ελληνική μουσική
    567 online   ·  210.874 μέλη

    Kurt Cobain: Γιατί άφησε την ζωή τόσο μικρός και τι άφησε πίσω του???

    Scorpanto
    21.06.2007, 11:45
    Looool
    βαρεθηκα παμε για μπυρες
    Elementality
    22.06.2007, 16:01
    Παράθεση:

    Το μέλος Scorpanto στις 21-06-2007 στις 11:45 έγραψε...

    Looool
    βαρεθηκα παμε για μπυρες


    Και δεν πάμε...???
    Morpheus91
    29.06.2007, 10:45
    ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ?
    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΤΑΘΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ GRUNGE ROCK ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ (ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ) ΩΜΟΣ ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΨΥΧΗ !!!!
    ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΦΥΓΕ ΑΔΙΚΑ ! ΚΑΙ ΜΗΝ ΓΛΥΦΕΤΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ !!
    ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ SITE ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ : www.justiceforkurt.com
    www.coibaincase.com


    KURT

    “We have no right to express an opinion until we know all of the answers.”

    “Thought the sun is gone, I have a light.”

    “And I swear that I don't have a gun”

    Kurt Cobain quotes



    επισυναπτόμενα: kurt_button.png 
    Elementality
    04.07.2007, 13:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Morpheus91 στις 29-06-2007 στις 10:45 έγραψε...

    ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ?
    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΤΑΘΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ GRUNGE ROCK ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ (ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ) ΩΜΟΣ ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΨΥΧΗ !!!!
    ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΦΥΓΕ ΑΔΙΚΑ ! ΚΑΙ ΜΗΝ ΓΛΥΦΕΤΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ !!
    ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ SITE ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ : www.justiceforkurt.com
    www.coibaincase.com


    KURT

    “We have no right to express an opinion until we know all of the answers.”

    “Thought the sun is gone, I have a light.”

    “And I swear that I don't have a gun”

    Kurt Cobain quotes





    Megale exeis dikio se ayta pou les kai liga atoma 3eroun thn pragmatiki ali8eia gia ton Kurt...!!!
    Milane osoi den 3eroun!!!! Loipon oso gia to site p exeis grapsei einai: www.cobaincase.com gt to eixes grapsei la8os kai opios kanei copy-paste i selida den 8a vgainei...
    deathminor88
    04.07.2007, 18:38
    Λιγο ηρεμια βρε παιδια. Δε λεω , δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι αλλα εσας πιο σας τα ειπε? ο Kurt η οι "δολοφονοι του"? Δεν λεω οτι ξερω κατι παραπανω, αλλα οσον αφορα το εργο του οταν ηταν εν ζωη, βλεπετε τις αποψεις να δυιστανται. Δεν ηταν και Hendrix, ουτε Εlvis...!
    Morpheus91
    05.07.2007, 12:04
    Παράθεση:

    Το μέλος Elementality στις 04-07-2007 στις 13:29 έγραψε...

    [Megale exeis dikio se ayta pou les kai liga atoma 3eroun thn pragmatiki ali8eia gia ton Kurt...!!!
    Milane osoi den 3eroun!!!! Loipon oso gia to site p exeis grapsei einai: www.cobaincase.com gt to eixes grapsei la8os kai opios kanei copy-paste i selida den 8a vgainei...



    1st koritsi eimai (etsi gia na gnoristoyme k ligo )
    2nd sorry gia to lathos egine apo kektimeni taxitita
    3rd brika epitelous k kapoion pou symfonei mazi mou !!!

    @ deathminor88 mpes sto site pou egrapsa prin k tha katalabeis giati eimaste etsi !!!
    mporei na min itan oute Hendrix oute Elvis
    omos itan sigoura anthropos !!!
    kai den tou aksize na figei etsi !!!
    Kurt
    deathminor88
    05.07.2007, 12:16
    Παράθεση:

    Το μέλος Morpheus91 στις 05-07-2007 στις 12:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Elementality στις 04-07-2007 στις 13:29 έγραψε...

    [Megale exeis dikio se ayta pou les kai liga atoma 3eroun thn pragmatiki ali8eia gia ton Kurt...!!!
    Milane osoi den 3eroun!!!! Loipon oso gia to site p exeis grapsei einai: www.cobaincase.com gt to eixes grapsei la8os kai opios kanei copy-paste i selida den 8a vgainei...



    1st koritsi eimai (etsi gia na gnoristoyme k ligo )
    2nd sorry gia to lathos egine apo kektimeni taxitita
    3rd brika epitelous k kapoion pou symfonei mazi mou !!!

    @ deathminor88 mpes sto site pou egrapsa prin k tha katalabeis giati eimaste etsi !!!
    mporei na min itan oute Hendrix oute Elvis
    omos itan sigoura anthropos !!!
    kai den tou aksize na figei etsi !!!
    Kurt



    Ναι, σε κανεναν δεν αξιζει να φυγει ετσι ομως... Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ισως να μην ειχε τη φημη που εχει λογω του θανατου του. Ο Ηendrix και ο Εlvis για παραδειγμα ηταν ειδωλα πολυ πριν πεθανουν, αλλα o Kurt απεκτησε κυριως υστεροφημια. Ισως να αυτοκτονησε οντως, ισως να τον δολοφονησαν αλλα σιγουρα το μεγαλυτερο μερος της φημης που εχει αποκτησει ως τις μερες μας δεν οφειλεται στη προσφορα του στη μουσικη. Επειδη εχω ριξει μερικες ματιες στο ημερολογιο του, αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν ηταν και καποιος ιδιεταιρα ενδιαφερων ανθρωπος, αλλα πολυ εγωκεντρικος, κλειστος προς τους αλλους και καμια φορα αντικοινωνικος...

    ΥΓ Ξερω πολλες κοπελες που τον θεωρουν θεο μονο και μονο επειδη ηταν "ωραίος".

    myrtouli
    05.07.2007, 12:43
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 16-06-2007 στις 20:26 έγραψε...

    καλά είναι απίστευτο. υπάρχουν άνθρωποι στον χώρο της μουσικής και σε ΚΑΘΕ χώρο που μεγαλούργησαν και μεγαλουργούν φτιάχνοντας μουσική. πριν λίγο πχ άκουσα τον νέο δίσκο του ken hensley. τί είπατε?ποιος είναι ο κυριος? τί να μας πή μπροστά στον kurt?
    τι διάολο μουσική αισθητική έχουμε όταν μιλάμε για υστεροφημία ενός ανθρώπου που ούτε φωνητικές δυνατότητες μεγάλες είχε-ας μην γελιόμαστε-και που ούτε κάποιό όγκο τραγουδιστικής υστεροφημίας άφησε. με λίγα λόγια, ο ...kurt έγινε μεγάλος επειδή...πέθανε. έτσι μένουν στο περιθώριο μουσικοί και σχήματα που φτιάχνουν μουσική και εμέις δίνουμε σημασία σε κάτι... που μυρίζει σαν εφηβικό πνέυμα.



    πες τα kid χρυσοστομε!!!!!
    Morpheus91
    05.07.2007, 13:27
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 05-07-2007 στις 12:16 έγραψε...

    Επειδη εχω ριξει μερικες ματιες στο ημερολογιο του, αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν ηταν και καποιος ιδιεταιρα ενδιαφερων ανθρωπος, αλλα πολυ εγωκεντρικος, κλειστος προς τους αλλους και καμια φορα αντικοινωνικος...

    ΥΓ Ξερω πολλες κοπελες που τον θεωρουν θεο μονο και μονο επειδη ηταν "ωραίος".




    Τα ημερολογια του KURT ειναι Προιοντα marketing που προωθηθηκαν κατω απο την επιβλεψη της Courtney Love και ειλικρινα μην κρινεις καποιον αν δεν τον γνωρισεις (και στην περιπτωση μας λιγο δυσκολο να τον γνωρίσουμε ε?) ... Επισης δεν θεωρω τον Kurt "θεο" δεν ειμαι κανενα τετοιο κοριτσακι ...

    και αυτο που γραφεις "ισως να τον δολοφονησαν αλλα σιγουρα το μεγαλυτερο μερος της φημης που εχει αποκτησει ως τις μερες μας δεν οφειλεται στη προσφορα του στη μουσικη." ο Kurt ή καλυτερα η γυναικα του κ ολο το υπολοιπο σχετικο περιβαλλον γυρω απο αυτον κερδισε πολλα απο τον θανατο του κυριως λεφτα ...
    σοβαρο κινητρο για μια δολοφονια δεν νομίζεις ??
    μπορει οι Nirvana να ηταν κατι σημαντικο στην ιστορία της μουσικης μπορει και οχι (εμενα παντως μου αρεσουν τα τραγουδια του) δεν συζητω αυτό ομως ... εγω αναφερομαι στο "θανατο " του ... μπορει οπως πολλοι πιστευουν ως τραγουδιστης να μην αξιζε μια αλλα σιγουρα αξιζε σαν ανθρωπος οπως όλοι μας κ επισης αυτο που λες "δεν ηταν και καποιος ιδιαιτερα ενδιαφερων ανθρωπος, αλλα πολυ εγωκεντρικος, κλειστος προς τους αλλους και καμια φορα αντικοινωνικος... " για εμενα ειναι εξαιρετικα ιδιαιτερος χαρακτηρας , το διαφορετικο δεν ειναι απαραιτητα
    αδιαφορο το αντιθετο μαλιστα ...

    @myrtouli " με λίγα λόγια, ο ...kurt έγινε μεγάλος επειδή...πέθανε. έτσι μένουν στο περιθώριο μουσικοί και σχήματα που φτιάχνουν μουσική και εμέις δίνουμε σημασία σε κάτι... που μυρίζει σαν εφηβικό πνέυμα." ειλικρινα δεν ξερω τι να απαντησω σε αυτο ... γνωμη σου κ την σεβομαι αλλα το οτι δεν σας αρεσει ο Cobain δεν σημαινει οτι δεν αξιζει ...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Morpheus91 στις 05-07-2007 13:28 ]


    Elementality
    23.08.2007, 05:52
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 05-07-2007 στις 12:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Morpheus91 στις 05-07-2007 στις 12:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Elementality στις 04-07-2007 στις 13:29 έγραψε...

    [Megale exeis dikio se ayta pou les kai liga atoma 3eroun thn pragmatiki ali8eia gia ton Kurt...!!!
    Milane osoi den 3eroun!!!! Loipon oso gia to site p exeis grapsei einai: www.cobaincase.com gt to eixes grapsei la8os kai opios kanei copy-paste i selida den 8a vgainei...



    1st koritsi eimai (etsi gia na gnoristoyme k ligo )
    2nd sorry gia to lathos egine apo kektimeni taxitita
    3rd brika epitelous k kapoion pou symfonei mazi mou !!!

    @ deathminor88 mpes sto site pou egrapsa prin k tha katalabeis giati eimaste etsi !!!
    mporei na min itan oute Hendrix oute Elvis
    omos itan sigoura anthropos !!!
    kai den tou aksize na figei etsi !!!
    Kurt



    Ναι, σε κανεναν δεν αξιζει να φυγει ετσι ομως... Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ισως να μην ειχε τη φημη που εχει λογω του θανατου του. Ο Ηendrix και ο Εlvis για παραδειγμα ηταν ειδωλα πολυ πριν πεθανουν, αλλα o Kurt απεκτησε κυριως υστεροφημια. Ισως να αυτοκτονησε οντως, ισως να τον δολοφονησαν αλλα σιγουρα το μεγαλυτερο μερος της φημης που εχει αποκτησει ως τις μερες μας δεν οφειλεται στη προσφορα του στη μουσικη. Επειδη εχω ριξει μερικες ματιες στο ημερολογιο του, αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν ηταν και καποιος ιδιεταιρα ενδιαφερων ανθρωπος, αλλα πολυ εγωκεντρικος, κλειστος προς τους αλλους και καμια φορα αντικοινωνικος...

    ΥΓ Ξερω πολλες κοπελες που τον θεωρουν θεο μονο και μονο επειδη ηταν "ωραίος".



    deathmirror88 δεν ξέρω πως την έχεις δεί... αλλά όσο και να χτυπιέσε περισσότερα απο εμάς σαν πλήθος δεν ξέρεις για τον Kurt!!! Εδω καλά καλά δεν ξέρεις τα βασικά γι'αυτόν!!! Οπότε πάψε να προσπαθείς να κερδίσεις τις εντυπώσεις λέγοντας "ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ" για αυτόν τον μεγάλο μουσικοσυνθέτη γιατί υπάρχουν και πιο ψαγμένοι απο σένα...
    Όταν μάθεις κάτι παραπάνω απο το τίποτα, τότε έλα και πές μου!!! Θα χαρώ να σε ακούσω...
    deathminor88
    23.08.2007, 11:09
    Μα εγώ ο ίδιος λέω ότι δεν ξέρω πολλά και δεν με ενδιαφέρει να μαθω και περισσότερα. Όμως έχω φίλους που και γι αυτόν ξέρουν και Nirvana ακούνε... Όσα ξέρω είναι απ όσα εχω διαβάσει από το ημερολόγιο και όσα μου έχει πει μια φίλη μου που έχει κόλλημα. Τώρα όμως αυτά περί θανάτου δεν τα λέω μόνο εγώ. Δεν ξέρω, και δεν με νοιαζει το πως σκοώθηκε. Σε κανέναν δεν αξίζει να φύγει όπως αυτός. Όμως πιστεύω ακράδαντα ότι οι Νιρβάνα καταστρέψανε την μουσική τότε, και ότι σε καμία περίπτωση δεν αξίζει την φήμη που έχει. Και αυτόν τον άνθρωπο μονο μεγάλο μουσικοσυνθέτη δεν τον ονομάζω. Ποια είναι η συνθεσή του δηλαδή που τον έκανε και "μεγάλο" ?Ο Μουσικοσυνθέτης έχει καποια χαρακτηριστικά που ο Kurt δεν ειχε ουτε στο μικρο του δαχτυλακι. Βασικότερο: Ένας μουσικοσυνθετης φτιαχνει μουσικη, οχι κομματακια οπως το Ιn Bloom!!!! Τελοσπάντων δεν καταλαβαίνω γιατί δεν δεχεσαι την άποψή μου. Αυτό πιστεύω όπως και πολλοί άλλοι. Εσένα γιατί σε πειράζει?
    nikoskurt
    23.08.2007, 12:06
    deathminor ενταξει ρε φιλος!
    αφου βγαινεις τωρα εσυ να πεις οτι οι νιρβανα καταστρεψανε την μουσικη τοτε!
    εγω τι να πω παραπανω?
    οτι πεθανε ο κερτ και εκανε και φημη αυτο και αν ειναι!
    δλδ 20,000,000 κοσμος το 1991 ηταν χαζοι τοτε να πανε να αγορασουν εναν δισκο....επειδη φαινετε ηταν καταστροφικος δισκος και αιχρος απο μουσικης πλευρας!
    τεσπα,ο καθενας με την αποψη του!
    αλλα να υπαρχει και καποιο οριο..οποιος δεν γνωριζει και λεει οτι γνωριζει να μην μιλαει!
    deathminor88
    23.08.2007, 12:35
    Αχχχ. Δεν εννοώ ότι ο κόσμος ήταν ηλίθιος, δεν λέω ότι δεν πρέπει να ακούγονται, δεν λέω τίποτα τέτοιο. Λέω ότι οι Νιρβάνα χαντακώσανε μπαντάρες, και μουσικάρες, και έπαιζαν μουσική που εμένα δεν μου αρέσει. Μαγκιά τους που το κάνανε αλλά μου την δίνει που καλλιτέχνες που τους άξιζαν πολλά περισσότερα ψωμολυσούσαν... Από μουσικής πλευράς πριν τους Νιρβάνα είχαμε ολόκληρες συνθέσεις σε μια εποχή που άκμαζε η μουσική, και ξαφνικά με τους Νιρβάνα όλα ήταν 2-3 ακκόρντα και κανα ριφάκι, σε 3λεπτα κομμάτια. Τραγουδιστής χωρις ιδιεταιρες δυνατότητες, ως κιθαρίστας απαράδεκτος, μπασίστας συμβατικός και ο drummer πολύ καλός... Απλά μια εμπορική μπάντα. Αφου αρεσουν στον κοσμο καλά κανουν, αλλα οχι κατι σπουδαίο. Δεν καταλαβαίνω την τεράστια πόρωση γι αυτούς... Αυτό είναι όλο... Πειράζει που έχω αυτη την άποψη...???
    nikoskurt
    23.08.2007, 14:10
    δεν χαντακωσαν μπαντες!
    και δεν ξερω και για ποιες μπαντες λες παντως!
    εκεινη την περιοδο υπηρχε κριση στο ροκ,ειδικα σε πιο πανκ ηχο!
    υπαρχαν metallica,guns n roses,michael jackson, κτλ....αυτα τα ονοματα υπηρχαν που καναν πωλησεις κτλ.
    τωρα οι νιρβανα οπως λες με 2 ακορντα αλλαξαν πολλα!
    εσυ αν εισαι του μεταλ τωρα και θελεις αλλα πραγματα τοτε ειναι δικαιωμα σου αλλα οχι να κρινεις ετσι τους νιρβανα!
    οπως εισαι πορωμενος εσυ με καποια συγκροτηματα ετσι αλλοι ειναι πορωμενοι με αυτους.
    και ο κερτ δεν ηθελε να ειναι εμπορικος,μονο αυτο που δεν επιδειωκε....εμπορικοι ειναι αυτοι που θελουν να το κανουν !και τα οικονομανε!
    τεσπα,οπως νομιζεις...απλα αν δεν σαρεσει κατι δεν το ακους και δεν το σχολιαζεις!
    deathminor88
    23.08.2007, 15:40
    Κανεις λαθος. Εχουμε δημοκρατια, και σχολιαζω τα παντα... Ποιος εισαι θα μου πεις τι θα λεω, τι θα σχολιαζω κλπ...?Δεν ειμαι πορωμενος με καποιες, συγκεκριμενες μπαντες,παλι κανεις λαθος. Δεν με 3ερεις. Ποιος μιλησε για metallica, guns κλπ? Ή έιπα οτι ο Kurt ηθελε να ειναι εμπορικος? Που ακριβως το ειπα αυτο? Σε παρακαλω πολυ προσεχε πολυ τι λες. Ναι πιστευω οτι, αλλαξανε προς το χειροτερο τη μουσικη. Πολυ χειροτερο. Τέλος, ειναι η ΔΙΚΙΑ μου αποψη, και δεν καταλαβαινω γιατι δεν ειναι σεβαστη... Εξαλου εγω δεν ειπα οτι καλα κανετε και υποστηριζεται τις μπαντες που σας αρεσουν? Δεν ειπα οτι ειναι "μαγκια" τους αυτο που κανανε?
    mmmsss
    24.08.2007, 00:26
    Ρε συ deathminor, εντάξει δεκτή η άποψη σου, άσχετα που δεν συμφωνώ καθόλου με αυτή, αλλά μην λέμε και ότι οι Nirvana κατέστρεψαν την μουσική, μόνο καταστροφή που δεν της έφεραν. Είπαμε δεν σ'αρέσουν καθόλου αλλά όχι "κατέστρεψαν" την μουσική, είναι ότι ποιο άσχημο έχω ακούσει για τους Nirvana. Καταρχήν εκείνη την εποχή η punk μουσική περνούσε μια κρίση, και η Nirvana κατέφεραν να την "ξεπεράσουν"... Δηλαδή όλος αυτό ο κόσμος που πήγαινε στις συναυλίες τους, ο 20,000,000 κόσμος που αγόρασε το '91 το Nevermind που λέει κι ο φίλος Νίκος, ήταν ένας απλός πωρωμένος κόσμος;; Για να παραληρούσαν για τους Nirvana τόσος κόσμος δεν σημαίνει ότι κάτι άξιζαν;; Δεν νομίζω ότι τόσος κόσμος, που ανταποκρινόταν για την μουσική τους, δείχνει ότι κατέστρεψαν την μουσική... Κάθε άλλο, παρά την κατάστρεψαν...
    nikoskurt
    24.08.2007, 03:55
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 23-08-2007 στις 15:40 έγραψε...

    Κανεις λαθος. Εχουμε δημοκρατια, και σχολιαζω τα παντα... Ποιος εισαι θα μου πεις τι θα λεω, τι θα σχολιαζω κλπ...?Δεν ειμαι πορωμενος με καποιες, συγκεκριμενες μπαντες,παλι κανεις λαθος. Δεν με 3ερεις. Ποιος μιλησε για metallica, guns κλπ? Ή έιπα οτι ο Kurt ηθελε να ειναι εμπορικος? Που ακριβως το ειπα αυτο? Σε παρακαλω πολυ προσεχε πολυ τι λες. Ναι πιστευω οτι, αλλαξανε προς το χειροτερο τη μουσικη. Πολυ χειροτερο. Τέλος, ειναι η ΔΙΚΙΑ μου αποψη, και δεν καταλαβαινω γιατι δεν ειναι σεβαστη... Εξαλου εγω δεν ειπα οτι καλα κανετε και υποστηριζεται τις μπαντες που σας αρεσουν? Δεν ειπα οτι ειναι "μαγκια" τους αυτο που κανανε?



    Mα δεν σε κατηγορησα σε τπτ...γιατι να προσεχω πως μιλαω?
    δεν το καταλαβα αυτο.
    ειπες οτι θαψαν καποιες μπαντες αλλα δεν λες ποιες!
    εγω απλα σου εξηγησα τι γινοταν εκεινη την περιοδο με τα εν λογο δεδομενα που ειπες!
    τεσπα,μπορεις να λες οτι θελεις,δεν εχω προβλημα!
    απλα εγω εζησα εκεινη την περιοδο και ολο και κατι παραπανω ξερω.ενω εσυ θα εχεις διαβασει κατι και τα λες αυτα!
    γνωμη σου παντα και σεβαστη ομως!
    Debauchee
    24.08.2007, 21:58
    σεβασμος σε καποιον που επηρεασε και εγινε συμβολο μιας ολοκληρης γενιας
    λιγοι το χουν καταφερει αυτο.
    και μονο το οτι συνεργαστηκε μαζι του ο τεραστιος william burroughs(ακαδημαικος,ζωγραφος,κοινωνιολογος,συγγραφεας του junky,naked lunch που μετεπειτα εγινε ταινια απο τον croneberg,wild boys και πολλων αλλων)
    σημαινει οτι μονο τυχαιος δεν ητανε.
    οπως και οτι η μεγαλη Patti Smith εγραψε ειδικα γι'αυτον κομματι το About a Boy...

    Toward another
    he has gone
    to breathe an air
    beyond his own
    toward a wisdom
    beyond the shelf
    toward a dream
    that dreams itself

    about a boy
    beyond it all
    about a boy
    beyond it all

    from the forest
    from the foam
    from the field
    that he had
    known
    toward a river
    twice as blessed
    toward the inn
    of happiness

    about a boy
    beyond it all
    about a boy
    beyond it all

    from a chaos
    raging sweet
    from the deep
    and dismal street
    toward another
    kind of peace
    toward the great
    emptiness

    about a boy
    beyond it all
    about a boy
    beyond it all


    I stood among them
    I stood alone
    boy boy
    just a boy
    just a little boy

    just a little boy
    who will never grow

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Debauchee στις 24-08-2007 22:04 ]


    Elementality
    28.08.2007, 05:55
    Παράθεση:

    Το μέλος QueLastima στις 24-08-2007 στις 09:10 έγραψε...

    Νομίζω πως το γιατί άφησε την ζωή το απαντά ο ίδιος στο γράμμα που άφησε λίγο πριν αυτοκτονήσει.



    To Boddah
    Speaking from the tongue of an experienced simpleton who obviously would rather be an emasculated, infantile complain-ee. This note should be pretty easy to understand.

    All the warnings from the punk rock 101 courses over the years, since my first introduction to the, shall we say, ethics involved with independence and the embracement of your community has proven to be very true. I haven't felt the excitement of listening to as well as creating music along with reading and writing for too many years now. I feel guity beyond words about these things.

    For example when we're back stage and the lights go out and the manic roar of the crowds begins., it doesn't affect me the way in which it did for Freddie Mercury, who seemed to love, relish in the the love and adoration from the crowd which is something I totally admire and envy. The fact is, I can't fool you, any one of you. It simply isn't fair to you or me. The worst crime I can think of would be to rip people off by faking it and pretending as if I'm having 100% fun. Sometimes I feel as if I should have a punch-in time clock before I walk out on stage. I've tried everything within my power to appreciate it (and I do,God, believe me I do, but it's not enough). I appreciate the fact that I and we have affected and entertained a lot of people. It must be one of those narcissists who only appreciate things when they're gone. I'm too sensitive. I need to be slightly numb in order to regain the enthusiasms I once had as a child.

    On our last 3 tours, I've had a much better appreciation for all the people I've known personally, and as fans of our music, but I still can't get over the frustration, the guilt and empathy I have for everyone. There's good in all of us and I think I simply love people too much, so much that it makes me feel too f****g sad. The sad little, sensitive, unappreciative, Pisces, Jesus man. Why don't you just enjoy it? I don't know!

    I have a goddess of a wife who sweats ambition and empathy and a daughter who reminds me too much of what i used to be, full of love and joy, kissing every person she meets because everyone is good and will do her no harm. And that terrifies me to the point to where I can barely function. I can't stand the thought of Frances becoming the miserable, self-destructive, death rocker that I've become.

    I have it good, very good, and I'm grateful, but since the age of seven, I've become hateful towards all humans in general. Only because it seems so easy for people to get along that have empathy. Only because I love and feel sorry for people too much I guess.

    Thank you all from the pit of my burning, nauseous stomach for your letters and concern during the past years. I'm too much of an erratic, moody baby! I don't have the passion anymore, and so remember, it's better to burn out than to fade away.

    Peace, love, empathy.
    Kurt Cobain

    Frances and Courtney, I'll be at your alter.
    Please keep going Courtney, for Frances.
    For her life, which will be so much happier without me.


    I LOVE YOU, I LOVE YOU!






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : QueLastima στις 24-08-2007 09:14 ]




    Μην είσαι και τόσο σίγουρη πως ο Cobain "Αυτοκτόνησε"...
    Υπάρχουν,ευτυχώς δηλαδή, πολύ ψαγμένα άτομα για τον Kurt... οπότε αν θες να μάθεις κάποιες σοβαρές αλήθειες κάνε μια επίσκεψη στα παρακάτω site plz...
    www.justiceforkurt.com
    www.coibaincase.com

    Maya-h-melissa
    29.08.2007, 01:13
    Σιγουρα ηταν καθοριστικη προσωπικοτητα στο χωρο της μουσικης και τησ Grunge γιατι επηρεασε πολλους και κυριως εφηβους.Ισως ομως να εκμεταλλευτηκε τις διαφορες ιδιοτροπιες της ζωης των εφηβων για να πουλησει...(??)Ακομη αν και μαπερουν πολλα απο τα τραγουδια...των Νιrvana...η επιλογη του να αυτοκτονησει για οποιδηποτε λογο ειναι αρκετα τραβηγμενη...