ελληνική μουσική
    1008 online   ·  210.857 μέλη

    «Ημέρα Αμαλίας» η 1η Ιουνίου......

    incomplete_angel
    01.06.2007, 12:12
    Παράθεση:

    Το μέλος QueLastima στις 01-06-2007 στις 09:12 έγραψε...

    Από την άλλη εξοργίζομαι και πάλι όταν ακούω πως όταν κάνεις κάτι προς τον συνάνθρωπο δεν το διατυμπανίζεις και πως όλοι βοηθάμε χωρίς να το λέμε! Μηπώς τελικά αυτή είναι μία καραμελίτσα που την μασάμε και με ασφάλεια κρυβόμαστε απο πίσω της??? Δεν κατάλαβα πραγματικά τι διαφορά το να τοπεις και να μην το πεις!!!!




    Δεν είπα ότι δεν πρέπει κάποιος να λέει οτι βοήθησε.Αλλά δεν μπορεί να κατηγορεί και να ρίχνει σπόντες επειδή κάποιοι δεν έγραψαν στο τόπικ ότι θα πάνε για αίμα το Σάββατο ή επειδή δεν είπαν ότι έκαναν εισφορά όσον αφορά το θέμα της Αμαλίας.
    Εμένα προσωπικά δε μου χρειάζεται να πω ότι όλα τα προηγούμενα χρόνια πήγαινα για αίμα όποτε ήταν εφικτό (και είναι πολλές οι φορές).Δεν νομίζω ότι είναι χρήσιμη η πληροφορία σε κανένα.
    Αλλά δεν δέχομαι τις σπόντες επειδή δεν έχω πει ότι έκανα εισφορά και απλά έγρψα ένα κείμενο ή επειδή έδωσα ή δεν έδωσα αίμα.
    Νομίζω ότι προωπικό θέμα του καθενός αν θέλει να το πει ή όχι.Οπότε παρακαλώ καλύτερη αντιμετώπιση και δε χρειάζεται να τσακωνόμαστε!
    Enough!


    swkraths
    01.06.2007, 13:18
    Δε νομίζω incomplete_angel ότι ο ο/η QueLastima αναφέρθηκε σε κάποιους προσωπικά.
    Κι εγώ δεν πήγα για αιμοδοσία λόγω της απόστασης αλλά δεν νομίζω ότι αναφέρθηκε σε εμένα προσωπικά..Από την πλευρά σου πάλι έχεις δίκιο καθώς η κάθε εθελοντική κίνηση πόσο μάλλον σε τέτοια σοβαρά θέματα είναι δικαίωμα ,και όχι πάντα υποχρέωση, του καθενός
    incomplete_angel
    01.06.2007, 13:27
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 01-06-2007 στις 13:18 έγραψε...

    η κάθε εθελοντική κίνηση πόσο μάλλον σε τέτοια σοβαρά θέματα είναι δικαίωμα ,και όχι πάντα υποχρέωση, του καθενός



    Αυτό ακριβώς εννοούσα!
    Ευχαριστώ!
    YrIazz
    01.06.2007, 13:27
    Εχω την δυσαρεστη αισθηση οτι ο "ντορος" που εγινε με αυτα που αντιμετωπισε η Αμαλια ειναι επειδη ακολουθησε κ ο θανατος της...
    Ελπιζω οσους αγγιξε η ιστορια της να συνεχισουν οπως μπορουν να γραφουν κ να καταγγελουν οτιδηποτε ανηθικο ωστε να μην περασει στη ληθη αυτο που ξεκινησε αυτη η κοπελα...


    http://www.myspace.com/fbqkaterina

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YrIazz στις 01-06-2007 13:29 ]


    movflower
    01.06.2007, 16:12
    Παράθεση:

    Το μέλος YrIazz στις 01-06-2007 στις 13:27 έγραψε...

    Εχω την δυσαρεστη αισθηση οτι ο "ντορος" που εγινε με αυτα που αντιμετωπισε η Αμαλια ειναι επειδη ακολουθησε κ ο θανατος της...
    Ελπιζω οσους αγγιξε η ιστορια της να συνεχισουν οπως μπορουν να γραφουν κ να καταγγελουν οτιδηποτε ανηθικο ωστε να μην περασει στη ληθη αυτο που ξεκινησε αυτη η κοπελα...


    http://www.myspace.com/fbqkaterina

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YrIazz στις 01-06-2007 13:29 ]





    Συμφωνώ. Αλλά ξέρεις κάτι; Οι περισσότεροι έχουμε χάσει κάποιον, από το χέρι ασυνείδητου (ή χωρίς γνώσεις-) γιατρού. Και μπορεί κάποιος να ξεχάσει την Αμαλία, όμως ποτέ δεν ξεχνά όλους όσους εκπροσωπεί.


    Θα ήμουνα μια νύμφη της θάλασσας, να μεθώ με τ' αστέρια του πατέρα ουρανού καθώς θα 'φερνα τον αφρό στο ύψος του γαλαξία, και τους ναυτικούς σώους στην Ιθάκη τους.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : movflower στις 01-06-2007 22:45 ]


    JaNick
    01.06.2007, 17:13
    Εγψ είχα μιλήσει γι αυτό το blog σε όσους ήξερα στο σχολείο...Λίγο μετά η Αμαλία έφυγε...Ήθελα να το βγάλω και εδώ αλλα δεν είχα σύνδεση μέχρι την Δευτέρα...

    Καλό ταξίδι Αμαλία....
    nefos
    01.06.2007, 21:04
    Για την Αμαλία

    Του ΝΙΚΟΥ ΜΟΥΜΟΥΡΗ

    Η περιπέτεια της Αμαλίας Καλυβινού κινητοποιεί την ελληνική κοινότητα του Διαδικτύου που σήμερα τιμά τη μνήμη της με μια μοναδική κινητοποίηση που στόχο έχει να αφυπνίσει. Στα περισσότερα (αν όχι σε όλα) από τα 10.000 blogs δημοσιεύεται σήμερα ένα κείμενο που ξεκινά με την τελευταία φράση που έγραψε στο δικό της blog η Αμαλία λίγες μόλις ημέρες πριν φύγει από τη ζωή: «Να γίνουν εξαίρεση οι αλμπάνηδες ρε παιδιά, όχι ο κανόνας...»

    Το κείμενο είναι αποτέλεσμα ομαδικής εργασίας και στόχος είναι εκτός από την αναδημοσίευσή του στα blogs να φτάσει και στις ηλεκτρονικές γραμματοθυρίδες του πρωθυπουργού, των μελών της κυβέρνησης, των βουλευτών και των ευρωβουλευτών. Εξιστορεί την περιπέτεια που έζησε η Αμαλία με τη γραφειοκρατία και τους επίορκους γιατρούς και συνεχίζει:

    «Η Αμαλία άφησε την τελευταία της πνοή την Παρασκευή 25 Μαΐου 2007. Ηταν μόλις 30 ετών.




    Πριν φύγει, πρόλαβε να καταγράψει την εμπειρία της και να τη μοιραστεί μαζί μας μέσα από το διαδικτυακό της ημερολόγιο. Στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://fakellaki.blogspot.com, η νεαρή φιλόλογος κατήγγειλε επώνυμα τους γιατρούς που αναγκάστηκε να δωροδοκήσει, επαινώντας παράλληλα εκείνους που επέλεξαν να τιμήσουν τον όρκο που έδωσαν στον Ιπποκράτη. Η μαρτυρία της συγκίνησε χιλιάδες ανθρώπους, που της στάθηκαν συμπαραστάτες στον άνισο αγώνα της μέχρι το τέλος»

    Και καταλήγει: «Η Αμαλία Καλυβίνου αγωνίστηκε για πράγματα που θεωρούνται αυτονόητα σε ένα σύγχρονο ευρωπαϊκό κράτος. Δυστυχώς δεν είναι και τόσο αυτονόητα στην Ελλάδα. Συνεχίζοντας την προσπάθεια που ξεκίνησε η Αμαλία, διαμαρτυρόμαστε δημόσια και απαιτούμε:

    * Να παρθούν άμεσα μέτρα από την πολιτεία ώστε να σταματήσουν τα φακελάκια και η ανισότητα που επιφέρουν στην αντιμετώπιση των ασθενών.

    * Να γίνει πιο ευέλικτος ο κρατικός μηχανισμός, ώστε να μη θρηνήσουμε ξανά θύματα εξαιτίας χρονοβόρων γραφειοκρατικών διαδικασιών.

    * Να επιβληθεί αυστηρότερος έλεγχος στη διαπλοκή φαρμακευτικών εταιρειών και ιατρικού κατεστημένου.

    * Να αξιοποιηθούν οι ανεκμετάλλευτες νοσοκομειακές υποδομές και να υπάρξει συνεχής και άρτια επιστημονική κατάρτιση για όλους τους γιατρούς και τους νοσηλευτές του ΕΣΥ.

    * Να καθιερωθεί η ψηφιοποίηση του ιατρικού φακέλου του ασθενούς πανελληνίως, ώστε να επισπεύδεται η σωστή διάγνωση και θεραπεία.

    Ας πάψει πλέον η υποκρισία των κυβερνώντων που προτιμούν να λαδώνονται οι γιατροί από τους ασθενείς, παρά να αμείβονται αξιοπρεπώς από το κράτος.

    * Οχι άλλα φακελάκια

    * Οχι άλλη γραφειοκρατία

    * Οχι άλλος εμπαιγμός

    Δικαιούμαστε δωρεάν και αποτελεσματική περίθαλψη για όλους.

    Την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να δώσετε φακελάκι, μην το κάνετε. Προτιμήστε καλύτερα να κάνετε μια δωρεά. Η τελευταία επιθυμία της Αμαλίας ήταν η ενίσχυση της υπό ανέγερση Ογκολογικής Μονάδας Παίδων».

    Στη διεύθυνση http://giatinamalia-blog.blogspot.com/ δημοσιεύεται το ανωτέρω κείμενο και μεταφράσεις του στα αγγλικά και τα γερμανικά, ενώ υπάρχουν και πληροφορίες για την αποστολή του κειμένου μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.


    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 01/06/2007


    stipiothliptis
    01.06.2007, 22:15
    Η 1η Ιουνίου όπου να ‘ναι τελειώνει και ο καθένας από εμάς έκανε, ή δεν έκανε κάτι σχετικά με αυτή την κίνηση διαμαρτυρίας. Δεν χρειάζεται να απολογηθεί κανείς και για τίποτα. Και όσοι βοήθησαν την εξάπλωση της ενημέρωσης…ας το ρίξουν στο γιαλό.
    Το θέμα είναι να ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ και να θυμόμαστε την Αμαλία και την προσπάθεια αφύπνισης συνειδήσεων, και την 2η, την 3η, την 4η, Ιουνίου…Ιουλίου….Αυγούστου…2007…2008….

    Καλό ταξίδι Αμαλία…καλή ξεκούραση.

    thank
    02.06.2007, 17:14
    Σε ένα άλλο σάιτ που επισκέπτομαι συχνά γιατί μουαρέσει και σε ένα άλλο μπλόγκ, βρήκα μία μαρτυρία από την άλλη πλευρά Εχει ενδιαφέρον.

    Για το ποιος προσφέρει και ποιός όχι και με ποιον τρόπο.. Είναι - κατά τη γνώμη μου - εντελώς άστοχο να συνδυάζουμε και να κρίνουμε την προσφορά του καθενός, αλλά και γενικότερα το τί κάνει στη ζωή του, με τη διαδικτυακή παρουσία. Μπορεί να μη γράφει κουβέντα στο ΜΗ, να μην τον ξέρουμε παρά μόνον σαν ένα νίκ ... και όμως να κάνει πράγματα που δεν μπορούμε να τα διανοηθούμε. Και άλλος, που εδω να διατυμπανίζει κοινωνικές προσφορές, στην πράξη να είναι ο πλέον αραχτός άνθρωπος του κόσμου. Ουδεμία σχέση και σε καμμία περίπτωση δεν αναφέρομαι στους όσους έγραψαν (ή δεν έγραψαν) πιο πάνω. Ως παράδειγμα και μόνον το αναφέρω.

    Μπορεί κάποιος να είναι αιμοδότης, εθελοντής, διασώστης, κοινωνικός ακτιβιστής, διανούμενος, οτιδήποτε. Η συνεισφορά του είναι αυτή που είναι σε οποιοδήποτε επίπεδο. Και ο διασώστης, μπορεί να μην έχει καμμία σχέση με τον κοινωνικό ακτιβισμό. Και μπορεί επίσης, όταν έρθει η κρίσιμη ώρα να δώσει μίζα επειδή φοβάται. Οτιδήποτε μπορεί να συμβεί.

    maspa
    02.06.2007, 18:13
    Μόλις τώρα το έμαθα από αυτό το topic.
    Διάβασα όλα τα posts. Λυπάμαι που δεν το έμαθα νωρίτερα.
    Ωστόσο πιστεύω ότι τα λόγια είναι περιττά..
    MyNameIsDo
    02.06.2007, 23:36
    Παράθεση:

    Το μέλος YrIazz στις 01-06-2007 στις 13:27 έγραψε...

    Εχω την δυσαρεστη αισθηση οτι ο "ντορος" που εγινε με αυτα που αντιμετωπισε η Αμαλια ειναι επειδη ακολουθησε κ ο θανατος της...
    Ελπιζω οσους αγγιξε η ιστορια της να συνεχισουν οπως μπορουν να γραφουν κ να καταγγελουν οτιδηποτε ανηθικο ωστε να μην περασει στη ληθη αυτο που ξεκινησε αυτη η κοπελα...


    http://www.myspace.com/fbqkaterina

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YrIazz στις 01-06-2007 13:29 ]





    Μπά, ο ντόρος έγινε επειδή η ίδια το επεδίωξε και γι αυτό θαυμάζω και εκτιμώ βαθιά αυτόν τον άνθρωπο, την Αμαλία.
    Ναι, ας συνεχίσουμε την προσπάθειά της χωρίς να κουράζουμε άλλο την μνήμη της.
    PROFBASILHS
    03.06.2007, 03:44
    Καλο σου ταξιδι Αμαλια ...