ελληνική μουσική
    402 online   ·  210.857 μέλη

    Ποιά είναι η γνώμη σας για την Ελληνική Αστυνομία?

    floydian
    01.07.2007, 06:40
    Πιστεύετε πως τελεί σωστά το έργο της?
    Μήπως γίνεται περισσότερο κατάχρηση εξουσίας παρά εκτέλεση καθηκόντων?
    Depoula
    01.07.2007, 13:02
    Δυστυχως για την ελληνικη αστυνομια,δεν τελει παντα σωστα το εργο της...Πολλες φορες, η εξουσια που κατεχουν τους διαφθειρει αποπροσανατολιζοντας τους πληρως απο τα καθηκοντα τους..Γενικα πρεπει να καταλαβουν πως χρεος τους δεν ειναι η χρηση της εξουσιας που κατεχουν προς οφελος τους,αλλα προς οφελος ολων των ανθρωπων...
    absurdus_delirium
    01.07.2007, 16:34
    Η ελληνική αστυνομία, όπως και κάθε δύναμη αστυνόμευσης, επιτελεί μια λειτουργία στα πλαίσια της κοινωνίας μας. Εμείς οι ίδιοι τους έχουμε δώσει επιπλέον εξουσία, με τη συμφωνία της σωστής χρήσης της -σύμφωνα με το Σύνταγμα- για την προστασία μας. Και, σε ένα μεγάλο κομμάτι, αυτό κάνει. Σε ένα άλλο όμως κομμάτι της, το οποίο όλο και μεγαλώνει, κάνει κάτι άλλο.




    ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ! Μη Ζγωνς Σμα Σ'λεν Φλαξ!
    Παρακαλώ, ανοιχτά μάτια, αυτιά και μυαλά... (;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 01-07-2007 16:41 ]


    asxetos
    01.07.2007, 17:31
    asxetos είσαι κακό παιδί, είσαι δρακουμέλ, και δεν σου ξαναμιλάμε.

    Μια εικόνα 1000 λέξεις.
    Οποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται........




    asxetos-(εφ'εξης κουκουλοφόρος)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 01-07-2007 17:33 ]


    επισυναπτόμενα: mpatsoi_-_fasistes__1_.jpg 
    nikosm
    01.07.2007, 18:08
    Νομίζω ότι η Αστυνομία είναι απλά ένα κομμάτι της Ελληνικής κοινωνίας , με ότι κακό και καλό σημαίνει αυτό.Απλά κάποιοι άνθρωποι αντιλαμβάνονται τα πράγματα διαφορετικά από κάποιους άλλους.Θέλω να πώ ότι και στην Αστυνομία υπάρχουν καλοί και κακοί.
    Ας μην είμαστε απόλυτοι με κάποια πράγματα.
    asxetos
    01.07.2007, 18:38
    Παράθεση:

    Το μέλος nikosm στις 01-07-2007 στις 18:08 έγραψε...

    Νομίζω ότι η Αστυνομία είναι απλά ένα κομμάτι της Ελληνικής κοινωνίας , με ότι κακό και καλό σημαίνει αυτό.Απλά κάποιοι άνθρωποι αντιλαμβάνονται τα πράγματα διαφορετικά από κάποιους άλλους.Θέλω να πώ ότι και στην Αστυνομία υπάρχουν καλοί και κακοί.
    Ας μην είμαστε απόλυτοι με κάποια πράγματα.




    Η απολυτοτητα εχει να κανει και με τον ρεαλισμο, και με τον υπερεαλισμο. Η ιστορια αλλα και τα τα τελευταια γεγονοτα πανελλαδικα και παγκοσμιως, παντως, δειχνουν την απολυτοτητα, αντιστροφα.....θα ελεγα.





    επισυναπτόμενα: no_licence_.jpg 
    absurdus_delirium
    01.07.2007, 21:19
    Παράθεση:

    Το μέλος nikosm στις 01-07-2007 στις 18:08 έγραψε...

    Νομίζω ότι η Αστυνομία είναι απλά ένα κομμάτι της Ελληνικής κοινωνίας , με ότι κακό και καλό σημαίνει αυτό.Απλά κάποιοι άνθρωποι αντιλαμβάνονται τα πράγματα διαφορετικά από κάποιους άλλους.Θέλω να πώ ότι και στην Αστυνομία υπάρχουν καλοί και κακοί.
    Ας μην είμαστε απόλυτοι με κάποια πράγματα.



    Η αστυνομία έχει ένα θεσμισμένο ρόλο, του οποίου γίνεται κατάχρηση σε διάφορους βαθμούς ιστορικά, αλλά οι άνθρωποι που συμμετέχουν σε αυτή - πέρα απ' το θεσμικό τους ρόλο είναι και άνθρωποι. Τι εννοώ: μπορεί ένας καθ' όλα καθίκης τύπος να συλλάβει κάποιον δολοφόνο (οπότε έχουμε έναν "κακό" άνθρωπο να κάνει κάτι καλό) όπως μπορεί και ένας καθ' όλα συνηθισμένος τύπος να κοπανήσει συνταξιούχους σε πορεία (οπότε έχουμε έναν "καλό" άνθρωπο να κάνει κάτι κακό). Δεν χαρακτηρίζει αυτό ολόκληρο τον άνθρωπο. Οι απολυτότητες δε βοηθάν κανέναν. Ο κόσμος μας δεν είναι άσπρο-μαύρο. Ίσως να βόλευε. Ίσως να ήταν απλούστερος, αλλά δεν είναι.
    Η ένταση της αστυνόμευσης και της καταστολής δε ρυθμίζεται από αυτούς που εκτελούν διατεταγμένη υπηρεσία. Όταν η ένταση ανεβαίνει τόσο και ενθαρρύνεται τέτοιο κλίμα ώστε να επιτρέπει σε ορισμένους να θεωρήσουν ότι έχουν το δικαίωμα να παραβιάσουν τα δικαιώματα οποιουδήποτε ανθρώπου (ακόμα και αν δεν είναι πολίτης της χώρας), σε βαθμό μεγαλύτερο απ' όσο τους έχει επιτρέψει η κοινωνία μας -και σε τόσα "μεμονωμένα περιστατικά" που μετά από κάθε "παραδειγματική τιμωρία" να εμφανίζεται ακόμα ένα- τότε υπάρχει πρόβλημα.


    ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ! Μη Ζγωνς Σμα Σ'λεν Φλαξ!
    Παρακαλώ, ανοιχτά μάτια, αυτιά και μυαλά... (;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 01-07-2007 21:24 ]


    asxetos
    01.07.2007, 23:41
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 01-07-2007 στις 21:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος nikosm στις 01-07-2007 στις 18:08 έγραψε...

    Νομίζω ότι η Αστυνομία είναι απλά ένα κομμάτι της Ελληνικής κοινωνίας , με ότι κακό και καλό σημαίνει αυτό.Απλά κάποιοι άνθρωποι αντιλαμβάνονται τα πράγματα διαφορετικά από κάποιους άλλους.Θέλω να πώ ότι και στην Αστυνομία υπάρχουν καλοί και κακοί.
    Ας μην είμαστε απόλυτοι με κάποια πράγματα.



    Η αστυνομία έχει ένα θεσμισμένο ρόλο, του οποίου γίνεται κατάχρηση σε διάφορους βαθμούς ιστορικά, αλλά οι άνθρωποι που συμμετέχουν σε αυτή - πέρα απ' το θεσμικό τους ρόλο είναι και άνθρωποι. Τι εννοώ: μπορεί ένας καθ' όλα καθίκης τύπος να συλλάβει κάποιον δολοφόνο (οπότε έχουμε έναν "κακό" άνθρωπο να κάνει κάτι καλό) όπως μπορεί και ένας καθ' όλα συνηθισμένος τύπος να κοπανήσει συνταξιούχους σε πορεία (οπότε έχουμε έναν "καλό" άνθρωπο να κάνει κάτι κακό). Δεν χαρακτηρίζει αυτό ολόκληρο τον άνθρωπο. Οι απολυτότητες δε βοηθάν κανέναν. Ο κόσμος μας δεν είναι άσπρο-μαύρο. Ίσως να βόλευε. Ίσως να ήταν απλούστερος, αλλά δεν είναι.
    Η ένταση της αστυνόμευσης και της καταστολής δε ρυθμίζεται από αυτούς που εκτελούν διατεταγμένη υπηρεσία. Όταν η ένταση ανεβαίνει τόσο και ενθαρρύνεται τέτοιο κλίμα ώστε να επιτρέπει σε ορισμένους να θεωρήσουν ότι έχουν το δικαίωμα να παραβιάσουν τα δικαιώματα οποιουδήποτε ανθρώπου (ακόμα και αν δεν είναι πολίτης της χώρας), σε βαθμό μεγαλύτερο απ' όσο τους έχει επιτρέψει η κοινωνία μας -και σε τόσα "μεμονωμένα περιστατικά" που μετά από κάθε "παραδειγματική τιμωρία" να εμφανίζεται ακόμα ένα- τότε υπάρχει πρόβλημα.


    ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ! Μη Ζγωνς Σμα Σ'λεν Φλαξ!
    Παρακαλώ, ανοιχτά μάτια, αυτιά και μυαλά... (;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 01-07-2007 21:24 ]





    Συμφωνώ αγαπητε φίλε absurdus_delirium, αλλά όταν έχεις και υπουργό Δημ. τάξεως τον κύριο Πολύδωρα.......τότε άστα βράστα...

    absurdus_delirium
    02.07.2007, 00:49
    Το ενδιαφέρον είναι αυτό που γράφουν οι ελληνοφρενείς από κάτω :"Αυτός ο άνθρωπος διοικεί υπουργείο". 'Η μήπως είναι κι αυτός σαν τον Μπους; Απλά δυσλεξικός; Βέβαια, έχει διατυπωθεί και η άποψη ότι αν δε μπορείς να εκφράσεις αυτό που σκέφτεσαι, τότε δεν το σκέφτεσαι. Μισό λεπτό, να σκεφτώ αν το παραπάνω είναι ελιτισμός ή κοινή λογική - και επανέρχομαι...


    Υ.Γ. Και ποιο υπουργείο είπαμε διοικεί; (Συγγνώμη, αλλά δε μπόρεσα να αντισταθώ! )
    asxetos
    02.07.2007, 01:17


    Ναι αλλά εγώ καταβάθος τον "πάω" τον Βύρωνα.....γιατί μου χαρίζει κέφι, με κάνει να γελάω, έρχεται την κατάλληλη στιγμή.....που είσαι στις μαύρες σου....και απο το πουθενά, απο εκεί που δεν το περιμένεις.....και σου φτάχνει την ημέρα σου, την διάθεση σου....



    floydian
    02.07.2007, 02:18
    Παράθεση:

    Το μέλος nikosm στις 01-07-2007 στις 18:08 έγραψε...

    Νομίζω ότι η Αστυνομία είναι απλά ένα κομμάτι της Ελληνικής κοινωνίας , με ότι κακό και καλό σημαίνει αυτό.Απλά κάποιοι άνθρωποι αντιλαμβάνονται τα πράγματα διαφορετικά από κάποιους άλλους.Θέλω να πώ ότι και στην Αστυνομία υπάρχουν καλοί και κακοί.
    Ας μην είμαστε απόλυτοι με κάποια πράγματα.



    Βασιζόμενοι στα όσα έχουμε δει κ όσα βλέπουμε μέχρι και σήμερα νομίζω έχουμε αποκτήσει το δικαίωμα να κρίνουμε!Σίγουρα υπάρχουν κ καλοί αλλά μαζί με τα ξερά καίγονται κ τα χλωρά, το θέμα είναι ότι φωτιά βάζεις συνήθως εκεί που επικρατεί η ξέρα!
    esta
    02.07.2007, 12:26
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 01-07-2007 στις 17:31 έγραψε...

    asxetos είσαι κακό παιδί, είσαι δρακουμέλ, και δεν σου ξαναμιλάμε.

    Μια εικόνα 1000 λέξεις.
    Οποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται........




    asxetos-(εφ'εξης κουκουλοφόρος)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 01-07-2007 17:33 ]







    asxetos
    02.07.2007, 17:28
    Παράθεση:

    Το μέλος floydian στις 02-07-2007 στις 02:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος nikosm στις 01-07-2007 στις 18:08 έγραψε...

    Νομίζω ότι η Αστυνομία είναι απλά ένα κομμάτι της Ελληνικής κοινωνίας , με ότι κακό και καλό σημαίνει αυτό.Απλά κάποιοι άνθρωποι αντιλαμβάνονται τα πράγματα διαφορετικά από κάποιους άλλους.Θέλω να πώ ότι και στην Αστυνομία υπάρχουν καλοί και κακοί.
    Ας μην είμαστε απόλυτοι με κάποια πράγματα.



    Βασιζόμενοι στα όσα έχουμε δει κ όσα βλέπουμε μέχρι και σήμερα νομίζω έχουμε αποκτήσει το δικαίωμα να κρίνουμε!Σίγουρα υπάρχουν κ καλοί αλλά μαζί με τα ξερά καίγονται κ τα χλωρά, το θέμα είναι ότι φωτιά βάζεις συνήθως εκεί που επικρατεί η ξέρα!




    ...Θα ελεγα οτι εχουν λιγοστεψει τα χλωρα....η μαλλον αυξανονται και πληθαινονται τα.... ξερα...



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : asxetos στις 02-07-2007 17:29 ]


    επισυναπτόμενα: elaspcw4h69vyqmi.jpg 
    StavmanR
    03.07.2007, 02:15
    Κατάχρηση και εξουσία είναι δύο πράγματα που αγκαλιάζουν το ένα το άλλο, και τουλάχιστον στη δική μου αντίληψη αποτελεί πλεονασμό. Σε όλη την ανθρώπινη ιστορία η εξουσία εδράζεται επάνω στην κατάχρηση και αντίστροφα, στη ουσία το ένα τροφοδοτεί το άλλο μέχρις ότου επέλθει ο κορεσμός της περίεργης αυτής αυτοτροφικής λειτουργίας. Αν εννοούμε, υπέρβαση υπηρεσιακών καθηκόντων, υπερβολική χρήση απρόκλητης και μη αναγκαίας βίας, κακή ενδοϋπηρεσιακή λειτουργία και αποπροσανατολισμένη πολιτική στα θέματα δημοσίας τάξεως, το θέμα αποκτά μια σύγχρονη καθημερινή χροιά.
    Πιστεύω ότι η Ελληνική αστυνομία είναι ένα σκαλί πάνω από τις περισσότερες αντίστοιχες υπηρεσίες άλλων κρατών, κι αυτό οφείλεται ως ένα σημείο στο γεγονός πως οι κλειστές μέχρι πρόσφατα κοινωνίες λειτουργούσαν αυτοελεγκτικά, με αποτέλεσμα να μην παρουσιάζονται σοβαρές κρίσεις για τους ελεγκτικούς μηχανισμούς. Ακόμα, στο γεγονός αυτό συνετέλεσε η συνεχής ανοδική πορεία του βιοτικού επιπέδου του έλληνα από την ίδρυση του ελληνικού κράτους. Υπήρχαν ευκαιρίες για εργασία και οικογένεια οι οποίες άρχισαν να μειώνονται δραματικά κάπου στα τέλη της δεκαετίας '80-'90. Δεν θα πολιτικολογήσω καθώς όλες οι κυβερνήσεις και τα κοινοβουλευτικά στελέχη, παντός κόμματος, έχουν συμμετοχή στη σημερινή κατάντια.
    Για να επιστρέψω στο θέμα...η αστυνομία αποτελεί υπηρεσία πρόληψης και καταστολής των άνομων και παράνομων δραστηριοτήτων. Το πρώτο σκέλος ακούγεται λίγο αστείο βέβαια, καθώς η παιδεία και οι συνθήκες διαβίωσης είναι εκείνα που καθορίζουν τα επίπεδα της παρανομίας σε έναν τόπο (βλέπε αμερική...). Οι κοινωνικές ανισότητες και η απορρόφηση του πλούτου από λίγους είναι παράγοντες προδιάθεσης μιας κοινωνίας προς την έκνομη διαβίωση και επιβίωση. Ο κύριος ρόλος της αστυνομίας επικεντρώνεται στην καταστολή της παρανομίας. Προσωπικά, δυσκολεύομαι να κρίνω μία υπηρεσία καταστολής, μέσα σε μία κοινωνία που παράγει έγκλημα. Είναι κάτι σαν να σε βρίζω όλη μέρα, και μόλις αντιδράσεις και μου επιτεθείς να βάλω τον σωματοφύλακά μου να σε δείρει, κι εσύ να ασχολείσαι με το αν ο σωματοφύλακας μου έπρεπε ή δεν έπρεπε να σε δείρει...
    Μέσα σε τέτοιου είδους συνθήκες, αδυνατώ να προσδιορίσω το βαθμό υπέρβασης καθήκοντος και λειτουργίας ενός οργάνου που αποτελεί ένα μόνο κομμάτι της εκτελεστικής εξουσίας και της σύγχρονης πολιτειακής λειτουργίας. Καταδικάζω κάθε πράξη σωματικής και ψυχολογικής βίας, αλλά δεν μπορώ να φορτώσω όλο το βάρος της ευθύνης σε έναν δημοσιουπαλληλίσκο των 1000 ευρώ. Ο καθένας έχει το δικό του μερίδιο σε αυτήν την κατάσταση. Κι εγώ που συντηρώ κάποια συστήματα που βάζουν ανθρώπους να δέρνουν τους μπαμπάδες τους, και εκείνος που με δέρνει επειδή έκλεισα την εθνική οδό επειδή δε με προσέλαβαν στην αστυνομία (και σε κάθε τμήμα αυτού του συστήματος) λόγω κομματικών κριτηρίων...

    Liza32
    03.07.2007, 08:25
    Οι αστυνομία κατά τη γνώμη μου δεν αποτελεί πλέον εξουσία, επειδή η εγκληματικότητα έχει ξεπεράσει τα όρια. Άνθρωποι είναι και αυτοί, φοβούνται τα χειρότερα! Η ειρωνία όμως είναι, οτι εμείς, αν δεν μπορούμε να βασιστούμε στην αστυνομία, που αλλού μπορούμε να στραφούμε; Προφανώς πουθενά, οπότε πέρνουμε το νόμο στα χέρια μας!
    YrIazz
    03.07.2007, 09:29
    Οπως ανεφερα κ καπου αλλου... τι να περιμενεις απο ανθρωπους που το 90% εχει τελειωσει το δημοτικο, που κοιταει να καλυψει τα κομπλεξ του μεσα απο ενα τραμπουκισμο, που θεωρει οτι ειναι ο υπερτατος φυλακας αγγελος της πατριδας του...

    Εχω ακουσει πολλες φορες να τους δικαιολογουν με το επιχειρημα..." ενας υπαλληλος που διακινδυνευει τη ζωη του μπλα μπλα..". Συγνωμη αλλα τι σημαινει αυτο? Αυτος δεν επελξε να κανει αυτο το επαγγελμα? Μηπως θα πρεπει να του ζητησω και συγνωμη που δεν εκανε σωστη επιλογη και να τον δικαιολογησω για την ανικανοτητα του να κανει σωστα τη δουλεια του?
    koini_maria
    03.07.2007, 11:36
    Μονάχα μια λέξη θα πω : ΧΕΙΡΙΣΤΗ !


    ΥΓ: Αν μου ξαναζητήσουν τα στοιχεία μου την ώρα που περπατάω ανέμελη σαν άνθρωπος στο δρόμο ούτε και εγώ δεν ξέρω πως θα αντιδράσω ! Αν είναι δυνστόν ! Δίχως λόγο να σε σταματάνε και να σου ζητάνε αστυνομική ταυτότητα !
    lookylouk
    03.07.2007, 14:13
    'Οπως σε όλους τους τομείς και τα επαγγέλματα, υπάρχουν εκείνοι που κάνουν τη δουλεία τους ευσυνείδητα, και εκείνοι που κάνουν ό,τι να' ναι...

    Το θέμα είναι να διατηρείται μία ισορροπία σε αυτά τα ποσοστά. Δυστυχώς αμφιβάλλω πολύ αν η ελληνική αστυνομία διατηρεί αυτή την ισορροπία.

    Είναι πολλοί αυτοί που κατατάσσονται στο σώμα για λάθος λόγους και εκτονώνουν προβλήματα, κόμπλεξ και εξουσιομανία μέσα από τη δουλειά τους...
    asxetos
    09.07.2007, 00:01
    υπάρχουν βέβαια και κάποιες εξαιρέσεις.........χμμμ....παραδίνομαι



    επισυναπτόμενα: mpatsines.JPG 
    Bruce_Dicki13
    09.07.2007, 10:34
    Αναρωτιεμαι αν θα τελειωσει ποτε αυτη η κατασταση...ΟΛΟΙ κατηγορουν την ελληνικη αστυνομια...κι εγω παιδια για μπατσος παω, αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα εχετε ολοι με τους μπατσους!!!!!!!