δεν ήταν να σταλούν οι συμμετοχές...?
    zabetistas
    26.06.2007, 00:57
    δείτε εδώ

    αν δεν ρωτησεις δεν θα μαθεις . . .









    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 12-07-2007 21:31 ]


    Tziamourani
    26.06.2007, 12:22
    Σωστόοος ο zabetistas

    Φεστβαλ Κονέ ε?
    PARATERISTAS
    26.06.2007, 19:30
    Τελευταια ημερομηνια αποστολης κομματιων ηταν η 15/6/07(Παρασκευή)..Στις 22/6 ειχαν ηδη αποτελεσμα!!!!!

    Ετυχε να στείλω ενα κομματι..Δεν με πειραξε που δεν περασε...με πείραξε που μαλλον(δηλαδη σιγουρα)δεν ακουστηκε-κριθηκε καν..και σιγουρα και καποιο καλύτερο απο το δικό μου...
    ΟΚ..ξέραμε περίπου πως λειτουργεί αλλα είναι τουλαχιστον προκλητικο να βγει αποτελεσμα τοσο νωρις...

    Καλή καρδιά..τα συμπεράσματα απλα!!!

    Παράξενη εποχη..ανοήτα τραγούδια...στον κήπο της ψυχής μας κλέβουν τα λουλούδια

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PARATERISTAS στις 26-06-2007 23:54 ]


    traditional
    27.06.2007, 00:33
    Ρε παιδιά, συγνώμη κιόλας, αλλά ποιός ασχολείται με το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης? Βλέπετε να έχει καμιά ιδιαίτερη επιρροή, ακόμα και στην έντεχνη μουσική σκηνή? Την προπέρσινη νικήτρια δεν τη θυμάται κανείς (δικαιώθηκαν όσοι μιλούσαν για αδικία εις βάρος της Ευσταθίας), και τον περσινό νικητή, Σταύρο Σιόλα, να'ναι καλά η Τσαλιγοπούλου γιατι αλλιώς....Δυστυχως νομίζω ότι η αναβίωση δεν πέτυχε...
    chopin
    04.07.2007, 13:28
    Παιδιά χωρίς να θέλω να 'ρθω σε αντιπαράθεση με κάποιον ή κάποιους από το συγκεκριμένο φόρουμ και χωρίς σε καμιά περίπτωση να θέλω να προσβάλω κανέναν θα ήθελα να σας πω και την δική μου άποψη πάνω σ΄ αυτά που αναφέρονται στα παραπάνω post.

    Κατ' αρχήν το θέμα ΚΟΝΕ .....
    Μέχρι πριν μία με δύο βδομάδες ( που αναρτήθηκαν τα τελικά αποτελέσματα ) αν κάποιος με ρωτούσε σχετικά , η άποψή μου θα ήταν (αν όχι ή ίδια) παρόμοια με την άποψη του αγαπητού zabetista. Είναι εύλογο να διερωτάται κανείς πως είναι δυνατόν να αξιολογήσουν τόσες συμμετοχές σε τόσο λίγο χρόνο. Φίλε zabetistaσε διαβεβαιώ ότι ( μιλώντας από την “ασφαλή” θέση ενός εκ των 16 υποψηφίων) ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν γνωρίζω κανέναν και δεν με γνωρίζει κανένας - πράγμα φυσιολογικό αφού καλλιτεχνικά δεν με γνωρίζει ούτε η μάνα μου.
    Απλά έστειλα ένα τραγούδι (κατά την γνώμη μου πάντα) λίγο διαφορετικό από θεματολογικής απόψεως και ευτυχώς για μένα το τραγουδάκι αυτό έπιασε. Σχετικά με το θέμα “Ψώνια” “Ψώνιο” κ.τ.λ. στο οποίο αναφέρεσαι θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μια και δείξε μου εσύ ένα μουσικό οποίος δεν θέλει να προβληθεί η δουλειά του... αν δεν υπήρχαν ψώνια δεν θα υπήρχε δισκογραφία, φαντάζεσαι να γράφαμε κομμάτια για να τα ακούμε εμείς που τα γράφουμε.
    Όσον αφορά το θέμα “ποιος ασχολείται πλέον με το φεστιβάλ αυτό” θα συμφωνήσω με τον φίλο traditional ότι οι νικητές μετά το πέρας του διαγωνισμού απλά εξαφανίζονται...
    Τι θα έπρεπε όμως να γίνει ??? να πέσουν πάνω του οι δισκογραφικές και να του προτείνουν δουλειά ή να πέσουν τα κανάλια και να τον δείχνουν όλη τη μέρα ( βλέπε fame story) .
    Φίλε traditional το φεστιβάλ σου δίνει την δυνατότητα να προβάλεις την δουλειά σου με τον καλύτερο κατά την γνώμη μου δυνατό τρόπο, για ένα νέο καλλιτέχνη. Αν τώρα αυτός ο καλλιτέχνης καταφέρει και επωφεληθεί αυτής της προβολής και πάει παραπέρα , καλώς , διαφορετικά όνειρο ήταν και πέρασε.
    Εμένα προσωπικά μου φτάνει το γεγονός ότι , ένα κομμάτι που έπαιζα μέσα στον σπίτι μου με την κιθάρα μου, βγήκε έξω απ' αυτό το σπίτι και πιθανόν να το ακούσουν και μερικοί άλλοι , κάτι δεν είναι και αυτό ???
    Για να σου πω την αλήθεια εμένα αυτό το κάτι μου φτάνει....

    jacamar
    04.07.2007, 13:47
    εε τα κονέ πάντα είναι χρήσιμα σε τέτειες περιπτώσεις....
    τώρα αν περνάνε και μερικούς με την αξία τους .....ε χρειάζετε και αυτο που και που....!!!!
    έστηλα και εγώ συμμετοχή όχι οτι περίμενα τίποτα απλά....ποτέ δεν ξέρεις ποιός μπορεί να ακούσει την δουλειά σου.....
    Πιστεύω βέβαια οτι δεν έχει νόημα να πέρνεις μέρος σε ένα διαγωνισμό αν πιστεύεις οτι είναι στημμένος.....
    όσο για την αδικία σε βάρος της Ευσταθίας ε χμμμμ ήταν τραγούδι αυτό????

    zabetistas
    04.07.2007, 14:00
    Φίλε – η Chopin .
    Εύχομαι να πετύχεις ότι καλύτερο , όχι στο φεστιβάλ αλλά στην καλλιτεχνική σου ζωή .Γιατί εκεί μετράει . . .
    Όσο για μένα θα περιμένω καρτερικά την στιγμή που θα διαψευστώ και θα πρέπει να «καταπιώ» την γλώσσα μου . . .

    G-Orfan
    04.07.2007, 20:43
    Γεια χαρά,
    Επιτρέψετε μου να συμφωνήσω σε κάποια πράγματα με τον Chopin αφού του ευχηθώ καλή επιτυχία!!Οσον αφορά το τρόπο τον οποίο ακούγονται τα τραγούδια έχω να παραθέσω τα εξής:
    Η ακρόασή τους , λόγω τoυ μεγάλου όγκου τους , γίνεται κουπλέ-ρεφραίν ,συνεπώς η διαδικασία είναι γρήγορη και μπορεί να γίνει σε διάστημα δυο-τριών ημερών με πολύωρη δουλειά εννοείται!!
    Στην ερώτηση αν το φεστιβάλ πετυχαίνει το σκοπό του , που ίσως και να είναι η πιο σημαντική , δεν καλείται να απαντήσει κάποιος μετά το
    τέλος του διαγωνισμού , πράγμα το οποίο είναι αρκετά σοβαρό και θα κριθεί αργότερα...Βέβαια ,το δύσκολο στην όλη υπόθεση είναι να βγάλεις τραγουδοποιούς και όχι τραγουδιστές που βγαίνουν καθημερινά από τα τηλεοπτικά προγράμματα (που όλοι τόσο αγαπήσαμε...) και ίσως αυτό να επιδιώκει το φεστιβάλ εμμέσως πλην σαφώς!!Εχει διαλέξει αυτό τον πιο δύσβατο δρόμο και δεν ξέρω που θα βγάλει.Πάμε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα... Καλή επιτυχία!!!

    www.myspace.com/georgeorfanoudakis
    AbstractType
    06.07.2007, 15:32
    Δηλαδή σαν "ταπεινό χαμομηλάκι" χωρίς γνωριμίες τι κάνεις?
    Δεν αξίζει να αποπειραθείς?Απλά τζάμπα 50 ευρώ?
    Τελικά έναν διαγωνισμό που να μην βγει κάποιος να τον βγάλει έστω και λίγο σκάρτο ξέρετε???
    teressa
    12.07.2007, 21:00
    Το ολο θεμα αυτη τη στιγμη γινεται για να βγαζει φραγκα η Γαλανη και οσοι βαζουν το χερακι τους.Αν θυμαστε στον 1ο χρονο μπηκε πολυ κοσμος μεσα(Βαρδης,Χατζηνασιος,Σπανος....) και καθε χρονο μειωνεται ολο και πιο πολυ η ομαδα.Μικραινει η παρεα επικυνδινα.Παντου ετσι γινεται αλλα εδω ειναι και στο ονομα της τεχνης!Συγνωμη αλλα αν αυτο ειναι τεχνη και κυριως το περσινο φεστιβαλ,τοτε ζητω ο Διονυσης Μακρης(μπλιαχ).Ηταν κακα τραγουδια.Επισης σε ο,τι αφορα το αδιαβλητο της υποθεσης,ειναι ολοφανερο.Σιγουρα υπαρχουν καποια καποιοι που μπαινουν χωρις μεσον και αυτοι ειναι το αλοθι τους.Δεν ειμαι εμπαθης και κυριως με τα παιδια που θελουν κανουν κατι.Αυτα ολα τα παιδια ειναι εκμεταλευσιμα,γιατι κυνηγανε το ονειρο τους.Αλλα πως γινεται και η μιση Ελλαδα πια να εχει το ιδιο ονειρο?Μα ο,τι κι αν σπουδαζουν κοτσαρουν και λιγο τραγουδι?Τι κανεις?Τραγουδαω,γραφω και λιγο. . . .Μα τι ειναι το τραγουδι και ολοι απο λιγο?
    jacamar
    12.07.2007, 21:11
    Παράθεση:

    Το μέλος teressa στις 12-07-2007 στις 21:00 έγραψε...
    Δεν ειμαι εμπαθης και κυριως με τα παιδια που θελουν κανουν κατι.Αυτα ολα τα παιδια ειναι εκμεταλευσιμα,γιατι κυνηγανε το ονειρο τους.Αλλα πως γινεται και η μιση Ελλαδα πια να εχει το ιδιο ονειρο?Μα ο,τι κι αν σπουδαζουν κοτσαρουν και λιγο τραγουδι?Τι κανεις?Τραγουδαω,γραφω και λιγο. . . .Μα τι ειναι το τραγουδι και ολοι απο λιγο?



    με την ίδια απορία θα πάω.........