ελληνική μουσική
    804 online   ·  210.857 μέλη

    Πιστεύετε οτι πληρώνει κανείς ακριβά...

    stam82
    01.11.2007, 14:03
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 30-08-2007 στις 09:45 έγραψε...

    margo and renabill εννοώ αν ήμαστε άνθρωποι και κάνουμε το καλό και ήμαστε ανιδιοτελείς, ίσως καμία φορά για να δείξουμε την ευγνωμοσύνη μας στους άλλους τους χαρίζουμε και δώρα απο την καρδιά μας, αλλά παρεξηγούμαστε απο ορισμένους οτι δήθεν <γλύφουμε>για να πάμε μπροστά αυτό δεν είναι αδικία; Γιατί όταν ήμαστε ο εαυτός μας, κανείς δεν μας πιστεύει;



    Ίσως αυτός που σε κατακρίνει να μην μπορεί να αφήσει τον ευατό του να εκφραστεί ελέυθερα όπως εσύ. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τον αγνοήσεις και να συνεχίσεις να εκφράζεσαι όπως σου "βγαίνει". Το ιδανικό βέβαια (και το δυσκολότερο ίσως) είναι να τον βοηθήσεις να βγάλει κι εκείνος προς τα έξω τον καλό του εαυτό. Πιστεύω πως όλοι κρύβουν ένα θησαυρό μέσα τους.
    Δυστυχώς, σήμερα, είναι πολύ εύκολο να παρεξηγήσουμε κάποιον όταν συμπεριφέρεται αυθόρμητα , αλλά απίστευτα δύσκολο να εκφράσουμε τα συναισθήματά μας γα εκείνον. Προσωπικά λατρέυω τους εκδηλωτικούς ανθρώπους, αλλά δυστυχώς δεν ανήκω σ'αυτούς ( και σ'αυτή τη περίπτωση πληρώνεις ένα άλλο τίμημα).
    ATHINA26
    05.11.2007, 10:56
    Οι καλές πράξεις πρέπει να γίνονται γιατί το θέλουμε και χωρις να σκεφτομαστε τισ συνέπειες. Αλλά δυστυχώς η πείρα η δική μου και πιο μεγάλων συγγενών, φίλων, γνωστών μου δίδαξε ότι όταν βοηθάς κάποιον κάνεις εννιά εχθρούς και έναν αχάριστο.Οι εννιά είναι αυτοί που δεν μπόρεσες να βοηθήσεις και ο αχάριστος είναι αυτός που βοήθησες.
    ekati
    05.11.2007, 15:49
    Κατα την αποψη μου, αυτο η το'χεις μεσα σου η δεν το'χεις. Αν το εχεις, μη προσπαθησεις να το αλλαξεις, αν δε το'χεις....αστο καλυτερα...
    Προσωπικα , παντα εχω εναν ωμο ελευθερο, για να κλαψουν σ' αυτον .οσοι τον εχουν αναγκη και προσπαθω να βρω λυσεις στα οποια προβληματα μου εκμυστηρευονται.. Τωρα αν με λενε και μαλακα απο πανω, δε με νοιαζει....
    Μου αρκει που νιωθω ομορφα εγω και νομιζω πως το να βοηθας τους αλλους σου δινει κι ενα λογο υπαρξης...
    Αυτα.....
    IRIE
    05.11.2007, 17:17
    Αν το σκεφτώ λίγο περισσότερο, θα σου 'λεγα πως δεν υπάρχουν
    καλές η κακές πράξεις..
    Υπάρχουν οι πράξεις.
    Το καλό και το κακό είναι πάντα σχετικό..
    Δεν έχουν πάντα το ίδιο αποτέλεσμα.
    Και δεν υπάρχει θέμα "πληρωμής".
    Είναι όλα "κερασμένα"..

    Λοιπόν, δεν το σκέφτομαι και δεν στο λέω τελικά!
    Κάνε πάντα αυτό που νοιώθεις.
    Γιατί αυτό μόνο έχει σημασία..
    Πάντα θα υπάρχουν αντιδράσεις σε ό,τι και να κάνουμε.
    Γιατί ασκούμε δράση..
    u know?
    PashalinaMakia
    05.11.2007, 21:18
    Έχω πάψει να φιλοσοφώ τέτοια θέματα....Μου φαίνονται ανιαρά γιατί γλυκά μου παιδιά η ζωή είναι τόσο μικρή!!!Αν καθόμαστε να σκάμε για όλα εκείνα που θα μας καταρακώσουν την ψυχολογία. θα μας κάνει καλό?????Δε νομίζω!!Το αντίθετο!!Ποιος ο λόγος λοιπόν να σκεπτόμαστε τις συνέπειες των πράξεών μας αν δε σκέπτονται οι άλλοι γύρω μας τα αποτελέσματα των δικών τους??????
    ΕΕΕ?????
    Έθεσα νέο ερώτημα λοιπόν εντός του forum!
    kamelia8
    10.02.2008, 19:39
    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 29-08-2007 στις 11:22 έγραψε...

    Με τις καλές πράξεις, μαζεύουμε γύρω μας περισσότερους φίλους ή εχθρούς;



    Με τις καλές πράξεις κερδίζεις τόσο φίλους όσο και εχθρούς, για να μην πω πιο πολλούς εχθρούς.
    Αξίζει όμως. Είμαι σίγουρη. Οι φίλοι που κερδίζεις τους τρώνε λάχανο τους εχθρούς τις περισσότερες φορές. Τουλάχιστον με τους δικούς μου φίλους έτσι είναι.

    Εχθρούς θα έχεις πάντα, είτε είσαι καλός, είτε κακός, Γίνε λοιπόν καλός, που είναι προτιμότερο!