ελληνική μουσική
    860 online   ·  210.855 μέλη

    Χρόνης Αηδονίδης & Νεκταρία, Μέγαρο Μουσικής

    Astron
    25.05.2004, 13:02
    Φίλε Γιάννη, μην ξεχνάς ότι στην Αθήνα συμπεριλαμβάνεται και η Πλάκα
    jorge
    25.05.2004, 14:08
    Από το σημερινό Αθηνόραμα:

    Quote:
    Η Τρίτη 25/5 είναι μια σπέσιαλ μέρα για τη μουσική μας παράδοση, καθώς στο Μέγαρο τιμάται μια από τις πιο μεγάλες προσωπικότητες που έχουμε γνωρίσει τα τελευταία χρόνια στο χώρο της δημοτικής μας μουσικής.
    Ο Χρόνης Αηδονίδης, ουσιαστικά, αποτελεί την ενσάρκωση της θρακιώτικης παράδοσης, μέσα από μια καλλιτεχνική πορεία μισού αιώνα. Από τα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του '50 ο Χρόνης Αηδονίδης άρχισε να ερμηνεύει το μουσικό πλούτο της Θράκης και μέσα από το ραδιόφωνο να τον διαδίδει σε όλη την Ελλάδα -και, βαθμιαία, με παρουσιάσεις, συναυλίες, δίσκους- σε όλο τον κόσμο. Τα 50 χρόνια αυτής της (συγκλονιστικής, το λιγότερο!) παρουσίας γιορτάζονται με μια μεγάλη συναυλία στο Μέγαρο Μουσικής. Με guest συμμετοχές της Δόμνας Σαμίου, της Γλυκερίας, του Γιώργου Νταλάρα, του Διονύση Σαββόπουλου.


    Kotsiraki
    25.05.2004, 18:02
    Δυστυχώς ούτε εγώ θα μπορέσω να βρεθώ στο Μέγαρο λόγω κάποιων υποχρεώσεων αλλά κυρίως λόγω απόστασης. Εύχομαι λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου στη Νεκταρία καλή επιτυχία, μέσα από την καρδιά μου, αν και είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά!! Δυστυχώς, επειδή έλειπα σε διακοπές, ήταν δύσκολη η πρόσβαση σε τηλεόραση τη στιγμή που προβαλλόταν η εκπομπή στην ΕΤ1 και μπόρεσα να τη δω μόνο για λίγα λεπτά (μισό τραγούδι αν θυμάμαι καλά) και πραγματικά μου άρεσε πάρα πολύ η φωνή της Νεκταρίας. Αν και δεν την γνωρίζω προσωπικά, ένιωσα ένα πολύ περίεργο, όμορφο συναίσθημα και χάρηκα τόσο πολύ που την έβλεπα και την άκουγα να τραγουδάει, όπως ακριβώς θα ένιωθα αν έβλεπα ένα δικό μου άνθρωπο. Η σεμνή και διακριτική παρουσία της, άρεσε σε όλους όσους βρισκόταν δίπλα μου και τα σχόλια ήταν κάτι παραπάνω από ικανοποιητικά, οπότε Νεκταρία μου μην αγχώνεσαι, όλα θα πάνε καλά! Η φωνή σου δεν έχει να φοβηθεί τίποτα!
    Καλή επιτυχία και πάλι!
    jorge
    26.05.2004, 13:01
    Τι να πρωτοπείς για κάτι που νομίζεις ακόμα πως ήταν ένα παραμύθι...;

    Θα σε ψάχνω στο τέλος του κόσμου
    ως την αρχή τ’ ουρανού



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 26-05-2004 13:11 ]
    Agnie
    26.05.2004, 14:50
    Φωτογραφίες από την χθεσινή ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ παράσταση στο Μέγαρο Μουσικής των Αθήνων







    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 26-05-2004 14:53 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 26-05-2004 14:57 ]
    Astron
    26.05.2004, 14:51
    Είναι νωρίς, και το μόνο που μπορώ να πω μια λεξη είναι ότι η βραδιά ήταν συγκλονιστική...
    Στον απόηχο της μαγικής βραδιάς ακόμα οι εικόνες είναι συγκεχυμένες μες το μυαλό μου και δεν μπορώ να τις βάλω σε μια τάξη.
    Η Νεκταρία μας μάγεψε...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Astron on 26-05-2004 14:52 ]
    Agnie
    26.05.2004, 14:55
    Η Νεκταρία εν δράση!












    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 26-05-2004 15:00 ]
    Agnie
    26.05.2004, 14:58
    Agnie
    26.05.2004, 15:03
    Γιώργος Νταλάρας












    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 26-05-2004 15:30 ]
    Agnie
    26.05.2004, 15:05
    ....







    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 26-05-2004 15:30 ]
    falimento
    26.05.2004, 16:28
    Το μόνο που έχω να πω είναι πάρα πολλά συγχαρητήρια στην Νεκταρία που κατάφερε να τραγουδήσει στο Μέγαρο Μουσικής με τα ιερά τέρατα του ελληνικού τραγουδιού.. Είναι κάτι το οποίο λίγοι καταφέρνουν στη ζωή τους και που πραγματικά το αξίζουν..
    Όπως παρατηρώ όλα τα μέλη είναι συγκινημένα και ενθουσιασμένα..Ο ενθουσιασμός μας συνεπήρε όλους κι εμάς που δεν ήμασταν εκει..

    Θέλω να εκφράσω και τη στεναχώρια μου που δε βρέθηκα λόγω ανειλλημένων υποχρεώσεων..

    Εις αναμονή μιας επόμενης μεγάλης μουσικής βραδιάς!


    Giorgos
    26.05.2004, 18:03
    Είναι αυτές οι στιγμές που μέχρι λίγο πριν κοιμόσουν...και έβλεπες, λέει, ένα όνειρο που σε είχε μαγέψει...Σε είχε καθηλώσει κι εσύ του είχες αφεθεί εντελώς...και τώρα έφτασε η φάση που βρίσκεσαι μεταξύ ονείρου και πραγματικότητας. Θες να κοιμηθείς κι άλλο για να συνεχίσεις αυτό το ονειροταξίδι. Και νιώθεις υπέροχα γιατί από τη μια ζεις σ' αυτόν τον ιδεατό κόσμο της αγαλλίασης...κι απ' την άλλη συνειδητοποιείς ότι σιγά-σιγά ξυπνάς απόλυτα ξεκούραστος και απαλλαγμένος από τα μικρά καθημερινά παρατράγουδα (εδώ και κυριολεκτικά). Δεν μπορείς λοιπόν ακόμα να μιλήσεις, να περιγράψεις τι είδες, τι άκουσες και κυρίως τι ένιωσες, μιας και το ζεις ακόμα.

    Πόσο μάλλον όταν αυτό που έζησες ήταν πραγματικότητα...

    Αφήστε με ακόμα να ονειρευτώ. Όταν ξυπνήσω εντελώς, συνεχίζουμε.
    spypal
    26.05.2004, 22:39
    Με τις παραπάνω φωτογραφίες ελπίζω όσοι δεν κατάφεραν να βρεθούν μαζί μας χτές εκεί να έχουν πάρει μια γεύση για το τι ακολούθησε!
    Και επειδή όπως λένε μια εικόνα = 1000 λέξεις !!!!..... λίγα λόγια για την χθεσινή βραδυά:

    Η ώρα είχε πάει 8:30 και η παρέα του Music Heaven έχει δώσει το παρόν στο Μέγαρο Μουσικής για να απολαύσει ένα σπουδαίο μέλος της, που την βραδυά αυτή παίρνει το βάπτισμα του πυρός μπροστά σε ένα μεγάλο κοινό αλλά και δίπλα σε πραγματικά αξιόλογους ερμηνευτές του παραδοσιακού αλλά και έντεχνου- λαικού τραγουδιού!
    Η αγωνία μεγαλώνει όσο η ώρα που θα εμφανιστεί η Νεκταρία στην σκηνή πλησιάζει.
    Την παράσταση ανοίγει μία προβολή της ταινίας Millennium 01-01-2000 ξημέρωμα στο Σούνιο όπου ο Χρόνης Αηδονίδης τραγουδά με φόντο την Ανατολή!
    Στην συνέχεια ο κόσμος υποδέχετε με θερμά χειροκροτήματα στην σκηνή τον κο Χ.Αηδονίδη και η παράσταση αρχίζει ! (η αγωνία μεγαλώνει .....!!!)Το πρώτο μέρος της παράστασης είναι αφιερωμένο στην θλιβερή επέτειο της Αλώσεως της Πόλης όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο κ.Αηδονίδης.
    «Γιατί πουλί μ’ δεν κελαηδείς» είναι το πρώτο τραγούδι που ακούγετε και μετά απο τρία ακόμα τραγούδια ακολουθούν Χοροί της Ανατολικής Θράκης. Στη συνέχεια ο κος Χ.Αηδονίδης ξεκινά να προλογίζει τους νεότερους απο τους μαθητές του, τους συνεχιστές όπως χαρακτηριστικά είπε της παράδοσής μας. Ξεκινά ο Χρήστος Τσιαμούλης τραγουδώντας «Μ’εχεις μπερνεμένο, μ’εχεις»

    ........και στην σκηνή εμφανίζεται η Νεκταρία !!!! Με την σεμνότητα που την διακρίνει ερμηνεύει το «Μαύρο μου χελιδόνι»!!! Πραγματικά συγκινητική ερμηνία!!!

    Με την δεύτερη εμφάνιση της Νεκταρίας στο 2ο μέρος με την βυζαντινή χορωδία ερμηνέυοντας «Μη αποστρέψης το πρόσωπο σου» η αγωνία της πρώτης στιγμής έχει πια εμφανώς φύγει !

    Στην συνέχεια του 2ου μέρους του προγράμματος τίμησαν με την παρουσία τους τον κ.Χ.Αηδονίδη ο Γ.Νταλάρας ο οποίος συνοδεύοντας ο ίδιος με ούτι ερμήνευσε το «Οσο βαρούν τα σίδερα» και μαζί με τον Χ.Αηδονίδη το «Κυρ Κωστάκη έλα κοντά», ακολούθησε η Γλυκερία ο Δ.Σαββόπουλος και η Δ.Σαμίου.

    Η Νεκταρία μας εμφανίζετε ξανά συνοδεύοντας τον Χ.Αηδονίδη με το «Κυρά μ’ και αρχοντοπούλα» απλή σεμνή όπως πάντα αλλά και σίγουρη δίνει τον καλύτερο της εαυτό!!!!

    Τι να πω ! Ότι και να πω είναι λίγο! στον απόηχο ακόμα της χθεσινής βραδυάς προσπάθησα όσο μπορούσα να σας μεταφέρω αυτό που ζήσαμε με την Νεκταρία επι σκηνής!!!! Οφείλω να καταθέσω ,αν και δεν είμαι η πλέον αρμόδια απο πλευράς ιδιαίτερων γνώσεων πάνω στην μουσική, ότι η χθεσινή ερμηνεία της Νεκταρίας κατάφερε πραγματικά να με αγγίξει !!!

    Νεκταρία, σ’ευχαριστούμε πραγματικά και ελπίζουμε να έχουμε σύντομα την ευκαιρία να σε απολαύσουμε ξανά !!!

    jorge
    27.05.2004, 00:58


    Θα σε ψάχνω στο τέλος του κόσμου
    ως την αρχή τ’ ουρανού














    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 27-05-2004 01:00 ]
    gate
    27.05.2004, 01:18
    Θέλω να σας ευχαριστήσω, όλους εσάς που ήρθατε στην εκδήλωση αυτή αλλά και όλους εσάς που τόσο καιρό με τα ευγενικά και ενθαρρυντικά σας λόγια με κάνατε να αισθάνομαι όμορφα.
    Όσα μου γράφετε και όσα μου είπατε από κοντά τη μέρα εκείνη όλοι εσείς οι φίλοι μου, με συγκινούν και θα με συγκινούν πάντα, κάθε φορά που θα θυμάμαι αυτή τη μέρα, ...το βάπτισμα του πυρός μου...

    Είναι πολύ φτωχά τα λόγια για να περιγράψουν τι ένιωσα όταν πρωτοβγήκα σ' αυτήν την υπέροχη σκηνή και όταν πρωτοαντίκρισα τόσο μα τόσο πολύ κόσμο μπροστά στα μάτια μου...
    Αυτό που θυμάμαι σ' εκείνο το πρώτο τραγούδι, στο "Μαύρο χελιδόνι..." είναι ότι, πριν αρχίσω να βυθίζομαι στα λόγια του, ...εκείνη τη στιγμή που πρωτοάνοιξα το στόμα μου για να βγάλω την πρώτη μου μουσική λεξούλα..., σκέφτηκα: "...είναι αδύνατον..τραγουδώ στο Μέγαρο...". Ίσως Γιώργο μου, αυτό να έφταιγε που μ' έκανε να τρέμω ολόκληρη και να βλέπεις, από εκεί που ήσουν,...ακόμα και το φουστάνι μου να τρέμει...
    Προς το τέλος του τραγουδιού άρχισα να χαλαρώνω. Ένιωσα πως θέλω να απολαύσω ό,τι μου συμβαίνει..Κι αυτό έκανα με τα βυζαντινά στη συνέχεια. Τα απόλαυσα. Δε σκέφτηκα ούτε ότι είμαι μόνη μου στο δωμάτιο και τραγουδώ, ούτε ότι δε με ακούει κανείς. Σκέφτηκα ....την πραγματικότητα..., ότι είμαι σ' αυτή την υπέροχη ζεστή σκηνή, με 2.000 ανθρώπους που ήρθαν γιατί αγαπούν το μεγάλο μου δάσκαλο και θέλουν να ευχαριστηθούν το πρόγραμμά του και είπα πως κι εγώ θέλω να "παίξω" σ' αυτό το παιχνίδι και να απολαύσω με όλη μου την ψυχή την εμπειρία να στέκομαι πλάι του και να του εκφράζω την ευγνωμοσύνη μου με το τραγούδι μου. Όλα τα βυζαντινά κομμάτια και ειδικά το "μη αποστρέψεις" ήταν μια ευχαριστία προς τον δάσκαλό μου, σ' αυτόν τον ξεχωριστό άνθρωπο που μου έδωσε με τόση γενναιοδωρία την ευκαιρία να βρίσκομαι στο πλάι του.

    Στο τέλος πια, κάθε άγχος και αγωνία - και η παραμικρή - μου είχαν φύγει. Ένιωσα τη σκηνή πιο ζεστή κι απ' το σπίτι μου και πλέον ήθελα να κοιτώ τον κόσμο στα μάτια. ¶ρχισα να σκέφτομαι πως κάπου εκεί ανάμεσα στον κόσμο βρίσκονται τα δικά μου πρόσωπα και άρχισαν να περνούν ένα- ένα, σαν εικόνες, στο μυαλό μου. Στο τελευατίο κομμάτι, σκέφτηκα: "Επιτέλους, μπορώ και κάνω αυτό που θέλω...".

    Δεν έχω νιώσει ξανά πιο δυνατά συναισθήματα και γίνεται διπλή η χαρά μου όταν διαβάζω τα όσα γράψατε, ....τα όσα νιώσατε. Σας ευχαριστώ όλους για την αγάπη που δείξατε και κυρίως την υποστήριξη. Σας ευχαριστώ πάνω απ' όλα που κάνατε τον κόπο και ήρθατε και μοίραστήκατε μαζί μου τη χαρά μου, σα δική σας χαρά.
    Συγγνώμη που θα κάνω μια διάκριση τώρα...αλλά θέλω ιδιαιτέρως να ευχαριστήσω δυο παιδιά, δυο φίλους μου, που έκαναν ολόκληρο ταξίδια γι' αυτήν τη συναυλία, τον Γιώργο (Orpheus), που ήρθε από τη Θεσσαλονίκη και τον Χαράλαμπο (Santourman), από Αίγιο.

    Σας ευχαριστώ όλους, με όλη μου τη ψυχή!





    yiannisyiannis
    27.05.2004, 10:49
    Νεκταρία, τα θερμά μου συγχαρητήρια

    Σου εύχομαι και εις ανώτερα. Από τις περιγραφές των φίλων μας που παρευρέθηκαν στην συναυλία, αντιλαμβάνομαι ότι η παρουσία σου ήταν –για να χρησιμοποιήσω μια δική τους λέξη- μαγική

    Θέλω όμως να ευχηθώ και στους φίλους που παρευρέθηκαν, η συναυλία αυτή να αποτελέσει το ερέθισμα για να εντρυφήσουν και να εμβαθύνουν περισσότερο στον αστείρευτο πλούτο της βυζαντινής και παραδοσιακής μουσικής μας παράδοσης. Τώρα που ο απόηχος της συναυλίας είναι φρέσκος και η μαγική αύρα της φωνής της Νεκταρίας είναι ακόμη ζεστή, εκμεταλλευτείτε το. Επεκτείνετε τα ακούσματά σας και μυηθείτε στους ήχους της «καθ’ ημάς» Ανατολής.
    santourman
    27.05.2004, 14:45
    Νεκταρία, για μια ακόμα φορά συγχαρητήρια και μπράβο για την εμφάνισή σου στο Μέγαρο. Μην μπαίνεις στον κόπο να μας ευχαριστήσεις. Πρώτα να ευχαριστείς τον μεγάλο (μας) δάσκαλο, για χάρη του οποίου βρέθηκα εγώ και εσύ και τόσοι άλλοι στην ωραία αυτή συνάντηση-συναυλία.
    Για μένα ήταν μια ωραία βόλτα στην Αθήνα. Από τη μια ήθελα να δω μια ακόμα φορά τον Χρόνη Αηδονίδη μαζί με μερικά από τα μεγάλα ονόματα της μουσικής μαζί του (πράγμα που το έχω ξανακάνει στο παρελθόν). Από την άλλη ήθελα να γνωρίσω από κοντά όσα μέλη της υπέροχης αυτής μουσικοπαρέας θα παρευρίσκοντο εκείνη τη βραδιά στο Μέγαρο. Και κρίμα που μετά τη συναυλία το διαλύσαμε σχεδόν αμέσως...
    Κι επίσης.... ένας ακόμα σημαντικός λόγος που με έφερε εκεί, ήταν ότι ήθελα να ακούσω και εσένα. `Ηθελα να ακούσω μια συνάδελφο, που κινείται στο χώρο που κινούμαι κι εγώ: Στη βυζαντινή και παραδοσιακή μουσική. Μέσα από τα άρθρα σου, αλλά και τις συζητήσεις στο forum, είχα ήδη σχηματίσει μια καλή εντύπωση, και απλά ήθελα να την επιβεβαιώσω, όπως και πράγματι έγινε.
    Τώρα (όπως λέει και ο Sakis ) αρχίζουν τα δύσκολα. Ο πήχυς ανεβαίνει. Περιμένουμε λοιπόν να σε ξαναδούμε, είτε στο Μέγαρο (μόνη σου πλέον!), είτε με κανένα νέο cd (κι άααλλο, κι άααλλο!!!)...

    ΥΓ1 Δε μπορώ να καταλάβω πώς σας άρεσε τόσο πολύ η παράσταση... Σαντούρι δεν υπήρχε. Ορχήστρα είναι αυτό;;;

    ΥΓ2 Βασικά είχαν προτείνει σε μένα να παίξω αλλά δεν τα βρήκαμε στο οικονομικό
    MITSOUD
    27.05.2004, 15:20
    Νεκταρία συνχαρητήρια, Το σφίξιμο που είχες στην αρχή του Μαύρου Χελιδονιού έκανε την νύχτα πιο ανθρώπινη , ένοιθες ότι είχες να κάνεις με ανθρώπους , όχι με μηχανές star. Επίσης (για να πω και μια κακία) χάρηκα πού αποκαλύφτηκε το"λίγο" της φωνής του ακατανόμαστου....
    Εχετε ηχογραφήσει αλήθεια την συναυλία ή μήπως βιντεοσκοπήσει?
    istoxastis
    27.05.2004, 16:08
    … Όσο για ‘κείνο το τρέμουλο στα πόδια σου, που λες και θα σωριαζόσουν, δεν ήταν αίσθηση Νεκταρία, ψευδαίσθηση ήταν…
    σίγα μη σ’ αφήναμε να πατάς στην γη,μόνη, τούτες τις ώρες της Μεγάλης σου Εκκίνησης.
    Πάντες οι πάντοτε παρόντες στη ζωή σου είμαστε εκεί και…
    Σε κρατάμε στην αγκαλιά μας
    Οι γονείς σου και σε καμαρώνουν
    Ο τιμώμενος της βραδιάς και σου δείχνει το δρόμο της επιτυχίας
    Οι γνωστοί κι άγνωστοι φίλοι σου και χαιρόμαστε
    Ως κι η ψυχούλα του γέροντα Πνευματικού σου είναι εκεί και αγάλλεται.
    Καλή συνέχεια, Νεκταρία μας,
    παρουσίες στο μουσικό στερέωμα σαν και τη δική σου, έχει μεγάλη ανάγκη ο τόπος μας.

    rapsodos
    28.05.2004, 09:55
    Sygxarhthria Nektaria. Aksia. Eytyxos pou ta katafera kai hr8a na se akouso. Exeis polla akoma na prosfereis sth mousikh. Ayth htan h arxh. Kai se olous tous ypoloipous pou den se akousan tous protrepo me thn proth eykairia na to kanoun. Den nomizo oti xreiazetai na po tipota parapano - ta greeklish den mporoun na apodosoun katallhlous xarakthrismous. Aplos na pros8eso ayto pou sou eipa kai apo konta.
    510 klm kataplhktikh
    8a ta poume 8essalonikh