ελληνική μουσική
    814 online   ·  210.853 μέλη

    Συντονιστές (moderators) στο Chat

    maspa
    28.07.2007, 21:34
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 28-07-2007 στις 15:48 έγραψε...

    ''...Κι έχω να πω ότι ναι μεν τα μέλη που ο jorge έχρησε moderators δεν επισκέπτονται συχνά το chat, αλλά από την άλλη δεν έχει γίνει κάτι τόσο τραβηγμένο που να χρειάζεται άμεση παρέμβαση και θα έπρεπε εκείνη τη στιγμή να βρίσκεται κάποιος mod στο chat για να επεμβει...''

    maspa μου κανεις λαθος...δεν μιλαμε για απλο ban απο το chat αλλα και απο το site!Φυσικα αυτο δεν ειναι δικη μου δουλεια,απλα αναφερω αυτα που βλεπω.Βρισιες..βρισιες χωρις λογο και προς ολα τα μελη του chat..δλδ τι αλλο θα δουμε?Τα ονοματα γνωστα σε οσους μπαινουν καθημερινα στο chat. . .αν σας τα αναφερουμε,θα αλλαξει κατι?



    Δε ξέρω, ίσως να έχεις δίκιο. Πάντως τις ώρες που μπαίνω εγώ στο chat δεν έχω παρατηρήσει ακραίες συμπεριφορές (για να λες ότι πρέπει να γίνει ban από το site γενικά αυτό σημαίνει ότι γίνεται της τρελής!).

    Θα συμφωνήσω και με τον uNick που είπε:


    Παράθεση:
    Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι μέσα στο chat αρκετές φορές υπάρχει ένα περίεργο κλίμα, με ειρωνίες, απρεπείς συμπεριφορές, ακόμα και "τσακωμούς"... για να μην αναφερθώ σε κάποιους "πέφτουλες" που ενοχλούν όποια κοπέλα βρουν online γιατί νομίζουν ότι θα βγάλουνε γκόμενα μέσα από το Μουσικό Cafe (λες και είμαστε το date.gr ή κάτι αντίστοιχο)...


    Κι είναι κι ένας λόγος που τον τελευταίο καιρό δεν μπαίνω πολύ στο chat..

    Τίποτα δεν έχει αλλάξει
    και τίποτα δεν είναι όπως παλιά
    μένει όμως ακόμα ένα πείσμα
    που δεν είναι συνήθεια μοναχά

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maspa στις 28-07-2007 21:35 ]


    GEORB
    30.07.2007, 19:08
    Φιλε μου Χαραλαμπε(santourman) δεν λεω οτι πρεπει να γινετε ban για ψιλου πηδημα.Πιστευω οτι εχεις τυχει και εσυ πολλες φορες μεσα στο chat να υπαρχουν ακραιες συμπεριφορες απο συγκεκριμενα ατομα τα οποια μπαινουν γιαυτο το σκοπο.
    Μπορει να γινομαι κακος,αλλα τετοια ατομα θα προτιμουσα να μην ξαναμπουν στο chat και γενικα στο MH γιατι δεν εχουν να προσφερουν τιποτα απολυτως.



    matthias16
    01.08.2007, 14:09
    Να προσθεσω οτι συνηθως τα ατομα που μπαινουν και βριζουν δεν ειναι "μονιμα" μελη αλλα θα μπουν ενα βραδυ π.χ. θα κανουν μια αναστατωση και μετα δεν τους ξαναβλεπουμε. Επισης το τσατ εχει γινει κατι σαν το "χρυσο κουφετο"(που θα ελεγε και ενας φιλος μου), μπαινει δλδ ο καθενας (κυριως βραδια το παρατηρω που μπαινω καθε μερα) και αρχιζει να τα ριχνει σε διαφορα μελη ( ). Κατι αναλογο γινεται και με προσωπικα μυνηματα...
    Και θα συμφωνησω με τον georb πως σπανια βλεπουμε mod στο τσατ (εκτος απο λιγες περιπτωσεις) και ακομα σπανιοτερα καποιον να παιρνει θεση


    Τελος δεν ειναι λιγες οι φορες που εχουμε κανει με καποια μελη ξεχωριστο δωματιο καλοντας ολους τους χρηστες,ωστε να μην μας ενοχλει ΕΝΑΣ.

    "The Best Illusion Is The Perfect Reality"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : matthias16 στις 01-08-2007 14:27 ]


    seras
    01.08.2007, 15:09
    Νομίζω πως έγινε θέμα για το τίποτα...σπάνια να υπάρχουν άτομα που να βρίζουν στο τσατ αλλα ακόμα και άν γίνεται κατι τέτοιο δεν πρέπει να δίνουμε τόση σημασία..απλά να τους αγνοούμε..Εντάξει υπάρχουν κάποια άτομα που μιλάνε κάπως ειρωνικά αλλα τι σημασία έχει?Μπορούν να τους κάνουν Ban για αυτό??
    matthias16
    01.08.2007, 15:24
    Παράθεση:

    Το μέλος seras στις 01-08-2007 στις 15:09 έγραψε...

    Νομίζω πως έγινε θέμα για το τίποτα...σπάνια να υπάρχουν άτομα που να βρίζουν στο τσατ αλλα ακόμα και άν γίνεται κατι τέτοιο δεν πρέπει να δίνουμε τόση σημασία..απλά να τους αγνοούμε..Εντάξει υπάρχουν κάποια άτομα που μιλάνε κάπως ειρωνικά αλλα τι σημασία έχει?Μπορούν να τους κάνουν Ban για αυτό??



    Δεν ειναι τοσο απλο νομιζω. Μπαινουν αρκετες φορες τετοια ατομα..Προχθες κιολας ειχε μπει ενας να πουλησει εισητηρια για Ροδο...
    Οσο για την ειρωνεια αναλογα απο ποιον εισαι διατεθημενος να την ανεχθεις
    seras
    01.08.2007, 15:41
    Και στο κάτω-κάτω αυτοί που βρίζουν ξέρουμε ποιοί είναι...και μπαίνουν συχνά...αλλά εμείς τι σκάμε??Αφου αυτοί που πρέπει να κάνουν κάτι δεν το κάνουν τότε τι να κάνουμε εμείς??Στην τελική καλά κάνουν και βρίζουν αφου δεν τους κάνει κανένας τίποτα..
    JaNick
    01.08.2007, 16:37
    Σε αυτη την περίπτωση πείτε τα ονόματα...Και δεν θέλετε να το κάνετε δημόσια στείλτε ένα ΠΜ στους υπευθήνους....
    uNick
    01.08.2007, 17:46
    Παράθεση:
    Το μέλος seras στις 01-08-2007 στις 15:41 έγραψε...
    ...Αφου αυτοί που πρέπει να κάνουν κάτι δεν το κάνουν τότε τι να κάνουμε εμείς??Στην τελική καλά κάνουν και βρίζουν αφου δεν τους κάνει κανένας τίποτα...

    Μα, αν δεν έχω καταλάβει λάθος, ακριβώς για αυτόν το λόγο μπήκαν οι moderators στο chat... Αυτοί που πρέπει να κάνουν κάτι, το κάνουν!

    jorge
    01.08.2007, 17:54
    Παράθεση:

    Το μέλος seras στις 01-08-2007 στις 15:41 έγραψε...

    Στην τελική καλά κάνουν και βρίζουν αφου δεν τους κάνει κανένας τίποτα...


    Ωραία η λογική σου sera. Φαντάζομαι όμως πως - όπως και άλλοι - δεν έχεις διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες, όπου εξηγώ τον τρόπο που λειτουργούμε σε ΑΥΤΟ το chat. Όταν κάποιος ενοχλεί, ενημερώνουμε κάποιον από τους mods που είναι online στο site. Δεν χρειάζεται ο mod να είναι και στο Chat. Δεν θέλουμε έναν μπάστακα τύπου αστυνομικού να παραφυλάει μην ξεστομίσει κάποιος καμιά βρισιά. Δεν λειτουργούμε σαν άλλα chat.

    Και όσον αφορά το θέμα που προέκυψε με τα "κεφαλαία", έγινε η παρατήρηση εκεί που έπρεπε, μάθαμε και προχωράμε. Οτιδήποτε παρόμοιο, να το αναφέρετε ώστε να το συζητάμε.

    Τέλος, όσον αφορά τα νέα ονόματα που έγραψε ο Spot, θα το κοιτάξω με την πρώτη ευκαιρία. Όποιος από αυτούς ενδιαφέρεται, ας μου στείλει ένα email. Βασική προϋπόθεση είναι αυτά τα μέλη να έχουν ελεύθερο χρόνο, ώστε η παρουσία τους στο chat να μη λειτουργεί ως υποχρέωση.
    seras
    01.08.2007, 18:21
    Καταλαβαίνω πως οι mods δεν μπορούν να είναι παντα παρών...όμως απο τι στιγμή που δημιουργήθηκε αυτό το θέμα...και οι mods δεν μπορούν να κάνουν κάτι τότε ποιος μπορεί????Δηλαδή δεν γίνεται να βρεθούν αυτά τα άτομα και να τα κάνετε ban μόνιμα?Αυτό απλά θέλω να μάθω δεν κατηγορώ κανέναν..
    jorge
    01.08.2007, 18:49
    Ποιός είπε οτι όσα άτομα δημιουργούν πρόβλημα δεν γίνονται ban; Ποιός είπε επίσης οτι οι mods μένουν άπραγοι; Και ποιός είπε οτι οι mods δεν μπορούν να κάνουν κάτι;

    Τόσα και τόσα bans έχουν γίνει.

    Το καλύτερο μέτρο - αποδεδειγμένα - είναι η αδιαφορία. Όσο μιλάτε και "τσιγκλάτε" άτομα που δημιουργούν πρόβλημα, τόσο περισσότερο θα είστε αναγκασμένοι να τους ανέχεστε.


    nightwhisper
    01.08.2007, 21:56
    εμενα δεν θα με κανετε μοντ?
    seras
    02.08.2007, 00:09
    Οκ..απλά θα αδιαφορούμε..εγώ μέχρι τώρα αυτό έκανα απλά όταν δημιουργήθηκε αυτό το θέμα νόμιζα πως θα άλλαζε κάτι..
    maspa
    02.08.2007, 00:25
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 01-08-2007 στις 17:54 έγραψε...
    Δεν θέλουμε έναν μπάστακα τύπου αστυνομικού να παραφυλάει μην ξεστομίσει κάποιος καμιά βρισιά.


    Να πω και το άλλο; Καλύτερα οι mod να μη βρίσκονται στο chat. Την τελευταία φορά που μπήκα, ένιωσα κάτι τέτοιο, σαν αυτό που περιγράφεις..
    vero
    03.08.2007, 11:46
    η γνωμη η δικια μου ειναι μοντ να γινουν αυτοι που καθονται περισσοτερες ωρες στο τσατ γιατι κατα την αποψη μου θα γνωριζουν καλυτερα ολα τα παιδια ωστε να μην υπαρξη προβλημα και θα γνωριζει ποιος δημιουργησε το προβλημα.... Αλλα το θεμα ειναι ποιος να γινει προτεινω να γινει ψηφοφορια εαν ειναι δυνατον δημοκρατια εχουμε




    Και φρονημα
    moufidis
    03.08.2007, 13:48
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 25-07-2007 στις 23:10 έγραψε...

    Προτασεις παιδια, προτασεις...



    Προσωπικά προτείνω οι mods που ορίζονται να περνάνε από μια trial περίοδο, μη δεδομένου χρονικού ορίου, η οποία να λήγει και να γίνονται πλέον και "κανονικά" mods, κατά το δοκούν του admin.

    Ο λόγος που το προτείνω αυτό είναι, μεταξύ άλλων, και η "εξουσία" του mod-ιλικιού, την οποία όπως αντιλήφθηκα, είναι too much για να την διαχειριστούν μερικά μέλη, κάνοντας ban όποτε τους καπνίσει και χωρίς τις απαραίτητες προειδοποιήσεις.

    Αυτά προς ώρας.

    jorge
    03.08.2007, 15:56
    Trial περίοδος υπάρχει τόσο για τους νέους, όσο και για τους παλιούς.
    Κάποιοι την περνάνε, κάποιοι όχι ... και συνεχίζουμε
    xaris-
    13.12.2007, 18:54
    Εγω πιστευω πως πρεπει να υπαρχουν 1-2 υπευθυνη στο τσατ για αυτην την δουλεια.Πιο πανω αναφερθικε η καταχρηση εξουσιας...λοιπον κανετε λαθος ειναι υπευθινος σε αλλα τσατ και ολα πανε μια χαρα .Γιατι βρε παιδια να θελουμε να διωξουμε καποιον πια ειναι η μαγκια σε ολο αυτο???..... απλα κανουμε κατι ωστε να βοηθισουμε αυτο που μας αρεσει στην πρωκειμενει περιπτωσει το ΜΗ.δηλαδη που ειναι το κακο οταν υπαρχουν φαινομενα σπαμ και flood να υπαρχει καποιος υπευθυνος να τα σταματησει.Δεν ειναι καποιο αναφερετο δικαιομα να μπορει καποιος να εκφραζεται ελευθερα αλλα συμφωνα με καποια πλαισια που ισως να μην ειναι παντοτε στενα συνδεδεμενα αλλα οι βασικες τους αρχες ειναι.Υπαρχουν και ηθικοι κανονες οταν εισαι στο τσατ και βλεπεις καποιον να βριζει δεν μπορεις παρα να του πεις να σταματηση και αν δεν το καταλαβει να τον διωξεις προσωρινα.Αυτο που ανφερθικε ειναι kick το μονημο ειναι το ban επισεις υπαρχει και το z-line που σε βλοκαρει απο τον isp σου.Βεβαια ειναι και θεμα εμπιστοσυνεις απο τον υπευθυνο γιατι δεν μπορει να δωσει σε οποιονδηποτε την αδεια για αν μπει σαν oper στο τσατ.Οπωτε γιατι μαλλον σας κουρασα πιστευω πως καλο ειναι να υπαρχει 1-2 στο τσατ προσφατα το επιβεβεοσα με τον seras .
    jorge
    18.07.2011, 19:42

    Το topic είναι αρκετά παλιό, αλλά δεν υπάρχει και λόγος να ανοίξω νέο.

    Η είδηση λοιπόν είναι πως είχαμε ανασχηματισμό στους moderators του Chat. Νέα μέλη 3 κοπέλες, η ixthis, η mairy_omikron και η ilio. Όσοι moderators είχαν να μπουν καιρό, βγήκαν από τη λίστα, αλλά όποτε θέλουν μπορούν και πάλι να επανέλθουν (απλά στείλτε ΠΜ)

    ΥΓ. Φίλιππε ευχαριστώ.


    ixthis
    19.07.2011, 05:54

    Μου ήρθε λίγο ξαφνικό να μάθω απο τη μαρια την Ο οτι με ορίσατε μοντ. Γιατί δεν είχα ζητήσει κάτι τέτοιο αλλα ούτε και μου είχε ζητηθεί.

    Βεβαίως ειναι φανερό σ όλους οτι αγαπώ πολύ και φροντίζω όσο μπορώ για το χώρο του ραδιοφώνου μας αλλα  και του τσάτ γιατι ειναι μια σημαντική γέφυρα το τσατ επικοινωνίας , εκτός απο την καλή μουσική. Και οφέιλουμε να έχουμε μια εικόνα πραγματική του τι συμβαίνει στο τσατ. Στο δικό μας τσατ υπάρχει ένα επίπεδο επικοινωνίας  με όλα τα καθημερίνα μιας ανθρώπινης συμπεριφορας αλλά που ποτέ δεν ξεπερνάει τα όρια . Αναπτύσονται σχέσεις φιλικές , έχουμε δώσει και έχουμε πάρει βοήθεια , αγάπη , συντροφιά , ενημέρωση , πληροφόρηση για κοινωνικα -τεχνικά -πολιτικά και διάφορα αλλα γεγονότα ,και βέβαια παρεούλα.  ¨Ανθρωποι που δεν είναι ιδαίτερα κοινωνικοί έχουν μια διέξοδο παντα σε συνδιασμό με τη καλή μουσική που είναι η βασική αιτία για όλη αυτή την απίκοινωνία.

    Το φλέρτ μέσα απο τη διάθεση της πλάκας και του αστείου δεν ειναι σε καμμιά περίπτωση μεμπτο. Τα παιδιά ίσως να μπήκαν τυχαία κάποια φορά και να είδαν ας πούμε τον τρανσπακ να πειράζει εμένα πχ η τη μαρία π.χ λέω, αλλα αυτο εχει μια διάθεση φιλική απο πρίν και ειναι σ αυτα τα πλαίσια . δηλαδη στα πλαίσια της αστειότητας και του χιούμορ .Βέβαια καποιος που δε μπαινει συχνά δε μπορει να το καταλάβει.

    Αν ακούσατε χυδαιολογία απο κάποιον παραγωγό ή απο ακροατή τότε να πείτε συγκεκριμένα για να μπαίνουν στη θέση τους  τα πράγματα και για να διατηρηθεί το επίπεδο που υπάρχει και επιτρέπει σ όλους μας αυτη την επαφή. Αλλο αυτό όμως και άλλο  το χιούμορ.

    Τώρα για να τα λέμε τα πράγματα με το ονομά τους υπάρχουν και ατομα ευτυχώς δε φτάνουν ουτε τα δαχτύλα το ενος χεριου που μπαίνουν και προσπαθούν να λερώσουν το χώρο.

    Σήμερα , ενω είπα στα  παιδιά οτι δεν ειχα ιδέα για το μοντ και δεν ήθελα πρός το παρών να αναλάβω κατι τέτοιο , μπαίνει  ένα μέλος που μόλις πριν μια ώρα είχε κάνει  εγγράφή και άρχισε να βρίζει τα παιδιά που ακούγανε και μιλούσανε  στο τσατ . Ταράζεσαι βεβαίως να σου κάνει ο αλλός πμ και να σου λέει διάφορα και να μπαίνει και στο κεντρικό τσατ και να βριζει 14 άτομα.

    Αναγκάστηκα να κάνω χρήση της ιδιότητας για να ησυχάσει το κεφάλι μας και η ταραχή που δημιουργούσε.Και μάλιστα μπήκε δέκα φορες . Και μετά τις δέκα φορές μπήκε με διαφορετικο όνομα και άρχισε πάλι να βρίζει και έφαγε κι αλλο .

    Είναι όμως  μεμονωμένα περιστατικά και τους έχουμε υπόψιν μας

    είναι στην κυριολεξία τρία άτομα.

    Μετά το σημερινό δεν έχω λόγο να μη δεχτώ τη θέση του μόντ στο τσατ, αλλά και να μην έπαιρνα αυτήτην ιδιότητα πάλι το ίδιο θα έκανα απλώς δε θα είχα το δικαιωμα της χρήσς του μπαναρίσματος  .


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 19-07-2011 06:14 ]