ελληνική μουσική
    665 online   ·  210.857 μέλη

    Εκλογές 2007. Τι να ψηφίσουμε?

    Zefuros
    21.09.2007, 15:20
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 21-09-2007 στις 15:12 έγραψε...

    Oλα καλα, ολα ωραια με τα παραπανω γραφηματα περι δεξιας κι αριστερας.....

    Να κανω καποιες ερωτησεις ομως εγω???

    1) Ο George W Bush....Nαι ναι! Αυτος ο γνωστος...Γιατι βρισκεται στο παραπανω γραφημα?? Τον ρωτηξανε??? Ξερει αραγε ο ιδιος που ανηκει???

    2) Οταν ο απλος λαος ανα τον κοσμο παει να ριξει μεσα σε μια καλπη την ψηφο του, τι γραφημα εχει αραγε μεσα στο φτωχο του το μυαλο?? Μηπως το "δικο του" γραφημα δεν ειναι στο μυαλο του αλλα στο στομαχι και την τσεπη του???

    3) Ο Κωστακης και ο Γιωργακης( η ο Βαγγελακης για να ειμαστε και επικαιροι) σε ποια καρτελα βρισκονται?? Ακομα και σε αυτες τις καρτελες οι Ελληνες πολιτικοι δεν μετρανε?? Μου θυμιζει γραφημα της UEFA με τις ελληνικες ομαδες.......που δεν ειναι πουθενα!!






    absurdus_delirium
    21.09.2007, 17:01
    Όπως καταλαβαίνεις, Astron, για μια μεγάλη μερίδα του "απλού λαού" η οριζόντια γραμμή είναι αυτή που αισθάνεται πιο άμεσα, έτσι δεν είναι παιδιά;

    Ο Χίτλερ μπορεί να είχε αυτή τη ρητορική αλλά με το καθεστώς του είχαν τις παροχές και το εργατικό δυναμικό των ονείρων τους οι βιομήχανοι. Όπως είδες δεν είναι ακροδεξιός, είναι σχεδόν κεντρώος, αλλά δεν περνάει και από την αριστερή μεριά.

    GL,
    1)Δε χρειάζεται να ξέρει ο Μπους. Του τα δίνει σκονάκι ο Θεός όταν του μιλάει στον ύπνο του. Και έχει και το επιτελείο του. Μην ανησυχείς. Θα τον ενημερώσω ότι είναι και στο γράφημα. Αλλά μετά θα τσατιστούν οι υπόλοιποι που δεν τους πήρα.. τέλος πάντων, θα το δούμε.

    2)Μάλλον τα εισαγωγικά ήθελες να τα βάλεις στο γράφημα.. Όπως και να 'χει, έπεσες μέσα με το άστοχο σου ερώτημα! Το "γράφημα" της μεγαλύτερης μερίδας του κόσμου είναι μονάχα οριζόντιο. Μα, απ' την άλλη, σκέφτομαι.. αυτό δεν είναι σα να απέχει από τις εκλογές του κάθετου άξονα; Και ένα επιχείρημα-στανταράκι για την αποχή δεν είναι ότι "αν απέχεις, δεν έχεις και δικαίωμα να γκρινιάζεις μετά;" Λέω εγω τώρα...

    3)Σε αυτή που θα κάτσεις να βγάλεις εσύ και ο καθένας. Αν ήταν να ψηφίζουμε με χάρτη που βρίσκαμε στο ίντερνετ θα τα 'χαμε πιάσει τα λεφτά προ πολλού! Μια λύση είναι να δεις σε ποιον απ' αυτούς του χάρτη μοιάζουνε..

    Και μιας και είπες να είμαστε και επίκαιροι.
    α)Ο Κωστάκης είναι το ανεψούδι του θειου του. Πρώτη του δουλειά είναι το πρωθυπουργιλίκι. Ο Γιωργάκης είναι γιόκας του μπαμπά του. Προηγούμενη δουλειά του ήταν το υπουργιλίκι στην κυβέρνηση του. Ο Βαγγέλης;

    β) Το ΠΑΣΟΚ θα αλλάξει αρχηγό. Πέρα από το ότι ο Γιωργάκης δεν πείθει ως ηγέτης, δεν είναι πιο ουσιαστικό να αλλάζανε τα καρεκλοστελέχη που τον πλαισιώνουνε (που δεν τους σταύρωσε ο κόσμος και αυτό λέει πολλά) και δεν μπορούν να στηρίξουν το πρόγραμμά του;
    GL
    22.09.2007, 10:46
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 21-09-2007 στις 17:01 έγραψε...


    GL,
    1)Δε χρειάζεται να ξέρει ο Μπους. Του τα δίνει σκονάκι ο Θεός όταν του μιλάει στον ύπνο του. Και έχει και το επιτελείο του. Μην ανησυχείς. Θα τον ενημερώσω ότι είναι και στο γράφημα. Αλλά μετά θα τσατιστούν οι υπόλοιποι που δεν τους πήρα.. τέλος πάντων, θα το δούμε.

    2)Μάλλον τα εισαγωγικά ήθελες να τα βάλεις στο γράφημα.. Όπως και να 'χει, έπεσες μέσα με το άστοχο σου ερώτημα! Το "γράφημα" της μεγαλύτερης μερίδας του κόσμου είναι μονάχα οριζόντιο. Μα, απ' την άλλη, σκέφτομαι.. αυτό δεν είναι σα να απέχει από τις εκλογές του κάθετου άξονα; Και ένα επιχείρημα-στανταράκι για την αποχή δεν είναι ότι "αν απέχεις, δεν έχεις και δικαίωμα να γκρινιάζεις μετά;" Λέω εγω τώρα...

    3)Σε αυτή που θα κάτσεις να βγάλεις εσύ και ο καθένας. Αν ήταν να ψηφίζουμε με χάρτη που βρίσκαμε στο ίντερνετ θα τα 'χαμε πιάσει τα λεφτά προ πολλού! Μια λύση είναι να δεις σε ποιον απ' αυτούς του χάρτη μοιάζουνε..

    Και μιας και είπες να είμαστε και επίκαιροι.
    α)Ο Κωστάκης είναι το ανεψούδι του θειου του. Πρώτη του δουλειά είναι το πρωθυπουργιλίκι. Ο Γιωργάκης είναι γιόκας του μπαμπά του. Προηγούμενη δουλειά του ήταν το υπουργιλίκι στην κυβέρνηση του. Ο Βαγγέλης;

    β) Το ΠΑΣΟΚ θα αλλάξει αρχηγό. Πέρα από το ότι ο Γιωργάκης δεν πείθει ως ηγέτης, δεν είναι πιο ουσιαστικό να αλλάζανε τα καρεκλοστελέχη που τον πλαισιώνουνε (που δεν τους σταύρωσε ο κόσμος και αυτό λέει πολλά) και δεν μπορούν να στηρίξουν το πρόγραμμά του;



    1) Λιγα λογια με τον Γιωργακη τον Μπους γιατι θα ΡΙΞΕΙ ΦΩΤΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ....

    2α) Οχι φιλε μου τα εισαγωγικα καλα τα βαλα εκει που τα βαλα, κατι ηθελα να πω με δαυτα!!...Τωρα αν ηταν αστοχο το ερωτημα μου, δεν ξερω, μπορει και να ειναι οσο αστοχο ηταν τα παραπανω σχολια και γραφηματα σου σε σχεση με τον τιτλο του τοπικ( Εκλογες 2007. Τι να ψηφισουμε?)

    2β) Ρε φιλε?? Δεν αφηνεις τους αξονες και να πιασεις τις αξινες για να αναζητησεις και εσυ τις "αιτιες" μπας και βγαλουμε καμια ακρη με το εκλογικο αποτελεσμα??? Εχεις πολυ συγκροτημενη σκεψη που ομως την κατευθυνεις σε σωστα μεν θεωρητικα μονοπατια....τα οποια δε επαναλαμβανω οτι δεν στελνουν καποιο μηνυμα στην σκεψη του απλου ψηφοφορου....

    2γ) Αν το ερωτημα περι αποχης το απευθυνεις σε εμενα( αν καταλαβα καλα), θελω να σου πω οτι ΔΕΝ απειχα απο τις εκλογες. Απλα ΔΕΝ ψηφισα για εναν απλο λογο, ψηφιζω αλλου, στις εκλογικες διαδικασιες αλλουνου κρατους....Αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να εχω αποψη(αρα και αν θελω να γκρινιαζω) για τα δρωμενα του τοπου στον οποιο ζω τωρα....

    3) Συμφωνουμε εδω περιπου...Απλα δεν λειτουργω βαση χαρτων και λογικης. Μου την σπαει αφανταστα ο Γερμανικος τροπος ποδοσφαιρικης πειθαρχιας και λογικης που βασιζεται πανω στην πιστη εφαρμογη των σχεδιων επι χαρτου. Προτιμω την Βραζιλιανικη μαγεια και εμπνευση του καθε Κακα και Ροναλντινιο.......

    4) Αληθεια αν ειχα την δυνατοτητα να συμμετασχω με ερωτησεις στο debate των αρχηγων θα εκανα μια απλη ερωτηξη στον Κωστακη και στον Γιωργακη.....
    "Τι δουλεια θα θελατε να κανουν τα παιδια σας οταν θα μεγαλωσουν???"
    koini_maria
    22.09.2007, 13:41
    Θα ήθελα να πω πολλά μπράβο στον absurdus_delirium για το πραγματικά κατατοπιστικό γράφημα που ανέβασε .
    Και θα συμφωνήσω με αυτό που είπε ο Astron οτι δηλαδή , ίσως όντως να είναι σημαντικότερη η κάθετος της οριζόντιας γραμμής .
    alexia-vicky
    22.09.2007, 22:44
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 21-09-2007 στις 17:01 έγραψε...

    Όπως καταλαβαίνεις, Astron, για μια μεγάλη μερίδα του "απλού λαού" η οριζόντια γραμμή είναι αυτή που αισθάνεται πιο άμεσα, έτσι δεν είναι παιδιά;

    Ο Χίτλερ μπορεί να είχε αυτή τη ρητορική αλλά με το καθεστώς του είχαν τις παροχές και το εργατικό δυναμικό των ονείρων τους οι βιομήχανοι. Όπως είδες δεν είναι ακροδεξιός, είναι σχεδόν κεντρώος, αλλά δεν περνάει και από την αριστερή μεριά.

    GL,
    1)Δε χρειάζεται να ξέρει ο Μπους. Του τα δίνει σκονάκι ο Θεός όταν του μιλάει στον ύπνο του. Και έχει και το επιτελείο του. Μην ανησυχείς. Θα τον ενημερώσω ότι είναι και στο γράφημα. Αλλά μετά θα τσατιστούν οι υπόλοιποι που δεν τους πήρα.. τέλος πάντων, θα το δούμε.

    2)Μάλλον τα εισαγωγικά ήθελες να τα βάλεις στο γράφημα.. Όπως και να 'χει, έπεσες μέσα με το άστοχο σου ερώτημα! Το "γράφημα" της μεγαλύτερης μερίδας του κόσμου είναι μονάχα οριζόντιο. Μα, απ' την άλλη, σκέφτομαι.. αυτό δεν είναι σα να απέχει από τις εκλογές του κάθετου άξονα; Και ένα επιχείρημα-στανταράκι για την αποχή δεν είναι ότι "αν απέχεις, δεν έχεις και δικαίωμα να γκρινιάζεις μετά;" Λέω εγω τώρα...

    3)Σε αυτή που θα κάτσεις να βγάλεις εσύ και ο καθένας. Αν ήταν να ψηφίζουμε με χάρτη που βρίσκαμε στο ίντερνετ θα τα 'χαμε πιάσει τα λεφτά προ πολλού! Μια λύση είναι να δεις σε ποιον απ' αυτούς του χάρτη μοιάζουνε..

    Και μιας και είπες να είμαστε και επίκαιροι.
    α)Ο Κωστάκης είναι το ανεψούδι του θειου του. Πρώτη του δουλειά είναι το πρωθυπουργιλίκι. Ο Γιωργάκης είναι γιόκας του μπαμπά του. Προηγούμενη δουλειά του ήταν το υπουργιλίκι στην κυβέρνηση του. Ο Βαγγέλης;

    β) Το ΠΑΣΟΚ θα αλλάξει αρχηγό. Πέρα από το ότι ο Γιωργάκης δεν πείθει ως ηγέτης, δεν είναι πιο ουσιαστικό να αλλάζανε τα καρεκλοστελέχη που τον πλαισιώνουνε (που δεν τους σταύρωσε ο κόσμος και αυτό λέει πολλά) και δεν μπορούν να στηρίξουν το πρόγραμμά του;




    (Πάλι είμαι off topic με τις ερωτήσεις που θα κάνω?)

    3) α) Πρώτη δουλειά του θείου του "ανεψουδίου" ήταν το ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΙΛΙΚΙ μόνο?? όπου ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΙΛΙΚΙ = αρνητική έννοια εξαιτίας τις κατάληξης??? Όπως και το ΥΠΟΥΡΓΙΛΙΚΙ κτλ??
    Παρακαλείσθε να μου εξηγήσετε τον συσχετισμό! Με απτά παραδείγματα αφού αναφερόμαστε σε συγκεκριμένες προσωπικότητες και λες ότι αυτή ήταν "η πρώτη τους δουλειά".

    Όσο για τον "Βαγγέλη" ας είναι καλά ο Γαλακτερός (ναι ντε, ο μπασκετμπολίστας) και η μεταγραφή του τότε, που από άγνωστο συνταγματολόγο τον έκανε πασίγνωστο στέλεχος!! Α! Και σαν πασίγνωστο στέλεχος, ποιος θα τον ψήφιζε με το επώνυμο Τούρκογλου? Ενώ το "Βενιζέλος" πουλάει στους Έλληνες...τσακ!! και το κόλλησε!!
    Παραταύτα, μόνο η εξ αίματος "συνέχειες" μας πειράζουν...
    vouliakis
    23.09.2007, 12:45
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 22-09-2007 στις 22:44 έγραψε...

    ...! Α! Και σαν πασίγνωστο στέλεχος, ποιος θα τον ψήφιζε με το επώνυμο Τούρκογλου? Ενώ το "Βενιζέλος" πουλάει...



    off topic: αυτό με το όνομα είναι παραμυθάκι...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 23-09-2007 12:49 ]


    alexia-vicky
    23.09.2007, 13:52
    "Παραμυθάκι" και επιβιώνει? Και είναι μαρτυρία βασισμένη σε γεγονότα?

    Πάντως, ο λόγος που το ανέφερα ήταν για να το συσχετίσω ως χρήση δυνάμεως δια μέσω επωνύμου, όπως αναφέρθηκε και για τους άλλους 2 προαναφερόμενους! Πιθανόν, λοιπόν, να ήταν όλο το ποστ μου off topic


    Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες!
    asxetos
    23.09.2007, 13:55
    εγω θα βγω τελείως off topic. Ετσι για γελασει και λιγο το χειλακι μας.

    absurdus_delirium
    23.09.2007, 15:19
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 22-09-2007 στις 10:46 έγραψε...

    1) Λιγα λογια με τον Γιωργακη τον Μπους γιατι θα ΡΙΞΕΙ ΦΩΤΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ....

    2α) Οχι φιλε μου τα εισαγωγικα καλα τα βαλα εκει που τα βαλα, κατι ηθελα να πω με δαυτα!!...Τωρα αν ηταν αστοχο το ερωτημα μου, δεν ξερω, μπορει και να ειναι οσο αστοχο ηταν τα παραπανω σχολια και γραφηματα σου σε σχεση με τον τιτλο του τοπικ( Εκλογες 2007. Τι να ψηφισουμε?)

    2β) Ρε φιλε?? Δεν αφηνεις τους αξονες και να πιασεις τις αξινες για να αναζητησεις και εσυ τις "αιτιες" μπας και βγαλουμε καμια ακρη με το εκλογικο αποτελεσμα??? Εχεις πολυ συγκροτημενη σκεψη που ομως την κατευθυνεις σε σωστα μεν θεωρητικα μονοπατια....τα οποια δε επαναλαμβανω οτι δεν στελνουν καποιο μηνυμα στην σκεψη του απλου ψηφοφορου....

    2γ) Αν το ερωτημα περι αποχης το απευθυνεις σε εμενα( αν καταλαβα καλα), θελω να σου πω οτι ΔΕΝ απειχα απο τις εκλογες. Απλα ΔΕΝ ψηφισα για εναν απλο λογο, ψηφιζω αλλου, στις εκλογικες διαδικασιες αλλουνου κρατους....Αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να εχω αποψη(αρα και αν θελω να γκρινιαζω) για τα δρωμενα του τοπου στον οποιο ζω τωρα....

    3) Συμφωνουμε εδω περιπου...Απλα δεν λειτουργω βαση χαρτων και λογικης. Μου την σπαει αφανταστα ο Γερμανικος τροπος ποδοσφαιρικης πειθαρχιας και λογικης που βασιζεται πανω στην πιστη εφαρμογη των σχεδιων επι χαρτου. Προτιμω την Βραζιλιανικη μαγεια και εμπνευση του καθε Κακα και Ροναλντινιο.......

    4) Αληθεια αν ειχα την δυνατοτητα να συμμετασχω με ερωτησεις στο debate των αρχηγων θα εκανα μια απλη ερωτηξη στον Κωστακη και στον Γιωργακη.....
    "Τι δουλεια θα θελατε να κανουν τα παιδια σας οταν θα μεγαλωσουν???"



    1)Θα 'χω σταντ μπάι κανανταίρ γεμάτα μπύρα!

    2α) Κατ' αρχάς εκτός θέματος βγήκαμε από τη στιγμή που συνεχίζεται αυτό το θέμα μετά τις εκλογές! Κατά δεύτερον, τα εισαγωγικά υποθέτω αντικατέστησαν τα italics για να τονίσεις το "δικό" του καθενός, έτσι; Κατά τρίτον, τα άστοχα ερωτήγματα είναι τα "-μήνα σε γάμο βρίσκονται; μήνα σε χαροκόπι; -ουδέ σε γάμο βρίσκονται, ουδέ σε χαροκόπι, η Δέσπω κάνει πόλεμο με νύφες και μ' αγγόνια". Το δικό σου άστοχο ερώτημα έπεσε μέσα. Μην αρπάζεσαι τζάμπα.

    2β) Άντε μπράβο, ρε φίλε, δατ'ς δε σπίριτ! Άντε για να πούμε και τίποτε ουσιαστικό, ε; Εκτιμώ την παραίνεση απλά σκέψου λίγο και τη δική σου μεριά από τη στιγμή που στη δική μου θεωρητικολογία (δεν το αρνούμαι) η δική σου απάντηση (που προκάλεσε και επιδοκιμασία) ήταν το να θέσεις "τα απλά ερωτήματα στο μυαλό του μέσου σκεπτόμενου Έλληνα" που στην τελική δεν προσθέτουν τίποτε στην κουβέντα, γιατί, ως γνωστό, είναι εύκολο να κριτικάρει κανείς, το να κάνει κάτι είναι το ζήτημα (βλ. ΚΚΕ και Υπουργείο Εργασίας στη συγκυβέρνηση). Επειδή, λοιπόν, υποψιάζομαι ότι είσαι άνθρωπος πρακτικός, αν έχεις βγάλει τίποτε απ' το ορυχείο με την αξίνα, μοιράσου το και μαζί μας. Προσωπικά δεν έχω ιδέα τι μπορεί να κινητοποιήσει τον απλό ψηφοφόρο αφού ακόμα και οι φωτιές που τον έκαψαν κατάφεραν να διασκεδαστούν απο τα ΜΜΕ. Οπότε δεν είναι ένα ακόμα σοκ.

    2γ) Αυτό που έιπα ήταν: Αν κάποιος ψηφίζει με μόνο του κριτήριο την τσέπη και την κοιλιά του (είναι κυνικά διατεθειμένος ακόμα και να πουλήσει την ψήφο του) είναι σα να απέχει από τη δεύτερη διάσταση των εκλογών. Οπότε προεκτείνοντας το επίχειρημα για την αποχή (όποιος δεν ψηφίζει, δε μιλάει μετά) όποιος απέχει από την κοινωνική διάσταση της πολιτικής, ας μη διαμαρτύρεται για την κατάντια μας. Δεν το απεύθυνα σε σένα ούτε σε κανέναν άλλο (Ζέφυρο), καθώς δεν είχα κανένα λόγο να μιλήσω επί του προσωπικού, το απεύθυνα προς όλους μας.

    3) Συμφωνούμε εντελώς! Απλά, φοβάμαι ότι πρέπει να επιλέξουμε πακέτο (και έχουμε επιλέξει ήδη): γερμανική πειθαρχία, λογική, αούτομπαν ή βραζιλιάνικη μαγεία, συναίσθημα, φαβέλες; Με τα λόγια του Κορνήλιου Καστοριάδη "ένας τόπος που είχε μείνει ουσιαστικά απαράλλαχτος από 2000 χρόνια, έχει μεταβληθεί ανεπανόρθωτα τα τελευταία 20".

    4) Ω, ναι! Το έχεις αυτό με τις ερωτήσεις!
    absurdus_delirium
    23.09.2007, 15:30
    Παράθεση:

    Το μέλος koini_maria στις 22-09-2007 στις 13:41 έγραψε...

    Θα ήθελα να πω πολλά μπράβο στον absurdus_delirium για το πραγματικά κατατοπιστικό γράφημα που ανέβασε .
    Και θα συμφωνήσω με αυτό που είπε ο Astron οτι δηλαδή , ίσως όντως να είναι σημαντικότερη η κάθετος της οριζόντιας γραμμής .



    Σε ευχαριστώ πολύ, koini_maria! Ήθελα με τις αναφορές που έκανα απλά να επαναφέρω το γεγονός ότι τα πράγματα όχι απλά κινούνται σε δύο άξονες αλλά είναι πιο σύνθετα απ' ότι μας παρουσιάζονται. Δεν έχω καταλήξει ποιος από τους δύο άξονες είναι πιο σημαντικός γιατί από τη μία η γενιά μας δεν έζησε ολοκληρωτισμό αλλά ούτε και φτώχεια όπως τα ζήσανε οι γονείς μας.
    esta
    29.09.2007, 18:41
    Παράθεση:

    Το μέλος asxetos στις 23-09-2007 στις 13:55 έγραψε...

    εγω θα βγω τελείως off topic. Ετσι για γελασει και λιγο το χειλακι μας.




    Ειδικά εκείνο το ανέκδοτο....
    tago
    29.09.2007, 21:52
    Ότι ψηφίσαμε ψηφίσαμε. Του χρόνου πάλι.