ελληνική μουσική
    942 online   ·  210.857 μέλη

    Ελληνική μουσική; Ο κλέψας του κλέψαντος!

    PashalinaMakia
    21.06.2007, 12:56
    Σημασία πλέον στις μέρες μας δεν έχει ποιος κλέβει ποιον,κάτι μου θυμίζει το ρεφρέν του τάδε ή του δείνα και τα σχετικά..Ποιος θα κάνει την αλλαγή για να λήξει η αυτοκρατορία της υποκουλτούρας και της δήθεν μουσικόφιλης εποχής.Αυτό πιστεύω οτι έχει σημασία.
    Απο όλους τους έφηβους που ακούνε Χατζηγιάννη(που αν θυμάστε τα πρώτα του βήματα στο χώρο ήταν αξιόλογα) κανένας τους δεν έχει σχέση με τη μουσική σε ερασιτεχνικό εννοείται βαθμό.
    Απο την στιγμή που το μάθημα της Μουσικής στα σχολεία έχει καθαρά ψυχαγωγικό χαρακτήρα και δεν του δείχνουν την βαρύνουσα προσοχή που του χρειάζεται μιας και καλλιεργεί συναισθήματα και συνειδήσεις,όλα πάνε απο το κακό στο χειροτερο για τη Μουσική.Ξέρετε οτι οι χορωδίες Δημοτικών,Γυμνασίων και Λυκείων πιστεύουν πως δεν πρέπει να τους απασχολεί το αισθητικό αποτέλεσμα αφου υπάρχουν λίγα παιδιά που τραγουδόύν σωστά;
    Όλοι μπορούμε να καταλάβουμε τι φταίει για την έλλειψη έμπνευσης..Αφού την δεδομένη στιγμή δεν υπάρχουν αντάξιοι συνεχιστές που δεν θα δελεαστούν απο τις χρηματικές απολαβές της μουσικής πλέον βιομηχανίας ας ελπίσουμε οτι κάποια στιγμή θα δημιουργηθούν....
    Pucca
    21.06.2007, 13:33
    Παράθεση:


    Κάτι που εντόπισα πρόσφατα είναι ότι και ο Χατζηγιάννης ακολουθεί τα βήματα του Καρβέλα! Η νέα επιτυχία της Δέσποινας Ολυμπίου Πες το Δυνατά δεν είναι παρά αντιγραφή του κουπλέ του πασίγνωστου Hot Stuff της Donna Summer (ίδια μελωδία, ίδιες συλλαβές, ίδιος τονισμός, ακόμη και ίδια τονικότητα!), ενώ το refrain είναι αντιγραφή του refrain του Tonight των Reamonn, το οποίο ο Χατζηγιάννης τραγούδησε και στα ελληνικά, αλλά δεν ξέρω αν έχει την άδεια να το χρησιμοποιήσει και σε άλλο τραγούδι...




    Μισό λεπτό γιατί πήραμε φόρα! Είπαμε κλέβουνε αλλά όχι και έτσι... το κομμάτι του Χατζηγιάννη είναι διασκευασμένο κανονικά και με το νόμο. Πρόκειτε για την ελληνική έκδοση του Tonight των Reamonn το οποίο ηχογράφησαν μαζί Χατζηγιάννης και Reamonn στο studio φωνητικά κάνει ο ίδιος ο τραγουδιστής τους και το κομμάτι συμπεριλαμβάνεται στην επανέκδοση του album (των Reamonn).

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Pucca στις 21-06-2007 13:34 ]


    absurdus_delirium
    21.06.2007, 15:51
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 20-06-2007 στις 22:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 20-06-2007 στις 22:07 έγραψε...

    Ρε παιδιά, συμφωνώ: οι νότες είναι 7



    Αυτό δέν σημαίνει τίποτε.Καί τά γράμματα τού αλφαβήτου είναι 24 αλλά άν εγώ γράψω ένα ποίημα που να λέη "τής δικαιοσύνης ήλιε νοητέ" και το παρουσιάσω γιά δικό μου,θά μέ κράξουν μέχρι και τά μολύβια.

    Οπως έγραψε και το μέλος Sixten,άλλο η έμπνευση-δηλαδή η εξ αρχής δημιουργία-καί άλλο η κλοπή-δηλαδή παίρνουμε κάτι και το παρουσιάζουμε ώς δικό μας.



    Και πολύ καλά θα σε κάνουν τα μολύβια σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Ωστόσο φοβάμαι ότι σου διέφυγε αυτό που εννοούσα. Ακριβώς όπως είπε και το μέλος Sixten, η έμφαση που δίνω εγώ είναι στην έμπνευση. Από κει και πέρα εμμένω: οι νότες είναι 7, τα γράμματα 24 και 26 στο λατινικόν και οι συγχορδίες πεπερασμένες σε αριθμό.
    Παράθεση:

    Παράθεση:

    και με τις ίδιες ακριβώς συγχορδίες μπορείς να παίξεις το No woman, no cry, το When I come around και το Τα κορίτσια ξενυχτάνε. Δεν είναι αυτό το ζήτημα.


    Μήν μπλέκουμε την σύνθεση (δηλαδή την μελωδία) μέ την εναρμόνιση (δηλαδή τίς συγχορδίες).Η ίδια μελωδική γραμμή μπορεί να εναρμονιστή μέ πολλούς τρόπους,δέν παύει όμως να θεωρήται πνευματική δημιουργία ΜΟΝΟ σέ σχέση μ'αυτόν που την δημιούργησε και όχι σέ σχέση μ'αυτόν/ούς που τήν εναρμόνισε/σαν.


    Είναι αυτό που έλεγα πριν περί πεπερασμένου αριθμού συγχορδιών... Συγχωρέστε μου την άγνοια αλλά μέχρι εκεί φτάνουν οι μουσικές μου γνώσεις - για την ώρα!

    Παράθεση:

    Παράθεση:

    Φέρτε στο μυαλό σας τον Λουκιανό Κηλαηδόνη... Ωραία! Το "Μια μέρα μιας Μαίρης" (Είμαι η Μαίρη Παναγιωταρά); Υπέροχα! Τραγουδήστε το τώρα παράλληλα με το Walk the line:

    I keep a close watch on this heart of mine
    Είμαι η Μαίρη Παναγιωταρά

    I keep my eyes wide open all the time
    μια εργαζόμενη γυναίκα, μια καλή νοικοκυρά

    I keep the ends out for the tie that binds
    Δεν είμαι τίποτα το σπέσιαλ, το κάταπληκτικό

    Because you're mine, I walk the line
    είμαι αυτό που λέμε δείγμα τυπικό

    Εντελώς ξεπατικωμένο; Ναι! Εντελώς διαφορετικό; Ναι!


    Πολλοί στίχοι μπορούν να ταιριάξουν μέ πολλές μελωδίες,όμως αυτό δέν σημαίνει οτι όποιος κάνη έναν τέτοιο συνδυασμό μπορεί να διεκδικήση δικαιώματα δημιουργού.Μόνο άν ο στίχος είναι δική του δημιουργία,ακόμη και πάνω σέ ήδη γνωστή μουσική,μπορεί να θεωρηθή οτι συνέβαλε στο να δημιουργηθή κάτι καινούργιο.Οπως επίσης και το αντίστροφο,που μάλιστα συμβαίνει συχνότερα (μέ την μελοποίηση τού ίδιου στίχου ή ποίησης από διαφορετικούς συνθέτες).


    Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο! Ανέφερα τον Κηλαηδόνη επειδή ο ίδιος είχε παραδεχτεί ότι δεν είναι δική του η μελωδία.
    Παράθεση:

    Παράθεση:

    Το ζήτημα, για μένα, είναι αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω: fast-food σαβουρομουσική πλασαρισμένη με γλάσσο καινούργιου! Και δε μιλάω για τον Καρβέλα. Αυτός τουλάχιστο είναι απροκάλυπτος και το έχει δηλώσει :"Αφού κάθονται και με ακούνε είναι άξιοι της μοίρας τους." Ας πούμε πιο πολύ με ενοχλεί ο κος σε-κάθε-δίσκο-έχω-τυχαία-κι-ένα-τραγούδι-για-κινητό Χατζηγιάννης.


    Αυτό δέν έχει να κάνη μέ κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας,αλλά μέ άνευ έμπνευσης "κατασκευή" μουσικών κομματιών εύπεπτων καί χωρίς καλλιτεχνική αξία.Καί αυτά όμως,όταν ακούγωνται γιά πρώτη φορά,καινούργια είναι....



    Σκέψου όμως ότι έκφανση της ανάγκης για την παραγωγή έυπεπτων και χωρίσ καλλιτεχνκή αξία κομματιών είναι το ξεπατίκωμα της μουσικής άλλων δημιουργών. Έτσι δεν έγινε μόδα και η ατάκα: στην τέχνη δεν υπάρχει παρθενογέννεση;
    PashalinaMakia
    21.06.2007, 16:28
    Τα μυαλά για να είναι ανοικτά πρέπει να υπάρχει και η κατάλληλη προϋπόθεση:αυτή δηλαδή της ανάγκης για ανακάλυψη!
    Μόνο η γνώση συγχορδιών ή,η χρόνια ενασχόληση με κάποιο είδος τραγουδιού(λέγοντας ενασχόληση εννοώ ουσιαστικά την ακρόαση τραγουδιών είτε του έντεχνου είτε του ροκ και όλων των ειδών Μουσικής που υπάρχουν και πιστέψτε με είναι πολλά)δεν αποτελούν το κριτήριο για να παραθέτει ο άλλος την γνώμη του και να κατηγορεί τον οποιονδήποτε για έλλεψη έμπνευσης απο την στιγμη που αυτός ο "επικριτής" δεν έχει περάσει χρόνια ολόκληρα προσπαθώντας να μάθει σωστά τη Μουσική και το έργο της.
    Καλό απόγευμα και αν δυσκολεύεστε να έχετε ανοιχτά μυαλά....φορέστε αερόστατα!
    Επίσης,καλό θα ήταν όσοι απο σας δεν ξέρουν απο ορθογραφία να έχουν μαζί τους λεξικά!Σε μια χώρα όπως η Ελλάδα που οι σχετικά αναλφάβητοι είναι πάρα πολλοί επειδή στις σχολικές αίθουσες είχαν το μυάλο τους στις πλάκες καλό θα ήταν να δείχνουμε το καλό μας πρόσωπο στις νεότερες γενιές!!
    Πρόκειτε=Πρόκειται!!!!!

    ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!!!!
    Sixten
    21.06.2007, 16:45
    Φίλτατη (και συνάδελφε) Pucca, προφανώς παρεξηγήσατε...
    Δεν αναφέρθηκα στο τραγούδι των Reamonn που τραγούδησε ο Χατζηγιάννης στα ελληνικά, αλλά αναρωτιέμαι αν του επιτρέπεται να χρησιμοποιεί την μελωδία του ίδιου τραγουδιού και σε άλλα τραγούδια (όπως στο ρεφραίν του Πες το δυνατά)...
    Δεν έγραψα πουθενά ότι ο Χατζηγιάννης ξεσήκωσε τους Reamonn στο Σήμερα, για το οποίο προφανώς έχει πληρώσει...
    Επιπλέον, επισημαίνω στην πρώτη μου δημοσίευση ότι ακόμη και στην περίπτωση του Πες το δυνατά, αν στα credits του CD γίνεται αναφορά στο Hot stuff και στο Tonight, τότε και πάλι δεν υπάρχει ηθικό πρόβλημα...

    Υ.Γ. Το συνάδελφε στον χαιρετισμό χρησιμοποιήθηκε επειδή παρατήρησα στο blog σας ότι έχετε την απαιτούμενη ευαισθησία σε θέματα αντιγραφής όταν πρόκειται για το επάγγελμά μας (περίπτωση Guardian/LiFo)...
    PashalinaMakia
    21.06.2007, 17:18
    Sixten,
    Δεν σας κάνει εντύπωση η επικέντρωσεισε συγκεκριμένα πρόσωπα;
    Δυστυχώς το κακό είναι γενικευμένο.
    ydrargyros
    21.06.2007, 23:54
    Στην τέχνη δεν υπάρχει παρθενογέννεση (ούτε στην κιτσαρία)
    .&-
    Pucca
    22.06.2007, 09:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Sixten στις 21-06-2007 στις 16:45 έγραψε...

    Φίλτατη (και συνάδελφε) Pucca, προφανώς παρεξηγήσατε...
    Δεν αναφέρθηκα στο τραγούδι των Reamonn που τραγούδησε ο Χατζηγιάννης στα ελληνικά, αλλά αναρωτιέμαι αν του επιτρέπεται να χρησιμοποιεί την μελωδία του ίδιου τραγουδιού και σε άλλα τραγούδια (όπως στο ρεφραίν του Πες το δυνατά)...
    Δεν έγραψα πουθενά ότι ο Χατζηγιάννης ξεσήκωσε τους Reamonn στο Σήμερα, για το οποίο προφανώς έχει πληρώσει...
    Επιπλέον, επισημαίνω στην πρώτη μου δημοσίευση ότι ακόμη και στην περίπτωση του Πες το δυνατά, αν στα credits του CD γίνεται αναφορά στο Hot stuff και στο Tonight, τότε και πάλι δεν υπάρχει ηθικό πρόβλημα...

    Υ.Γ. Το συνάδελφε στον χαιρετισμό χρησιμοποιήθηκε επειδή παρατήρησα στο blog σας ότι έχετε την απαιτούμενη ευαισθησία σε θέματα αντιγραφής όταν πρόκειται για το επάγγελμά μας (περίπτωση Guardian/LiFo)...




    Μάλλον παρεξήγειση τότε αλλά με μπέρδεψε το γεγονός ότι αναφέρθηκες στα credits μιας και το ελληνικό κομμάτι συμπεριλαμβάνεται στο άλμπουμ των Reamonn όπου και αναφέρεται ο Χατζηγιάννης το ανάποδο δηλαδή.


    ΥΓ. Χαιρομαι που ανακαλύπτω συναδέλφους στο ΜΗ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Pucca στις 22-06-2007 09:17 ]


    CountessEfi
    23.06.2007, 14:24
    τι το ψάχνουμε τόοοοοσο πολύ? δεν έχουν τίποτα καινούριο να προσφέρουν οι Έλληνες καλλιτέχνες. απλά κανουν μια ανακύκλωση των παλαιότερων τραγουδιών με μικρές διαφοροποιήσεις σε νότες ή στίχους. γιαυτό κ κάνουν 2 μήνες επιτυχία τα τραγούδια τους κ μετά ξεχνιούντε κ ύστερα βγάζουν κιάλλα κ.ο.κ.
    ποιότητα μηδέν.
    deathminor88
    23.06.2007, 15:48
    Παράθεση:

    Το μέλος CountessEfi στις 23-06-2007 στις 14:24 έγραψε...

    τι το ψάχνουμε τόοοοοσο πολύ? δεν έχουν τίποτα καινούριο να προσφέρουν οι Έλληνες καλλιτέχνες. απλά κανουν μια ανακύκλωση των παλαιότερων τραγουδιών με μικρές διαφοροποιήσεις σε νότες ή στίχους. γιαυτό κ κάνουν 2 μήνες επιτυχία τα τραγούδια τους κ μετά ξεχνιούντε κ ύστερα βγάζουν κιάλλα κ.ο.κ.
    ποιότητα μηδέν.



    1 σου λεω: Vangelis, εγω αυτο θα ελεγα για την ελληνικη μουσικη
    και οσο για το τιποτα των ελληνων καλλιτεχνων διαφωνω. Απλα αυτοι μενουν στην αφανεια. Νομιζω πως θα συμφωνεις.

    absurdus_delirium
    24.06.2007, 00:08
    Σήμερα άκουσα ένα remix του Ρέμου όπου η πενιά από πίσω ήταν ξερά το Blue Hotel..
    CountessEfi
    24.06.2007, 02:28
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 23-06-2007 στις 15:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος CountessEfi στις 23-06-2007 στις 14:24 έγραψε...

    τι το ψάχνουμε τόοοοοσο πολύ? δεν έχουν τίποτα καινούριο να προσφέρουν οι Έλληνες καλλιτέχνες. απλά κανουν μια ανακύκλωση των παλαιότερων τραγουδιών με μικρές διαφοροποιήσεις σε νότες ή στίχους. γιαυτό κ κάνουν 2 μήνες επιτυχία τα τραγούδια τους κ μετά ξεχνιούντε κ ύστερα βγάζουν κιάλλα κ.ο.κ.
    ποιότητα μηδέν.



    1 σου λεω: Vangelis, εγω αυτο θα ελεγα για την ελληνικη μουσικη
    και οσο για το τιποτα των ελληνων καλλιτεχνων διαφωνω. Απλα αυτοι μενουν στην αφανεια. Νομιζω πως θα συμφωνεις.



    βασικά δεν σε κατάλαβα
    annie_86
    24.06.2007, 08:43
    De tha xrisimopiiso ti le3i 'klopi' alla ta tragoudia tou Xajiyianni miazoun akomi kai meta3i tous. Paradigma ta duo tragoudia pou edose tis Glikerias kai tis Arvanitaki(se thema rithmou kai melodias):

    Edo os ta xaramata kardia mou na ise edo

    kai to allo

    Edo de feugis eukola apo kati alithino

    Kati tetio einai oi stixoi an thimamai kala...Otan akousa to tragoudi tis Glikerias amesos ipa 'kapou to 3ero'...

    Den amfivallo gia to talento tou, oute ton katigoro gia kati. Einai mia apli diapistosi. Pisteuo oti den to kanei eskemena!
    Tren
    24.06.2007, 13:08
    Την ιδια ακριβως δηλωση "Ο κλεψας του κλεψαντος" κανει συχνα και ο Μιλτακος ο Πασχαλιδης στα live του και μετα μας τραγουδα.....


    χαχαχα το εξης:

    Που να γειρω το κορμι μου οταν γυρναω
    απο τα μπαρ και ξενυχτια
    που να βρω ενα φιλαρακι
    να μου πει πως μ'αγαπαειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι


    Μα οτι μας δενει στα παλια
    ειναι οι κακες συνηθειες
    το νιωθω τωρα καθαραααααααααα
    πως ειναι αργαααααα γι αληθειεςςςςςς


    And then she asked me
    "Do I look alright?"
    and I said yesssssss you look wonderful tonight.....



    PROFBASILHS
    24.06.2007, 13:44
    as to doym kai apo ti thetiki pleyra...


    kalokairi erxetai, toyristes episis, ara xreiazomaste kai kati na toys einai oikeio wste na diaskedaasoyn (kai na afisoyn synallagma).. ara me tis "klepsies " voithoyme ton toyrismo !!


    ara... klpste eleythera einai gia to kalo tis xwras !
    Vangelis86
    24.06.2007, 15:07
    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 21-06-2007 στις 12:56 έγραψε...

    Απο την στιγμή που το μάθημα της Μουσικής στα σχολεία έχει καθαρά ψυχαγωγικό χαρακτήρα και δεν του δείχνουν την βαρύνουσα προσοχή που του χρειάζεται



    PashalinaMakia
    24.06.2007, 17:51
    Λίγα τα λόγια σου για τον Πασχαλίδη re trendakia!!!!!!!!
    Αμα είσαι άσχετος απο Μουσική συνέχισε να κάνεις το μανικιούρ και το πεντικιουρ σου!!!!!!
    Του Μιλτιάδη Πασχαλίδη Μουσικά πάει έτσι!!!!!!:
    Am C D
    Μα ότι μας δένει στα παλιά-α
    G D
    είν' οι κακές συνήθειες
    Am C D
    το νιώθω τώρα καθαρά-α
    G D
    πως είν' αργά γι αλήθειες
    C D G
    πως είν' αργά γι αλήθειες
    Παιχτο και μετά μίλα μου!!!!
    Tren
    24.06.2007, 18:15
    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 24-06-2007 στις 17:51 έγραψε...

    Λίγα τα λόγια σου για τον Πασχαλίδη re trendakia!!!!!!!!
    Αμα είσαι άσχετος απο Μουσική συνέχισε να κάνεις το μανικιούρ και το πεντικιουρ σου!!!!!!
    Του Μιλτιάδη Πασχαλίδη Μουσικά πάει έτσι!!!!!!:
    Am C D
    Μα ότι μας δένει στα παλιά-α
    G D
    είν' οι κακές συνήθειες
    Am C D
    το νιώθω τώρα καθαρά-α
    G D
    πως είν' αργά γι αλήθειες
    C D G
    πως είν' αργά γι αλήθειες
    Παιχτο και μετά μίλα μου!!!!





    "Διπλα στο ποταμι"Live προσφατες και τελευταιες εμφανισεις Μ.Πασχαλιδης/Χαλκιας.


    Ο Μιλτος εκανε ακριβως αυτη τη δηλωση και μετα επαιξε με την κιθαριτσα του αυτο ακριβως και ΟΛΟ οπως το παρεθεσα.Ο σκοπος αναφορας μου ηταν για να επαινεσω τον καλλιτεχνη(τον οποιο λατρευω και παρακολουθω ανελλιπως)που με χιουμορ και εφευρετικοτητα εφτιαξε το ωραιο αυτο ποτ πουρι για να δειξει πως οι δημιουργοι επηρεαζονται και εμπνεονται απο αλλους δημιουργους συνειδητα η υποσυνειδητα.


    Δεν θα χρησιμοποιησω το τετριμενο"Δεν θα πεσω στο επιπεδο σου"γιατι ως γνωστον τα κρεμυδια εχουν επιπεδα κι εγω δεν ειμαι κρεμυδι !
    Οποτε ....


    Am C D
    Μα ότι μας δένει στα παλιά-α
    G D
    είν' οι κακές συνήθειες
    Am C D
    το νιώθω τώρα καθαρά-α
    G D
    πως είν' αργά γι αλήθειες
    C D G
    πως είν' αργά γι αλήθειες
    Συνεχισε εσυ να το παιζεις ..μια χαρα σου πηγαινει...







    (re )trendakia!!!!!!!!



    rexinossssssssssssssssssssssssssssssss
    Μακια!
    teressa
    14.07.2007, 14:53
    Αλλο εχω μεσα μου επιρροες,μεγαλωνω με καποια ακουσματα και απο ο,τι ειναι μεσα μου βαθεια ΓΕΝΝΑΩ κατι καινουργιο,το οποιο φυσικα και θυμιζει ο,τι αγαπησα και εκφραζει αυτο που ειμαι.Και αλλο αντιγραφω νοτες και ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΩ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ.Επισης αλλο πραγμα ειναι κανω διασκευη σε ενα τραγουδι νομιμα,το πειραζω και λιγο φορες και πολυ εμπνευσμενα.Εχω ακουσει πανεμορφες διασκευες.Ο Χατζηγιαννης τελευταια υποτιμα την νοημοσηνη μας.Και εμενα μου αρεσε αλλα ελεος!Παρεπιπτοντως το ρεφρεν του 'πες το δυνατα' ειναι το and when the rain begins to fall απο 80ς και επειδη δεν ειμαι 15...κατι θυμαμαι ρε γαμωτο.Επισης η 'ακαταλληλη σκηνη' ειναι γαλλικο κτλ.Και ναι δεν υπαρχει παρθενογεννεση αλλα και ο Χατζηδακης 7 νοτες ειχε και αλλους να κλεψει ειχε αλλα τι εγραφε...Συνθετες με την εννοια γραφω για ολα τα οργανα τις μελωδικες γραμμες τους,υπαρχουν λιγοι σημερα.Αυτο το κανουν πια οι μαεστροι και τα τραγουδια τα φτιαχνουν οι ενορχηστρωτες στα studio.Ομως αυτο δεν ακυρωνει τα υπεροχα τραγουδια που γραφουν πολλοι νεοι δημιουργοι,τραγουδοποιοι.Γιατι τελικα το τραγουδι ειναι χαρισμα και δεν εχει να κανει με σωστη διαταξη νοτων αλλα με τη καλλιεργεια της ψυχης.Αυτο ειναι καλλιτεχνης.Αλλο τεχνη και αλλο τεχνικη.
    Georgiafan
    17.11.2007, 15:58
    Ναι, μόνο που στις "οδηγίες" του (ο Κηλαϊδόνης, οδηγίες!!!) έπρεπε να επισημάνει πως όταν λέμε "και όλο κάτι μας θυμίζει" δεν εννοούμε "κλέβετε ασύστολα και μη μασάτε" όπως έκανε ο ίδιος. Το "Μαίρη Παναγιωταρά" δεν μας θυμίζει, ΕΙΝΑΙ το Walk The Line του Johnny Cash.

    javas c r i p t:%20x()