ελληνική μουσική
    484 online   ·  210.866 μέλη

    Ψάχνω βοήθεια για μουσικό όργανο...

    hisinferal
    29.09.2007, 13:58
    ψαχνω καποιες πληροφοριες αν γνωριζεται για το ποσο καιρο κανω να μαθω να παιζω ντραμς και ποια κατα τι γνωμη σας ειναι η καλητερη μαρκα για αν αγοπρασω επειδη δεν γνοριζω.... thanks
    McJohn
    01.10.2007, 09:44
    Kala plaka mou kaneis tora...Otan ennoeis na matheis fantazomai ennoeis na mporeis na eisai ikanos na exeis ena stathero kai wraio groove kai oxi na kounas ta xeria sou pera-dothe xtipontas oso pio grigora mporeis oti vriskeis mprosta sou...Afto e3artatai apo tis epiroes sou, to an tha kaneis mathimata, an tha meletiseis kai an exeis ipomoni.Gia arxi ena kalo afti, polla diaforetika akousmata (sta drums pada), kai ipomoni tha kanoun ti douleia.Dokimasai 16a me to de3i sou xeri tetarta me to aristero xeri.Sti sinexeia pai3e kai tetarta me to aristero sou podi...Oxi pano sta tetarta tou aristerou xeriou...Kanto mexri na mporeis na elen3eis to kathe melos tou somatos sou xoris na epireazontai ta alla.Vale to mialo sou na skeftetai ti kanei to kathena 3exorista kai taftoxrona.Isos na akougetai efkolo alla den einai (Gia kapoion pou den exei epafi me to organo).Kali arxi kai elpizo na arxiseis kai mathimata me kathigiti!(Min dianoitheis na pareis ilektronika!!!!!!!!!! )
    McJohn
    01.10.2007, 09:45
    3exasa na apantiso sto vasiko sou erotima...O xronos einai teleios ipokoimenikos.An den saresei pragmatika kalitera na min to arxiseis.
    noizreduction
    01.10.2007, 09:46
    Σου προτεινω να ριξεις μια ματια εδω


    Προειδοποιω πως οδηγει σε αλλο μουσικο forum, οποτε για να μην εχουμε κανενα μπλεξιμο, για οσους εχουν "ευγενικες" και "εγωιστικες" ψυχες, δεν προτεινω να μπουν. Μια βοηθεια δινω, δεν κανω διαφημιση για κανενα αλλο forum.
    McJohn
    03.10.2007, 09:47
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 01-10-2007 στις 09:46 έγραψε...

    Σου προτεινω να ριξεις μια ματια εδω


    Προειδοποιω πως οδηγει σε αλλο μουσικο forum, οποτε για να μην εχουμε κανενα μπλεξιμο, για οσους εχουν "ευγενικες" και "εγωιστικες" ψυχες, δεν προτεινω να μπουν. Μια βοηθεια δινω, δεν κανω διαφημιση για κανενα αλλο forum.


    Elpizo pos ta paidia pou postaroun ekei exoun tin aftognosia oti afta pou lene den einai sovara.Oi perisoteroi diladiTo mono swsto kata ti gnomi mou post pou diavasa itan na kanei idietera mathimata me kathigiti.Ola ta alla itan apo to "kalo" sto "kalitero"!Diladi ama den exeis spiti drums den mathaineis?Sas pliroforo oti polles apo tis pio kales askiseis xerion einai kalitero na ginontai pano se ma3ilari(Logo tou midenikou rebound)!Kai o allos leei oti ama paei se odeio tha mathei afta pou tha mathaine an itan aftodidaktos se dio mines.Popo.Afta ta paidia me kanoun na gelao.Den exoun idea ti paei na pei na eisai aftodidaktos kai genikotera to drumming.Imoun "aftodidaktos"gia perisotero apo tria xronia.Ta katafera (eutixos gia mena) mia xara.Ola einai thema swstwn epirown kai aftiou!Nai fisika ama kathomoun na akouo Lars Ulrich den tha mathaina profanos tipota(An kai einai poli endiaferon to drumming tou se merika simeia, den exei texniki).Ama akouga Dave Lombardo apo to "Decade of agression" pali ta idia.Thelo na po Psaxtite kai akouste osa pio polla mporeite.Rege funk pop metal rock jazz fussion progressive TA PANTA.Apofasise ESI pos thes na einai to drumming sou.Giati to pos tha e3elixtheis san mousikos e3artatai apo tis epiroes sou pio poli(kai fisika apo ton kopo sou).Afta apo mena.
    noizreduction
    03.10.2007, 11:10
    Φιλε McJohn, μπορεις να κανεις την κριτικη αυτη στο link που εδωσα. Εγγαψου στο forum και πες την αποψη σου. Δεν ειναι αναγκη να το κανεις σε ενα αλλο forum εν αγνοια των μελων που απαντησαν στο αλλο post.
    Απο εκει και περα, οπως και ολοι οι γαϊδαροι εχουν 2 διαφορετικα αυτια, ετσι και οι αποψεις καθως και οι ικανοτητες ολων των μουσικων διαφερουν. Επομενως, ειναι δυσκολο να κρινεις ολες τις περιπτωσεις με τη δικη σου ιστορια και ικανοτητα, γιατι ετσι κανεις εναν εγωκεντρικο μουσικο κοσμο, που δεν βοηθαει πουθενα.
    Μετα απο 7 χρονια που παιζω σε συγκροτηματα, εχω δει και αυτοδιδακτους και μελετημενους drummer. Πολλοι αυτοδιδακτοι ειναι κυριως ψωνια που επειδη εβγαλαν τα 4/4 σπιτι τους, ειναι χαρουμενοι με αυτο και πιστευουν πως κατεκτησαν τον κοσμο.
    Ομως σε μια μπαντα απαιτουνται πολλα παραπανω απο ενα ρυθμικο σχημα.
    Βεβαια απο την αλλη, οι θεωρητικοι drummer εχουν τρομερη τεχνικη και ρυθμικη ελευθερια, ομως εχουν τη ψωνιτιδα του "εχω σπουδασει, αρα ο,τι λεω εναι σωστο".

    Το πιο σημαντικο ειναι παιζεις και να σπουδαζεις μουσικη για τη μουσικη και οχι για οποιοδηποτε χαρτι σου δινουν. Αυτοδιδακτος ή οχι, η μουσικη μετραει παν'απ'ολα.

    Και συγνωμη που στο λεω, αλλα 3 χρονια εμπειριας ειναι πολυ λιγα μπροστα σε 6 και 7 και 10 χρονια αλλων ανθρωπων.
    bleedrose
    03.10.2007, 12:24
    Εγω θα σου προτεινα να πας πρωτα σε ωδειο. Ειναι δυσκολα και καλυτερα να μαθεις σωστα.
    noizreduction
    03.10.2007, 13:03
    Λαθος post.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 03-10-2007 16:49 ]


    McJohn
    03.10.2007, 16:07
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 03-10-2007 στις 11:10 έγραψε...

    Φιλε McJohn, μπορεις να κανεις την κριτικη αυτη στο link που εδωσα. Εγγαψου στο forum και πες την αποψη σου. Δεν ειναι αναγκη να το κανεις σε ενα αλλο forum εν αγνοια των μελων που απαντησαν στο αλλο post.
    Απο εκει και περα, οπως και ολοι οι γαϊδαροι εχουν 2 διαφορετικα αυτια, ετσι και οι αποψεις καθως και οι ικανοτητες ολων των μουσικων διαφερουν. Επομενως, ειναι δυσκολο να κρινεις ολες τις περιπτωσεις με τη δικη σου ιστορια και ικανοτητα, γιατι ετσι κανεις εναν εγωκεντρικο μουσικο κοσμο, που δεν βοηθαει πουθενα.
    Μετα απο 7 χρονια που παιζω σε συγκροτηματα, εχω δει και αυτοδιδακτους και μελετημενους drummer. Πολλοι αυτοδιδακτοι ειναι κυριως ψωνια που επειδη εβγαλαν τα 4/4 σπιτι τους, ειναι χαρουμενοι με αυτο και πιστευουν πως κατεκτησαν τον κοσμο.
    Ομως σε μια μπαντα απαιτουνται πολλα παραπανω απο ενα ρυθμικο σχημα.
    Βεβαια απο την αλλη, οι θεωρητικοι drummer εχουν τρομερη τεχνικη και ρυθμικη ελευθερια, ομως εχουν τη ψωνιτιδα του "εχω σπουδασει, αρα ο,τι λεω εναι σωστο".

    Το πιο σημαντικο ειναι παιζεις και να σπουδαζεις μουσικη για τη μουσικη και οχι για οποιοδηποτε χαρτι σου δινουν. Αυτοδιδακτος ή οχι, η μουσικη μετραει παν'απ'ολα.

    Και συγνωμη που στο λεω, αλλα 3 χρονια εμπειριας ειναι πολυ λιγα μπροστα σε 6 και 7 και 10 χρονια αλλων ανθρωπων.


    Katarxas eipa pos exo 3 kai kati xronia aftodidaktis empeirias...Exo ena misi xrono sto odeio tou Filipou Naka.Episis postaro ti gnomi opos kai esi postareis ti diki sou.O anthropos pou ekane tin erotisi kai arxise to topic den tha mpei sto allo forum gia na dei tin apopsi mou.Triton 3ero pollous drummer oi opoioi pane se odeio...Kai??Diladi esi les oti opoios drummer paei se odeio einai foveros.Afto grafeis an 3ero na diavazo ellinika.I apopsi mou einai oti eisai lathos.Den simainei to oti epeidei kapoios paei se ena odeio 3erei na paizei i niothei to organo tou.Epipleon paravlepo teleios tis apopsis peri prosopikotitas kai "psonitidas" tou kathenos.Episis paizo 5 sxodon xronia se mpanta(pes 4 gt ton proto xrono ousiastika den 3erame pou mas pane ta 4ara ) kai exo kanei tria live(Ek ton opoion ena se festival tis K.N.E.).Tin paraskevi malista tha pai3o sto "Onoma tou rodou" kata pasa pithanotita. Ama thes ela na adala3oume apopseis kai gt oxi kai na sinergastoume.
    noizreduction
    03.10.2007, 16:59
    Δεν νομιζω να εθεσα θεμα συγκρισης με live, γιατι τοτε πρεπει να σου πω πως εγω εχω κανει στο Ονομα του Ροδου 18 live, εχω παιξει σε 2 οργανωτικα φεστιβαλ αριστερων κινησεων ( και μα τον Θεο, εαν δεν ηταν θεμα εμπειριας, δεν θα το ξαναεκανα απο την πρωτη στιγμη κιολας ), εχω παιξει σε μαγαζια Αθηνων και Πειραια ( Mike's irish bar, AfterDark, Blue cafe, το παλιο eagle, 5/4, Stigma και πολλα μικροτερα ). Εχω δουλεψει "μονιμιλικη" ( κι εχω καταστραφει απο αυτο ), καθως και εχω συμμετασχει σε διαφορα αφιερωματα μουσικοσυνθετων και ποιητων ( οπως Καββαδια, Χατζηδακις, Θεοδωρακης και Σπανουδακης ) με ειδικευμενες μπαντες.
    Οποτε, εαν θελεις να συζητησουμε για εμπειρια και το τι εχουν δει τα ματια μου, δεν νομιζω πως θα υπηρχε λογος να το κανουμε. Δεν ειναι αναγκη ομως να πεσουμε στο επιπεδο να διαλαλουμε την εμπειρια και τη δουλεια μας, ετσι; Σιγουρα θα βρεθει καποιος εδω, που θα εχει την 8πλασια εμπειρια σε συνολο απο εμας...
    Απο την αλλη, αυτο που ειπα, ειναι πως και παιδια που εχουν βγει απο ωδειο ( σε οποιοδηποτε οργανο ) εχουν μια ελαφρα ψωνιτιδα "εγω παιζω καλυτερα γιατι το ξερω". Αν αυτο δεν το προσεξες, τοτε μαλλον δεν ξρεις να διαβαζεις ελληνικα Mcjohn.
    Επισης, ειπα πως ατομα που ειναι αυτοδιδακτοι, κατα 50% δεν εχουν επαφη με την πραγματικοτητα του οργανου ( ιδιαιτερα στα drums ). Δημιουργουν μια πλασματικη εικονα για τον εαυτο τους και τα ακουσματα τους και δεν ακουνε τι πραγματικα παιζουν.

    Να διαβαζεις πιο προσεκτικα τα post μου σε παρκαλω.

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 03-10-2007 17:38 ]


    McJohn
    04.10.2007, 11:48
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 03-10-2007 στις 16:59 έγραψε...

    Δεν νομιζω να εθεσα θεμα συγκρισης με live, γιατι τοτε πρεπει να σου πω πως εγω εχω κανει στο Ονομα του Ροδου 18 live, εχω παιξει σε 2 οργανωτικα φεστιβαλ αριστερων κινησεων ( και μα τον Θεο, εαν δεν ηταν θεμα εμπειριας, δεν θα το ξαναεκανα απο την πρωτη στιγμη κιολας ), εχω παιξει σε μαγαζια Αθηνων και Πειραια ( Mike's irish bar, AfterDark, Blue cafe, το παλιο eagle, 5/4, Stigma και πολλα μικροτερα ). Εχω δουλεψει "μονιμιλικη" ( κι εχω καταστραφει απο αυτο ), καθως και εχω συμμετασχει σε διαφορα αφιερωματα μουσικοσυνθετων και ποιητων ( οπως Καββαδια, Χατζηδακις, Θεοδωρακης και Σπανουδακης ) με ειδικευμενες μπαντες.
    Οποτε, εαν θελεις να συζητησουμε για εμπειρια και το τι εχουν δει τα ματια μου, δεν νομιζω πως θα υπηρχε λογος να το κανουμε. Δεν ειναι αναγκη ομως να πεσουμε στο επιπεδο να διαλαλουμε την εμπειρια και τη δουλεια μας, ετσι; Σιγουρα θα βρεθει καποιος εδω, που θα εχει την 8πλασια εμπειρια σε συνολο απο εμας...
    Απο την αλλη, αυτο που ειπα, ειναι πως και παιδια που εχουν βγει απο ωδειο ( σε οποιοδηποτε οργανο ) εχουν μια ελαφρα ψωνιτιδα "εγω παιζω καλυτερα γιατι το ξερω". Αν αυτο δεν το προσεξες, τοτε μαλλον δεν ξρεις να διαβαζεις ελληνικα Mcjohn.
    Επισης, ειπα πως ατομα που ειναι αυτοδιδακτοι, κατα 50% δεν εχουν επαφη με την πραγματικοτητα του οργανου ( ιδιαιτερα στα drums ). Δημιουργουν μια πλασματικη εικονα για τον εαυτο τους και τα ακουσματα τους και δεν ακουνε τι πραγματικα παιζουν.

    Να διαβαζεις πιο προσεκτικα τα post μου σε παρκαλω.

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 03-10-2007 17:38 ]




    Nai vasika den mporo na katalavo giati mou les tis empeiries sou afou ego den se amfisvitisa san mousiko i se kapoio alo epipedo.Einai to thema psonitidas pou eleges malon.Ara eisai apo odeio!...Defteron sto post sou ipostiri3es pos iparxoun afta ta dio idi chackare to.Mi mou les meta gia 50%...Den exo na xorsio tipote mazi sou alla eftixos gia mena kai distixos gia kapoious allous 3ero na diavazo poli kala.(Ego anefera tin empeiria mou giati nomizes pos epaiza mono tria xronia aftodidakta kai sti sinexeia eipes gia mpantes kai xronia kai eipa na "iperaspisto" ton eafto mou.)
    Alitheia esi me ti asxolise?(mousiko organo ennow)(Tipote apo ta parapano den einai grameno me eirwniko ifos)
    noizreduction
    04.10.2007, 12:53
    Ουτε τα δικα μου post ειχαν ειρωνικο υφος.

    1) Ειμαι παιδι του ωδειου, ομως δεν υπερασπιζομαι κανενα μουσικο του ωδειου. Διαβασε πολυ καλα τι εγραψα και μετα κρινε τι ειπα για τους αντιστοιχους μουσικους.

    2) Ειμαι πληκτρας

    3) Υπερασπισες τον εαυτο σου λεγοντας τι εχεις κανει. Υπερασπισα κι εγω αντιστοιχα την αποψη μου, αναφεροντας κι εγω τις δικες μου δουλειες. Εαν ηταν θεμα ψωνιτιδας, η συζητηση θα κατεληγε ως εξης:
    "Τι θελεις και μιλας με 4 live μονο;".
    Αντιθετως ακουσα την αποψη σου, απαντησα σε αυτην και υπερασπιστηκα την αποψη μου με αντιστοιχα επιχειρηματα.

    Δυστυχως για σενα και ευτυχως για μενα ξερω πολυ καλα τι γραφω, ξερω πως να το επιχειρηματολογησω και ξερω και πως να διαβασω τα post του αλλου.
    Μπορεις να υποστηριξεις οσο θες τους αυτοδιδακτους, ομως η εμπειρια και τα νουμερα λενε πως μεγαλοι μουσικοι drummer ( Καπιλιδης υιος και πατερας, Πλεσσας υιος, Λαντσιας αν και δηλωνει πιανιστας ) εχουν περασει πολλα χρονια σε μουσικες σπουδες ωδειων και μουσικων κολλεγιων. Μπορει να ξεκινησαν αυτοδιδακτοι, αλλα μια σωστη εκμαθηση και μια επιπλεον εμβαθυνση σε τεχνικα και ρυθμικα θεματα ειναι απαραιτητη.
    Και εδω μιλαμε για Ελλαδα, οπου οι σοβαρες δισκογραφικες δουλειες εχουν να παρουσιασουν κατι παραπανω απο τα κλασσικα 4/4 και 3/4 που ξερουν ολοι στο εξωτερικο. Και φυσικα δεν αναφερομαι σε Βανδη, Βισση και Καρβελα, αλλα σε Αλεξιου, Ματ σε 2 υφεσεις, Human Touch, Θηβαιο, Ιωαννιδη, κλπ.
    Και τελοσπαντων, μην μπερδευουμε την ταχυτητα με τη δεξιοτεχνεια και τη ΜΟΥΣΙΚΗ αντιληψη. Ενας drummer δεν ειναι μονο το ρυθμικο μερος. Ειναι και το ετερο ημισυ του μπασου. Δεν θα κατσω να σου αναλυσω πως πρεπει να ειναι ενας drummer γιατι πολυ φοβαμαι πως οι αποψεις μας θα ειναι τελειως διαφορετικες..

    και κατι τελευταιο...Γραψε σε παρακαλω καμια φορα με ελληνικα. Μου βγαινουν τα ματια για να καταλαβω τι γραφεις.

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 04-10-2007 12:56 ]


    McJohn
    04.10.2007, 15:44
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 04-10-2007 στις 12:53 έγραψε...

    Ουτε τα δικα μου post ειχαν ειρωνικο υφος.

    1) Ειμαι παιδι του ωδειου, ομως δεν υπερασπιζομαι κανενα μουσικο του ωδειου. Διαβασε πολυ καλα τι εγραψα και μετα κρινε τι ειπα για τους αντιστοιχους μουσικους.

    2) Ειμαι πληκτρας

    3) Υπερασπισες τον εαυτο σου λεγοντας τι εχεις κανει. Υπερασπισα κι εγω αντιστοιχα την αποψη μου, αναφεροντας κι εγω τις δικες μου δουλειες. Εαν ηταν θεμα ψωνιτιδας, η συζητηση θα κατεληγε ως εξης:
    "Τι θελεις και μιλας με 4 live μονο;".
    Αντιθετως ακουσα την αποψη σου, απαντησα σε αυτην και υπερασπιστηκα την αποψη μου με αντιστοιχα επιχειρηματα.

    Δυστυχως για σενα και ευτυχως για μενα ξερω πολυ καλα τι γραφω, ξερω πως να το επιχειρηματολογησω και ξερω και πως να διαβασω τα post του αλλου.
    Μπορεις να υποστηριξεις οσο θες τους αυτοδιδακτους, ομως η εμπειρια και τα νουμερα λενε πως μεγαλοι μουσικοι drummer ( Καπιλιδης υιος και πατερας, Πλεσσας υιος, Λαντσιας αν και δηλωνει πιανιστας ) εχουν περασει πολλα χρονια σε μουσικες σπουδες ωδειων και μουσικων κολλεγιων. Μπορει να ξεκινησαν αυτοδιδακτοι, αλλα μια σωστη εκμαθηση και μια επιπλεον εμβαθυνση σε τεχνικα και ρυθμικα θεματα ειναι απαραιτητη.
    Και εδω μιλαμε για Ελλαδα, οπου οι σοβαρες δισκογραφικες δουλειες εχουν να παρουσιασουν κατι παραπανω απο τα κλασσικα 4/4 και 3/4 που ξερουν ολοι στο εξωτερικο. Και φυσικα δεν αναφερομαι σε Βανδη, Βισση και Καρβελα, αλλα σε Αλεξιου, Ματ σε 2 υφεσεις, Human Touch, Θηβαιο, Ιωαννιδη, κλπ.
    Και τελοσπαντων, μην μπερδευουμε την ταχυτητα με τη δεξιοτεχνεια και τη ΜΟΥΣΙΚΗ αντιληψη. Ενας drummer δεν ειναι μονο το ρυθμικο μερος. Ειναι και το ετερο ημισυ του μπασου. Δεν θα κατσω να σου αναλυσω πως πρεπει να ειναι ενας drummer γιατι πολυ φοβαμαι πως οι αποψεις μας θα ειναι τελειως διαφορετικες..

    και κατι τελευταιο...Γραψε σε παρακαλω καμια φορα με ελληνικα. Μου βγαινουν τα ματια για να καταλαβω τι γραφεις.

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 04-10-2007 12:56 ]




    Den katalavaineis kati.Simfono sta panta mazi sou!Den eipa pote to aditheto.Kai fisika enas drummer prepei na paizei mousiki kai oxi drums.Mporo efkola na sou doso dio paradimgata.Dave Weckl(paizei drums gia ti mousiki) Thomas Lang(paizei drums gia ta drums).Kai ennoeitai pos prepei na exeis katartisi apo odeio i daskalo!Den ginetai na eisai aftodidaktos kai na gineis korifaios ektos apo para poli liges e3aireseis mi sou kai mono mia (Buddy Rich pou einai kai o megaliteros drummer olon ton epoxon).Alla min aporipteis teleios tous allous kai min les oti de kai kala opios einai se odeio einai kalos.Den isxiei.Episis den eipa pote oti ama paizeis grigora paizeis kai kala.Afo profanos to katalaves esi...Episis den nomizo oti eisai se thesi na mou analiseis pos prepei na einai enas swstos drummer.Prepei na asxolise xronia me to "athlima" kai fisika na exeis empeiria terastia gia na to kaneis.Ase pou einai kai ipokeimeniko thema orismenes fores.To thema einai oti organo kai na paizeis opoio idos kai na paizeis na to paizeis kala.

    (Grafo me latinikous xaraktires giati sta Agklika 3ero tiflo sistima kai eimai sti douleia opote den mporo na afieroso poli xrono se afto kai zitao sognomi apo olous sto forum)

    (Ekana diefkrinisi prin gia na min pare3igithoume.Sixenomai tis pare3igiseis)

    (Ego den ekana xaraktirismo gia sena i tin empeiria sou eno esi ekanes enan, lathos gia mena, opote ton diorthosa)
    noizreduction
    05.10.2007, 00:58
    Παρολο που θες να "διορθωνεις" τα δικα μου κακως κειμενα, λες με πολυ μεγαλη ευκολια:

    Παράθεση:
    Episis den nomizo oti eisai se thesi na mou analiseis pos prepei na einai enas swstos drummer


    Σε αντιθεση λοιπον με σενα, δεν ακυρωσα καμια αποψη σου.

    Μαθε λοιπον πως η τελευταια μπαντα που ειμαι μελος, εχει αυτοδιδακτο κιθαριστα και drummer. Και οι 2 αποδιδουν τα μεγιστα απο hard rock και classic rock.
    Οποτε, για αλλη μια φορα η ελλειψη εμπειριας απο μερους σου, σε εφερε σε λαθος συμπερασματα.
    Εγω ανελυσα τα υπερ και τα κατα τοσο των αυτοδιδακτων, οσο και τον θεωρητικων μουσικων.
    Δεν απερριψα κανεναν..

    Μαθε να διαβαζεις καλυτερα σε παρακαλω.

    Καλο Live. Δεν θα συνεχισω την συζητηση με καποιον που απαξιωνει την αποψη μου κρινοντας με ανικανο. Σε αφηνω στη δικη σου πραγματικοτητα περι μουσικων, εμπειριας και γνωσεων και ευχομαι συντομα να καταλαβεις πως δεν ειναι παντα η αποψη μας και η πιο σωστη ( ιδιαιτερα οταν κρινεις μελη του αλλου forum που αυτη την στιγμη συμμετεχουν σε μεγαλα drum clinics. Ειναι η ελλειψη αυτογνωσιας και εμπειριας που δικαιολογει αυτα τα λογια σου )

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 05-10-2007 01:02 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 05-10-2007 01:06 ]


    McJohn
    05.10.2007, 09:39
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 05-10-2007 στις 00:58 έγραψε...

    Παρολο που θες να "διορθωνεις" τα δικα μου κακως κειμενα, λες με πολυ μεγαλη ευκολια:

    Παράθεση:
    Episis den nomizo oti eisai se thesi na mou analiseis pos prepei na einai enas swstos drummer


    Σε αντιθεση λοιπον με σενα, δεν ακυρωσα καμια αποψη σου.

    Μαθε λοιπον πως η τελευταια μπαντα που ειμαι μελος, εχει αυτοδιδακτο κιθαριστα και drummer. Και οι 2 αποδιδουν τα μεγιστα απο hard rock και classic rock.
    Οποτε, για αλλη μια φορα η ελλειψη εμπειριας απο μερους σου, σε εφερε σε λαθος συμπερασματα.
    Εγω ανελυσα τα υπερ και τα κατα τοσο των αυτοδιδακτων, οσο και τον θεωρητικων μουσικων.
    Δεν απερριψα κανεναν..

    Μαθε να διαβαζεις καλυτερα σε παρακαλω.

    Καλο Live. Δεν θα συνεχισω την συζητηση με καποιον που απαξιωνει την αποψη μου κρινοντας με ανικανο. Σε αφηνω στη δικη σου πραγματικοτητα περι μουσικων, εμπειριας και γνωσεων και ευχομαι συντομα να καταλαβεις πως δεν ειναι παντα η αποψη μας και η πιο σωστη ( ιδιαιτερα οταν κρινεις μελη του αλλου forum που αυτη την στιγμη συμμετεχουν σε μεγαλα drum clinics. Ειναι η ελλειψη αυτογνωσιας και εμπειριας που δικαιολογει αυτα τα λογια σου )

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 05-10-2007 01:02 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 05-10-2007 01:06 ]




    Epimeno na ipostirizo pos den eisai se thesi na krineis pws prepei na einai enas "swstos" drummer.Afto ISOS na mporei na to pei o kathigitis mou pou einai o pleon anagnorismenos stin Ellada.To allo pou eipes gia elipsi empeirias den katalava pou kolouse.Malon to pes mono kai mono gia na to peis.Kali fasi...
    (Exo parakolouthisei clinick Nicko McBrain Akiro Jimba kai Dave Weckl apo konta. Profanos den tous 3ereis.Episis exo parakolouthisei ametrites ores se dvd korifeon drummer.)

    (Den eipes kanenas iper gia tous aftodidaktous.)

    (Katalave to oti otan plironeis ena odeio kai les oti kaneis mathimata den simainei oti 3ereis na paizeis to organo sou)

    Cheers and Peace
    noizreduction
    05.10.2007, 10:07
    Απαξιω καν να μπω στο κοπο να σου εξηγησω ποσο παιδικα συμπεριφερεσαι. Ισως σε καποια φαση να ξεχασες πως στον κοσμο δεν εισαι ο μονος μουσικος και πως υπαρχουν και αλλοι που μπορουν να εκφερουν την αποψη τους.
    Το καλυτερο επιχειρημα που ειπα για τους αυτοδιδακτους μουσικους, ειναι πως παιζω μαζι με 2 ανθρωπους ( μιας μεγαλης ηλικιας ομολογω ) αυτοδιδακτους που απο προβα σε προβα μαθαινουμε αμφιδρομα πολλα πραγματα.
    Δεν με ενδιαφερει με ποιον εχεις παρακολουθησει drum clinics και με ποιο δασκαλο εχεις κατσει να μαθεις drums. Μην μπερδευεις τη ποιοτητα του μαθητη ( και σαν ανθρωπος και σαν μουσικος ) με την ποιοτητα του δασκαλου. Δεν σημαινει πως εαν κατσεις με το καλυτερο δασκαλο, θα βγεις και καλυτερος μουσικος.
    Το θεμα εμπειριας κολλαει φιλε McJohn εκει που πρεπει να κρατας το στομα σου κλειστο και να μην κρινεις ολους και τα παντα τοσο ευκολα. Μερικες φορες, καλο ειναι να σιωπας παρα να μιλας. Και ιδιαιτερα σε ενα forum που δεν ξερεις με ποιον μιλας και ουτε ξερεις τι εχει κανει ο συνομιλητης σου.
    Σε αφηνω λοιπον με την ευχη να γινεις πρωτα καλυτερος ανθρωπος και μετα καλυτερος μουσικος. Θα ηθελα πολυ να ερθω στο live σας την Κυριακη, ομως καλυπτω ηχητικα ενα 3μερο συνεχομενα και μου ειναι δυσκολο να ερθω.

    ( οσο για τον Dave Weckl κυριε εξυπνακια, τον ξερει μεχρι και η κουτση Μαρια. Τουλαχιστον απο το reunion των Simon and Garfunkel, μεχρι και τον Chick Corea, ειναι αρκετα γνωστος. Τωρα σαν session drummer, ομολογω πως δεν παρακολουθω τη πορεια του.
    Επισης για τον Nicko McBrain οποιος δεν ξερει, ειναι χαζος...Ενα θα πω μονο..IRON MAIDEN.
    Ομολογω πως τον κυριο Jimba δεν τον γνωριζω, αλλα για το Θεο..πληκτρας ειμαι, οχι drummer..Αλλο που παρακαλουθω τη μουσικη σκηνη πιο γενικα, σε σχεση με το οργανο μου. ).

    Noiz Reduction Team


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 05-10-2007 10:07 ]


    elnegro
    05.10.2007, 12:44
    φιλε mcjohn χωρις να θεωρηθει η γνωμη μου παρεμβαση,και χωρις να θελω να κανω τον εξυπνο γιατι ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες αφου ολοι στο δικτυο αυτο εχουμε μια κοινη αγαπη θα σου πω οτι ενα παραγωγικο χωραφι γινεται παραγωγικοτερο εαν το καλλιεργεις σωστα.
    cobal
    06.10.2007, 16:46
    Φιλε El Negro μηπως το nick σου ειναι παρμενο απο τον κορυφαιο Horacio Hernandez?
    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο Mcjohn κατακρινει επανηλειμενα τον Drummer των Metallica Lars Ulrich. Ο οποιος αν δεν εκανε καλα αυτο που κανει δεν καταλαβαινω γιατι ακομα παιζει στην καρυφαια μεταλ μπαντα, σιγουρα δεν ειναι κορυφαιος drummer αλλα ουτε και τοσο ασχετος οσο ο φιλος Mc John θελει να μας τον παρουσιασει.
    Mc John. μηπως θεωρεις τον εαυτο σου καλυτερο? Γιατι δεν εξηγειται διαφορετικα η λυσα που σε εχει πιασει με τον τυπο.
    Οκ, σχετικα με το θεμα ωδειου η αυτομαθησης, ειναι καλυτερα να ξεκινησει καποιος με δασκαλο και αργοτερα να συνεχισει μονος του παρα το αντιθετο. Βεβαιως υπαρχουν και μερικες εξαιρεσεις αλλα αυτο ειναι πολυ σπανιο φαινομενο.
    Φαινομενο ειναι ο Horacio (el negro) Hernandez, αυτο το λενε διασημοι και κορυφαιοι drummer.

    noizreduction
    07.10.2007, 04:26
    Να συμπληρωσω επισης, πως ενω ο Ulrich δεν μας εχει δειξει "σημαδια" καλου drummer, υπαρχει ενα πραγμα το οποιο θα "κλεψω" απο ενα φιλο drummer.
    "Μην κοιτας τι παιζει...Να κοιτας μονο πως παιζει ο,τι ακριβως πρεπει για τη μπαντα στην οποια γαλουχηθηκε και μεγαλωσε. Κανεις δνε ξερει τις δυνατοτητες του Ulrich, μιας και ο ιδιος ο Ulrich αποφασισε να πουλησει σαν drummer των Metallica".
    Και εαν κατσουμε και το σκεφτουμε, ειναι πολυ σωστο αυτο που ειπε. Γιατι ουτε επιβαρυνει τη μπαντα σαν αχρηστο κομματι, ουτε της αλλοιωνει το χαρακτηρα με το παιξιμο του. Κανει ακριβως αυτο που πρεπει να κανει ενας μουσικος σε μια μπαντα. Να παιζει για τη μπαντα και να μεγαλωνει σε αυτην
    McJohn
    07.10.2007, 16:51
    Παράθεση:

    Το μέλος elnegro στις 05-10-2007 στις 12:44 έγραψε...

    φιλε mcjohn χωρις να θεωρηθει η γνωμη μου παρεμβαση,και χωρις να θελω να κανω τον εξυπνο γιατι ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες αφου ολοι στο δικτυο αυτο εχουμε μια κοινη αγαπη θα σου πω οτι ενα παραγωγικο χωραφι γινεται παραγωγικοτερο εαν το καλλιεργεις σωστα.


    Simfono kai epau3ano!(Epanalamvano ektos apo e3ereseis.Vlepe Buddy Rich)