ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.856 μέλη

    Τι θα ζητούσατε απο το Θεό...

    Liza32
    02.08.2007, 10:55
    με αντάλλαγμα τη ζωή σας; Εδω σας θέλω!
    Tren
    02.08.2007, 11:14
    Την αθανασια μου αχαχαχααααααααα
    yiannisyiannis
    02.08.2007, 11:52
    Πολύ σωστή, συμφωνώ κι εγώ το ίδιο.
    melkat06
    02.08.2007, 11:55
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 02-08-2007 στις 11:14 έγραψε...

    Την αθανασια μου αχαχαχααααααααα





    Σωστηηηηηηηηηηηηηηηηηηή...

    Επειδή δεν το βλέπω να γίνεται...... να πάω στον "Παράδεισο"...!!!


    Panos72
    02.08.2007, 12:12
    Κατ' αρχάς θα με συγχωρήσετε, αλλά δεν πιστεύω στην ύπαρξη του. Κατα δεύτερον, η αθανασία θεωρώ πως είναι η μεγαλύτερη τιμωρία και κατάρα που μπορεί να επιβληθεί σε ζωντανό οργανισμό. Τέλος, δανειζόμενος μια ατάκα από ελληνική ταινία όπου ο πρωταγωνιστής χαζεύει το γυμνό κορμί της κοπέλας του:
    ..."Παράδεισος είναι αυτό ακριβώς (που βλέπει) και η κόλαση είναι να μην μπορείς να το αγγίξεις"...
    Ετσι, απλά θα ζήταγα ΔΙΚΑΙΩΣΥΝΗ... που πολύ αμφιβάλλω αν και ο Θεός ο ίδιος μπορούσε να επιφέρει...!
    tolaruba
    02.08.2007, 12:54
    Αν επρεπε να ζητησω κατι , θα ζηταγα να ειναι η οικογενεια μου και οι φιλοι μ καλα
    kalouka
    02.08.2007, 12:56
    την ευτυχία των παιδιών μου
    StavmanR
    02.08.2007, 13:19
    Μία ενδιαφέρουσα πρόταση θα ήταν:"Σου δίνω τη ζωή μου αλλά αλλάζουμε θέσεις..."
    StavmanR
    02.08.2007, 13:25
    Εδώ έχουμε αντρική συζήτηση: Εγώ και Αυτός. Μεσάζοντες δε χρειαζόμαστε

    niceday1808
    02.08.2007, 14:14
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 02-08-2007 στις 10:55 έγραψε...

    με αντάλλαγμα τη ζωή σας; Εδω σας θέλω!


    Μάλλον να μου κάνει κανένα κονέ μπας και μπω στον παράδεισο.Γιατί αν κρίνω από τα πράγματα όπως έχουν σήμερα εδώ στη γη τουλάχιστον...και στον παράδεισο για να μπεις πάλι μέσο και γνωριμίες χρειάζεσαι
    gexrag
    02.08.2007, 16:54
    Φίλοι μου
    Οι προσευχές είναι καλό να μην δημοσιεύονται.
    Μια που μιλάμε για προσευχή ας παραθέσω τα σχετικά του κειμένου.

    Η δύναμη της προσευχής και ποιος είναι ο ορθός τρόπος
    με τον οποίο ζητούμε κάτι από τον Κύριο και Θεό μας

    Η προσευχή έχει πολλά ευεργετικά αποτελέσματα για τον άνθρωπο. Πρώτα απ’ όλα
    επιδρά στην ψυχοσύνθεση του ατόμου και τον βοηθά έτσι να επιτύχει μόνος του ο
    άνθρωπος, αυτό που ο ίδιος ζητάει. Πολλές φορές ζητάμε κάτι πέρα από τις
    δυνάμεις μας. Αυτό είναι που θα μας το δώσει ο Θεός, ακόμα και αν το ζητάμε από
    τους Αγίους του. Ο Πατέρας όλων, θέλει να προσευχόμαστε και να ζητάμε. Όταν
    συμβαίνει αυτό του δείχνουμε έτσι την Πίστη μας και την αγάπη μας. Υπάρχει ως
    γνωστόν η Εντολή Του: «Αγάπα τον Θεόν σου όπως τον εαυτόν σου».
    Αν η προσευχή συνοδεύεται από δάκρυα ψυχής, κάτι που αποδεικνύει ότι το ζητάμε
    με πίστη και αγάπη και ότι το θέλουμε πολύ, τότε ο Θεός δίνει αυτό που ζητάμε.
    Δίνει πάντα, αν κρίνει ότι αυτό που ζητάμε το χρειαζόμαστε πραγματικά. Πάντα το
    χέρι βοηθείας του Θεού, δίδεται με πνεύμα Δικαιοσύνης και Αγάπης.
    Ο οίκος του Θεού είναι ο ναός και εκεί είναι ορθό να προσερχόμαστε και να
    προσευχόμαστε. Αν όμως για οποιοδήποτε λόγο είμαστε απομακρυσμένοι, τότε
    μπορούμε να προσευχόμαστε, οπουδήποτε βρισκόμαστε την χρονική στιγμή που
    έχουμε την ανάγκη Του. Όσοι για οποιοδήποτε λόγο απομακρύνθηκαν από την
    εκκλησία, σε καμιά περίπτωση δεν είναι μιάσματα (παραβολή του Ασώτου). Ακόμα
    και οι κατήγοροι καμιά φορά, γίνονται υπερασπιστές του Ονόματος Του (Απόστολος Παύλος).
    Σωστός τρόπος προσευχής δεν υπάρχει, για τον απλό λόγο ότι ορθή είναι μόνο η
    ψυχική κατάσταση στην οποία υποβάλλεται κάποιος όταν προσεύχεται. Υπάρχει
    όμως η ορθή στάση στην οποία πρέπει να βρισκόμαστε όταν ζητάμε κάτι. Αυτή είναι
    η στάση προσευχής των Μοναχών και των Μουσουλμάνων. Όταν ζητάμε κάτι,
    απευθυνόμαστε στην Υπεραγία Μαρία και ζητάμε να μεσολαβήσει στον Υιόν της για
    να μας δοθεί αυτό. Οι δεήσεις της Θεοτόκου είναι πολύ ισχυρές.

    tina15
    02.08.2007, 18:03
    Να είναι ευτυχισμένος ένας άνθρωπος που αγαπώ πάρα πολύ και είναι μακρυά μου!
    vasiliki33
    02.08.2007, 20:01
    Ο θεός (η ζωή) μου έχει φερθεί πολύ γενναιόδωρα. Αυτό που θα ήθελα είναι ότι έχω να το διατηρήσω αναλλοίωτο από τη φθορά του χρόνου και των ανθρώπων
    Ashley
    03.08.2007, 01:27
    me antallagma ti zwi m ? na min me ksanaemfanisei se afton ton athlio kosmo k na eksafanistei apo mprosta m!!!!!

    i iparksi tou einai opws oloi oi theoi k den exw pragmatika stoixeia etsi oste na pistevw sto theo(xristo) alla oute k se kanena allon
    Ashley
    03.08.2007, 01:28
    me antallagma ti zwi m ? na min me ksanaemfanisei se afton ton athlio kosmo k na eksafanistei apo mprosta m!!!!!

    i iparksi tou einai opws oloi oi theoi k den exw pragmatika stoixeia etsi oste na pistevw sto theo(xristo) alla oute k se kanena allon

    ""an eisai theos giati den mas lipase gt mas paratas? ""

    asxetos
    03.08.2007, 01:33
    θα ζητουσα τα παντα χωρις ανταλλαγματα......τι το περασαμε...πωλησεις δικτυου..σε Α.Ε.Ανωνυμος Εταιρεια;
    RandyOzzy
    03.08.2007, 10:34
    Egw prodopika tha zitousa ta na matho ta panta dld tin oli alithia akoma kia to pos dimiourgithike o theos
    MISangie
    07.08.2007, 17:08
    Για να ζητήσεις κάτι απο τον πατέρα σου δεν του δίνεις ανταλλάγματα.Δεν θέλει ο θέος αντάλλαγμα και πόσο μάλλον την ζωή σου.Περιμένει πάντα να τον ζητήσεις για να έρθει..και σου δίνει αυτά που θα σου κάνουν καλό και τα έχεις ανάγκη.Τα πράγματα ειναι απλά..εμείς τα κάνουμε δύσκολα.Απλά ζητάς με ειλικρινή καρδιά
    blacksheep
    21.08.2007, 18:29
    Να παραιτηθει.
    Καιρος για νεα προσωπα

    nektarios_pi
    21.08.2007, 20:11
    να ειναι ολοι οι αλλοι καλα χωρις πολεμους κλπ επησεις την Ελλαδα ελευθερη ολοκληρη