ελληνική μουσική
    452 online   ·  210.857 μέλη

    Εξωτερική Εμφανιση....

    Stroumfita456
    08.10.2007, 09:39
    Θελω την γνώμη σας....Παιζει ρολο η εξωτερική εμφάνιση καθε ανθρώπου στις σχέσεις του?Προσωπικες και επαγγελματικες..!Εσείς ασχολειστε με το πως ειναι εμφανισιακά ο πλησίον σας?με το να εισαι ομορφος ή ασχημος παιζει ρολο στην ζωή σας?
    renabill
    08.10.2007, 10:28
    Νομίζω ότι η εμφάνιση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Έρευνες έχουν δείξει ότι η πρώτη εντύπωση για ένα άτομο που βλέπουμε πρώτη φορά είναι πολύ σημαντική. Φυσικά μπορεί η γνώμη μας να αλλάξει στην πορεία γνωρίζοντας καλύτερα το άτομο, αλλά αυτό δεν είναι εύκολο καθώς μένουμε αρκετά συχνά πιστοί στην πρώτη εντύπωση...
    Εγώ προσωπικά δεν κοιτάω αν κάποιος είναι ωραίος ή αν ντύνεται με πανάκριβες μάρκες για να μου κάνει σαν παρέα.Αρκεί να ταιριάζουν οι χαρακτήρες μας και να ζητάμε τα ίδια πράγματα.
    theotita
    08.10.2007, 11:07
    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 08-10-2007 στις 10:28 έγραψε...

    Έρευνες έχουν δείξει ότι η πρώτη εντύπωση για ένα άτομο που βλέπουμε πρώτη φορά είναι πολύ σημαντική.


    Η εντύπωση αυτή σχηματίζετε τα πρώτα 2-3 λεπτά αν δεν κάνω λάθος. Δυστυχώς όμως, σήμερα παρατειρώ ότι όλο και περισσότεροι άνθρωποι μένουν σ'αυτή την επιφανιακή εντύπωση που επιρεάζει κάθε είδους σχέσεις, από διαπροσωπικές μέχρι επαγγελματικές. Και ναι ειδικά στον επαγγελματικό τομέα παίζει μεγάλο ρόλο και ιδιαίτερα σε συγγεκριμένους τομείς μπορεί η εμφάνιση να είναι ο λόγος που θα χάσει κάποιος μια θέση ή δεν θα κάνει καριέρα.

    Όσων αφορά εμένα πρωσοπικά, επειδή κι εγώ δεν "επιμελούμαι" ιδιαίτερα την εμφάνισή μου, δεν είναι αυτό που ψάχνω στους άλλους ούτε αποτελεί κριτήριο μου για να αξιολογήσω κάποιον. Η δική μου πρώτη εντύπωση στηρίζεται περισσότερο στην "αύρα" - αν μπορώ να το πω έτσι - του άλλου. Είναι δηλαδή θέμα ενστίκτου για μένα. Μπορεί κάποιος ή κάποια να είναι το πιο άσχημο πλάσμα, αλλά να έχει τα "καθαρότερα" μάτια του κόσμου. Αυτό θα μετρήσει για μένα.

    Ίσως τα βλέπω έτσι γιατί κι εγώ έχω κριθεί κ εξακολουθώ να κρίνομαι βάση της εμφάνισης, κάτι που με εκνευρίζει αφόρητα (ειδικά όσων αφορά επαγγελματικά θέματα!!).
    stroumfakigate7
    08.10.2007, 11:30
    prosopika den me niazi pos einai o allos emfanisiaka fiati den pezi rolo, o xaraktiras tou den allazi oute i kardia tou oute i skepsi tou apo tin emfanisi tou gia mena rolo pezi pos einai o allos esoterika katalabenis?stin kardia tou stin psixi tou oxi i emfanisi me tpt!!!!!!!!!!!
    rouli726
    08.10.2007, 13:38
    και να πω πως δε με νοιαζει ποιος με πιστευει?
    καλως η κακως μετραει παντα..το θεμα ειναι να ξερεις να κοιτας περα απο την εξωτερικη εμφανιση,η οποια αλλαζει κ πολυ ευκολα!γιατι αν μενεις εκει απλα εισαι ηλιθιος,με την καλη εννοια παντα!προσωπικα μου εχουν ανοιξει αλλα και κλεισει κατα καιρους πολλες πορτες.αργοτερα καταλαβα πως ολα γινονται για καποιο λογο κ δεν αγχωνομαι πια.οταν μαθουμε ολοι να αγαπαμε πραγματικα τον εαυτο μας,θα παψει να μας απασχολει η εξωτερικη εμφανιση η δικη μας και των αλλων.αλλα ειναι τουλαχιστον υποκριτικο να πουμε οτι αν βλεπαμε τον κουασιμοδο στο δρομο δε θα μας κεντριζε το βλεμμα....
    theotita
    08.10.2007, 14:01
    Γενικά Έφη μου είναι υποκριτικό να λέμε ότι δεν μας επιρεάζει ούτε στο ελάχιστο η εμφάνιση του άλλου, άσχετα αν τελικά την παρακάμψουμε...
    Liza32
    08.10.2007, 14:03
    Η εξωτερική εμφάνιση όσον αφορά τις επαγγελματικές σχέσεις, πάιζει μεγάλο ρόλο. Για παράδειγμα, κανείς δεν θα ήθελε υπάλληλό του κάποιον ατημέλητο και βρώμικο άνθρωπο. Διότι πολλές φορές, ο τρόπος που ντύνεται ο καθένας, και δεν εννοώ τα λούσα, αποδεικνύει και τον εσωτερικό του κόσμο. Όταν κάποιος είναι επιμελής στο ντύσιμο και το παρουσιαστικό του, είναι επιμελής και στα εργασιακά του καθήκοντα. Δείχνει άτομο προσεγμένο και σοβαρό, ικανό να κατευθύνει τις καταστάσεις.Όσον αφορά την προσωπική ζωή, δεν ισχύει κατά τη γνώμη μου το ίδιο. Ορισμένες φορές, όταν κάποιος θέλει να κρύψει κάτι άλλο, επιδικνύει το δυνατό του σημείο, ή αντίθετα, το κρύβει! Αυτό συμβαίνει είτε επειδή θέλει να δοκιμάσει τον άλλο, είτε επειδή θέλει να κρύψει κάτι σοβαρό. Τι συμβαίνει όμως, όταν ο άλλος τον καταλάβει; Εδω τα συναισθήματα ποικίλουν!
    YrIazz
    08.10.2007, 15:00
    Σαφως κ παιζει ρολο!!!

    Και το εχουμε κανει εμεις να παιζει ρολο.

    Εμεις οι γυναικες που τρεχουμε να παρουμε το τελευταιο ρουχαλακι που βγηκε στη μοδα με αντιτιμο το μισο μας μισθο, εμεις που για να νιωσουμε καλα με το κορμι μας τρεχουμε κ βαζουμε συλικονες, βγαζουμε λυπη, παθαινουμε υστερια με την τριχα που δεν ξυρισαμε, νιωθουμε ανασφαλεια εαν δεν βγαλαμε πολλα στην φορα, βαζουμε 1 κιλο βαφη στη μουρη μπας κ σταματησουμε να ειμαστε ο εαυτος μας κ γινουμε super woaou γκομενες, εχουμε μια βαλιτσα καλλυντικα, μιλαμε με τονισμενο το σιγμα γιατι ειναι trendy, ζηταμε γκομενους που πρωτα κοιταμε το status τους μετα να εχουν το ψιλοαδερφε στυλ που τοσο το πλασαρει η tv, κ εαν κατσει καμμια συζητηση ουσιας ... ε, εμεις χαϊδευουμε τα μαλλια μας... αναρωτιομαστε εαν εχει ξεφυγει το μολυβι μας... σκεφτομαστε οτι τελικα το χρωμα στα νυχια μας δεν πολυταιριαζει με το ρουχο...

    Εμεις οι μητερες που μας εχει βαρεσει η εμμυνοπαυση στο κεφαλι κ τρεχουμε να ξανανιωσουμε,να φορεσουμε το κολλητα μας, να κολλησουμε κανενα τατουαζ, να μοιασουμε στις 20χρονες γκομενιτσες, εμεις που ζηλευουμε που δεν μπορουσαμε να δειξουμε "τι αξιζουμε" στην εποχη μας, εμεις που αντι να δειξουμε στις κορουλες μας πια η ομορφια του πνευματος προτιστως-αν ακομη θυμαστε οτι ειναι ομορφο οντως- και πως το καλλιεργεις, αντι να μαθουμε στην κορουλα μας αρχικα πως να σκεφτεται πως να δημιουργει πως να αναλυει, το παιζουμε μοντερν μαδερς κ βγαινουμε σαν κολλητες χωρις ταμπου να τους ψωνισουμε ολα τα ξε...


    Εσεις οι αντρες που αντι να κραζεται εμας τα ξοανα-γκομενες, που εχουμε μονο κελυφος κ οχι ουσια, κυνηγατε μπας κ σας κατσει καμμια...ακολουθητε ολη την παρανοια που δερνει το 80% των γυναικων και πατε σε γυμναστηρια για να φουσκωσετε, παιρνετε δανειο για να παρετε ενα αμαξι $#!παγιδα, κανετε ανταυγειες, μαθαινετε τι ειναι το αει λαεινερ για να εχετε θεμα συζητησης, ντυνεστε στην τριχα κλπ... Εσεις οι αντρες που δεν σας πειραζει διπλα σας να ειναι μια γυναικα με IQ τυροπιτας...
    Εσεις οι αντρες πατερες, που αντι να πιασετε τα παιδακια σας και να τους δειξετε πια η ομορφια του πνευματος προτιστως, εσεις που αντι να ελκεστε απο την γυναικα σας -αυτη που επαθε την κριση- τρεχετε κ κοιτατε κοριτσακια, εσεις που οταν ειστε με τον γιο σας του μιλατε για τα γκομενακια σας κ του δινετε μαθηματα γοη....

    Εμεις ολοι που καταντησαμε να μαγευομαστε απο το περιτυλιγμα και να ξεχναμε το περιεχομενο....
    Εμεις που θα παμε να ακουσουμε ενα live και θα σχολιασουμε για τα παντα γυρω μας εκτος απο την μουσικη... Εμεις που περιμενουμε να δουμε εναν/μια θεο/θεα να τραγουδαει για να νιωσουμε την μουσικη....

    Οταν το μεγαλυτερο ποσοστο της κοινωνιας λειτουργει βαση "εικονας" εννοειται οτι παιζει τον πρωταρχικο ρολο το αποτελεσμα αυτης, κακα τα ψεματα προϊοντα ειμαστε προς αγορα....

    P.S. Sorry παιδια που ξεφυγα απο το θεμα, αλλα για καποιο λογο "φορτωσα"....

    http://www.myspace.com/fbqkaterina
    www.myspace.com/funkybluequintet

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YrIazz στις 08-10-2007 15:02 ]


    vero
    08.10.2007, 15:36
    pou diavaza to savoir vivre elege oti otan kapoios mas vlepei mono apo thn exwterikh mas emfanish katalavainei polla kai apo tis kinhseis mas.... omws auto pou vlepw sinithws twra pou yparxei kai megalh mazopoihsh kai einai ligo diskolo gia na katalaveis kapoion apo thn emfanish... etsi kai egw ton kanw parea gia to xarakthra tou kai gia ta koina endiaferonta mas

    Astron
    08.10.2007, 16:14
    Σίγουρα παίζει ρόλο η εμφάνιση, αυτό είναι προφανές. Έχω όμως παρατηρήσει συχνά άτομα να ομορφαίνουν ή να ασχημαίνουν στα μάτια μου ανάλογα με τον χαρακτήρα τους όταν τους γνωρίζω καλύτερα.
    Τελικά στο αν θα σε κερδίσει ο άλλος ως άνθρωπος, η εμφάνιση παίζει έναν βασικό αλλά όχι τον κύριο ρόλο.

    Όσον αφορά τις ερωτικές σχέσεις είναι επόμενο να παίζει μεγαλύτερο ρόλο, καθώς το παιχνίδι της έλξης παίζεται αρχικά κυρίως με οπτικά ερεθίσματα.
    Κι αυτό όμως μόλις περάσει σε ένα πιο ώριμο και πιο βαθύ στάδιο σιγά σιγά δίνει τη θέση του σε μια πιο βαθιά επικοινωνία μεταξύ των χαρακτήρων.

    Αφήστε που η ομορφιά σε μεγάλο βαθμό είναι υποκειμενικό πράγμα. Ο καθένας από εμάς δίνει βάση σε άλλα στοιχεία της ομορφιάς. Άλλος δίνει βάρος στα μάτια, άλλος στα χείλη, άλλος στο σώμα κλπ Και φυσικά ο τρόπος που ερμηνεύει κανείς το "όμορφο" διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.

    Κάτι άλλο σημαντικό είναι το εξής. Υπάρχουν άνθρωποι μέτριας εμφάνισης που ταυτόχρονα η έκφρασή τους βγάζει μια κακία, και υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να μην είναι όμορφοι με τα καθιερωμένα πρότυπα αλλά να είναι τόσο συμπαθείς που να σε κερδίζουν αμέσως. Γι' αυτό συνήθως δεν στέκομαι στην εξωτερική εμφάνιση σαν φωτογραφία, αλλά με ενδιαφέρει η έκφραση του άλλου. Δηλαδή ένας άνθρωπος που έχει για παράδειγμα μονίμως χαμογελαστά μάτια προφανώς θα με κερδίσει πιο εύκολα από κάποιον που κοιτάει μονίμως με βλοσυρότητα ή υπεροψία. Αντίστοιχα ένας "όμορφος" άνθρωπος μπορεί να έχει πολύ άσχημη έκφραση.

    Η εξωτερική εμφάνιση νομίζω τελικά δεν είναι ένα πράγμα αποκομμένο απ' τον εσωτερικό μας κόσμο. Ο τρόπος που αντιμετωπίζουμε και προβάλλουμε την εμφάνισή μας σε μεγάλο βαθμό έχει να κάνει με το πώς αισθανόμαστε μέσα μας, σε σχέση με τον εαυτό μας και με τους άλλους. Ίσως αυτό να είναι το πιο σημαντικό. Αυτό δηλαδή που εκπέμπουμε με την έκφραση και τις κινήσεις μας, και όχι τόσο η φωτογραφική εμφάνισή μας.
    StavmanR
    08.10.2007, 17:08
    YrIazz πολύ εύστοχη η κοινωνική τομή που τόλμησες. Ένας κόσμος φαινομενικά υλικός, πλασμένος για την ύλη... ashes to ashes dust to dust.

    Astron, συμφωνώ απόλυτα. Προσαυξάνω δε, λέγοντας ότι όταν μιλάμε για την όψη ενός ζώντος οργανισμού, μιλάμε για οπτική συνέχεια και για πρόθεση, τάση. Αυτό σημαίνει πως το οπτικό μας ερέθισμα δεν λειτουργεί ως φωτογραφία, αλλά ως βίντεο. Είναι μάλιστα πρόβλημα μειωμένης αντιληπτικής ικανότητας για κάθε άνθρωπο που καταλήγει να κρίνει έναν συνάνθρωπο εμφανισιακά, όπως θα έπραττε με ένα άβιο αντικείμενο, πχ. καρέκλα (τί ωραία τα μπράτσα και το ξύλο της...).
    johnny8
    08.10.2007, 17:26
    Ειναι κριμα και αδικο να περιθωριοποιουμε τους εμφανησιακα "ασχημους" ανθρωπους.Ειναι κριμα και αδικουμε πρωτιστως τον εαυτο μας οταν δεν μπαινουμε στη διαδικασια να γνωρισουμε τον αλλον επειδη ειναι ασχημος.Μενουμε ετσι με λιγοτερες γνωσεις και εμπειριες οσον αφορα σε χαρακτηρες και συμπεριφορες ανθρωπων.
    Βλεπεις τον αλλον και "δε σου κανει κλικ" εμφανησιακα και τον απορριπτεις χωρις καν να κανεις τον κοπο να γνωρισεις τον εσωτερικο του κοσμο.
    Εχω γνωρισει ανθρωπους που εξωτερικα δεν ειναι ωραιοι αλλα ειναι οι πιο ομορφοι ανθρωποι που υπαρχουν στον πλανητη μας.Ευγενικες ψυχες με κατανοηση και γεματοι συναισθηματα.Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι καποιος που ειναι προικισμενος με εξωτερικη ομορφια αναγκαστικα δεν εχει και πλουσιο εξωτερικο κοσμο.Αλοιμονο.
    fanis_diathesopoulos_
    08.10.2007, 17:44
    θεωρω πως για εμας τους αντρες παιζει πολύ σημαντικό ρόλο η εμφάνιση μιας κοπελας σε ο,τι αφορά την επιθυμία να την προσεγγισουμε..τωρα για την συνέχεια θεωρώ πως μετρούν αλλα πραγματα, σιγουρα η αύρα του ατόμου , ο χαρακτήρας και αλλα που καθορίζουν το αν θα περναμε ομορφα μαζι της.
    για τις γυναίκες νομίζω πως το ''απ έξω'' δεν μετρά τοσο πολυ...
    κανω λάθος;;;
    vero
    08.10.2007, 19:14
    Παράθεση:

    Το μέλος fanis_diathesopoulos_ στις 08-10-2007 στις 17:44 έγραψε...

    θεωρω πως για εμας τους αντρες παιζει πολύ σημαντικό ρόλο η εμφάνιση μιας κοπελας σε ο,τι αφορά την επιθυμία να την προσεγγισουμε..τωρα για την συνέχεια θεωρώ πως μετρούν αλλα πραγματα, σιγουρα η αύρα του ατόμου , ο χαρακτήρας και αλλα που καθορίζουν το αν θα περναμε ομορφα μαζι της.
    για τις γυναίκες νομίζω πως το ''απ έξω'' δεν μετρά τοσο πολυ...
    κανω λάθος;;;



    θα θελα να σου απαντησω προσωπικος.... εγω πχ.... οταν μπαινει κατι καινουργιο στην ζωη μου μ αρεσει να αλλαζω να γινομαι ομορφοτερη (επειδη μ αρεσουν οι αλλαγες)... πλακα πλακα ως ανθρωπος εγω βαριεμαι πολυ αλλα μ αρεσει να δειχνω νορμαλ προς τους υπολοιπους οπως λεει και το σαβουαρ βιβρε
    filosofiki
    08.10.2007, 22:24
    stroumfaki mou....... πιστεύω τα εξής...... επαγγελματικά εξαρτάται τι δουλειά κάνεις (βασικό) εεεε αν πας για μοντέλο...... και είσαι 1,50 π.χ. άστο.... οκ θα συμφωνήσω ότι σε βλέπουν με άλλο μάτι αν είσαι κανένας κούκλος-κούκλα αλλά για ένα και μόνο λόγο..... γιατί δεν σε βλέπουν επαγγελματικά όπως θα έπρεπε.... τι να κάνεις τον προιστάμενο αν στην πέφτει αγαπητη???νο νο νο! βεβαίως αλλιώς οι άντρες σ'αυτή την περίπτωση χαχα.... εκτός και αν γουστάρεις κ συ βεβαίως ετσι.... αν και δεν το συνιστω :) λοιπόν το θέμα είναι το εξής στη δουλειά αν οι συνεργάτες είναι σωστοί και η δουλειά δεν έχει βασική απαίτηση την εμφάνιση (δεν είσαι πόρτα ή δεν είσαι μοντέλο η δημόσιες σχέσεις κτλ) τότε πρέπει να γίνεσαι αποδεκτή όπως είσαι.... στα προσωπικά ακριβώς επειδή ειναι προσωπικά, υποκειμενικά δηλαδή.... δεν είναι τίποτα στάνταρ.... βεβαίως πρόσεξε βασικό έτσι..... ΄'οσο χάλια και να ναι κάποιος..... η αντίστοιχα όσο ωραίος και αν είναι κάποιος στο θέμα των προσωπικών δεν υπερέχει η μειονεκτεί κανένας έναντι κανενός.... οι άνθρωποι αλληλόσυμπληρώνονται και είναι στατιστικά αποδεκτό ότι ωραίοι εμφανισιακά διαλέγουν συντρόφους πιο 'άσχημους' κατά τη γνώμη τους από τους ίδιους.... ίσως λοιπόν και η ασχήμια κάποιες φορές να παίζει και αυτή θετικό ρόλο!!! προσωπικά εγώ πιστεύω βαθύτατα ότι αυτό που ελκύει τον άλλο δεν είναι η εμφάνιση αλλά το sex appeal... η αύρα... το κάτι στο βλέμμα.... ο τρόπος σου.... πως μιλάς πως κάνεις αυτό εκείνο..... μέσα απο όλα αυτά ο άλλος σε αγαπά όπως είσαι..... όταν θυμάσαι κάποιο παλιό σου αμόρε δε θυμάσαι μόνο τα τέλεια χείλια π.χ. αλλά και τα μειονεκ΄τήματα ως ιδιαιτερότητα χαρακτηριστική πια, ως σήμα κατατεθέν.... δεν είναι κακό πραγματικά, είναι αυτό που σε κάνει μοναδικό. αν αγαπήσεις τα πάντα πάνω σου ο άλλος αντί να σου κάνει κριτική θα νιώσει΄άβολα που ίσως να σε συγκρίνει με κάτι τέλειο.... το τέλειο δεν υπάρχει.... οι΄'τέλειοι' άνθρωποι έχουν τα μεγαλύτερα κομπλεξ.... επίσης αν αγαπάς τον εαυτό σου θα τον φροντίζεις καταλλήλως...... δεν έχω δεί που λέτε άνθρωπό με αυτοεκτίμηση και φροντίδα για τον εαυτό του να είναι μόνος.... αυτό που μαζεύει κόσμο γύρω σου είναι ο δυναμισμός όχι η κακομοιριά του στυλ 'αχ πως είμαι έτσι......'
    ΩΣΤΟΣΟ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ δεν είναι γεμάτη σωστους και λογικους ανθρώπους που ξέρουν τι θέλουν και ξέρουν να το ζητήσουν......... είναι αυτοί οι τύποι που σε βάζουν στο μικροσκόπιο και λένε ένα σωρό αφου σε κοιτάξουν στα δόντια..... η αξία σου δεν είναι εκει, αν ήταν εκει θα ήσουν γαιδαρος...... αυτοι που αγοράζουν γαιδάρους έχω να πω είναι συνήθως αμόρφωτοι......... με πιάαααααααννννειςςςςς???
    :);)
    Stroumfita456
    08.10.2007, 22:39
    Παράθεση:

    Το μέλος filosofiki στις 08-10-2007 στις 22:24 έγραψε...

    stroumfaki mou....... πιστεύω τα εξής...... επαγγελματικά εξαρτάται τι δουλειά κάνεις (βασικό) εεεε αν πας για μοντέλο...... και είσαι 1,50 π.χ. άστο.... οκ θα συμφωνήσω ότι σε βλέπουν με άλλο μάτι αν είσαι κανένας κούκλος-κούκλα αλλά για ένα και μόνο λόγο..... γιατί δεν σε βλέπουν επαγγελματικά όπως θα έπρεπε.... τι να κάνεις τον προιστάμενο αν στην πέφτει αγαπητη???νο νο νο! βεβαίως αλλιώς οι άντρες σ'αυτή την περίπτωση χαχα.... εκτός και αν γουστάρεις κ συ βεβαίως ετσι.... αν και δεν το συνιστω :) λοιπόν το θέμα είναι το εξής στη δουλειά αν οι συνεργάτες είναι σωστοί και η δουλειά δεν έχει βασική απαίτηση την εμφάνιση (δεν είσαι πόρτα ή δεν είσαι μοντέλο η δημόσιες σχέσεις κτλ) τότε πρέπει να γίνεσαι αποδεκτή όπως είσαι.... στα προσωπικά ακριβώς επειδή ειναι προσωπικά, υποκειμενικά δηλαδή.... δεν είναι τίποτα στάνταρ.... βεβαίως πρόσεξε βασικό έτσι..... ΄'οσο χάλια και να ναι κάποιος..... η αντίστοιχα όσο ωραίος και αν είναι κάποιος στο θέμα των προσωπικών δεν υπερέχει η μειονεκτεί κανένας έναντι κανενός.... οι άνθρωποι αλληλόσυμπληρώνονται και είναι στατιστικά αποδεκτό ότι ωραίοι εμφανισιακά διαλέγουν συντρόφους πιο 'άσχημους' κατά τη γνώμη τους από τους ίδιους.... ίσως λοιπόν και η ασχήμια κάποιες φορές να παίζει και αυτή θετικό ρόλο!!! προσωπικά εγώ πιστεύω βαθύτατα ότι αυτό που ελκύει τον άλλο δεν είναι η εμφάνιση αλλά το sex appeal... η αύρα... το κάτι στο βλέμμα.... ο τρόπος σου.... πως μιλάς πως κάνεις αυτό εκείνο..... μέσα απο όλα αυτά ο άλλος σε αγαπά όπως είσαι..... όταν θυμάσαι κάποιο παλιό σου αμόρε δε θυμάσαι μόνο τα τέλεια χείλια π.χ. αλλά και τα μειονεκ΄τήματα ως ιδιαιτερότητα χαρακτηριστική πια, ως σήμα κατατεθέν.... δεν είναι κακό πραγματικά, είναι αυτό που σε κάνει μοναδικό. αν αγαπήσεις τα πάντα πάνω σου ο άλλος αντί να σου κάνει κριτική θα νιώσει΄άβολα που ίσως να σε συγκρίνει με κάτι τέλειο.... το τέλειο δεν υπάρχει.... οι΄'τέλειοι' άνθρωποι έχουν τα μεγαλύτερα κομπλεξ.... επίσης αν αγαπάς τον εαυτό σου θα τον φροντίζεις καταλλήλως...... δεν έχω δεί που λέτε άνθρωπό με αυτοεκτίμηση και φροντίδα για τον εαυτό του να είναι μόνος.... αυτό που μαζεύει κόσμο γύρω σου είναι ο δυναμισμός όχι η κακομοιριά του στυλ 'αχ πως είμαι έτσι......'
    ΩΣΤΟΣΟ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ δεν είναι γεμάτη σωστους και λογικους ανθρώπους που ξέρουν τι θέλουν και ξέρουν να το ζητήσουν......... είναι αυτοί οι τύποι που σε βάζουν στο μικροσκόπιο και λένε ένα σωρό αφου σε κοιτάξουν στα δόντια..... η αξία σου δεν είναι εκει, αν ήταν εκει θα ήσουν γαιδαρος...... αυτοι που αγοράζουν γαιδάρους έχω να πω είναι συνήθως αμόρφωτοι......... με πιάαααααααννννειςςςςς???
    :);)


    Σε πιαννννννωωωωω Φιλοσοφικη μ!!!
    jacamar
    08.10.2007, 22:40
    Δεν μπορώ να πώ οτι ο εμφάνιση δεν είναι κριτήριο για έναν άνθρωπο ειδικά εαν τον βλεπεις για πρώτη φορα.... Μια καλή εμφάνιση ή έστω μια περιποιημένη παίζει σημαντικό ρόλο...
    Ομως είναι πραγματικά άδικο να κρίνουμε έναν άνθρωπο απο κάτι που δεν επέλεξε να έχει, όπως είναι η εξωτερική του εμφάνιση....
    Στην ζωή μου πολλές φορές με έχουν κρίνει για την εμφανιση μου....άνθρωποι ρηχοί που δεν ασχολήθηκαν να δουν τον χαρακτήρα μου, να με καταλάβουν, παρα έβγαλαν συμπεράσματα μόνο και μόνο γιατί είμαι και θέλω να δίχνω αντισυμβατική....

    Από την αλλά μερια, πολλοί....όμορφοι άνθρωποι οσο θετικά και αν θέλεις να τους δεις....είναι τοσο κενοι που σε αποθούνε....


    Συμπερασματικά....για έναν άνθρωπο μετράει τόσο το εξω του τόσο και το μέσα του....είναι συνάρτιση και των 2 πραγμάτων.....όσο για εκεινους που πιστεύουν μόνο στο έξω....κρίμα.....χάνουν όλη την ουσία.....
    NIKOSPI
    08.10.2007, 22:44
    καμιά σχέση ο εξωτερικός κόσμος με τον εσωτερικό. Εντελώς διαφορετικά.Αν και πιστέυω ότι ο εξωτερικός μπορει να επηρεάσει τον εσωτερικό αλλά οχι αντίθετα.Δεν είναι καθόλου σωστό να κρίνει κάποιος από την ενφάνιση την εξώτερική.

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΤΡΕΛΗ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 08-10-2007 22:48 ]


    KIT_KAT
    08.10.2007, 22:57
    Παύλο στην απάντησή σου διάβασα όοοο,τι ακριβώς ήθελα να γράψω!

    Κυρίως δύο σημεία:

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 08-10-2007 στις 16:14 έγραψε...

    Έχω όμως παρατηρήσει συχνά άτομα να ομορφαίνουν ή να ασχημαίνουν στα μάτια μου ανάλογα με τον χαρακτήρα τους όταν τους γνωρίζω καλύτερα.


    (κι εγώ, σε απίστευτο βαθμό όμως! Ειδικά τελευταία...)

    και

    Παράθεση:

    Ίσως αυτό να είναι το πιο σημαντικό. Αυτό δηλαδή που εκπέμπουμε με την έκφραση και τις κινήσεις μας, και όχι τόσο η φωτογραφική εμφάνισή μας.



    Ακριβώς έτσι
    Tren
    09.10.2007, 10:54
    Παράθεση:

    Το μέλος YrIazz στις 08-10-2007 στις 15:00 έγραψε...


    P.S. Sorry παιδια που ξεφυγα απο το θεμα, αλλα για καποιο λογο "φορτωσα"....



    Δεν πειραζει,θα εχεις τους λογους σου μαλλον.

    Η εξωτερικη μας εμφανιση δειχνει κατα ποσο σεβομαστε και αγαπαμε τον εαυτο μας.Κατα ποσο τον "κακομαθαινουμε" και αν τον προσεχουμε.

    Η εξωτερικη εμφανιση δειχνει επισης ποση δυναμικη διαθετουμε και στον εργασιακο μας τομεα.Ενας ανθρωπος που παραμελει τον εαυτο του προιδεαζει τον οποιοδηποτε εργοδοτη αρνητικα δινοντας ενα προφιλ αρνητικο.

    Επισης η καλιεργεια του πνευματος δεν σημαινει οτι απαραιτητα πρεπει να πνιξει την γυναικεια φιλαρεσκεια.

    Οι γυναικες που γινονται μανες δεν σταματουν να ειναι γυναικες.Αντιθετως φερουν μεγαλη ευθυνη να υποδειξουν στις κορες τους εκτος απο το μεγαλειο της γνωσης και το μεγαλειο της αυτοπεποιθησης που προκυπτει απο την θυληκοτητα τους και την σιγουρια για τον εαυτο τους.Αυτες που πεφτουν σε αυτο το λαθος ,του να δηλωνουν δηλαδη μανες και τιποτ'αλλο,ειναι αξιες της τυχης τους.Καθοτι ο αντρας ειναι "περιεργο" ον και θελει "γυναικα" διπλα του.

    Δεν υπαρχουν ασχημοι ανθρωποι σημερα.Ολοι μπορουν με λιγη διαθεση και υπομονη να νιωσουν καλα με τον εαυτο τους.

    Οι αντρες συνηθως κυνηγουν τις πιτσιρικες οταν διπλα στο κρεβατι τους ξαπλωνει μια παρατημενη καταθλιπτικη φαλαινα που τις υπολοιπες ωρες σερνει τον εαυτο της απο δω και απο κει γκρινιαζοντας.

    Αντι λοιπον να μιζεριαζουν καποιες και να κανουν αυστηρες κρισεις στον εαυτο τους καλυτερα να ακολουθησουν οποια απο τις παρακατω παροιμιες τις αντιπροσωπευει.

    α)Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.

    β)Οσα δεν φτανει η αλεπου ,πηδαει και τα φτανει.


    Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΜΑΣ ΚΟΣΜΟΣ.