ελληνική μουσική
    282 online   ·  210.866 μέλη

    Ποια είναι η γνώμη σας για το Emo style;

    nattyemogirl
    22.11.2007, 17:31
    gia pio pragma autotraumatizomaste??? makari h katastrofh t periballontos na proerxotan kata megalo va8mo aptis lak pou vazoume..t kausaerio k h rupansh genika s leei kati??kataxas as ta paroume ligo apt arxh..emo xarakonontai gia oti allo 8es alla oxi g t perivallon..poios s to eipe auto kale??anyway...bb..
    katurunen
    23.11.2007, 13:08
    Παράθεση:

    Το μέλος blacksheep στις 22-11-2007 στις 16:41 έγραψε...

    Κλαιγονται για τα παντα και κυριως για την καταστροφη του περιββαλοντος και για αυτο λεει αυτοτραυματιζονται.Sorry κι ολας αλα με τη λακ που αδειαζεουν καθημερινα στο ξασμενο μαλλι τους το καταστρεφουν ολο και περισσοτερο!!!
    Τεσπα, EMOOO FONE HOME


    μπλε τα σωματα ασπρα τα σκουφακια εσεις δεν ειστε μπατσοι ειστε τα στρουμφακια.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : blacksheep στις 22-11-2007 16:42 ]






    Efklidis
    09.12.2007, 12:39
    Παιδες μιλάμε χθες πήγα σε ένα παρτυ και ήταν κει και ένα emo boy μιλάμε έτσι όπως ήταν μόνο εμο δεν τον έλεγες αλλά σούργελο. ΌΡΙΣΤΕ οι υπερβολες τα κάνουν ΟΛΑ
    Stroumfita456
    09.12.2007, 14:20
    εγω πάντως μια χαρα τους βλεπω...δεν μπορω να καταλαβω ομως γτ το κανουν ολο αυτο?για ποιον σκοπο??
    Himmarrosh
    11.12.2007, 01:52
    Ρε παιδιά μήπως και εκείνοι που αυτοαποκαλούνται emo δεν γνωρίζουν πραγματικά τι σημαίνει emo? Κατά τη γνώμη μου οι περισσότεροι από αυτούς τουλάχιστον στη χώρα μας περιορίζονται στην εμφάνιση των emo και δεν ασπάζονται την ιδεολογία τους. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι ντύνονται έτσι επειδή τους αρέσει να ξεχωρίζουν από τους πολλούς (αλλά αν συνεχιστεί αυτό το κύμα να διαδίδεται έτσι σε λίγο οι emo 8α γίνοιν η πλειοψηφία ) ή να δείχνουν πιο σκοτεινοί τύποι. Αυτοί είναι οι ψευτοemo όπως έχω ακούσει κατά περιόδους ή και σε πολλές περιπτώσεις το 1ο στάδιο των emo, η κατάσταση δηλαδή προτού ασπαστούν και την ιδεολογία τους. Τώρα όσο για τους emo με την αντίστοιχη ιδεολογία, εγώ τη συνδέω με μία λέξη: απάθεια. Α, και απ ότι ξέρω το "emo" δεν βγαίνει από το "emotional = συναισθηματικός"? Μήπως τότε είναι μία ατυχής ονομασία? Επειδή αυτό που έχω στο νου μου ως emo μόνο με το συναισθηματικό δεν το συνδέω. Τώρα, επειδή δεν έχω κάνει και διατριβή στο θέμα και ομολογώ ότι κάθε τόσο ακούω και κάτι καινούργιο που που εντάσσεται στην emo ιδεολογία, παρακαλώ κάποιος να με διορθώσει αν κάπου έχω παρεξηγήσει κάτι...
    Stroumfita456
    11.12.2007, 20:47
    Παράθεση:

    Το μέλος Himmarrosh στις 11-12-2007 στις 01:52 έγραψε...

    Ρε παιδιά μήπως και εκείνοι που αυτοαποκαλούνται emo δεν γνωρίζουν πραγματικά τι σημαίνει emo? Κατά τη γνώμη μου οι περισσότεροι από αυτούς τουλάχιστον στη χώρα μας περιορίζονται στην εμφάνιση των emo και δεν ασπάζονται την ιδεολογία τους. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι ντύνονται έτσι επειδή τους αρέσει να ξεχωρίζουν από τους πολλούς (αλλά αν συνεχιστεί αυτό το κύμα να διαδίδεται έτσι σε λίγο οι emo 8α γίνοιν η πλειοψηφία ) ή να δείχνουν πιο σκοτεινοί τύποι. Αυτοί είναι οι ψευτοemo όπως έχω ακούσει κατά περιόδους ή και σε πολλές περιπτώσεις το 1ο στάδιο των emo, η κατάσταση δηλαδή προτού ασπαστούν και την ιδεολογία τους. Τώρα όσο για τους emo με την αντίστοιχη ιδεολογία, εγώ τη συνδέω με μία λέξη: απάθεια. Α, και απ ότι ξέρω το "emo" δεν βγαίνει από το "emotional = συναισθηματικός"? Μήπως τότε είναι μία ατυχής ονομασία? Επειδή αυτό που έχω στο νου μου ως emo μόνο με το συναισθηματικό δεν το συνδέω. Τώρα, επειδή δεν έχω κάνει και διατριβή στο θέμα και ομολογώ ότι κάθε τόσο ακούω και κάτι καινούργιο που που εντάσσεται στην emo ιδεολογία, παρακαλώ κάποιος να με διορθώσει αν κάπου έχω παρεξηγήσει κάτι...


    ισως και να χεις και δικιο! ......
    clapton21
    11.12.2007, 23:34
    κατ' εμέ θα είχε πολύ ενδιαφέρον να γίνει μία έρευνα που να δείχνει το οικονομικό υπόβαθρο των οικογενειών των emo. βάζω στοίχημα ότι τα περισσότερα αν όχι όλα τα παιδιά θα ανήκουν σε αρκετά ευκατάστατες οικογένειες. το γιατί, τουλάχιστον σε μένα, είναι προφανές..
    stroumfakigate7
    13.12.2007, 10:47
    aman me afta bgenoun kai plakononte kai sta kanali ti na po????
    fantasma
    13.12.2007, 14:13
    για το λαζοπουλο... τι εχετε να πειτε...? για τη στση του με τους emo?
    Efklidis
    13.12.2007, 15:31
    fantasma και εγώ τα ακουσα αυτα π έλεγε και μου φαίνετε πως δεν του τα χαν πει ΟΛΑ:D και απλά παρουσίσε την μια πλευρά των emo. Αλλα οκ μια αναφορά έκανε δεν έπιασε και ολόκληρη συζήτηση
    xxxPanicxxx
    13.12.2007, 15:46
    ego pisteuw oti o ka8enas kanei oti 8elei! twra oi emo einai kai ligo sourgela! nomizw oti autoi den ali8inoi emo. einai yeutoemo
    mary_p15
    15.12.2007, 01:02
    οι emo ξεκινησαν απο την αγγλια+αργοτερα μεταδοθηκε στην αμερικη σαν τα παιδια με ψυχολογικα προβληματα απο την οικογενεια+το περιβαλλον τους,κλειστα στον εαυτο τους,"συναισθηματικα"(=emotional),με τη δικη τους θλιμμενη μουσικη(emo,screamo,punk κλπ),ντυνονταν στα μαυρα+πολλες φορες αυτοτραυματιζονταν(=κοβουν φλεβα).....ολ αυτα ομως δεν ισχυουν στην ελλαδα...εδω μονο την εξωτερικη εμφανιση μιμουνται ολοι οι εφηβοι ο ενας απο τον αλλο...προσπαθωντας να ξεχωρισουν γινονται ολοι ιδιοι(οπως γραφτηκε πιο πανω)....μιμουνται ενα στυλ,το "συναισθηματικο",χωρις πραγματικα να αισθανονται ετσι,φορωντας οτι προσταζει η μοδα,μονο+μονο για να εχουν ενα στυλ το οποιο μολις περασει η μοδα του θα ξεχασουν....το emo style στην ελλαδα ειναι μονο επιφανειακο επομενως ειτε υπαρχει ειτε οχι,το ιδιο ειναι....τελικα ολα γινονται για την εικονα+μονο...

    4 πράγματα στη ζωή δεν γυρίζουν πίσω...
    -οι στιγμές που ζήσαμε
    -τα λόγια που είπαμε
    -οι πράξεις που κάναμε
    -και οι ευκαιρίες που χάσαμε...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_p15 στις 17-12-2007 00:11 ]


    fantasma
    15.12.2007, 10:45
    καλως η κακως... ειναι μοδα.... προσωπικα δε με ενοχλει να τα βλεπω αυτα τα παιδια...
    ας κανουν οτι θελουν αρκει ναμη χανουν καποια βασικα πραγματα της ζωης...

    πχ.. σεβασμο.., και την ιδια τη ζωη...

    ποτε δεν ακολουθησα τη μοδα... παρ οτι η δουλεια μου ειναι η μοδα..

    αυτό που με ενοχλεί.... θα σας το πω με ενα παραδειγμα...

    -φαντασμα τι ακους? (εποχη 1ης γυμνασιου εως 3η)
    -παπακωνσταντινου μου αρεσει παρα πολυ τον λατρευω.. επισης τρυπες...λευκη συμφωνια και ξυλινα σπαθια...
    -χαχα----.... κι εγω ακουω σιδερενια οπλα...

    εποχη λυκειου το ιδιο ατομο...
    ξυλινα σπαθια ουαου..... και τρυπες...... γουσταρω.... παμε στο κατρακειο?

    αυτό μου τη σπαει αφανταστα..... οπου φτυναν... μετα λόγω μοδας.... κολυμπάνε...

    εχει διαφορα να κανεις κατι επειδη σου αρεσει.... εστω και απο μοδα...

    και να κανεις κατι επειδη θα αρεσει...
    αυτα....

    οσο για το Λαζοπουλο.... επειδη ειναι πολυ πολυ διπλωματης... και καλα κανει βεβαια... ρωτησα αλλα κανενας υποστηρικτης δεν απαντησε....
    μου την εσπασε που παρομοιωσε αυτα τα παιδια με ζωα... οσο θετικος και αν φανηκε....


    καλημερα σας κυριοι
    mmmyrto
    17.12.2007, 18:43
    αυτό που με ενοχλεί στους emo είναι ότι τα μαλλιά τους κρύβουν τα μάτια τους...... Θέλω όταν επικοινωνώ με κάποιον να βλέπω τα μάτια του.... Πραγματικά θεωρώ πολύ σημαντικό για έναν άνθρωπο το βλέμμα του...... Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος πρέπει να κρύβει τα μάτια του???
    Γιατί??? Φοβάται?? Έχει κάνει κάτι κακό???? Γιατί?????

    Ασυναρτησίες??
    tinios
    17.12.2007, 19:51
    Παράθεση:

    Το μέλος twr στις 13-09-2007 στις 17:42 έγραψε...

    Κάθε φορά που βλέπω ΕΜΟ γελάω!! Τι να πω, το στυλ αυτό μου φαίνεται τουλάχιστον ελεινό!!! Πόσο μάλλον η ιδεολογία τους!!!


    Τέσπα, μόδα είναι θα περάσει...

    εγω φιλε μου πιστευω οτι εισαι λαθοσ...νομιζετε οτι το ροκ και το ραπ ειναι πανω απο τουσ ΕΜΟ κανετε μεγαλο λαθοσ
    tinios
    17.12.2007, 19:54
    Παράθεση:

    Το μέλος twr στις 13-09-2007 στις 17:42 έγραψε...

    Κάθε φορά που βλέπω ΕΜΟ γελάω!! Τι να πω, το στυλ αυτό μου φαίνεται τουλάχιστον ελεινό!!! Πόσο μάλλον η ιδεολογία τους!!!


    Τέσπα, μόδα είναι θα περάσει...

    εγω φιλε μου πιστευω οτι εισαι λαθοσ...νομιζετε οτι το ροκ και το ραπ ειναι πανω απο τουσ ΕΜΟ κανετε μεγαλο λαθοσ
    tinios
    17.12.2007, 19:58
    εγω πιστευω οτι οι ΕΜΟ ειναι φανταστικοι δεν μπορω να καταλαβω το κολλημα σας μαλλον τους ζηλευεται αφορητα και προσπαθητε αυτη την μοδα να την εξαφανισετε αλλα δεν νομιζω οτι θα τα καταφερετε ποτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Nick-K
    19.12.2007, 15:17
    ...καλά τα λέτε, δε μου λέτε και μένα την ιδεολογία τους !!!

    Όχι τίποτ'άλλο, να τοποθετηθώ κι όλας....
    punk-angel
    19.12.2007, 16:09
    Εγω πιστευω πως οι emo ειναι ψευτες!Νομιζετε πως αν ηταν πραγματικα
    στενοχωριμενοι θα καθοντουσταν τοσοι ωρα μπροστα απο ενα καθρεφτη??
    ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ!!Εγω οταν ειμαι στενοχωριμενη το τελευταιο πραγμα που με ενδιαφερει
    ειναι η εμφανιση!
    punkster
    20.12.2007, 17:15
    Παράθεση:

    Το μέλος mary_p15 στις 15-12-2007 στις 01:02 έγραψε...

    ....με τη δικη τους θλιμμενη μουσικη(emo,screamo,punk κλπ)....


    Μια διευκρινηση να κανω, γιατι υπαρχουν παρα πολλοι που μπλεκουν το εμο με το πανκ!
    Η πανκ μουσικη δεν εχει να κανει με θλιψη, αλλα με αντιδραση εναντια στο συστημα, το κρατος κτλ, και εχει κυριως πολιτικο, αλλα και κοινωνικο στιχο!

    Αυτα!