ελληνική μουσική
    849 online   ·  210.851 μέλη

    Απορία σχετικά με τη μαγεία

    ogyon21
    28.08.2007, 18:18
    Με το να στελνει ολο τον κοσμο στους παπαδες, δεν μπορω να πω οτι θα επρεπε να του ζητατε επαναδιατυπωση της αποψης του.. Τελικα τι ζητατε? Τεσπα.. Εγω θα ηθελα παντως ενα παγωτο...
    noizreduction
    28.08.2007, 19:33
    Δεν επιτεθηκα σε κανεναν και νομιζω πως δεν δικαιουμαι μια επιθεση.
    Ειπα να συμβουλευσω τον ishor, γιατι σιγουρα ολο και καποιος πιο θερμοκεφαλος θα βρεθει να απαντησει και η συζητηση θα γινει ανω κατω.
    Δεν ζητησα να αλλαξει αποψη και περα απο την παρεξηγηση της μιας λεξης, δεν νομιζω πως την πιεσα καν να αλλαξει και τον τροπο που την εξεφρασε.
    ogyon21
    31.08.2007, 18:29
    Ειπα να ξαναμπω σε αυτο το τοπικ, μιας και ειχε πιασει τα 666 HITS και σκεφτηκα πως εαν το εβλεπε κανεις θα μας χαρακτηριζει... 667 λοιπον απο τωρα.. Τελικα για τη μαγεια , με τις παραπλευρες συζητησεις , σταματησαμε να αναλυουμε. .ΓΙατι? Εγω ενα θελω να ρωτησω. Πιστευετε πραγματικα, (και απευθυνομαι στους θρησκους του Χριστιανισμου χωρις καμια υπονοια) πως μια θρησκεια οπως η μαγεια, η μια τακτικη οπως εγινε αργοτερα, εχει καμια δουλεια με τη δικη σας θρησκεια? ΟΚ οι εκ της Καλιφορνιας, και οι ακολουθοι της μεγαλης Θεας, να τη θεωρουν δικο τους ζητημα , το οτι αφορα τη λευκη.. ΟΚ Σατανιστες (αν και το τι σημαινει τελικα σατανισμος ειναι ενα θεμα που θα ηθελα να το αναλυσουμε) και λοιποι (Μεχρι και ακολουθοι των μεγαλων παλαιων εχουν δηλωσει καποιοι, οι οποιοι θεωρησαν και τον Lovecraft ως μεγα-μυστη) να νιωθουν την μαυρη δικη τους. Εσεις ομως πια νιωθετε δικη σας? Δεν ρωταω με δολο , οπως τυχον μπορει να παρερμηνευτω, παρα με πραγματικο ενδιαφερον, γιατι οσο (και δεν ειναι εις τρελου βαθους) εψαξα κειμενα της θρησκειας σας, περα απο κατι προσευχες, και μικρες αναφορες, δεν ειδα να αναλυεται το θεμα..
    noizreduction
    31.08.2007, 18:58
    Ο μυθολογος συγγραφεας της μυθολογιας Κθουλου χαρακτηριστηκε ως μυστης σε τι ακριβως? Γιατι σπαταλησα αρκετα χρονια διαβαζοντας Λαβκραφτ ( μεχρι και το περιφημο Νεκρονομικον για ενα διαστημα πιστευα πως υπηρχε ), ομως περα απο αυτο δεν αισθανθηκα την απειλη μιας νεας θρησκειας, εκτος απο μια μικρη ανατριχιλα στη ραχοκοκαλια οταν διαβαζα το "Η μαυρη νουβελα"
    ogyon21
    31.08.2007, 19:26
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 31-08-2007 στις 18:58 έγραψε...

    Ο μυθολογος συγγραφεας της μυθολογιας Κθουλου χαρακτηριστηκε ως μυστης σε τι ακριβως? Γιατι σπαταλησα αρκετα χρονια διαβαζοντας Λαβκραφτ ( μεχρι και το περιφημο Νεκρονομικον για ενα διαστημα πιστευα πως υπηρχε ), ομως περα απο αυτο δεν αισθανθηκα την απειλη μιας νεας θρησκειας, εκτος απο μια μικρη ανατριχιλα στη ραχοκοκαλια οταν διαβαζα το "Η μαυρη νουβελα"




    Εισαι αδικος μιας και υπηρχαν και αλλες νουβελες του που προκαλουσαν ανατριχιλες... Λοιπον ναι, οπως ειπες και για σενα, ετσι και αλλοι πιστευουν (κι οχι πιστευαν οπως εσυ) πως το νεκρονομικον υπαρχει.. (Εγω δεν μπορω να ειμαι σιγουρος περι αυτου, παροτι δεν με αφορα το παρακατω) Αυτοι λοιπον, θεωρησαν πως ο Lovecraft, γνωριζε μυστικα, (ας μην αναλυθουμε) περι των παλαιων και της θρησκειας του, και πως εγραφε το εργο του, ειτε για να προετοιμασει τον κοσμο για την ελευση των παλαιων (κατι που γινεται με νεοτερα εργα για αλλα θεματα) ειτε για να προειδοποιησει τον κοσμο για αυτους.. Δημιουργησαν μαλιστα και εκκλησια περι αυτου.. Τεσπα.. Το τι βλακεια δερνει τον κοσμο ειναι ενα θεμα που εγω παντως δεν καταλαβαινω..
    noizreduction
    31.08.2007, 19:29
    Για φανατικους ειχα υποψη, οχι ομως για και για εκκλησια..του Κθουλου? Πρωτη φορα το ακουω αυτο και ειναι ενα νεο..αν μη τι αλλο
    ogyon21
    31.08.2007, 19:34
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 31-08-2007 στις 19:29 έγραψε...

    Για φανατικους ειχα υποψη, οχι ομως για και για εκκλησια..του Κθουλου? Πρωτη φορα το ακουω αυτο και ειναι ενα νεο..αν μη τι αλλο




    Ξεκινα την αναζητηση σου απο την Καλιφορνια... LoL Ολα εκει συμβαινουν τελικα.. Αν και τα πιο πολλα ειναι καλα..
    ishor
    03.09.2007, 21:06
    Παράθεση:

    Το μέλος ogyon21 στις 31-08-2007 στις 18:29 έγραψε...

    Ειπα να ξαναμπω σε αυτο το τοπικ, μιας και ειχε πιασει τα 666 HITS και σκεφτηκα πως εαν το εβλεπε κανεις θα μας χαρακτηριζει... 667 λοιπον απο τωρα.. Τελικα για τη μαγεια , με τις παραπλευρες συζητησεις , σταματησαμε να αναλυουμε. .ΓΙατι? Εγω ενα θελω να ρωτησω. Πιστευετε πραγματικα, (και απευθυνομαι στους θρησκους του Χριστιανισμου χωρις καμια υπονοια) πως μια θρησκεια οπως η μαγεια, η μια τακτικη οπως εγινε αργοτερα, εχει καμια δουλεια με τη δικη σας θρησκεια? ΟΚ οι εκ της Καλιφορνιας, και οι ακολουθοι της μεγαλης Θεας, να τη θεωρουν δικο τους ζητημα , το οτι αφορα τη λευκη.. ΟΚ Σατανιστες (αν και το τι σημαινει τελικα σατανισμος ειναι ενα θεμα που θα ηθελα να το αναλυσουμε) και λοιποι (Μεχρι και ακολουθοι των μεγαλων παλαιων εχουν δηλωσει καποιοι, οι οποιοι θεωρησαν και τον Lovecraft ως μεγα-μυστη) να νιωθουν την μαυρη δικη τους. Εσεις ομως πια νιωθετε δικη σας? Δεν ρωταω με δολο , οπως τυχον μπορει να παρερμηνευτω, παρα με πραγματικο ενδιαφερον, γιατι οσο (και δεν ειναι εις τρελου βαθους) εψαξα κειμενα της θρησκειας σας, περα απο κατι προσευχες, και μικρες αναφορες, δεν ειδα να αναλυεται το θεμα..



    Δεν ειδα κανεναν να απανταει στην ερωτηση του οgyon.

    Παραξενο μιας και συνεχεια βλεπω ατομα στο φορουμ που υποστηριζουν και αναλυουν την θρησκεια τους.
    noizreduction
    04.09.2007, 01:39
    Η μαγεια δεν ειναι θρησκεια. Ειναι μεσον ορισμενων θρησκειων, ομως δεν ειναι θρησκεια απο μονη της. Η λαθος ορολογια, οδηγει και σε ανυπαρκτη ερωτηση.
    IxNiLaTiS
    04.09.2007, 07:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 24-08-2007 στις 10:41 έγραψε...

    Θα ήθελα να μου λύσετε την εξής απορία. Μπορεί κάποιος που σε εχθρεύεται να σου κάνει μάγια προκειμένου να πετύχει το σκοπό του όποιος και αν είναι αυτός; Αν ναι, πως μπορέι κάποιος να απαλλαγεί απο τα μάγια; Η εκκλησία απο όσο γνωρίζω, πιστεύει στην ύπαρξη της μαγείας και έχει και σχετική προσευχή για αυτό το ζήτημα. Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει κάτι για την απαλλαγή απο τα μάγια να με ενημερώσει σχετικά. Υπάρχει λόγος.



    Με τον όρο Μαγεία εννοούνται πολλά πράγματα και όχι ένα.

    - Το συνηθέστερο είναι η "Φαρμακεία".

    Κάποιος δηλαδή που μπορεί να σε «ταΐσει», σου ρίχνει πχ στον καφέ
    κάποια ουσία η οποία προκαλεί βλάβη σε κάποιο ζωτικό όργανο του σώματος,
    πχ στα νεφρά.
    Σε κερνάει λοιπόν 1 – 2 καφεδάκια και μετά από λίγο καιρό αρχίζεις
    να μην αισθάνεσαι καλά, όπου ο γιατρός θα σου πει πως τα νεφρά σου
    είναι κατεστραμμένα.
    Μάλιστα ο ένοχος δεν θα βρεθεί ποτέ,
    διότι η ουσία αυτή μπήκε στον οργανισμό σου, έκανε την ζημιά της και έφυγε.
    Αποκλείεται δηλαδή να την βρεί κάποια αιματολογική εξέταση.
    Στόχος επίσης είναι και ο εγκέφαλος (αποχαύνωση),
    ή η κατάρρευση του νευρικού συστήματος.

    Ένας άλλος τρόπος Φαρμακείας είναι να σε ταΐζει κάποια ουσία
    που προκαλεί εθισμό, και μετά να σου την κόψει.
    Τότε θα περάσεις ένα χρονικό διάστημα με "συμπτώματα στέρησης".
    Θα έχεις δηλαδή πάρα πολλά νεύρα, αϋπνία και θα είσαι επιθετικός.
    Το αποτέλεσμα είναι να τσακωθείς με την οικογένειά σου,
    με το εργασιακό σου περιβάλλον, να οδηγείς επικίνδυνα,
    και γενικά να κάνεις όλο τον κόσμο εχθρό σου.

    Καταλαβαίνεις πως κάποιος που θα έχει τέτοια συμπτώματα ,
    θα καταστραφεί η ζωή του ανεπανόρθωτα.
    Θα χωρίσει με την γυναίκα του, τα παιδιά του δεν θα θέλουν ούτε να τον δουν,
    θα τον απολύσουν από την εργασία του, ίσως και να τρακάρει,
    ακόμα και να φυλακιστεί.
    Μετά από λίγο καιρό θα έρθει η απεξάρτηση από την ουσία,
    και η καλή του υγεία θα επιστρέψει, αλλά η ζωή του θα κατεστραμμένη.

    Υπάρχουν και ένα σωρό άλλοι τρόποι Φαρμακείας.,
    απλά μην αφήνεις τον οποιονδήποτε να σε «ταΐζει.» !!!!


    - Ένα άλλο πράγμα που δέχεται τον χαρακτηρισμό Μαγεία,
    είναι η «ψυχική επίθεση» ενός ατόμου σε κάποιο άλλο.

    Μάλιστα υπάρχει περίπτωση αυτός που επιτίθεται να μην γνωρίζει καν τι κάνει.
    Σε αυτή την περίπτωση της Μαγείας, όσο περισσότερο πιστεύεις σε αυτήν,
    τόσο πιο ευάλωτος είσαι.
    Όσο περισσότεροι σε "παίρνει από κάτω",
    τόσο περισσότερο αυτός αποκτά εξουσία επάνω σου.

    Ως αντίδοτο, φρόντισε "να έχεις κέφια", και να μην σκέπτεσαι αυτό το ενδεχόμενο
    να κάνεις πολλές φορές μπάνιο, ή ακόμα καλύτερα να κολυμπάς σε θάλασσα
    ή ποταμό, (βοηθά αποτελεσματικά στην καλή διάθεση)
    Ο επιτιθέμενος θα κουραστεί και θα τα παρατήσει.

    - Τρίτη και χειρότερη μορφή Μαγείας (αλλά και σπανιότατη) είναι η ανάκληση μιας σκοτεινής οντότητας από το βάραθρο της Εκάτης, και η οδήγησή της καταπάνω σου .

    Καταλαβαίνεις ότι τα άτομα που έχουν τέτοιες ικανότητες και γνώσεις,
    δεν κυκλοφορούν 10 – 10, και δεν ασκούν την τέχνη τους για ψήλου πήδημα.

    Συνήθως ο μάγος κατασκευάζει κάποιο αντικείμενο (αντικειμενοποιός)
    που το "δένει" με την οντότητα αυτή,
    και φροντίζει ώστε το αντικείμενο αυτό να βρίσκεται στο σπίτι σου.
    Ακόμα καλύτερα αν το φοράς επάνω σου.

    Φτιάχνει δηλαδή μια «σημαδούρα» που την «βλέπει» η οντότητα,
    και την βάζει κάπου στο σπίτι σου
    ή σου την προσφέρει ως δώρο (πετσέτες – σκεύη φαγητού κλπ)
    ή σαν κόσμημα κλπ.

    Μπορεί ακόμα και να το βάλει κάπου στον κήπο σου.

    Υπάρχουν και άλλοι τρόποι καθώς και η ανάμειξη αυτών,
    αλλά αυτοί που ανέφερα είναι οι σπουδαιότεροι.
    __________________________


    Να θυμάσαι πως είναι καλό να μην κάνεις εχθρούς,
    αλλά και να μην προκαλείς την ζήλια των άλλων
    για τι εύκολα θα σε μισήσουν.

    Δεν χρειάζεται να δείχνεις πλούσιος έστω και αν είσαι,
    και δεν χρειάζεται να διατυμπανίζεις τις επιτυχίες σου,
    ούτε καν στους συγγενείς σου.

    ______________________________


    Φύγε μακριά από οποιονδήποτε θελήσει να σου "λύσει" τα «μάγια».
    Είτε έχεις πέσει σε απατεώνα , που θα σε ξεζουμίσει,
    είτε έχεις πέσει σε κάποιο ψώνιο που νομίζει ότι είναι ο Μέρλιν.

    _____________________________

    Α ναι. Υπάρχει και η περίπτωση
    κάποιος να έχει προσπαθήσει να σου δημιουργήσει την εντύπωση
    πως σου έχει κάνει μάγια,
    και έτσι εσύ αντί να κοιτάς την δουλεία σου,
    να κάθεσαι να ασχολήσαι με μάγια και μάγισσες
    που θα σου φάνε τα χρήματα.
    Ακόμα και με αυτόν τον τρόπο σου έχει κάνει αρκετό κακό.

    _________________________



    Αν πράγματι νομίζεις πως έχεις δεχθεί επίθεση
    και πως δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα μόνος σου,
    ζήτα βοήθεια από κάποιον εξορκιστή ιερέα..
    Μην ψάχνεις για τέτοιον στις εκκλησίες της γειτονιάς.
    Δεν θα βρεις τέτοιους ιερείς.
    Ψάξε καλύτερα σε μοναστήρια …

    ogyon21
    06.09.2007, 17:59
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 04-09-2007 στις 01:39 έγραψε...

    Η μαγεια δεν ειναι θρησκεια. Ειναι μεσον ορισμενων θρησκειων, ομως δεν ειναι θρησκεια απο μονη της. Η λαθος ορολογια, οδηγει και σε ανυπαρκτη ερωτηση.



    Η μαγεια υπηρξε θρησκεια.. Παρολ'αυτα το ειπα και ως τακτικη. Εαν δεν θες να απαντησεις σε κατι , η δεν σε βολευει, απλα μην απαντας.
    IxNiLaTiS
    06.09.2007, 20:00
    Παράθεση:

    Το μέλος ishor στις 03-09-2007 στις 21:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ogyon21 στις 31-08-2007 στις 18:29 έγραψε...

    Ειπα να ξαναμπω σε αυτο το τοπικ, μιας και ειχε πιασει τα 666 HITS και σκεφτηκα πως εαν το εβλεπε κανεις θα μας χαρακτηριζει... 667 λοιπον απο τωρα.. Τελικα για τη μαγεια , με τις παραπλευρες συζητησεις , σταματησαμε να αναλυουμε. .ΓΙατι? Εγω ενα θελω να ρωτησω. Πιστευετε πραγματικα, (και απευθυνομαι στους θρησκους του Χριστιανισμου χωρις καμια υπονοια) πως μια θρησκεια οπως η μαγεια, η μια τακτικη οπως εγινε αργοτερα, εχει καμια δουλεια με τη δικη σας θρησκεια? ΟΚ οι εκ της Καλιφορνιας, και οι ακολουθοι της μεγαλης Θεας, να τη θεωρουν δικο τους ζητημα , το οτι αφορα τη λευκη.. ΟΚ Σατανιστες (αν και το τι σημαινει τελικα σατανισμος ειναι ενα θεμα που θα ηθελα να το αναλυσουμε) και λοιποι (Μεχρι και ακολουθοι των μεγαλων παλαιων εχουν δηλωσει καποιοι, οι οποιοι θεωρησαν και τον Lovecraft ως μεγα-μυστη) να νιωθουν την μαυρη δικη τους. Εσεις ομως πια νιωθετε δικη σας? Δεν ρωταω με δολο , οπως τυχον μπορει να παρερμηνευτω, παρα με πραγματικο ενδιαφερον, γιατι οσο (και δεν ειναι εις τρελου βαθους) εψαξα κειμενα της θρησκειας σας, περα απο κατι προσευχες, και μικρες αναφορες, δεν ειδα να αναλυεται το θεμα..



    Δεν ειδα κανεναν να απανταει στην ερωτηση του οgyon.

    Παραξενο μιας και συνεχεια βλεπω ατομα στο φορουμ που υποστηριζουν και αναλυουν την θρησκεια τους.



    Οκ θα απαντήσω, λίγο αργότερα όμως γιατί τώρα πνίγομαι …
    noizreduction
    06.09.2007, 20:15
    Παράθεση:

    Το μέλος ogyon21 στις 06-09-2007 στις 17:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 04-09-2007 στις 01:39 έγραψε...

    Η μαγεια δεν ειναι θρησκεια. Ειναι μεσον ορισμενων θρησκειων, ομως δεν ειναι θρησκεια απο μονη της. Η λαθος ορολογια, οδηγει και σε ανυπαρκτη ερωτηση.



    Η μαγεια υπηρξε θρησκεια.. Παρολ'αυτα το ειπα και ως τακτικη. Εαν δεν θες να απαντησεις σε κατι , η δεν σε βολευει, απλα μην απαντας.



    Κατονομασε μου μια επισημη θρησκεια της μαγειας. Οχι θρησκειες που εχουν τη μαγεια ως μεσο, οπως παγανισμος και δρυιδες, αλλα κανονικη θρησκεια!
    neerie
    07.09.2007, 09:37
    Χωρίς να είμαι γνώστης του θέματος (και ούτε θέλω να ασχοληθώ ιδιαίτερα), σου δίνω ένα λινκ από μια πρόχειρη έρευνα στο διαδίκτυο, απλά ως εισαγωγή, για να δεις πως βλέπει τη μαγεία η Ορθοδοξία.

    ΕΔΩ
    Liza32
    09.09.2007, 11:56
    Αγαπητή/ε neerie, διάβασα την απάντηση σου στο θέμα μου, και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Πρέπει να σου πω, οτι πιστεύω στο Θεό, φοράω πάντα το σταυρό μου τον οποίο δεν αποχωρίζομαι, και επίσης διαβάζω και την Αγία Γραφή. Θέλω να σε ρωτήσω λοιπόν, πως έφτασαν σε μένα τα μάγια, και μάλιστα απο τη στιγμή που είμαι τόσο θρησκευόμενο άτομο; όποιος έκανε κάτι τέτοιο για οποιοδήποτε λόγο, πρέπει να είχε πολύ μίσος απέναντι μου,και να είχε βάλει σκοπό της ζωής του να με καταστρέψει. Τώρα είμαι καλά, αλλά θέλω να μάθω, τι είδους μαγεία ήταν αυτή, ώστε να με κάνει να χάσω για λίγο τον εαυτό μου; Εγω αυτά τα πράγματα τα κορόιδευα! Αγαπητή mnk πολύ καλή η έρευνα σου, αλλά δυστυχώς δεν καταλαβαίνω Αγγλικά. Τα άφησα προ πολλού και με άφησαν και αυτά. Θυμάμαι λίγα πράγματα, δυστυχώς. Ευχαριστώ πάντως.

    Η αγάπη όλα τα ανατρέπει όλα τα μπορεί!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Liza32 στις 09-09-2007 11:59 ]


    uNick
    09.09.2007, 15:14
    Παράθεση:
    Το μέλος Liza32 στις 09-09-2007 στις 11:56 έγραψε...

    ...Θέλω να σε ρωτήσω λοιπόν, πως έφτασαν σε μένα τα μάγια, και μάλιστα απο τη στιγμή που είμαι τόσο θρησκευόμενο άτομο;...

    Μια μικρή βοήθεια, αν μου επιτρέπετε, για να μην έχεις λάθος εντύπωση...

    Το γεγονός ότι είσαι θρησκευόμενο άτομο δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να γίνεις "αποδέκτης". Ο οιοσδήποτε μπορεί να γίνει "αποδέκτης", όπως και ο οιοσδήποτε μπορεί να "δέσει" (με τις κατάλληλες γνώσεις, φυσικά...).

    Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα...

    neerie
    10.09.2007, 08:55
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 09-09-2007 στις 11:56 έγραψε...

    Αγαπητή/ε neerie, διάβασα την απάντηση σου στο θέμα μου, και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Πρέπει να σου πω, οτι πιστεύω στο Θεό, φοράω πάντα το σταυρό μου τον οποίο δεν αποχωρίζομαι, και επίσης διαβάζω και την Αγία Γραφή. Θέλω να σε ρωτήσω λοιπόν, πως έφτασαν σε μένα τα μάγια, και μάλιστα απο τη στιγμή που είμαι τόσο θρησκευόμενο άτομο; όποιος έκανε κάτι τέτοιο για οποιοδήποτε λόγο, πρέπει να είχε πολύ μίσος απέναντι μου,και να είχε βάλει σκοπό της ζωής του να με καταστρέψει. Τώρα είμαι καλά, αλλά θέλω να μάθω, τι είδους μαγεία ήταν αυτή, ώστε να με κάνει να χάσω για λίγο τον εαυτό μου; Εγω αυτά τα πράγματα τα κορόιδευα! Αγαπητή mnk πολύ καλή η έρευνα σου, αλλά δυστυχώς δεν καταλαβαίνω Αγγλικά. Τα άφησα προ πολλού και με άφησαν και αυτά. Θυμάμαι λίγα πράγματα, δυστυχώς. Ευχαριστώ πάντως.

    Η αγάπη όλα τα ανατρέπει όλα τα μπορεί!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Liza32 στις 09-09-2007 11:59 ]





    Λίζα μου καλημέρα.

    Εφόσον πιστεύεις στο Θεό και εκκλησιάζεσαι, προτείνω να πας να μιλήσεις με έναν καλό πνευματικό και αυτός θα σε βοηθήσει. Κανονικά, όταν κάποιος εκκλησιάζεται τακτικά και μετέχει των αγίων μυστηρίων της εκκλησίας (εξομολόγηση, θεία κοινωνία), τα μάγια (αν όντως έγιναν μάγια) δεν μπορούν να τον βλάψουν. Ίσως και να μην σου έκαναν μάγια, ίσως είναι κάτι άλλο, δεν ξέρω. Εν πάσει περιπτώσει όμως, επαναλαμβάνω, καλό είναι να το συζητήσεις με κάποιον πνευματικό ο οποίος θα σου δώσει απαντήσεις και λύση στο θέμα που σε προβληματίζει.

    :)