ελληνική μουσική
    976 online   ·  210.857 μέλη

    Εκλογές 2007. Τι να ψηφίσουμε?

    renabill
    16.08.2007, 20:27
    Μάλλον θα γίνουν εκλογές μέσα στο Σεπτέμβρη.Μας πεθάναν τα κολομέσα με τα σενάρια τους. Τι να ψηφίσουμε άραγε? Μακάρι να υπήρχε κόμμα οικολόγων. Όχι σαν αυτό που έχουμε σήμερα, ένα κίνημα μεγαλύτερο, δυνατότερο και με θέσεις που θα μπορούσε να μπει στη βουλή να διεκδικήσει πράγματα.Όπως ακριβώς συμβαίνει και στην Ευρώπη. Γιατί τι να κάνουν και τα ήδη υπάρχοντα κόμματα?ΤΙΠΟΤΑ...Όπως πάντα!!! Ο ένας τα ρίχνει στον άλλο και πρωτοβουλία καμία. Ενώ το ΚΚΕ πιπιλίζει χρόνια τώρα την πιπίλα του δικομματισμού αλλά ουσιαστικές προτάσεις δεν έχω δει στο θέμα περιβάλλον και κοινωνία.
    Βαρέθηκα, μπούχτισα, σιχάθηκα (και είμαι μόνο 23 ψηφίζω δεύτερη φορά), αηδίασα με την Ελλάδα και τους απαθείς Ελληνάρες. Τέτοια βόδια είμαστε, τέτοια βόδια ψηφίζουμε κάθε τετραετία.Κάθε τετραετία τα ίδια άτομα, η οικογενειοκρατία, η ρουσφετολογία, η λαδοματοτακτική.Και έχουμε μάθει να τα ρίχνουμε σε αυτούς, αλλά το πρόβλημα αρχίζει από μας τους ίδιους τελικά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 02-09-2007 22:28 ]


    fanis_diathesopoulos_
    16.08.2007, 21:13
    καλα τα λες..και γω συμφωνω και ισως και να ταυτιζομαι με το κομματι αυτο της αποψης σου για το θέμα (ανάθεμα) των εκλογών...\
    εχεις ομως κατι να παραθέσεις ως
    προταση;;;
    renabill
    16.08.2007, 21:37
    Δυστυχώς όχι. Μακάρι να μπορούσα να ιδρύσω ένα κόμμα,όπως το θέλω εγώ (πολύ ιδανικό θα μου πεις και ονεοροπόλο), που θα ασχολούνταν με τέτοια θέματα.Αλλά θα με φάνε τα κυκλώματα, το ξέρω εκ των προτέρων, όπως τόσα χρόνια γίνεται με τα μικρά κόμματα. Κι επειδή εγώ δε θα χα το κουράγιο (ισως και το ταλέντο ) για κάτι τέτοιο (την ίδρυση ενός κόμματος), θα ήθελα κάποιος τουλάχιστον να κανε την αρχή.Και ο κόσμος επιτέλους να το ακολουθούσε, χωρίς να σκέφτεται μόνο που θα βολέψει τον πισινό του, σε ποιά υπηρεσία θα χώσει το παιδί του και άλλα τέτοια πράγματα. Η κατάσταση είναι πολύ πιο σοβαρή απ' ότι μπορούμε να δούμε.Αλλα δυστυχώς δε βλέπουμε πέρα από τη μύτη μας.
    tsibitos
    16.08.2007, 22:51
    16 Σεπτεμβρη οι εκλογές..
    heartbreak-kid
    17.08.2007, 00:42
    άντε να γίνη και λίγο νταβαντούρι, να γελάσουμε λίγο. τελειώνουν και οι επιθεωρήσεις σε λίγο

    P.S: ο βεργής κατεβαίνει φέτος? ελπίζω να μην τον εμποδίσουν οι δημοκράτες
    margo
    17.08.2007, 02:08
    Αν ψηφίζω σημαίνει...

    Από το blog της gate..
    ίσως σας βοηθήσει
    renabill
    17.08.2007, 11:05
    Έριξα μια ματιά.Ειναι όντως πολύ καλό...
    Όσο για την ημερομηνία, μεσα στην εξεταστική. Πιστεύω πολύς κόσμος δε θα ψηφίσει. Αν τα χωριά τους είναι μακριά....
    alexia-vicky
    17.08.2007, 12:48
    Ειρήνη μου, οι εκλογές είναι Κυριακή, δεν επηρεάζουν την εξεταστική,και γενικά τις προεκλογικές περιόδους τα εισιτήρια είναι φτηνά (για ευνόητους λόγους)! Άλλο που δε θέλουν τα παιδιά...


    KIT_KAT
    17.08.2007, 13:11
    Και το πανεπιστήμιο άλλωστε κλείνει για μία εβδομάδα σχεδόν...
    esta
    17.08.2007, 13:15
    Στις 16/09 έχει τελικό eurobasket...θα το προτιμήσω από τα πάνελ των εκλογών με τους περιοδεύοντες πολιτικούς και τις αισιόδοξες προβλέψεις τους!!

    ΥΓ.το κείμενο από το blog της gate εξαιρετικό...
    renabill
    17.08.2007, 13:42
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 17-08-2007 στις 12:48 έγραψε...

    Ειρήνη μου, οι εκλογές είναι Κυριακή, δεν επηρεάζουν την εξεταστική,και γενικά τις προεκλογικές περιόδους τα εισιτήρια είναι φτηνά (για ευνόητους λόγους)! Άλλο που δε θέλουν τα παιδιά...




    Ναι αλλά μην ξεχνάς ότι αν το ταξίδι είναι αρκετές ώρες και υπάρχουν μαθήματα, κάποιοι θα προτιμήσουν να μείνουν στην πόλη που είναι. Άσε που πολλοί νέοι δεν ενδιαφέρονται και πολύ να ψηφίσουν
    koini_maria
    17.08.2007, 14:39
    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 17-08-2007 στις 13:11 έγραψε...

    Και το πανεπιστήμιο άλλωστε κλείνει για μία εβδομάδα σχεδόν...



    Είσαι σίγουρη γι' αυτό ;
    Ρωτάω γιατί νομίζω πως σε εμάς (σσ: Α.Σ.Ο.Ε.Ε.) δεν θα υπάρχει καμία αλλαγή . Κάποια παιδιά μου είπαν οτι δεν κλείνει καθόλου .



    Όσον αφορά τις εκλογές , ειλικρινά δεν ξέρω τι με εκνευρίζει περισσότερο :
    αυτοί που βρίσκονται στη βουλή και τα "κομματόσκυλα" τους ή αυτοί που μονάχα γκρινιάζουν από τον δερμάτινο καναπέ του σπιτιού τους/τις καφετέριες/τα καφενεία/τα γήπεδα κτλ για την υπάρχουσα κατάσταση δίχως να έχουν να αντιπροτείνουν κάτι καλύτερο ή δίχως να αντιδρούν ουσιαστικά , τέλος πάντων ...
    Γιατί μόνο αντίδραση για βελτίωση των πραγμάτων δεν μπορεί να θεωρηθεί η εκλογή ενός δεξιότερου και απαθέστερου κόμματος όπως έγινε στις προηγούμενες εκλογές , λόγου χάρη....

    Δεν ξέρω , ρε παιδιά ...
    Καλό θα ήταν ο καθένας από εμάς να ξεκινούσε από την αρχή μια νέα , πιο σκληρή , πιο αληθινή αυτοκριτική .
    Μήπως ξανασυναντηθούμε με τα όνειρα και τις ιδέες μας ...
    Μήπως καταφέρουμε να γίνουμε άξιοι καλύτερων συνθηκών ...
    asxetos
    17.08.2007, 14:50
    Ο μικροαστός Ελληνας δεν αλλάζει....σιγά που δεν θα ψηφίσουν
    Το έχω ξαναβάλει ΕΔΩ.
    Ενδεικτική της μικροαστικής ηλιθιότητας είναι η παρακάτω λίστα των μικροαστικών αντιφάσεων:
    1.ΛΕΕΙ Ο ΜΙΚΡΟΑΣΤΟΣ(Μ/Α)
    «Η φοροδιαφυγή πρέπει να παταχθεί»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Αποκρύβει μετά μανίας,εισοδήματα και κλέβει στο ΦΠΑ.
    2.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «Το ρουσφέτι για τους διορισμούς πρέπει να σταματήσει»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Γλύφει το βουλευτή για να διορίσει τα παιδιά του στο δημόσιο
    3.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «τα πουτανί που ήρθαν απ το ανατολικό μπλόκ ξελογιαζουν παντρεμένους και διαλύουν οικογένειες»
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Το βράδυ παει στην PUB για να πηδηξει πουτανί απ το ανατολικό μπλόκ
    4.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «πρεπει ν’ αποσυμφορηθούν οι πόλεις απ’ τον πολύ κόσμο»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Ο «πολύς κόσμος» είναι όλοι οι άλλοι εκτος απ την οικογένειά του. Γι αυτό μαζεύει λεφτά για ‘αγοράσει δεύτερο διαμέρισμα. Στην πόλη βέβαια.
    5.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «το νέφος δεν υποφέρεται πια»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Πηγαίνει για κατούρημα με το αυτοκίνητο.
    6.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «να φύγουν οι ξένοι γιατί είναι εγκληματίες»
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Στο χωράφι ,στην οικοδομή κλπ παίρνει ξένους κι όχι Ελληνες
    7.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «οι ξένοι θα μας φάνε για τι γεννάνε σαν τα κουνέλια»
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Δεν παίρνει παντρεμένες στη δουλειά του για να μην φορτωθεί τα έξοδα κύησης που προβλέπει ο νόμος. Επισης αδιαφοεί για τη «δυνατότητα» που έχει ένα ζευγάρι να συντηρησει αριθμό παιδιών μεγαλύτερο του δυο.
    8.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι όλοι τεμπέληδες»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Αν ήταν στη θέη τους θα τεμπέλιαζε ακόμη περισσότερο
    9.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «Να σταματήσει επιτέλους η μάστιγα των ναρκωτικών»
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Καταναλώνει αλκοόλ, καπνίζει και τρώει μεταλλαγμένες τροφές. Επίσης,έχει μπερδέψει τα στραγάλια με τα φάρμακα, γι αυτό κλεινουν αβέρτα τα ξηροκαρπάδικα και θησαυρίζουν οι φαρμακοβιομηχανίες.
    10.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «οι πολιτικοί ειναι όλοι πουλημένοι και κλέφτες»
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Ψηφίζει κάθε φορά ένα απ τα δυο μεγάλα κόμματα.
    11.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «Είναι εγκλημα να πεθαίνουν τα παιδια απ την πείνα στις φτωχές χώρες. Πρέπει επιτέλους κάτι να γίνει».
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Το κάτι θα το κάνει οποιοσδήποτε άλλος εκτός απ αυτόν.
    12.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «Τι κρίμα που τα καημένα τα γυφτάκια τριγυράνε ξυπόλυτα μέσα στο κρύο».
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Εχει δώσει λεφτά σε γυφτάκι όσες φοράς εχει κάνει το σταυρό του ένας ισλαμιστής.
    13.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «Εδώ που τα λέμε πρέπει να σταματήσουν τα πειράματα με ζώα»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Χρησιμοποιεί καλυντικά και φοράει δερμάτινα και γούνες.
    14.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «Αμάν πια μ αυτά τα καθάρματα που ρίχνουν φόλες στ’αδέσποτα. Τους χρειάζεται κρεμάλα».
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Ας τολμήσει κάποιο σκυλάκι να κατουρήσει στη ρόδα του αυτοκινήτου του.
    15.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «Εγω πάντως το παραδέχομαι: δε θα μπορούσα να σφάξω ζώο.»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Στη δουλειά του περιμένει αγωνιωδώς το διάλειμα για να πάει να πλακωθεί στους γύρους
    16.ΛΕΕΙ ΟΜ/Α
    «δεν ασχολούμαι με την πολιτική και τη βρίσκω εντελώς βαρετή»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Ασχολείται η πολιτική μαζί του και δεν βρίσκει καθόλου βαρετό να του κάνει τη ζωή μαρτύριο
    17.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «εγω είμαι καλλιεργημένος γι’αυτό και δεν ασχολούμαι μα ανούσια πράγματα»
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Τον πιάνει στεναχώρια για τη γρατζουνιά στο αυτοκίνητο, μαλώνει με την πεθερά του και ζηλεύει το μπατζανάκι του που έχτισε εξοχικό.
    18.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «Πάντως ότι και να λένε, εγω πιστεύω πως μια ανώτερη δύναμη υπάρχει»
    ΚΑΝΕΙ ΟΜ/Α
    Δεν ξέρει που παν τα τέσσερα
    19.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «Α όλα κι όλα εγω είμαι φυσιολάτρης»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Στις διακοπές νοικιάζει δωμάτιο με τηλεόραση,θερμοσίωνα,στρώμα,τηλέφωνο κλπ
    20.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «Εγώ είμαι προοδευτικός ανθρωπος»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ /Α
    Δηλαδή ρατσιστής,μικρόψυχος,τσιγκούνης,μονογαμικός,ατομιστής κλπ κλπ
    21.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «οι ξένοι μας παίρνουν τις δουλειές»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Αν γίνει εργοδότης θα παίρνει μετανάστες στη δουλειά του.
    22.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «οι ομοφυλόφιλοι και οι λεσβίες είναι όλοι ανώμαλοι και λάθη της φύσης»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Νοικιάζει κρυφά πορνοταινίες,του αρέσουν οι ζαρτιέρες, ο στοματικός έρωτας,ο σοδομισμός και να τον δέρνουν ή να δέρνει.Μπορεί και να «επισκέπτεται» τραβεστί.
    23.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «Οι νέοι ντύνονται σαν καρναβάλια»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Φοράει καρώ πουκάμισο κι από πάνω γαλάζιο «μπουφάν», λαδί παντελόνι με πιέτες και ωραίο σκαρπινάκι. Όμορφο ντύσιμο να χαρώ εγώ.(υποκειμενικό)
    24.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «οι νέες είναι ξετσίπωτες και ξεπαρθενιάζονται απ τα 13 τους»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Στην καλύτερη περίπτωση αυνανίζεται φαντασιώνοντας κάποια μαθήτρια.Στην χειρότερη πηγαίνει σε μπουρδέλα με ανήλικες.
    25.ΛΕΕΙ Ο Μ /Α
    «Εγω΄δεν είμαι σκλάβος του χρήματος»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ./Α
    Δουλεύει μέρα νύχτα σα μαλάκας
    26.ΛΕΕΙ Ο Μ/Α
    «εγω δε φοβάμαι το θάνατο»
    ΚΑΝΕΙ Ο Μ/Α
    Τρεχει στο γιατρό για μια παρανυχίδα.

    StavmanR
    17.08.2007, 15:03
    Δημήτρη με έκανες και ζήλεψα και είπα να παραθέσω κι εγώ αλά αντιγραφή επικόλληση ένα παλαιότερο κείμενο, σχετικό με το παρόν θέμα.


    Με έναυσμα τα γραφόμενα του Δημήτρη (άσχετος), ο οποίος είναι αρκετά άσχετος ώστε μέσα από τις σχετικιστικές θεωρίες της ατομικής ασχετοσύνης των σχετικιστών που απαρτίζουν αυτήν την κοινωνία των ασχέτων, να ακουμπά τα όρια του σχετικότατου... , θα προσπαθήσω να κατανοήσω τους εννοιολογικούς συνοδευτικούς προσδιορισμούς των (υποψήφιων) κυνοβουλευτικών (έτσι δεν γράφεται κανονικά;) κομμάτων.

    -Ν.Δ. ήτοι Νέα Δημοκρατία, αφού γνωρίσαμε την παλαιά κατά τη διάρκεια '67-'74, ήρθε η ώρα να γνωρίσουμε και τη νεότερη...

    -ΠΑΣΟΚ ήτοι Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα: Σοσιαλισμός προέρχεται από το ρήμα socialize δηλαδή κοινωνικοποιούμαι. Την κοινωνικοποίηση την ανέβασε τουλάχιστον 4-5 επίπεδα με διαπροσωπικές αλληλοβοήθειες και συντεχνίες, που έχουν ριζώσει βαθιά μέσα στις νέες γενιές.

    -ΚΚΕ ήτοι Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος: με το γνωστό κομμουνιστικό σλόγκαν "τα δικά σου δικά μου και τα δικά μου δικά μου"

    -Συνασπισμός της Αριστεράς και της Προόδου: πολύ ογκώδης τίτλος για να περιγράψει το "ακολουθώ το ΠΑΣΟΚ"

    -ΛΑΟΣ ήτοι Λαικός Ορθόδοξος Συνεγερμός: Ουδέν σχόλιον λόγω αυτοπροσδιορισμού και αυτο χλευασμού του ιδίου...

    Επειδή υπάρχει μία τάση να συγχέουμε τη σάτιρα με τον επιστημονικό λόγο, επισημαίνω πως το παραπάνω κείμενο δεν μπορεί παρά να αποτελεί επιστημονικό απόφθεγμα (έλεος...).

    Αλλά ότι και να γράψουμε, ότι και να πούμε, όσες διαδηλώσεις και να κάνουμε για να κερδίσουμε πρόσβαση στον επιούσιο, ο Έλληνας ψηφίζει με έτοιμο κομματικό ψηφοδέλτιο, σταυρωμένο εκ των προτέρων, βαλμένο έντεχνα στα ενδότερα της δεξιάς του κάλτσας. Τόσο βρομερή είναι η υπόθεση "εκλογές 1974-2008".



    "Ονειρεύομαι τη ζωή σαν ένα γαλάζιο ουρανό, αεράκι αγνό και καθάριο η ζωή μου να πνέει, πουλί λευκό η ελπίδα μου θε πάντα να πετά ψηλά..."


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 17-08-2007 15:28 ]


    asxetos
    17.08.2007, 15:09
    Σταύρο....
    Αλλά αν θυμάσαι καλά σου είχα πεί για το ΛΑΟΣ οτι περιμένω διευκρινίσεις..

    ΑΠΡ και πάσης ελλάδος να' ουμε
    StavmanR
    17.08.2007, 15:11
    Αν οι διευκρινήσεις αφορούν στο χαρακτηρισμό του ως κυνοβουλευτικό κώμα (έτσι δε γράφεται;) , Δημήτρη, το διόρθωσα ήδη με τη χρήση του προσδιορισμού "υποψήφιο".

    Αν πάλι θέλεις περισσότερες επεξηγήσεις σατυρικού περιεχομένου, πιστεύω ότι ο επιπλέον σχολιασμός θα λειτουργήσει ευτελιστικά ως προς τη σάτιρα που το κώμα (έτσι δεν ξαναγράφεται;) από μόνο του εμπεριέχει...

    Σε κάθε περίπτωση



    "Ονειρεύομαι τη ζωή σαν ένα γαλάζιο ουρανό, αεράκι αγνό και καθάριο η ζωή μου να πνέει, πουλί λευκό η ελπίδα μου θε πάντα να πετά ψηλά..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 17-08-2007 15:13 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 17-08-2007 15:15 ]


    asxetos
    17.08.2007, 15:18
    Νομίζω οτι ησουν σαφ'εστατος...
    ΑΠΡ.........
    KIT_KAT
    17.08.2007, 15:20
    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 17-08-2007 στις 14:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 17-08-2007 στις 13:11 έγραψε...

    Και το πανεπιστήμιο άλλωστε κλείνει για μία εβδομάδα σχεδόν...



    Είσαι σίγουρη γι' αυτό ;
    Ρωτάω γιατί νομίζω πως σε εμάς (σσ: Α.Σ.Ο.Ε.Ε.) δεν θα υπάρχει καμία αλλαγή . Κάποια παιδιά μου είπαν οτι δεν κλείνει καθόλου .



    To "βάσει νόμου" νομίζω πως είναι 2 μέρες. Από εκεί και πέρα, απαιτήστε το. Συνήθως κοντά στις εκλογές τα τμήματα υπολειτουργούν. Ζητήστε να μην γίνουν τα μαθήματα, άλλωστε και το να τα παρακολουθήσεις και το να ασκήσεις το εκλογικό σου δικαίωμα είναι εξίσου σημαντικό (θεωρητικά και τα 2 βέβαια). Εμάς συνήθως ρωτούσαν οι καθηγητές αν θα λείπουμε και (μάντεψε!) ένα 80% θα έλειπε οπότε κι αυτοί άλλο που δε θέλαν
    MarakiVas
    17.08.2007, 15:45
    Αν δεν ψηφίσουμε πειράζει?
    okanenas
    17.08.2007, 15:49
    Οτιδήποτε εκτός από ΝΔ & ΠΑΣΟΚ