ελληνική μουσική
    973 online   ·  210.856 μέλη

    Πότε και πού κάνουν συναυλία οι HIM στην Ελλάδα;

    rompa
    18.09.2007, 16:02
    Μεγάλε μας έχεις τρελλάνει όλους . Κάνε λίγο κράτη ... Αν πρόσεχες τι σου γράφαμε θα διάβαζες και αυτό που σου έχω γράψει .... Το Summerwine δεν είναι HIM .... Είναι επανεκτέλεση του Ville Valo και της Natalia Avelon .. Έλεος πια!!Διάβασε και τίποτα απ' όσα σου γράφουμε .Πραγματικά δεν ξέρω τι νομίζεις ότι είναι ροκ ...
    twr
    18.09.2007, 16:02
    Παίδες είναι απλό!!!
    Σταματάει η Θώδη τα δημοτικά και το ρίχνει στη μέταλ!!!
    Θα θεωρείται μεταλού?
    twr
    18.09.2007, 16:08
    Ρόμπα σου ξαναλέω...

    Πάει ο Bruce και τραγουδάει το summerwine...
    Πάει ο Murray και γίνεται ο κιθαρίστας της Avril...
    Πάει και ο Steve και γίνεται μπασίστας των Sunrise Avenue...

    Θα θεωρούνται λοιπόν οι IRON MAIDEN μέταλ συγκρότημα?
    ΟΧΙ!!!

    Θα χάσουν τους οπαδούς τους και θα αποκτήσουν νέες φαν που θα ουρλιάζουν σε κάθε συναυλία τους...!!!

    Κατάλαβες ή να στο αναλύσω κι άλλο?
    rompa
    18.09.2007, 16:09
    Αυτό τώρα λέγεται απάντηση?Είναι επιχείρημα ? Οι άνθρωποι έχουν μεγαλώσει με τελείως διαφορετικά ακούσματα από τα δικά σου και από της Θώδη και σε τέτοια πλαίσια κινούνται . Σου φαίνονται οι Black Sabbath , Led Zeppelin , Deep Purple , WASP ακούσματα τύπου Έφη Θώδη???
    rompa
    18.09.2007, 16:19
    Να σου πω δεν είμαστε εμείς οι χαζοί και εσύ ο έξυπνος που κατηγοριοποιείς κάποιον με βάση τους φαν . Άλλα είναι τα κριτήρια είτε το θες είτε όχι . Επίσης άλλο να λες ότι δεν σου αρέσει ένα συγκρότημα και άλλο να λες ό,τι σου κατεβαίνει στο κεφάλι και που τόσοι άνθρωποι σου λένε ότι κάνεις λάθος . Επίσης το ταλέντο κάποιου μπορεί να ξεδιπλώνεται σε διάφορους τομείς και ο Ville Valo το έχει δείξει .
    sea_like_eyes
    18.09.2007, 16:20
    twr...ο.k...αλλα δεν καταλαβα!Αμα θες να ακουσεις pure Metal...τραβα σε ενα δισκαδικο και Seaκωσε οτι 80's υπαρχει...χαλαρα και ομορφα!
    οσον αφορα τους Him...o Vallo ειναι heavymetallας και δεν μασαει να το φωναξει!
    απο το να κατηγορεις ενα group μονο και μονο επειδη...δεν σου αρεσει...χμμμ...δεν καταλαβαινεις πως δεν μας λες κατι???ουτε τα παιδια που γουσταρουν him θα σου αλλαξουν γνωμη...μα ουτε και εσυ τους πειθεις!αδιεξοδο...
    rompa
    18.09.2007, 16:32
    Να σε καλά ρε sea_ γιατί μου χουν πέσει τα μαλλιά με αυτά που ακούω !!!
    twr
    18.09.2007, 18:39
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 18-09-2007 στις 16:20 έγραψε...

    o Vallo ειναι heavymetallας και δεν μασαει να το φωναξει!

    Τι είναι ο Vallo?
    Να χαρώ εγώ μεταλά...


    Rompa, σου έχω κάνει μια ερώτηση και συνεχίζεις να απαντάς με υπεκφυγές...



    mariza18
    18.09.2007, 19:15
    Παράθεση:

    Το μέλος twr στις 18-09-2007 στις 16:08 έγραψε...


    Πάει ο Bruce και τραγουδάει το summerwine...
    Πάει ο Murray και γίνεται ο κιθαρίστας της Avril...
    Πάει και ο Steve και γίνεται μπασίστας των Sunrise Avenue...

    Θα θεωρούνται λοιπόν οι IRON MAIDEN μέταλ συγκρότημα?
    ΟΧΙ!!!
    Κατάλαβες ή να στο αναλύσω κι άλλο?



    Το ίδιο πράγμα σου λέει και η ρόμπα!Εσύ έχεις κολλήσει στο summerwine και κάθεσαι και κρίνεις συνεχώς τον τραγουδιστή!Είτε σαρέσει είτε δεν σου αρέσει οι ΧΙΜ παιζουν ΡΟΚ!!!!Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις πια?Μη μας λες συνέχεια για τους Iron Maiden, και μεις τους ξέρουμε,δεν χρειάζεται να τους συγκρίνεις συνέχεια με τους ΧΙΜ. Άλλη πορεία έχουν χαράξει εκείνοι κ άλλη αυτοί,δεν χρειάζεσαι προσπάθεια για να το αντιληφθείς. Προσπαθείς απο χθες να μας αποδείξεις οτι δεν ανήκουν σε ένα μουσικό είδος,αφού βλέπεις πόσοι άνθρωποι σου λέμε το αντίθετο,τι σημαίνει?πως όλοι εμείς είμαστε οι χαζοί και συ είσαι ο μοναδικός έξυπνος εδώ πέρα?
    rompa
    18.09.2007, 19:33
    Εγώ δεν απαντάω ή εσύ ό,τι και να σου λέμε λες τα δικά σου ? Σε τι να απαντήσω ? Σε αυτό για τη Θώδη?? Σου απάντησα ... Μάλλον μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου και νομίζεις ότι είσαι ο metallας .......
    twr
    18.09.2007, 20:46
    mariza18 τι ακριβώς να καταλάβω? Ότι οι Χιμ παίζουν ροκ? Μάλλον δεν έχεις ιδέα για το τι είναι ροκ...
    Μια ερώτηση άγνοιας: τι άλλα συγκροτήματα ακούς πέρα από χιμ?

    rompa
    18.09.2007, 21:05
    Τώρα προφανώς εσύ δεν απαντάς σε μας . Και επίσης εσύ δεν έχεις μάλλον ιδέα τι είναι το ροκ .... και πόσες υποκατηγορίες έχει . Και αν θες να μάθεις ένα συγκρότημα που έχει τη βασική δομή: κιθάρα , μπάσο , ντραμς χαρακτηρίζεται ροκ . η χρήση των οργάνων είναι αυτή που κάνει ροκ ένα συγκρότημα όχι οι φαν τους
    twr
    18.09.2007, 21:36
    Για πες μας σε ποιά υποκατηγορία λοιπόν ανήκουν οι Χιμ (και μετά λένε τους μεταλάδες ταμπελοποιούς)...

    Στο πανηγύρι του χωριού μου είχε κιθάρα (ηλεκτρική παρακαλώ) και ντραμς!!
    Ροκ συγκρότημα, ε?

    Όλα τα μπλουζ συγκροτήματα χρησιμοποιούν ακριβώς τα όργανα που λες...

    Σε οποιοδήποτε μπουζουξίδικο και να πας θα τα βρεις αυτά τα όργανα...

    Οι apocalyptika ξέρεις τι μουσική παίζουν?
    Τι όργανα χρησιμοποιούν ξέρεις?


    Αν πραγματικά πιστύεις ότι το είδος ενός συγκροτήματος κρίνεται απ τα όργανα που παίζουν τα μέλη του, τότε με απογοητεύεις...
    Τα ράσα ξέρεις, δεν κάνουν τον παπά! Ούτε η ηλεκτρική και το μπάσσο τη ροκ!!!



    rompa
    18.09.2007, 21:50
    Δεν είπα ότι είναι μόνο αυτά . Υπάρχουν και κάποιες προυποθέσεις . Γνωρίζω πολύ καλά τους Apocalyptica και όπως σου είπα γνωρίζω πολλά φινλανδικά γκρουπ . Οι Apocalyptica παίζουν τσέλο και αν ακολουθούσαμε τα όσα λες θα πρέπει να τους μείωνε πολύ το γεγονός του ότι έχουν συνεργαστεί με τον Ville .... Υπάρχουν πολλόι διαφορετικοί εκπρόσωποι της ροκ που η μουσική τους έχει βασικές διαφορές . Ροκ θεωρούνται οι Beatles , Rolling Stones , Pink Floyd , Red Hot Chilli Peppers και όμως η μουσική τους παρουσιάζει διαφορές . Η μουσική εξελίσσεται και είναι λάθος να κατηγοριοποιείς γιατί τα κριτήρια είναι πολύ λεπτά . Σε όλη τη συζήτησή μας εσύ είσαι που επιμένεις για το είδος . Εγώ εξετάζω για το αν κάποιος παίζει καλή μουσική , αν γράφει ωραίους στίχους . Άλλοι τους βάζουν σε κατηγορίες - όχι εγώ .
    mariza18
    18.09.2007, 21:59
    Παράθεση:

    Το μέλος twr στις 18-09-2007 στις 20:46 έγραψε...

    mariza18 τι ακριβώς να καταλάβω? Ότι οι Χιμ παίζουν ροκ? Μάλλον δεν έχεις ιδέα για το τι είναι ροκ...
    Μια ερώτηση άγνοιας: τι άλλα συγκροτήματα ακούς πέρα από χιμ?




    πίστεψε με ξέρω πάρα πολλά και μπορώ να κρίνω!Δεν μου λες,τώρα θα κάνουμε επίδειξη των γνώσεων μας γύρω απο τη μουσική?Αν δεν σ αρέσουν οι ΗΙΜ πολύ απλά ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ! Τι κάθεσαι και κατηγορείς τον καθένα για τις μουσικές του επιλογές? Αν δεν είναι ροκ οι ΗΙΜ τότε τι είναι ρε φίλε?Αρκετά το κουράσαμε όμως όλο αυτό..Αλλη αποψη εσυ κ αλλη εμεις,δεν εχει νοημα τώρα όλο αυτό.Το τοπικ άνοιξε για να ενημερώνονται για το συγκρότημα και όχι για να το κατηγορούν,αν θες άνοιξε αλλη κατηγορία γι αυτο,αρκετά οφ-τοπικ βγήκαμε
    twr
    18.09.2007, 22:14
    @mariza18

    Πολλά είναι τα συγκροτήματα που έχουν ειπωθεί στο φόρουμ και δε μ αρέσουν...
    Δε σου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι συμμετέχω μόνο στη συγκεκριμένη περίπτωση περί χιμ? Μάλλον όχι γιατί πιθανότατα δεν έχεις καταλάβει καν τι λέω τόση ώρα...
    Το τι είναι οι χιμ το έχω πει στο συγκεκριμένο thread, δε χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι επειδή εσύ δεν προσέχεις τι γράφω...!!!

    @rompa

    Συμφωνώ για τα συγκροτήματα που αναφέρεις...
    Εξέλιξη όμως τι είναι για σένα? Να μπλέκονται τα είδη μεταξύ τους και να ονομάζουμε κάποιον ροκ επειδή κρατά μια ηλεκτρική?
    Το να μπερδεύουμε τις βούρτσες με τις... οδοντόβουρτσες, μόνο εξέλιξη δεν αποτελεί για μένα!!...

    rompa
    19.09.2007, 09:53
    Εξαρτάται τι θέλει ο καθένας από τη μουσική του και σε τι δίνει σημασία . Εγώ σου ξαναείπα ότι θέλω να ακούω καλή μουσική - έξυπνο και ρομαντικό καμμιά φορά στίχο . Δε με νοιάζουν οι κατηγορίες γιατί όταν επιμένεις πολύ σε αυτές χάνεις το νόημα . Δεν ξέρω τι έχεις ακούσει από HIM αλλά σε προκαλώ να ακούσεις κάποια heavy κομμάτια τους που ηχογράφησαν στην αρχή της καριέρας τους και δεν είναι πολύ γνωστά . Αν θες στα στέλνω , τα ακούς και μου λες τη γνώμη σου . Αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι ότι σημασία δεν έχει που εντάσσουμε κάποιον γιατί αυτά είναι κατηγορίες που δημιουργήθηκαν κάποτε και δεν γίνεται να κολλάμε εκεί .
    twr
    19.09.2007, 13:39
    ΟΚ, δε διαφωνώ, μόνο που στην προκειμένη οι χιμ μόνοι τους είπαν ότι παίζουν μέταλ, δεν τους ενέταξε κανείς σ αυτό το είδος μουσικής! Τέσπα...
    Rinio524
    26.09.2007, 09:56
    Έλα τώρα σε συ twr που θες με το ζόρι να μας πίσεις ότι οι HIM δεν παίζουν ροκ και μεταλ... μην τρελαθούμε κιόλας...
    Οι HIM είναι φανταστικοί και δεν ακοώ λέξη....
    Όσο για το καινούργιο τους CD (Venous Doom) είναι φανταστικό και όλα τα τραγούδια είναι για να τα ακούς με τέρμα την φωνή...
    Αυτά ήθελα να πω για μερικούς - μερικούς που τα λένε τα λογάκια τους....
    Και για τους φίλους των HIM, καλή ακρόαση στο φανταστικό come back που κάνανε με το νέο τους CD!!!
    Xrononaytis
    29.09.2007, 01:01
    brika to playlist ton him kai vlepo mesa diaskevi se black sabbath to black sabbath osoi eixan pai eki pos to eipe o Valo einai poli diskolo komati na to peis afto .

    Setlist:

    Passion's Killing Floor / (Rip Out) The Wings Of A Butterfly / Buried Alive By Love / Poison Girl / Vampire Heart / Dead Lover's Lane / Your Sweet 666 / Join Me In Death / Soul On Fire / Wicked Game (Chris Isaak Cover) / Killing Loneliness / It's All Tears (Drown In This Love) / Kiss Of Dawn / Under The Rose / Razorblade Kiss / Right Here In My Arms / The Sacrament / Black Sabbath (Black Sabbath Cover)