ελληνική μουσική
    1042 online   ·  210.853 μέλη

    Περί Metal. Μπορειτε να σταματησετε τις κριτικες εναντιον του;

    tsaboukos
    16.06.2007, 14:33
    Επειδη βλεπω κατα καιρους κοροιδευτικα σχολια σε μεταλοβιντεο και μεταλομουσικους απο διαφορους,εχω να τους πω ενα πραγμα:κοιταξτε τη δουλεια σας και τη μουσικη σας και αφηστε εμας τους μεταλλαδες να ειμαστε κακοι,ανωριμοι,ασχετοι μουσικοι,σατανιστες,ναρκομανεις και ολα οσα σερνουν για μας.ΟΚ???Και στο κατω κατω αφου οι μουσικοι σας ειναι τοσο καλοι ας παιξουν οπως ο Κολλιας,ο Barker κλπ.Φανταστειτε πως για να παιζουν τοσο γρηγορα εχουν κουραστει πανω στα ντραμς.Δεν το κανει ο οποιοςδηποτε αυτο..Εξαλλου μην ξεχναμε οτι καποιοι απο τους καλυτερους κιθαριστες,ντραμμερ,μπασιστες και τα λοιπα ειναι σημερα στο μεταλ.Ενα ονομα θα πω και δεν χρειαζεται εξηγησεις:DREAM THEATER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    It's better to burn out than to fade away!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 16-06-2007 15:59 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsaboukos στις 16-06-2007 17:06 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsaboukos στις 16-06-2007 21:01 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsaboukos στις 01-08-2007 13:47 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsaboukos στις 01-08-2007 13:53 ]


    tina15
    16.06.2007, 15:17
    Συμφωνώ μαζί σου και χαίρομαι που έκανες την αρχή!!!!!!Δε μπορείς να φανταστείς πόσο ασχημο μου φαίνεται κι εμένα...Έχω φάει πολύ κράξιμο όμως τίποτα δε με σταματάει από αυτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Το metal είναι η ζωή μου!!!!!!!!!!!!
    sea_like_eyes
    16.06.2007, 15:17
    απλα ξερεις τι ''παιζει''?χμμμ...δεν τους αρεσει το Metal...γενικοτερα!Αυτος ειναι ο λογος που το υποβαθμιζουν!Πραγματικα νευριαζω οταν βλεπω αποψεις(λογια του αερα)χωρις αυτες να στηριζονται σε ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...ποτε θα καταλαβουν μερικοι-ες πως οταν μιλας..μονο για να μιλας..καταντας για
    man-keys
    16.06.2007, 15:25
    Δεν ακούω metal, αλλά τη σέβομαι πολύ ώς μουσική και συμφωνώ μαζί σας. Μια παρατήρηση μόνο tsaboukos... Όποιος παίζει γρήγορα δεν σημαίνει ότι μπορεί να παίξει και αργά! Πολλές φορές είναι πιο δύσκολο να κρατήσεις έναν αργό ρυθμό σταθερό...
    sea_like_eyes
    16.06.2007, 15:37
    Παράθεση:

    Το μέλος man-keys στις 16-06-2007 στις 15:25 έγραψε...

    Δεν ακούω metal, αλλά τη σέβομαι πολύ ώς μουσική και συμφωνώ μαζί σας. Μια παρατήρηση μόνο tsaboukos... Όποιος παίζει γρήγορα δεν σημαίνει ότι μπορεί να παίξει και αργά! Πολλές φορές είναι πιο δύσκολο να κρατήσεις έναν αργό ρυθμό σταθερό...



    οπως επισης δεν ειναι απαραιτητα οι Metal καλλιτεχνες οι κορυφαιοι...απλα εδω μιλαμε για...κατηγοριες,ειρωνικα σχολια...χωρις να υπαρχει η παραμικρη ιδεα για το metal...
    tsaboukos
    16.06.2007, 15:44
    Παράθεση:

    Το μέλος man-keys στις 16-06-2007 στις 15:25 έγραψε...

    Δεν ακούω metal, αλλά τη σέβομαι πολύ ώς μουσική και συμφωνώ μαζί σας. Μια παρατήρηση μόνο tsaboukos... Όποιος παίζει γρήγορα δεν σημαίνει ότι μπορεί να παίξει και αργά! Πολλές φορές είναι πιο δύσκολο να κρατήσεις έναν αργό ρυθμό σταθερό...


    Σαφως και ειναι δυσκολο να κρατησεις αργο και σταθερο ρυθμο(ειναι πραγματικα δυσκολο πραγμα να παιζεις τεταρτα για 2 ωρες,σοβαρα μιλαω και οχι ειρωνικα).Αλλα εφοσων εχουν ξεσκιστει στους γρηγορους ρυθμους,ποσο δυσκολος να τους φανει ο αργος?

    It's better to burn out than to fade away!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsaboukos στις 16-06-2007 15:53 ]


    St_Anger
    16.06.2007, 16:23
    Εγώ ακού metal σχεδόν από την ημέρα που γεννήθηκα! Συμφωνό απόλυτα μαζί σας αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι και εσείς έχετε την ίδια συμπεριφορά για κάποια άλλα είδη της μουσικής (αν και για μένα δεν υπάρχουν "είδη" αλλά γούστα)! Ωστόσο αυτό το οι καλύτεροι είναι στο metal δεν μπορώ να το δεχτώ! tsaboukos έχεις δει ποτέ παιδάκι 12 ετών να παίζει κλασική μουσική στην κιθάρα? Το ότι παίζει κάποιος στην κιθάρα γρήγορα riff ή solo ναι είναι φοβερό αλλά δεν τον κάνει και Θεό...! Αυτό όμως είναι άλλο θέμα...!

    Το metal όσο υπάρχουμε εμείς δεν θα σταματήσει να υπάρχει....!


    (Αξίζει όμως να σημειόσουμε, για να είμαστε και δίκαιοι, πως υπάρχουν και μεταλάδες που είναι στην μαύρη λίστα.....αν με πιάνετε...)
    sea_like_eyes
    16.06.2007, 16:26
    Παράθεση:

    Το μέλος St_Anger στις 16-06-2007 στις 16:23 έγραψε...

    Εγώ ακού metal σχεδόν από την ημέρα που γεννήθηκα! Συμφωνό απόλυτα μαζί σας αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι και εσείς έχετε την ίδια συμπεριφορά για κάποια άλλα είδη της μουσικής (αν και για μένα δεν υπάρχουν "είδη" αλλά γούστα)! Ωστόσο αυτό το οι καλύτεροι είναι στο metal δεν μπορώ να το δεχτώ! tsaboukos έχεις δει ποτέ παιδάκι 12 ετών να παίζει κλασική μουσική στην κιθάρα? Το ότι παίζει κάποιος στην κιθάρα γρήγορα riff ή solo ναι είναι φοβερό αλλά δεν τον κάνει και Θεό...! Αυτό όμως είναι άλλο θέμα...!

    Το metal όσο υπάρχουμε εμείς δεν θα σταματήσει να υπάρχει....!


    (Αξίζει όμως να σημειόσουμε, για να είμαστε και δίκαιοι, πως υπάρχουν και μεταλάδες που είναι στην μαύρη λίστα.....αν με πιάνετε...)



    σε ολα τα ειδη υπαρχει....μαυρη λιστα....(αν υπαρχουν ''ταμπελες''και ''ειδη'' φυσικα)
    JaNick
    16.06.2007, 16:39
    Δεν διαφωνώ οτι το metal είναι μια πολύ καλή μουσική...(εγω βέβαια είμαι πιο Rock...) Και διαφωνώ κάθετα με αυτούς που μόλις δούν ένα "μαύρο" εξώφυλλο, αρχίζουν τα περι σατανισμού...
    Αλλα διαφωνώ και με όσους λένε οτι οι μεταλάδες είναι καλύτεροι μουσικοί απο τους κλασσικούς, γιατί παίζουν γρήγορα...Και γω αυτο υποστήριζα μέχρι να κάτσω να ασχοληθώ με την κλασσική μουσική...Το να παίζεις εξωφρενικά γρήγορα μια νότα (βλέπε μπάσο) ή μία-δύο συγχορδίες (rhythm guitar), δεν είναι πιο δύσκολο απο το να παίξεις 20 διαφορετικές νότες σε διαφορετικές οκτάβες, πιο αργά (π.χ Jazz, κλασσική κλπ.)... Ή το να συγχρονιστείς με αλλα 4-5 άτομα δεν είναι το ίδιο με το να συγχρονιστείς με άλλους 50-60 (συμφωνική ορχήστρα)
    Ξέρω οτι πολλοί μουσικοί της Metal είναι πολύ καλοι μουσικοί, αν τους δείς solo...(π.χ Petrucci, Young που προανέφερε ο tsaboukos).
    Αλλα κατα τη διάρκεια του κομματίου με το συγκρότημα δεν κάνουν κάτι ιδιαίεταιρα δύσκολο, που δεν κάνουν και οι υπόλοιποι...

    okanenas
    16.06.2007, 16:53
    Φυσικά ο καθένας μπορεί να ακούει οποία μουσική θέλει αλλά
    όλοι ξέρουμε η μουσική επηρεάζει και την ψυχή και την συμπεριφορά
    του ανθρώπου γι’ αυτό κάντε ένα «πείραμα» πάρτε δυο φωτογραφίες
    μια από έναν τραγουδιστή του metal και μια από έναν τραγουδιστή
    του παραδοσιακού Ελληνικού τραγουδιού να της βάλτε δίπλα δίπλα
    και συγκρίνετε....



    δεν ξερω τι λέτε εσείς.... αλλά εγώ βλέπω πολλά
    βλέπω χωρίς άλλη απόδειξη τι πρεσβεύει η κάθε μουσική
    η μια το σκότος και η άλλη το φως

    τώρα πια μουσική αντιπροσωπεύει το σκότος και πια το φως
    είναι απλό ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΑΤΙΑ ΒΛΕΠΕΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 16-06-2007 16:56 ]


    επισυναπτόμενα: sigkrisi.jpg 
    sea_like_eyes
    16.06.2007, 16:57
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 16-06-2007 στις 16:53 έγραψε...

    Φυσικά ο καθένας μπορεί να ακούει οποία μουσική θέλει αλλά
    όλοι ξέρουμε η μουσική επηρεάζει και την ψυχή και την συμπεριφορά
    του ανθρώπου γι’ αυτό κάντε ένα «πείραμα» πάρτε δυο φωτογραφίες
    μια από έναν τραγουδιστή του metal και μια από έναν τραγουδιστή
    του παραδοσιακού Ελληνικού τραγουδιού να της βάλτε δίπλα δίπλα
    και συγκρίνετε....

    δεν ξερω τι λέτε εσείς.... αλλά εγώ βλέπω πολλά
    βλέπω χωρίς άλλη απόδειξη τι πρεσβεύει η κάθε μουσική
    η μια το σκότος και η άλλη το φως

    τώρα πια μουσική αντιπροσωπεύει το σκότος και πια το φως
    είναι απλό ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΑΤΙΑ ΒΛΕΠΕΙ









    αλλος παλι βλεπει εναν ''δηθεν'' κι εναν Original...τωρα ποιος ειναι ποιος????
    sea_like_eyes
    16.06.2007, 17:00
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 16-06-2007 στις 16:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 16-06-2007 στις 16:53 έγραψε...

    Φυσικά ο καθένας μπορεί να ακούει οποία μουσική θέλει αλλά
    όλοι ξέρουμε η μουσική επηρεάζει και την ψυχή και την συμπεριφορά
    του ανθρώπου γι’ αυτό κάντε ένα «πείραμα» πάρτε δυο φωτογραφίες
    μια από έναν τραγουδιστή του metal και μια από έναν τραγουδιστή
    του παραδοσιακού Ελληνικού τραγουδιού να της βάλτε δίπλα δίπλα
    και συγκρίνετε....

    δεν ξερω τι λέτε εσείς.... αλλά εγώ βλέπω πολλά
    βλέπω χωρίς άλλη απόδειξη τι πρεσβεύει η κάθε μουσική
    η μια το σκότος και η άλλη το φως

    τώρα πια μουσική αντιπροσωπεύει το σκότος και πια το φως
    είναι απλό ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΑΤΙΑ ΒΛΕΠΕΙ









    αλλος παλι βλεπει εναν ''δηθεν'' κι εναν Original...τωρα ποιος ειναι ποιος????



    1000 sorry...δεν ειχα δει τις φωτο...σε καμια περιπτωση ομως δεν θα μπω στην διαδικασια να συγκρινω αυτες τις δυο photo..δεν παιζει θεμα συγκρισεις..αλλα θεμα γουστου..οποτε..λιιιιιιγο ακυρο σε βρισκω!
    tsaboukos
    16.06.2007, 17:05
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 16-06-2007 στις 16:53 έγραψε...

    Φυσικά ο καθένας μπορεί να ακούει οποία μουσική θέλει αλλά
    όλοι ξέρουμε η μουσική επηρεάζει και την ψυχή και την συμπεριφορά
    του ανθρώπου γι’ αυτό κάντε ένα «πείραμα» πάρτε δυο φωτογραφίες
    μια από έναν τραγουδιστή του metal και μια από έναν τραγουδιστή
    του παραδοσιακού Ελληνικού τραγουδιού να της βάλτε δίπλα δίπλα
    και συγκρίνετε....



    δεν ξερω τι λέτε εσείς.... αλλά εγώ βλέπω πολλά
    βλέπω χωρίς άλλη απόδειξη τι πρεσβεύει η κάθε μουσική
    η μια το σκότος και η άλλη το φως

    τώρα πια μουσική αντιπροσωπεύει το σκότος και πια το φως
    είναι απλό ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΑΤΙΑ ΒΛΕΠΕΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 16-06-2007 16:56 ]




    Φυσικο ειναι οταν δειχνεις τους Lordi και τον Ξυλουρη...Οι Lordi δεν ειναι ομως και οτι καλυτερο στο metal...δεν ειναι καν στους καλους...οποτε ατυχες το παραδειγμα σου...
    tsaboukos
    16.06.2007, 17:07
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 16-06-2007 στις 16:39 έγραψε...

    Δεν διαφωνώ οτι το metal είναι μια πολύ καλή μουσική...(εγω βέβαια είμαι πιο Rock...) Και διαφωνώ κάθετα με αυτούς που μόλις δούν ένα "μαύρο" εξώφυλλο, αρχίζουν τα περι σατανισμού...
    Αλλα διαφωνώ και με όσους λένε οτι οι μεταλάδες είναι καλύτεροι μουσικοί απο τους κλασσικούς, γιατί παίζουν γρήγορα...Και γω αυτο υποστήριζα μέχρι να κάτσω να ασχοληθώ με την κλασσική μουσική...Το να παίζεις εξωφρενικά γρήγορα μια νότα (βλέπε μπάσο) ή μία-δύο συγχορδίες (rhythm guitar), δεν είναι πιο δύσκολο απο το να παίξεις 20 διαφορετικές νότες σε διαφορετικές οκτάβες, πιο αργά (π.χ Jazz, κλασσική κλπ.)... Ή το να συγχρονιστείς με αλλα 4-5 άτομα δεν είναι το ίδιο με το να συγχρονιστείς με άλλους 50-60 (συμφωνική ορχήστρα)
    Ξέρω οτι πολλοί μουσικοί της Metal είναι πολύ καλοι μουσικοί, αν τους δείς solo...(π.χ Petrucci, Young που προανέφερε ο tsaboukos).
    Αλλα κατα τη διάρκεια του κομματίου με το συγκρότημα δεν κάνουν κάτι ιδιαίεταιρα δύσκολο, που δεν κάνουν και οι υπόλοιποι...



    οκ ρε παιδια το αλλαξα.Εγραψα μερικοι απο τους καλυτερους.Γιατι δεν ειναι καποιοι απο τους καλυτερους?

    It's better to burn out than to fade away!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsaboukos στις 16-06-2007 17:10 ]


    kontras
    16.06.2007, 17:23
    καλά, η σύγκριση των δύο φωτογραφιών είναι ΕΝΤΕΛΩΣ άκυρη!!!! Σα να δείχνεις μια φωτογραφία πχ ενός γαϊδουριού κι ενός παγωνιού και να λες ότι επειδή το παγώνι είναι πιο όμορφο, το γαϊδούρι είναι εντελώς άχρηστο.
    Δηλαδή εμένα που δεν μου αρέσει το μουστάκι και βάλω μια φωτό του Ξυλούρη και του Karajan θα βγω στο συμπέρασμα ότι η κλασσική μουσική είναι το παν και η παραδοσιακή τίποτα; Η μήπως να πω ότι ο Frank Zappa παίζει παραδοσιακή μουσική

    Όσο για το μέταλ, όσα σχόλια και να κάνει κάποιος, λίγα ήδη μουσικής είναι αυτά που παρέμειναν στο χρόνο... Να δώ αυτοί που σχολιάζουν το μέταλ ή την ξένη ροκ ή οτιδήποτε τέτοιο, σε 10 χρόνια ποιά αρβανιτάκη και τσαλιγκοπούλου θα ακούνε...
    kadmilos
    16.06.2007, 18:02
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 16-06-2007 στις 16:53 έγραψε...

    Φυσικά ο καθένας μπορεί να ακούει οποία μουσική θέλει αλλά
    όλοι ξέρουμε η μουσική επηρεάζει και την ψυχή και την συμπεριφορά
    του ανθρώπου γι’ αυτό κάντε ένα «πείραμα» πάρτε δυο φωτογραφίες
    μια από έναν τραγουδιστή του metal και μια από έναν τραγουδιστή
    του παραδοσιακού Ελληνικού τραγουδιού να της βάλτε δίπλα δίπλα
    και συγκρίνετε....



    δεν ξερω τι λέτε εσείς.... αλλά εγώ βλέπω πολλά
    βλέπω χωρίς άλλη απόδειξη τι πρεσβεύει η κάθε μουσική
    η μια το σκότος και η άλλη το φως

    τώρα πια μουσική αντιπροσωπεύει το σκότος και πια το φως
    είναι απλό ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΑΤΙΑ ΒΛΕΠΕΙ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 16-06-2007 16:56 ]





    Τι ειναι το σκοτος και τι το φως? και γιατι το σκοτος ειναι κατα αναγκη κακο? Αν δεν ειχεσ σκοταδι θα μπορουσες να προσδιορισεις το φως? Τελος παντων καποιοι μπερδευονται και ξεχνανε οτι εδω και χιλιαδες χρονια, τερατα και φανταστικα οντα βρισκονται μεσα στη ζωη μας. Απο τη λερναια Υδρα εως τον μινωταυρο. Μην τρελαθουμε κιολας τωρα, αν βαλεις το μινωταυρο σε εξωφυλλο απο δισκο το ιδιο πραγμα με τους λορντι θα ειναι!
    Οποτε το πως επηρρεαζουν την ψυχη μας αυτα τα οντα (λορντι) δεν ξερω αν διαφερει πολυ απο το πως επηρρεαζε την ψυχη των παιδιων ο μυθος του μινωταυρου

    kontras
    16.06.2007, 18:12
    Έτσι είναι και επαυξάνω λέγοντας ότι η μυθολογία όλου του βόρειου κόσμου είναι βασισμένη σε τέτοια όντα, εξ ού και οι lordi, που ουσιαστικά μπορεί να μας φαίνονται γελοίοι, αλλά είναι και καλά θεότητες της μυθολογίας τους.
    Να στείλουμε στη Eurovision κανα Χέρκουλιζ μπας και κερδίσουμε πάλι;
    JaNick
    16.06.2007, 19:00
    Καλά η σύγκριση είναι τελείως απαράδεκτη...Δεν συγκρίνουν τον Θεό με 5 μαλάκες που κέρδισαν τη eurovision...
    Όσο για την μυθολογία...Ε, δεν νομίζω να το κάναν για να προβάλουν την βόρεια μυθολογία οι Lordi!!

    Και έγινε ύπαρξη με την πάροδο του πόνου η ανυπαρξία μου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JaNick στις 16-06-2007 19:01 ]


    sea_like_eyes
    16.06.2007, 19:13
    εδω μιλαμε για μουσικη...τι να τα κανω τα ματια οταν τα αφτια ειναι κλειστα...(ΕΚΟΥΣΙΑ)

    είναι απλό. . .ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΦΤΙΑ ΑΚΟΥΕΙ. . .

    kontras
    16.06.2007, 19:17
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 16-06-2007 στις 19:00 έγραψε...

    Καλά η σύγκριση είναι τελείως απαράδεκτη...Δεν συγκρίνουν τον Θεό με 5 μαλάκες που κέρδισαν τη eurovision...
    Όσο για την μυθολογία...Ε, δεν νομίζω να το κάναν για να προβάλουν την βόρεια μυθολογία οι Lordi!!

    Και έγινε ύπαρξη με την πάροδο του πόνου η ανυπαρξία μου...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JaNick στις 16-06-2007 19:01 ]




    αδερφέ, οι Lordi υπάρχουν πολύ πριν την Eurovision. Μπορεί κατά τη γνώμη κάποιων να το κάνουν μόνο και μόνο για εισπρακτικούς λόγους, προσωπικά όμως πιστεύω ότι ακολουθούν (όπως και οι ίδιοι δηλώνουν) τη γνωστή σχολή Alice Cooper κλπ κλπ δηλαδή το σοκ ροκ. Το γεγονός ότι είναι θεότητες της βόρεις μυθολογίας ισχύει, καθώς ο καθένας τους είναι και από ένα στοιχείο