ελληνική μουσική
    424 online   ·  210.858 μέλη
    gogere17
    26.05.2007, 19:31
    δεν τα εχουμε δει
    δεν ξερουμε τι ειναι
    διαφωτισε μας
    gogere17
    26.05.2007, 19:38
    ναι !!!!!!!!μπραβο!!!!!!!και εγω τα βλεπω αλλα νομιζω οτι εινιαι απο τα αεροπλανα.δεν ειναι>?
    venus2
    26.05.2007, 19:46
    να σας διαφωτίσω... τα καυσαέρια των αεροπλάνων μετά την εξαγωγή τους από αυτό μένουν για κάποια δευτερόλεπτα στον αέρα κ μετά διαλύονται. αν καταλαβαίνω τι λέτε, αυτά που βλέπετε εσείς δεν διαλύονται αλλά εξαπλώνονται στον αέρα κ στο τέλος μοιάζουν με σύννεφα. αυτά τα αέρια περιέχουν οξείδια του αλουμινίου κ ΔΕΝ είναι τα κανονικά καυσαέρια των αεροπλάνων. μάλιστα έχω ακούσει, αλλά δεν ξέρω πόσο σίγουρο είναι αυτό, ότι τα συγκεκριμένα αέρια φτάνουν μέχρι το έδαφος, είναι ιδιαίτερα βλαβερά για τον άνθρωπο κ μπορεί να του προκαλέσουν σταδιακή διανοητική βλάβη. βέβαια επαναλαμβάνω, δεν είμαι σίγουρη κατα πόσο είναι έγκυρο αυτό που λέω, αλλά το ότι είναι βλαβερά για την υγεία του ανθρώπου, ναι, σίγουρα είναι.

    "Για σένανε μπορώ τις φλέβες μου να σκίσω, το αίμα μου να αφήσω να τρέξει σαν νερό, για σένανε μπορώ πατρίδα να προδώσω, Χριστέ, ντρέπομαι τόσο, κ όμως το μπορώ..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : venus2 στις 26-05-2007 19:46 ]


    gogere17
    26.05.2007, 19:48
    αμα ειναι ψαγμενος ο ανθρωπος.....
    venus2
    26.05.2007, 19:55
    κ μόλις έμαθα κ κάτι άλλο... τα αεροπλάνα αυτά που εξαπολύουν αυτά τα αέρια δεν είναι ούτε επιβατικά, ούτε μεταφορικά ούτε τίποτα άλλο. είναι αεροπλάνα τα οποία κανείς δεν ξέρει τι ρόλο βαράνε κ απλά κάθονται όλη μέρα κ "ψεκάζουν" αέρια στο ουρανό, πάνω από κατοικημένες περιοχές. κ όσο για αυτό που σας έλεγα για τη διανοητική βλάβη, θα ρωτήσω τη βιολόγο μου... να είμαι κ έγκυρη!
    gogere17
    26.05.2007, 20:28
    ολα αυτα δεν τα ειπα ειρωνικα...
    η αποψη μου ειναι οτι οπως ειπατε βρομιζουν τον ουρανο μας χωρις λογο....εχω ακουσει οτι αυτα τα αεροπλανα μελετανε τον καιρο,γενικα ειναι σχετικα με τον καιρο,τωρα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει....
    venus2
    26.05.2007, 20:45
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 26-05-2007 στις 20:01 έγραψε...

    Το ζητημα ειναι ποιος βρωμιζει τους ουρανους μας
    και γιατι???????
    Οι αρμοδιοι φορεις (κυβερνησεις, υπουργεια, πολεμικη αεροπορια κλπ) δεν το ξερουν? τι κανουν? γιατι δε μας ενημερωνουν?
    Οι περιβαλλοντικες οργανωσεις γιατι δεν μιλανε? δεν τα βλεπουν????


    θα σου απαντήσω για όλους ξεχωριστά...
    1ον: οι αρμόδιοι φορείς ποιος σου είπε ότι είναι πάντα υπέρ μας??? σχεδόν ποτέ! οι κυβερνήσεις δεν είναι οι προστάτες των πολιτών τους, κ φυσικά ούτε σε αυτό το ζήτημα! αυτά τα αέρια είναι κάτι που το έχουν προσέξει τόσοι λίγοι άνθρωποι στο κόσμο που ζούμε, που τους βολεύει αφάνταστα! πάρα πολλοί πιστεύουν πως είναι καυσαέρια αεροπλάνων κ δεν τους δίνουν καμία σημασία. κ αυτό που είπες για την πολεμική αεροπορία... αν τα αεροπλάνα αυτά απλώς προέρχονται από κάποια ανώτερη δύμανη η οποία είναι υπεράνω όλων των κυβερνήσεων, σιγα να μην κάτσουν να ρωτήσουν κιόλας για τους ψεκασμούς!!!
    τέλος, για τις περιβαλλοντικές οργανώσεις... αν αυτά τα αεροπλάνα πετούν πάνω από κάποιο ύψος κ δεν μπορούν σύμφωνα με κάποιους νόμους να αποτελέσουν κίνδυνο τα καυσαέρια τους ή οτιδήποτε άλλο?? οι οργανώσεις σε αυτή τη περίπτωση δεν έχουν κανένα δικαίωμα να διαμαρτυρηθούν κ να ενημερ΄ωσουν τον οποιονδήποτε. επίσης, μπορεί να μην έχει μελετηθεί καν το θέμα από τους οικολογικούς οργανισμούς, ή να ξεκίνησε μελέτη κ να διακόπηκε λόγω ανωτέρας βίας... αν καταλαβαίνεις τι εννοώ...

    ελπίζω να το διαβάσετε το κειμενάκι κ να μην βαρεθείτε!!!
    πάντως αυτό το θέμα το έχω άχτι εδώ κ καιρό! δεν μπορούν να μας σκοτώνουν έτσι!
    @gogere & mnk: μην εξάπτεστε παιδιά... από τη μια ο ένας είναι ένας 14χρονος κ αντιμετωπίζει τα πράγματα διαφορετικά κ από την άλλη ένας 47χρονος που παίρνει τη ζωή πολύ πιο σοβαρά... εξάλλου ο γιώργος (gogere17) δεν νομίζω να έχει αντιληφθεί τη σοβαρότητα του φαινομένου!!!

    "Για σένανε μπορώ τις φλέβες μου να σκίσω, το αίμα μου να αφήσω να τρέξει σαν νερό, για σένανε μπορώ πατρίδα να προδώσω, Χριστέ, ντρέπομαι τόσο, κ όμως το μπορώ..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : venus2 στις 26-05-2007 20:49 ]


    venus2
    26.05.2007, 21:15
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 26-05-2007 στις 20:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος venus2 στις 26-05-2007 στις 20:45 έγραψε...

    πάντως αυτό το θέμα το έχω άχτι εδώ κ καιρό! δεν μπορούν να μας σκοτώνουν έτσι!



    Εγω να δεις. Ιδιοκτησια τους νομιζουν οτι ειναι και τον κανουν σα τα μουτρα τους?????


    γιατί, αμφιβάλλεις??? όλος ο κόσμος πιστεύουν πως τους ανήκει! ακόμα κ εμείς... κ ξέρεις ποιο είναι το χειρότερο? ότι ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΒΑΣΙΖΟΜΑΣΤΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ!!! ουφ, αρκετά συγχύστηκα βραδιάτικα... κ ήμουν κ χαρούμενη σήμερα.
    πάντως θα ψάξω να βρω κι άλλες πληροφορίες για αυτό το ζήτημα! μου τη δίνει!
    venus2
    26.05.2007, 21:22
    βρήκα ένα άρθρο στο google κάνοντας αναζήτηση με τη λέξη chemtrails, το οποίο δείχνει μερικώς την στάση αυτών που ανέφερες απέναντι στο ζήτημα.
    www.enouranois.gr/sygrafeis/Gabriel_Stetter/indexgap2.htm
    venus2
    26.05.2007, 21:37
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 26-05-2007 στις 21:30 έγραψε...

    ...“H ιδέα, να μειωθεί η υπερθέρμανση της Γης με πρόσθεση χημικών στην ατμόσφαιρα, υπάρχει εδώ και καιρό. Υπάρχουν πολλές διαφορετικές ιδέες προγραμμάτων περί αυτού, οι οποίες προτείνουν τόσο αυτόνομους ψεκασμούς των χημικών, όσο και μίξη των χημικών στα καύσιμα των «κανονικών» αεροπλάνων της πολιτικής αεροπορίας. Εάν πράγματι έχει εφαρμοστεί στη Γερμανία –κάποιο τέτοιο πρόγραμμα- είναι αμφίβολο. Κατά τις αντιλήψεις μας δεν υπάρχουν, στους τομείς της έρευνας του καιρού ή του κλίματος ή στις παρατηρήσεις μας, ενδείξεις για ύπαρξη των λεγόμενων chemtrails. Δεν γνωρίζουμε επίσης για κανένα Projekt που να πραγματοποιήθηκε.»...

    αυτή η προσθήκη χημικών στα καυσαέρια των αεροσκαφών δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να συμβάλλει στην μείωση του ρυθμού υπερθέρμανσης της γης. βέβαια οι μελετητές γνωρίζουν καλύτερα, αλλά μπορεί να είναι και απλά ένα κάλυμμα.
    αυτόνομοι ψεκασμοί? από ποιους? κ είναι ανάγκη αυτό να γίνεται κρυφά από όλο τον κόσμο, αφού είναι για το καλό του??????
    venus2
    26.05.2007, 21:43
    http://andromedios.blogspot.com/2007/01/chemtrails-contrails.html
    venus2
    26.05.2007, 22:10
    ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΜΟΥ!!! τι είναι όλα αυτά καλέ??? το ήξερα πως είναι πολλά, αλλά όχι κ τόσα! θα μας φάνε όλους...

    τελικά λέγονται contrails ή chemtrails??? σε ένα άρθρο είδα πως το πρώτο όνομα αφορά τα φυσιολογικά αέρια των αεροπλάνων, ενώ το δεύτερο τα... νοθευμένα αέρια.
    venus2
    26.05.2007, 22:21
    καλά, εννοείται πως όχι. αλλά δεν το έλεγε η ΝΑΣΑ αυτό, αλλά ο αρθρογράφος, ο οποίος είναι κατά του όλου σκηνικού.
    venus2
    26.05.2007, 22:53
    "Προφανως ,τα σωματιδια που ειναι βαρυτερα του αερα, καποια στιγμη πεφτουν στη γη, ενιοτε με βροχη, οποτε φτανουν μεχρι τον υδροφορο οριζοντα και τα πινουμε κιολας, εκτος του να τα αναπνεουμε"
    να τι ακολουθεί μετά την έντονη βροχόπτωση! όλα αυτά τα στοιχεία κατακάθονται στο έδαφος, περνάνε στους οργανισμούς, στο νερό, στις τροφές μας κ περνάνε μέσα μας... με όλους τους δυνατούς τρόπους!
    vouliakis
    26.05.2007, 23:53
    Nαι... Αυτή την εποχή είναι της μόδας ανάμεσα στους συνομωσιολόγους - καταστροφολόγους αυτή η θεωρία για τα chemtrails. Προσωπικά, ελπίζω του χρόνου να είναι της μόδας πάλι τα πράσινα ανθρωπάκια από τον Άρη. Έχουν πιο πολύ πλάκα...

    By the way, μήπως αντί να τρομοκρατηθούμε με αβάσιμες θεωρίες συνομωσιών, θα έπρεπε να ασχοληθούμε λίγο σοβαρότερα με το ουσιαστικό πρόβλημα: αυτό της εκπομπής ρύπων -κάθε είδους?




    vouliakis
    27.05.2007, 00:18
    Kοίτα... Εγώ δεν έχω ανάγκη να αποδείξω τίποτα. Εσύ μάλλον θα πρέπει να μας εξηγήσεις γιατί όλες σου οι "πηγές" είναι μόνο από κάποια blogs. Επίσης, γιατί στις σελίδες αναζήτησης του BBC ή της Greenpeace -που αναφέρθηκαν παραπάνω- η λέξη "chemtrails" δεν "βγάζει" κανένα αποτέλεσμα...

    (Δεν το πιστεύω τί κάθομαι και συζητάω βραδιάτικα... )


    renabill
    27.05.2007, 01:59
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 26-05-2007 στις 20:01 έγραψε...

    Το ζητημα ειναι ποιος βρωμιζει τους ουρανους μας
    και γιατι???????
    Οι αρμοδιοι φορεις (κυβερνησεις, υπουργεια, πολεμικη αεροπορια κλπ) δεν το ξερουν? τι κανουν? γιατι δε μας ενημερωνουν?
    Οι περιβαλλοντικες οργανωσεις γιατι δεν μιλανε? δεν τα βλεπουν????



    Κυβερνήσεις, υυπουργεία, πολεμική αεροπορία, τι είναι αυτά? ΓΕΛΑΣΑΜΕ ΠΑΛΙ Αλήθεια δεν ξέρω τι είναι αυτά τα περίεργα νέφη αλλά πολύ θα ήθελα να μαθω
    MyNameIsDo
    27.05.2007, 11:05

    Ανοίξατε μιά πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση παιδιά, αλλά νιώθω πως παραβλέπετε πολλά απο τα γεγονότα, και παράλληλα δίνεται πολύ έμφαση σε κάποια άλλα. Δηλαδή άν δεν ήταν απλώς ένα θέμα συζήτησης στο musicheaven, θα σας κατήγγειλα για περιττή κινδυνολογία και για προσπάθεια παραπληροφόρησης.

    Παρατηρώ απλώς μόνο την άγνοια και την περιττή φοβία που σας διακρίνει...
    Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σας, πως πολλά γίνονται έν αγνοία μας.

    Όμως τίνετε να αμφισβητείτε την μεγάλη επιστημονική κοινότητα, δίνοντας τρομερή έμφαση στην σημασία του Μ.Κ. οργανισμού GREENPEACE.
    Ναι δεν λέω, η επιστημονική κοινότητα διακρίνεται από πολύ σκεπτικισμό. Και πολύ καλά κάνει. Δυστυχώς σχεδόν πάντα οι έρευνες καθορίζονται κατα αποκλειστικότητα απο τον τομέα που χρηματοδοτείται περισσότερο. Και μέχρι κάποιο βαθμό, αυτό καθορίζεται από κυβερνητικούς παράγοντες... Σε άλλους τομείς πολλά οικονομικά συμφέροντα επίσης εμπλέκονται..
    Υπάρχουν όμως, όπως διαπιστώσατε κι εσείς και οι ακροβάτες επιστήμονες, που είναι εσύ κι εγώ, και δεν είναι λίγοι. Κι αυτοί φέρνουν στο φώς πολλές τέτοιες καταστάσεις.

    Τώρα ακριβώς για το θέμα που σχολιάσατε.. δεν κατάλαβα που είδατε την προσπάθεια απόκρυψης της κατάστασης. Θα σας πρότεινα να στραφείτε προς επιστημονικές έρευνες και πιό εμπεριστατωμένα μέσα πληροφόρησης. Π.Χ. το ντοκυμαντέρ του BBC που πολύ ευγενικά μας παρέθεσες mnk.
    Όμως, γιατί να αμφισβητούμε φαινόμενα που μελετούνται εδώ και δεκαετίες από ανεξάρτητες μεταξύ τους επιστημονικές ομάδες???? Γιατί επιμένεις να αποκαλείς τα contrails ώς chemtrails?? Το έψαξες καλά?

    Κάπου διάβασα κάτι για αλουμίνιο?
    ΕΛΓΑ σχετικη ανακοινωση
    Εδώ μιλάνε για ιωδιούχο άργυρο.

    Όσο για τα μικροσωματίδια και την αύξηση της θερμοκρασίας.. , παιδιά κόψτε επιτέλους το ριμάδι το τσιγάρο.. χτίστε επιτέλους το ρημάδι το μετρό.. ά και πείτε σ αυτους εκεί στο Ιράκ και συναφείς χώρες να σταματήσουν να ανατινάζονται, μολύνουν την ατμόσφαιρα δραματικά...


    MyNameIsDo
    27.05.2007, 11:56
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 27-05-2007 στις 11:48 έγραψε...

    Προφανως δε μιλαμε για το ιδιο πραμα...

    Δεν μπορω παρα να συμφωνησω και στα τρια



    Άν θελήσεις μπορώ να σε βοηθήσω να ψάξεις για τις επιστημονικές μελέτες πάνω στο φαινόμενο.

    Καλή σου μέρα mnk
    vouliakis
    27.05.2007, 16:24
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 27-05-2007 στις 01:39 έγραψε...


    Αντιγραφω απο το δικο σου blog :
    "Ο ψεύτης χρειάζεται να γνωρίζει την αλήθεια για να την συγκαλύψει καλύτερα. Ο bullshitter δεν χρειάζεται την αλήθεια, αφού το μοναδικό που τον ενδιαφέρει είναι να δημιουργήσει εντυπώσεις."


    ---------------
    Το οτι εγω εχω μανια καταδιωξης δε σημαινει απαραιτητα οτι δε με καταδιωκουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 27-05-2007 01:53 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mnk στις 27-05-2007 04:51 ]





    Ακριβώς, mnk... Ακριβώς.

    Ε... Να δώσω κι εγώ κάποιο link:

    Chemtrail conspiracy theory

    (Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί το "πήρες" προσωπικά. Δεν σε χαρακτήρισα ποτέ "συνομωσιολόγο" ή "καταστροφολόγο". Απλά, απορώ που "τσιμπάς" με κάτι τέτοια...)