ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.853 μέλη

    Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσ/νικης 2007

    AR-ON
    12.07.2007, 23:38
    Ανέκαθεν με ενοχλούσαν οι θεωρίες συνωμοσίας. Όχι γιατί έχω "αθώα" ματιά στα πράγματα, αλλά επειδή πιστεύω στον ορθολογισμό: όπως είναι λάθος να δεχόμαστε χωρίς εξέταση οτιδήποτε μας σερβίρουν, το ίδιο λάθος είναι να πιστεύουμε δογματικά χωρίς αποδείξεις θεωρίες που είναι εξίσου αμφισβητήσιμες.

    Για να πιστέψω ότι είναι θέμα "κονέ" και διαβλητών διαδικασιών, πρέπει νά 'χω στοιχεία από "τα μέσα" (από τα άτομα που κάνουν την επιλογή, ή από αξιόπιστες πηγές στο περιβάλλον τους). Όσο δεν έχω τέτοια στοιχεία, δεν μπορώ να δεχτώ ότι έγιναν ατιμίες. Πρέπει να παραδεχτώ όμως, ότι αν κάποιος γνωρίζει κάποιον από τα άτομα που συμμετείχαν στην επιτροπή και έχουν από πριν συνεννοηθεί, δεν είναι δα και δύσκολο να αναγνωριστεί κάποια συγκεκριμένη συμμετοχή (φάκελος/στίχοι/CD), κι ας απουσιάζει ο τίτλος ή το ονοματεπώνυμο. Και πάλι όμως, το γεγονός ότι "τεχνικά" μπορεί να γίνει η κουτσουκέλα, δε μου αρκεί για να πιστεύω ότι πραγματικά έχει γίνει. Όμως...

    ...κι εγώ πιστεύω ότι η αξιολόγηση των τραγουδιών είναι για τα μπάζα και κάτι δεν πάει καλά. Αυτό φαίνεται αντικειμενικά από την ποιότητα των τραγουδιών που προκρίθηκαν τα τελευταία χρόνια κι από τον τρόπο επιλογής, διότι η "ακρόαση" 1000 τραγουδιών μέσα σε λίγες μέρες του τύπου 1 κουπλέ-ρεφραίν, μόνο ως "ξεπέτα" μπορεί να θεωρηθεί. Δείχνει έλλειψη σεβασμού, όχι απλά σε τόσα παιδιά που κάνουν τα όνειρά τους, αλλά κυρίως στους εαυτούς τους, αν πιστεύουν ότι ο ρόλος τους είναι να δώσουν βήμα σε αξιόλογους δημιουργούς. Εκτός αν δεχτούμε ότι π.χ. σε σύνολο 1400 (πέρσι) τραγουδιών, τα 16 που ακούσαμε (πλην 1-2 εξαιρέσεων) ήταν τα καλύτερα... Αν δηλαδή τα υπόλοιπα ήταν χειρότερα, τότε πρέπει να τους δώσουμε συγχαρητήρια που ...δεν αυτοκτόνησαν, ακούγοντάς τα! Έλεος... δε στέκει και στατιστικά!

    Τελειώνοντας, απλά κάνω μια ευχή: να βρεθεί κάποιο μαγκάκι, που να καταφέρει να κάνει επιτυχία το αξιόλογο τραγούδι που έστειλε και το απέρριψαν και να τους το τρίψει στη μούρη...
    Crocodile
    13.07.2007, 00:02
    Θα αναφερω την προσωπικη μου εμπειρια η οποια νομιζω οτι λεει πολλα σχετικα με τη διαδικασια επιλογης των τραγουδιων απο την επιτροπη.
    Φετος λοιπον αποφασισα για πρωτη φορα να συμμετασχω στον διαγωνισμο (ο Θεος να τον κανει). Η συμμετοχη μου ηταν απο τις τελευταιες καθως ταχυδρομησα τον φακελο το μεσημερι της Παρασκευης 15/6/2007. Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με τη ΔΕΘ στις 21/6/2007 το μεσημερι (και μαλιστα οχι στον τηλεφωνικο αριθμο που αναφερεται στην ιστοσελιδα της ΕΡΤ γιατι ποτε δεν απαντουσαν, αλλα σε διαφορετικο που μου εδωσαν απο την ΕΤ3) για να ρωτησω πως θα ακοινωθουν τα ονοματα των προκριθεντων μολις, συμφωνα με την ανακοινωση, θα αποσφραγιζονταν οι προσωπικοι φακελοι με τα στοιχεια των υποψηφιων την επομενη μερα, ελαβα την απαντηση οτι οι φακελοι ειχαν ανοιχθει ηδη, απλα την Παρασκευη θα ανακοινωνονταν τα αποτελεσματα μεσω διαδικτυου!!! Τουλαχιστον η κυρια που μου απηντησε στο τηλεφωνο αξιζει συγχαρητηρια για την ειλικρινεια της, εστω και αν δεν το εκανε συνειδητα.

    Οχι, δεν θελω να εννοησω οτι τα αποτελεσματα ηταν προαποφασισμενα καιρο πριν. Αλλοιμονο...
    Απλα επισημαινω οτι η επιτροπη ακουσε και εκρινε τα τραγουδια εντος τεσσαρων ημερων και οχι πεντε οπως πολλοι νομιζουν...

    Eftihia
    13.07.2007, 11:11
    Αυτό που πιστεύω είναι ότι δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα, λόγω του ότι είμαστε κωλολαός, οι μισοί είναι μέσα στα πράγματα και οι άλλοι μισοί γκρινιάζουν όχι για να αλλάξουν τα πράγματα, αλλά επειδή δεν είναι και αυτοί μέσα.
    Το θέμα είναι, αν πιστεύετε ότι δεν υπάρχει διαφάνεια σε τέτοιους "θεσμούς", να μην τους υποστηρίζετε και να μην τους παρακολουθείτε. Αν κανείς δεν έστελνε υλικό, σε ένδειξη διαμαρτυρίας προς τις κλίκες και την αδιαφάνεια, δεν θα έβαζαν μυαλό κάποια στιγμή; Χωρίς τους πελάτες τους, είναι ανίσχυροι.
    Το θέμα είναι να αλλάξει το μουσικό σκηνικό στη Ελλάδα, όχι να μείνει το ίδιο και να μπουν και άλλοι μέσα...


    dessypris
    13.07.2007, 13:04
    Κατ αρχάς καλή επιτυχία σε όλους όσους από εδώ μέσα, αποφασίσουν - και επιλεγούν- να συμμετάσχουν.
    Έχοντας λάβει κάποτε (1993) κι εγώ μέρος με το σχήμα "Ταξιδιώτες", με 2 τραγούδια μου, (αν και τότε ήταν άλλες εποχές-στο συγκεκριμένο εκτός από εμάς συμμετείχαν και ο Αντώνης-Πασχαλίδης/Ρέμμος, η Τσαλιγοπούλου, ο Κόκκοτας κλπ), γνωρίζω ότι πάντα παίζουν και οι γνωριμίες καθώς και οι εταιρείες...
    Όμως...
    Δεν υπάρχει κακή διαφήμιση, για κάποιον που θέλει στη συνέχεια να ασχοληθεί επαγγελματικά.
    Ίσως μέσα από το Φεστιβάλ να μην πάρει κάποιο χειροπιαστό αποτέλεσμα, αλλά προβάλεται από την τηλεόραση και τον τύπο, οπότε προσθέτει πόντους στο βιογραφικό του...
    Ότι κάνει από κει και πέρα, είναι μια άλλη ιστορία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η συμμετοχή του, θα του είναι άχρηστη...
    Το να βγει 1ος η 20ος, όντως δεν παίζει κανέναν ρόλο, μιας και αν το τραγούδι είναι καλό, πάντα θα βρει τον δρόμο του...
    Και καταλήγω:
    Όντως παίζουν ρόλο πολλά, όντως ίσως ένα κουπλέ κι ένα ρεφρέν δεν φτάνει για την δημιουργία συνολικής εντύπωσης, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι κανείς τραγουδοποιός δεν κρίθηκε από ένα και μόνο τραγούδι, αλλά από την συνολική προσφορά του...
    Είμαι λοιπόν υπέρ του Φεστιβάλ? Σαφώς και ναι...
    Δίνει βήμα (μικρό η μεγάλο, δεν έχει σημασία) και σε ανθρώπους που δεν έχουν αλλού να πατήσουν.
    Φιλικά
    Γρηγόρης Δεσύπρης.-
    Spotlight_Dancer
    13.07.2007, 13:08
    Παράθεση:

    Το μέλος Eftihia στις 13-07-2007 στις 11:11 έγραψε...

    Αυτό που πιστεύω είναι ότι δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα, λόγω του ότι είμαστε κωλολαός, οι μισοί είναι μέσα στα πράγματα και οι άλλοι μισοί γκρινιάζουν όχι για να αλλάξουν τα πράγματα, αλλά επειδή δεν είναι και αυτοί μέσα.
    Το θέμα είναι, αν πιστεύετε ότι δεν υπάρχει διαφάνεια σε τέτοιους "θεσμούς", να μην τους υποστηρίζετε και να μην τους παρακολουθείτε. Αν κανείς δεν έστελνε υλικό, σε ένδειξη διαμαρτυρίας προς τις κλίκες και την αδιαφάνεια, δεν θα έβαζαν μυαλό κάποια στιγμή; Χωρίς τους πελάτες τους, είναι ανίσχυροι.
    Το θέμα είναι να αλλάξει το μουσικό σκηνικό στη Ελλάδα, όχι να μείνει το ίδιο και να μπουν και άλλοι μέσα...





    Επιτελους,το ειπε καποιος.
    esta
    13.07.2007, 15:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 13-07-2007 στις 13:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Eftihia στις 13-07-2007 στις 11:11 έγραψε...

    Αυτό που πιστεύω είναι ότι δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα, λόγω του ότι είμαστε κωλολαός, οι μισοί είναι μέσα στα πράγματα και οι άλλοι μισοί γκρινιάζουν όχι για να αλλάξουν τα πράγματα, αλλά επειδή δεν είναι και αυτοί μέσα.
    Το θέμα είναι, αν πιστεύετε ότι δεν υπάρχει διαφάνεια σε τέτοιους "θεσμούς", να μην τους υποστηρίζετε και να μην τους παρακολουθείτε. Αν κανείς δεν έστελνε υλικό, σε ένδειξη διαμαρτυρίας προς τις κλίκες και την αδιαφάνεια, δεν θα έβαζαν μυαλό κάποια στιγμή; Χωρίς τους πελάτες τους, είναι ανίσχυροι.
    Το θέμα είναι να αλλάξει το μουσικό σκηνικό στη Ελλάδα, όχι να μείνει το ίδιο και να μπουν και άλλοι μέσα...





    Επιτελους,το ειπε καποιος.





    Σωστοί!+1 από μένα..
    teressa
    13.07.2007, 15:50
    Μα πως να αλλαξει ρε παιδια,οταν ολοι οι παλιοι εχουν παθει παρακρουση και προσπαθουν με νυχια και δοντια να κρατηθουν στην κορυφη,μηπως και δεν τους ξερει η νεολεα.Και ολο αηδιες βγαζοθν,συνεργασιες του κωλου για να τα περνουν ακομα..Και επιτελους βαρεθηκα να ακουω ξανα και ξανα και ξανα τις ιδιες φωνες.Μα υπαρχουν τοσες καλες φωνες πραγματικα και τοσα λιγα καλα τραγουδια να πουν.Ακομα και στα fame storia ακουσα καλες φωνες.Ποιους να θαυμασω και ποιοι κανουν κατι για εμας τους νεους και ποιοι μας ανοιγουν το δρομο?Εδω δεν σεβονται την ιδια τη μουσικη.Αρκει αυτοι να ειναι μπροστα.Και βλεπεις τον Νταλαρα να τραγουδαει Χατζηγιαννη απελπισμενα και την Γαλανη να κανει ηλιθιες διασκευες.Αμ αυτος ο Μαχαιριτσας δεν αφησε ιταλικο τραγουδι...Αυτο με τη Ζουγανελη μου αρεσει.Αυτη ειδικα.Και ναι μην στελνεται τραγουδια!Μα εδω μεσα οι μισοι εχουν στειλει!Οποτε......