ελληνική μουσική
    777 online   ·  210.861 μέλη

    Πόσο μετράει ο στίχος στις μέρες μας;;

    biologist80
    29.04.2007, 19:23
    Σύμφωνα με σας στις μέρες μας το ευρύ κοινό,ακούει τα λόγια ενός κομματιού ή μόνο βλέπει το εκάστοτε σόου πάνω στήν πίστα και ξεχνάει να δώσει βάση στα λόγια;.......Μήπως ο στίχος έχει χάσει την αίγλη του;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 29-04-2007 19:32 ]


    vero
    29.04.2007, 21:40
    χμμμμμμμμ ωραια ερωτηση εγω σαν Βερονικα κοιταω πιο πολυ μουσικη- την μελωδια!!!! αλλα οταν ακουω στιχους αναλογα με την διαθεση τοτε τους παρακολουθω με πολυ προσοχη
    movflower
    29.04.2007, 21:42
    Παράθεση:

    Το μέλος biologist80 στις 29-04-2007 στις 19:23 έγραψε...

    Σύμφωνα με σας στις μέρες μας το ευρύ κοινό,ακούει τα λόγια ενός κομματιού ή μόνο βλέπει το εκάστοτε σόου πάνω στήν πίστα και ξεχνάει να δώσει βάση στα λόγια;.......Μήπως ο στίχος έχει χάσει την αίγλη του;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 29-04-2007 19:32 ]





    Η αξία του στίχου, του ρυθμού ή της μελωδίας, είναι διαχρονική.
    Και ευτυχώς όλοι ακούνε μουσικοί εκτός πίστας. Αλλιώς θα είχαμε κολλήσει στα μπιτ. Και δεν θα υπήρχε πια μουσική.


    anna2405
    29.04.2007, 21:47
    Εγώ δίνω μεγαλύτερη βάση στους στίχους ενός τραγουδιού.. Φυσικά αν μου αρέσει η μουσικη (μελωδία) ενός κομματιού δεν θα προσεξω και ιδιαίτερα τους στίχους! Βέβαια το ιδανικό θα ήταν να υπάρχει αρμονία μεταξύ στίχου-μουσικής ! Αλλά μετά περνάμε σε καθαρά υποκειμενικές απόψεις λόγω διαφορετικών προτιμήσεων στη μουσική που είναι απολύτως φυσιολογικό να υπάρχουν!! Ωραίο θέμα!
    moysa
    29.04.2007, 22:34
    Η μελωδία πιστεύω είναι το πρώτο που κοιτάμε σ' ένα τραγούδι. Εγώ προσέχω αρκετές φορές τους στίχους!!!Το σωστό και το ωραίο θα ήταν να υπήρχε συνδιασμός μελωδίας και στίχου αλλά δεν γίνεται πάντα αυτό....
    Tropaiatissa
    30.04.2007, 09:10
    Προσωπικά, σ' ένα τραγούδι πρώτα απ' όλα προσέχω στίχο & μελωδία (εξίσου). Μετά την ερμηνεία, και σχεδόν αδιαφορώ για την οποιαδήποτε εικόνα. Πολλές φορές προτιμώ ν' ακούω μόνο...
    gialina_giannina
    30.04.2007, 10:59
    Για το πόσο μετράνε οι στίχοι ενός τραγουδιού στις μέρες μας πιστεύω ότι έχει να κάνει με το είδος του τραγουδιού και τι έχει ανάγκη να ακούσει ο καθένας μας.
    Προσωπικά, δεν μπορώ να ακούω κομμάτια που οι στίχοι τους είναι γραμμένοι για σουξεδάκια, στίχοι ανούσιοι που δεν έχουν κάτι να μου πουν. Αντίθετα, προτιμώ να ακούω κομμάτια που οι στίχοι τους πολλές φορές αγγίζουν την ποίηση και που σε συνδυασμό με μια όμορφη μελώδία, μπορούν να αγγίξουν την ψυχή μου.

    renabill
    30.04.2007, 13:33
    Εγώ προσωπικά σχεδόν πάντα κοιτάω τους στίχους... Αλλά έχει τύχει να μου αρέσουν κομμάτια με ωραία μελωδιά και όχι τόσο καλούς στίχους. Αν η μελωδία σε αγγίζει και σου φτιάχνει το κέφι, μπορείς να αγνοήσεις τα λόγια. Ετσι πιστεύω.......

    venus2
    30.04.2007, 14:27
    αν μιλήσω προσωπικά, πρέπει να πω πως κοιτάω πάντα σε ένα τραγούδι τους στίχους, γιατί είναι ένα από τα βασικά μέρη του τραγουδιού! φυσικά κι η μουσική μπορεί να σε γοητεύει, αλλά ένα τραγούδι χωρίς στίχους δεν είναι τραγούδι! φυσικά υπάρχουν και διασκευές τραγουδιών χωρίς λόγια, αλλά εκεί ξέρεις τα λόγια κ τα τραγουδάς!
    πιστεύω όμως πως στις μέρες μας δυστυχώς λίγοι είναι αυτοί που πλέον κοιτάνε τους στίχους... πιο πολύ κοιτάνε να είναι σουξέ, να "λέει" μουσικά και τίποτα άλλο... κ κυρίως αναφέρομαι στην "νεοελληνική" μουσική (δεν χρειάζεται να αναφέρω παραπάνω γι αυτήν πιστεύω...), η οποία έχει 5-6 βασικούς στίχους κ μελωδίες κ γύρω από αυτά γυρίζουν όλα τα τραγούδια... δυστυχώς κ πάλι!!!
    pkamno
    30.04.2007, 16:29
    Βασικα για να ειναι ενα κομματι καλο πρεπει να ειναι και καλη η μουσικη και καλος ο στιχος!Παρολα αυτα θεωρω την μουσικη ελαφρα σημαντικοτερη αν παρουμε και υποψιν οτι σχεδον ολα τα κομματια ξεκινανε με μια εισαγωγη που σε προδιαθετει!Τελειονωντας θα ηθελα να πω οτι ακομη και σημερα γραφονται ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ τραγουδια οσον αφορα τον στιχο!
    tsibitos
    30.04.2007, 16:41
    Παράθεση:

    Το μέλος pkamno στις 30-04-2007 στις 16:29 έγραψε...

    ....θα ηθελα να πω οτι ακομη και σημερα γραφονται ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ τραγουδια οσον αφορα τον στιχο!...



    Σωστος ο Παναγιώτης.. Ετσι για να μην τα ισοπεδωνουμε ολα!!

    KAKOFONIKS
    30.04.2007, 17:20
    Θα συμφωνήσω με τον Παναγιώτη και τον Κώστα!

    Αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα το ένα εξαρτάται απο το άλλο με μία τάση όμως η ζυγαριά να κλείνει προς την μουσική .Βασικά εξαρτάται και πως το βλέπει και το αντιλαμβάνεται ο καθείς απο εμάς!



    Kostaskou
    30.04.2007, 19:09
    Λίγο
    jacamar
    30.04.2007, 22:03
    χμ σημερα ο στιχος μετραει ανλογα με το μουσικο ειδος... στα λαικα τραγουδια πολλες φορες δεν επενδυουν σε εαν καλο στιχο χωρις να λοιπουν βεβαια και οι εξεραισεις! Πολλες φορες υπάρχουν τραγουδια που ξεχωριζουν για τον στιχο τους χωρις να εχουν ιδιαιτερα καλη μελωδια!
    Αλλες φορες ο στιχος δεν υποστηριζετε σωστα απο τον ερμηνευτη με αποτελεσμα να μην περναει το μηνυμα του.
    εγω κοιταω παντα τον στιχο σε ενα τραγουδι και μου αρεσει ο εξυπνος και πρωτοτυπος στιχος!
    Δεν ειναι το παν βεβαια για να πετυχει ενα τραγουδι αλλα συμβαλει εξισου!

    Tren
    30.04.2007, 22:43
    Ποιος στιχος καλε?Με ελαχιστες εξαιρεσεις,,,ενας αγαπαει μια.Αυτο ειναι ο στιχος σημερα.Πινω καπνιζω πονω και χτυπιεμαι δεν ζω μακρια σου και πεθαινω.... .
    Τολμαει κανεις να γραψει και κατι αλλο?Στα αζητητα θα μεινει
    Δεν μετραει.Μετραει το σουξε.


    elenigeladari
    09.05.2007, 10:03
    επειδή έχω και εγώ ένα μικρό κόλλημα με τους στίχους, μπορώ να πω ότι δίνώ ιδιαίτερη σημασία σε αυτό το κομμάτι, παρά στη μουσική...αλλά αν η μουσική με αγγίξει, ... τότε, αλλάζει το σκηνικό... ακούω μονάχα την μελωδία και ταξιδεύω...

    athinouli24
    09.05.2007, 10:24
    Προσωπικά δίνω πολύ μεγάλη βάση στους στίχους και θεωρώ οτι μετράει πάρα πολύ..Σίγουρα ένας καλός στίχος σε συνδιασμό με καλή μουσική είναι το ιδανικό..
    edelweiss
    12.05.2007, 13:00
    Εξαρτάται για ποιον καλλιτέχνη μιλάμε, για ποια πίστα. Γιατί άμα πουμε πχ τον Τερζή πάνε για τα τραγούδια του. Αλλά όταν σε μια πίστα η τραγουδιάρα είναι άσχετη τότε πάνε για την "θέα" της πίστας
    Sapios
    16.05.2007, 04:21
    Λυπάμαι που το λέω, αλλα ΚΑΘΟΛΟΥ.
    Αλλιώς δεν θα κυριαρχούσε αυτή η μουσική
    Vanna
    21.04.2008, 11:20
    Σχεδόν καθόλου. Υπάρχει η νοοτροπία του σουξέ. Και για να λέμε και την αλήθεια οι περισσότεροι ακούνε μουσική έχοντας την στο backround χωρίς να την νιώθουν και να την βιώνουν. Τους μένει μόνο η μελωδία και η κεντρική ιδέα του κομματιού(αγόρι αγαπάει κοπέλα στοπ. Χωρισμός στοπ. Πόνος στοπ.) Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις...δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα όπως προαναφέρθηκε!