ελληνική μουσική
    614 online   ·  210.863 μέλη

    Πιστεύετε οτι πληρώνει κανείς ακριβά...

    Liza32
    29.08.2007, 11:22
    το τίμημα να είναι άνθρωπος; Με τις καλές πράξεις, μαζεύουμε γύρω μας περισσότερους φίλους ή εχθρούς;
    Stroumfita456
    29.08.2007, 12:24
    εξαρτάται τους ανθρώπους δίπλα σου.....εγω πιστεύω πως μαζεύεις περισσότερους φίλους....μερικοί όμως δεν καταλαβαίνουν την καλή σου πρόθεση και ετσι μετά καταλήγουν να γίνοντα οι φίλοι σου εχθροί....
    Spirous
    29.08.2007, 13:54
    Όχι! Στη ζωή του θα βρεθεί έστω και ένας άνθρωπος που θα το του ανταποδώσει, ίσως και περισσότερο...
    pastella
    29.08.2007, 14:34
    Το τίμημα?
    Κοιμαμαι ησυχα τα βραδια, κι ας μην περασα το μαθημα στο παν/μιο επειδη δεν ημουν της παραταξης
    Κοιταω τους φιλους και τους δικους μου στα ματια γιατι δεν τους φερθηκα ασχημα.
    Ειμαι καλα με τη δουλεια τα αφεντικα παρολη την πιεση στη δουλεια λογω της φυσης της κι ας μην παιρνω τα εκατομμυρια.

    Παρόλο που βριζω τους γυρω μου κι οσα μου φταινε (ειδικα αυτες τις μερες εχω μια οργη ανυπολογιστη κι ας ειμαι μακρυα απο την νότια Ελλάδα), καθε μερα ξυπναω κι ελπιζω να γινει κατι καλό.

    Αυτό είναι το τίμημα που προσπαθώ να μην είμαι κακός άνθρωπος.
    justme
    29.08.2007, 17:05
    Με τις καλες πραξεις αυτο που καταφερνει ο καθενας μας ειναι πρωτα απο ολα να γινει σωστος ΑΝΘΡΩΠΟΣ & αυτο μονο θα πρεπει να τον ενδιαφερει...Το αν αποκτισει φιλους ή εχθρους καλο θα ειναι να τον αφησει αδιαφορο.Οχι πως δεν εχει σημασια αλλα πρωτα καλο θα ηταν να μαζευουμε τα κομματια μας με τις ενεργειες μας γιατι αυτες μας δινουν θαρρος κουραγιο & δυναμη για να γινομαστε καλυτεροι.
    PAPAZOGLOUFAN
    29.08.2007, 21:05
    οπωσ λεει κι ο ρασουλησ στο νοιωσε με"πολλοι ορκιστηκαν πωσ μ αγαπησανε γιατι καταλαβα ποιοσ ειμουν ταχα,και σαν τουσ πιστεψα μ εγκαταλειψανε αναγκη με ειχανε αυτο μοναχα.κι ομωσ να που δε ξερω ποιοσ αληθεια ειμαι εγω κι υποφερω.........'ειναι πολυ ακριβω το τιμημα να εισαι ανθρωποσ και περισσοτερα ακριβο το να φερεσαι ανθρωπινα.ετσι πιστευω
    PAPAZOGLOUFAN
    29.08.2007, 21:06
    Παράθεση:

    Το μέλος PAPAZOGLOUFAN στις 29-08-2007 στις 21:05 έγραψε...

    οπωσ λεει κι ο ρασουλησ στο νοιωσε με"πολλοι ορκιστηκαν πωσ μ αγαπησανε γιατι καταλαβα ποιοσ ειμουν ταχα,και σαν τουσ πιστεψα μ εγκαταλειψανε αναγκη με ειχανε αυτο μοναχα.κι ομωσ να που δε ξερω ποιοσ αληθεια ειμαι εγω κι υποφερω.........'ειναι πολυ ακριβω το τιμημα να εισαι ανθρωποσ και περισσοτερα ακριβο το να φερεσαι ανθρωπινα.ετσι πιστευω

    ειναι πολυ ακριβο
    margo
    30.08.2007, 00:20
    Μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά το θέμα..

    Εννοείτε ότι κάποιος που κάνει καλές πράξεις πληρώνει κάποιο τίμημα?
    αποκτά εχθρούς ή τέλος πάντων βρίσκει το μπελά του ?


    renabill
    30.08.2007, 01:28
    Κι εγώ προβληματιστηκα.Νομίζω ότι όπως και να χει πρέπει να μαστε ο εαυτός μας.Και να μη μας νοιάζει αν αρέσουμε στους άλλους, γιατί είτε κάνουμε καλές πράξεις είτε όχι, κάποιοι θα μας αγαπούν και κάποιοι όχι.
    Liza32
    30.08.2007, 09:45
    margo and renabill εννοώ αν ήμαστε άνθρωποι και κάνουμε το καλό και ήμαστε ανιδιοτελείς, ίσως καμία φορά για να δείξουμε την ευγνωμοσύνη μας στους άλλους τους χαρίζουμε και δώρα απο την καρδιά μας, αλλά παρεξηγούμαστε απο ορισμένους οτι δήθεν <γλύφουμε>για να πάμε μπροστά αυτό δεν είναι αδικία; Γιατί όταν ήμαστε ο εαυτός μας, κανείς δεν μας πιστεύει;
    margo
    31.08.2007, 20:41
    Ναι τώρα κατάλαβα τι εννοείς.
    Η γνώμη μου είναι ότι αν κάνεις κάτι καλό γιατί αυτό νιώθεις
    δεν χρειάζεται να πληρώσεις κανένα τίμημα.
    Αν κάποιοι σε κριτικάρουν γι αυτό ή σου προσάπτουν κατηγορίες
    το κάνουν για δικούς τους προσωπικούς λόγους και δεν πρέπει να σε αφορά.
    Ίσως να κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια αλλά αυτό μην το βλέπεις σαν αδικία
    είναι απλώς μια αδυναμία δική τους.
    Καταλαβαίνω ότι μπορεί να σε απογοητεύει μια τέτοια αντιμετώπιση
    αλλά μην ξεχνάς ότι δεν μπορεί να σε καταλαβαίνουν όλοι και να συμμερίζονται τη στάση σου σε κάποια θέματα.


    <Με τις καλές πράξεις, μαζεύουμε γύρω μας περισσότερους φίλους ή εχθρούς;>


    Κάνε το καλό και ρίχ'το στο γυαλό..

    alexia-vicky
    31.08.2007, 21:21
    Σημασία έχει να μην κάνουμε καλές πράξεις λογαριάζοντας το τίμημα!! Αν θα είναι καλό ή όχι για εμάς!! Έτσι είναι "πελατειακό" θέμα, όχι καλή πραξη!!
    jacamar
    31.08.2007, 23:44
    Tο να είσαι άνθρωπος είναι απο μόνο του κατί επίπονο....εισαι κυριευμενος απο αδυναμίες, αισθήματα αναγκες που υπαγορευουν τις πράξεις σου...
    Το τι είδους άνθρωπος θέλεις να είσαι έχει να κάνει με το τι απο τα 3 κυριαρχει πάνω σου....οταν λειτουργεις με το συναισθημα είναι πιο καθαρος ο δρομος σου....και οταν βαδιζεις σε καθαρο δρομο δεν αφηνεις παρα ξεκαθαρα ιχνη...
    Αν κατηγοριθεις για αυτα δεν φερεις την ευθύνη γιατι μεσα σου ξερεις οτι επραξες σωστα....
    Αλιμονο στους ανθρωπους που εχουν πολλους φιλους η εχθρους....σιγουρα σε κατι θα εχουν κανει "εκπτωση"....
    mike-railse
    02.09.2007, 16:57
    Efoswn exeis anaptuksei me tou filous mia sxesh kata tin opoia tha yparxei sevasmos kai empistosuni duskola na yparksei ayti i dixonia!!

    an omws den exei proigithei ayto to stadio tote logiko einai i estw
    fusiko epakoloutho na se antimetwpizoun ws exthro...


    tina15
    28.10.2007, 09:09
    Όλοι ''πληρώνουμε'' για όσα έχουμε κάνει-προκαλέσει!Για μένα όμως αυτό δε γίνετε εδώ...Λένε πως όταν πεθάνεις περνάει όλη σου η ζωή μπροστά από τα μάτια σου.Κάτι σα να ξεκινάς ένα ταξίδι στη αιωνιότητα και να έχεις δικαίωμα να πάρεις μαζί σου μόνο ένα dvd.Κάποιες στιγμές τις βρήκες γραμμένες για σένα ενώ κάποιες άλλες τις έχεις γράψει μόνος σου.Αυτή την ταινία θα τη βλέπεις ξανά και ξανά.Οι σκηνές που έπαιξες σωστά θα σου χαρίζουν απόλυτη ευτυχία και αυτό το κομμάτι της ταινίας θα λέγεται παράδεισος...Και όσες έπαιξες λάθος θα σε κάνουν να νιώθεις το ακριβές ποσό δυστηχίας που προκάλεσες στους άλλους και αυτό το κομμάτι της ταινίας θα λέγεται κόλαση...Μια ταινία για μια ολόκληρη αιωνιότητα...Φρόντησε να τη φτιάξεις καλή!!!
    bleedrose
    28.10.2007, 10:43
    Απ' ότι έχω δει μέχρι τώρα, μάλλον οι καλές πράξεις "παρεξηγούνται" και οι περισσότεροι συνάνθρωποί μας εκμεταλεύονται την κατάσταση όταν κάποιος είναι καλός και προσπαθεί να βοηθήσει, εαν μπορεί, τους άλλους. Με λίγα λόγια, νομίζω πως στην ζωή συνήθως όταν δίνεις πολλά πέρνεις πολύ λιγότερα από αυτά που δίνεις..... αλλά βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσουμε να είμαστε άνθρωποι! Απλά να είμαστε προετημασμένοι για τα λίγα από τους άλλους.....
    Stroumfita456
    28.10.2007, 14:19
    Μπορει......βεβαια οι καλες πράξεις που κανουμε εμεις καποιες φορες μας βγαινει σε κακο...γινονται παρεξηγησεις για ανοησιες....Κοιτα δεν το πληρωνεις και ακριβα το να εισαι ανθρωπος.....Στην τελικη κανε το καλο και ροξτο στο γυαλο!!!!
    merandom
    31.10.2007, 13:44
    το ερώτημα είναι ποιες πράξεις είναι καλές και ποιες κακές? Προϋποθέτει μια καθολική ηθική έτσι δεν είναι? Η εμπειρία μας λέει ότι αυτό που είναι καλό για μένα δεν είναι για σένα και visa versa
    Termite
    31.10.2007, 19:58
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 31-08-2007 στις 21:21 έγραψε...

    Σημασία έχει να μην κάνουμε καλές πράξεις λογαριάζοντας το τίμημα!! Αν θα είναι καλό ή όχι για εμάς!! Έτσι είναι "πελατειακό" θέμα, όχι καλή πραξη!!



    Συμφωνώ απόλυτα!
    seras
    01.11.2007, 13:02
    Νομίζω πως όχι..πάντως όταν κάνουμε μια καλή πράξη πρέπει να την κάνουμε για να νιώσουμε καλύτερα..όχι για να βγάλουμε κέρδος..
    επισυναπτόμενα: Music Heaven22121.bmp