ελληνική μουσική
    346 online   ·  210.873 μέλη

    Τερζής ή Σφακιανάκης ή και οι δυο?

    ATHINA26
    08.11.2007, 10:17
    Εμένα ας πούμε μου αρέσουν και οι δύο, αλλά προτιμώ μια ιδέα παραπάνω τον Τερζή γιατί με συγκινεί περισσότερο.Έχω όμως μια φίλη που δεν της αρέσει κανένας από τους δύο.Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας σαν ένα άτυπο γκάλοπ.
    mariachi
    08.11.2007, 10:47
    Εμένα προσωπικά μου αρέσουν πολύ και οι δύο(ειδικά ο Τερζής πάρα πολύ!)και θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα μια συνεργασία τους σε νυχτερινή πίστα ή ακόμα και σε δίσκο.
    marylin
    08.11.2007, 18:02
    Ωραίοι και οι δύο! Θεωρώ ότι ο Τερζής έχει πιό βαθιά καθαρά λαική φωνή και η σύγκριση είναι δύσκολη.
    pokopik
    08.11.2007, 18:40
    Δεν συμπαθω κανενα απο τους δυο,δυστυχως με παραπεμπουν σε φτηνο λαικο (ή λαικιστικο τραγουδι). Συμβολιζουν την πιστα πλευρα του τραγουδιου,οπου οφειλω να παραδεχτω ειναι κορυφαιοι στο ειδος τους..
    Απλως εχω μια μικρη προτιμηση στον Σφακιανακη (σε θεμα ρεπερτοριου) λογω 2-3 τραγουδιων που περα απο διαχρονικα ειναι και καπως πιο εμπνευσμενα οπως "Σωμα μου" η' "Στελλα η Σμυρνια".
    angel86
    09.11.2007, 00:03
    Μα και φυσικα Τερζής! Νομιζω οτι δεν τιθεται θεμα συγκρισης.Ειναι κατα τη γνωμη μου,ο πιο γνησιος λαικος τραγουδιστης της εποχης μας και απο αποψη ρεπερτοριου και απο αποψη φωνης!
    alexia-vicky
    09.11.2007, 00:15
    Τερζής φυσικά!! Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ούτε από ποιότητα φωνής ούτε από τραγούδια!! Ο Τερζής είναι κορυφαίος στο είδος του, κατά τη γνώμη μου!!
    Stroumfita456
    09.11.2007, 09:55
    Και οι 2 μια χαρα ειναι!
    seras
    09.11.2007, 10:08
    Δημοκρατικά πάντα..ο Τερζής είναι ο καλύτερος και δεν χωράει συζήτηση..!!!!Με τα δικά μου κριτήρια βέβαια!!
    ATHINA26
    09.11.2007, 10:20
    Μου αρέσει που είσαι δημοκράτης......
    seras
    09.11.2007, 10:27
    Αφου είναι!!!χαχα
    oulion
    09.11.2007, 13:28
    Εξαρταται τη φαση στην οποια βρισκομαι...
    Η φωνη του Σφακιανακη με ανατριχιαζει,αλλα τον Τερζη τον ακουω περισσοτερο...
    Παρ'ολ'αυτα τα τραγουδια του πρωτου μ'αρεσουν περισσοτερο.
    Δεν ειμαι σιγουρη τελικα ποιον απ'τους δυο...Νομιζω Τερζη!
    kostas-5150
    09.11.2007, 13:28
    Black magic woman,soldier of fortune,Βιταλη,Διονυσιου,Ρεμπετικα,Σαββοπουλο και αλλα.. ποιος αλλος εχει τετοιο ρεπερτοριο..? μονο ενας.-

    80's rulez

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 09-11-2007 13:29 ]


    esta
    09.11.2007, 15:34
    ....θα διάλεγα το κανένας από τους δύο. Πάντως γενικά πιστεύω πως ο Τερζής είναι κλασσικός για το είδος το οποίο τραγουδάει και πολύ καλός.Όσο για τον άλλον...

    ...κόλαση υπάρχει μονάχα για τους ζωντανούς....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : esta στις 10-11-2007 17:31 ]


    JaNick
    09.11.2007, 21:02
    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 09-11-2007 στις 13:28 έγραψε...

    Black magic woman,soldier of fortune,Βιταλη,Διονυσιου,Ρεμπετικα,Σαββοπουλο και αλλα.. ποιος αλλος εχει τετοιο ρεπερτοριο..? μονο ενας.-

    80's rulez

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 09-11-2007 13:29 ]





    Μονο ένας τέτοιος μ@λ@κ@ς υπάρχει!! Το ξέρεις οτι οι περισσότεροι απο τους παραπάνω καλιτέχνες τον μισούν αυτον τον παπάρα γιατι έχει καταστρέψει τα κομμάτια τους με τις ηλίθιες διασκευές του??

    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 09-11-2007 στις 15:34 έγραψε...

    ....θα διάλεγα το κανένας από τους δύο. Πάντως γενικά πιστεύω πως ο Τερζής είναι κλασσικός για το είδος το οποίο τραφουδάει και πολύ καλός.Όσο για τον άλλον...



    Συμφωνώ μαζί σου οτι ο Τερζής περισσότερο τραφουδάει παρά τραγουδάει!! Κανένας απο τους δύο παιδιά με τίποτα!!! Έλεος!
    Bruce_Dicki13
    09.11.2007, 23:00
    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 09-11-2007 στις 21:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kostas-5150 στις 09-11-2007 στις 13:28 έγραψε...

    Black magic woman,soldier of fortune,Βιταλη,Διονυσιου,Ρεμπετικα,Σαββοπουλο και αλλα.. ποιος αλλος εχει τετοιο ρεπερτοριο..? μονο ενας.-

    80's rulez

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostas-5150 στις 09-11-2007 13:29 ]





    Μονο ένας τέτοιος μ@λ@κ@ς υπάρχει!! Το ξέρεις οτι οι περισσότεροι απο τους παραπάνω καλιτέχνες τον μισούν αυτον τον παπάρα γιατι έχει καταστρέψει τα κομμάτια τους με τις ηλίθιες διασκευές του??

    Παράθεση:

    Το μέλος esta στις 09-11-2007 στις 15:34 έγραψε...

    ....θα διάλεγα το κανένας από τους δύο. Πάντως γενικά πιστεύω πως ο Τερζής είναι κλασσικός για το είδος το οποίο τραφουδάει και πολύ καλός.Όσο για τον άλλον...



    Συμφωνώ μαζί σου οτι ο Τερζής περισσότερο τραφουδάει παρά τραγουδάει!! Κανένας απο τους δύο παιδιά με τίποτα!!! Έλεος!



    Νικολη μου , λυπαμαι ..τοσα χρονια σε γνωριζω..τωρα τελευταια αρχιζω και καταλαβαινω ποσο στενομυαλος εισαι!!
    JaNick
    11.11.2007, 00:35
    Ναι ναι!! Στενόμυαλος είμαι εγώ που επιμένω οτι δεν μ'άρεσει ο Τερζής και συ είσαι ο ανοιχτόμυαλος να λές οτι φταίει ο Beethoven γι αυτό!!
    cranky
    11.11.2007, 04:39
    Notis, δαγκωτό!!
    Μου τη δίνουν οι τραγουδιστές-τριες που κλείνουν τα μάτια οταν τραγουδάνε(το "ζουνε" ταχαμου, δήθεν).
    vangos-guitarman
    11.11.2007, 11:51
    Και οι δύο είναι πολύ "πιασάρικοι" καλλιτέχνες, που κοσμούν και φωτίζουν τις πίστες του νυχτερινού σύγχρονου πολιτισμού.
    παρ'όλα αυτά η θέση μου είναι σαφής. Και οι δύο είναι ισάξιοι μουσικά και τραγουδιστικά. ο Πασχάλης Τερζής έχει μεγαλύτερη μουσική διαδρομή. Είναι ένας τραγουδιστής που είναι ιδιαιτερα αγαπητός στο κοινό της Συμπρωτεύουσας Φτωχομάνας. Από την άλλη, ο Νότις είναι ο τραγουδιστής που έχει για όλα άποψη. Αυτό ίσως τον καθιστά λιγότερο αγαπητό στο κοινό.
    για να εκφράσω την προτίμησή μου, θα πώ Σφακιανάκης. Είναι ο τραγουδιστής το οποίου δίσκο αγόρασα πρώτη φορά στη ζωή μου, το 1996 το 5ο βήμα. Έκτοτε πολλά τραγούδια του με έχουν χαράξει...
    "και αν μου κάψεις τα φτερά να μην ξαναπετάξω, απ'της φωτιάς σου τον καπνό, πάλι ψηλά θα φτάσω..."
    "δεν το μπορώ, πάλι να νοιώθω σαν χαμένος, απ'τη δική σου αγκαλιά πάλι να είμαι μακριά και απ'τη ζωή μου ξεγραμμένος..."
    "σώμα μου..."
    "στη Σαλονίκη κάποια νύχτα θα βρεθείς να κλαίς για μένα..."
    "τα μάτια μου κοιτάζουν στην γωνιά σου, εκεινο το γλαστράκι το μικρό, που μου'χες φέρει απ'τη γειτονιά σου και μου χες πει να ζήσεις σ'αγαπώ..."
    Αυτά και άλλα πολλά. Νότης λοιπόν, Νότης. Χωρίς να μειώνω τον Πολύ Πασχάλη.
    pokopik
    11.11.2007, 19:10
    Μεγαλο κριμα να συγκρινουμε αυτους τους δυο ,περνωντας την εντυπωση οτι ειναι οι πιο σημαντικες προσωπικοτητες του σημερινου λαικου τραγουδιου( καποιοι το εγραψαν ..)
    Θα επρεπε να μην αγνοουμε και να αδικουμε αλλους σημερινους λαικους τραγουδιστες (και πιο νεους,μαλιστα) που υπηρετουν το λαικο τραγουδι πιο σεμνα και με πολυ καλυτερα ρεπερτορια και γι'αυτο τους εχουνε κι αποκλεισμενους τα πιο πολλα ΜΜΕ!
    Χαρακτηριστηκα και προχειρα αναφερω ....Μπασης,Ανδρεατος,Μακεδονας,Κοτσιρας,Ανδρουλακης,Καρακοτας ....

    ΥΓ Οι στενομυαλοι ειναι αυτοι που περιοριζονται στο να προσκυνουν οτι τους προσφερει η ψοφια και κατευθυνομενη Τιβι και γενικοτερα βιομηχανια τραγουδιου!....
    xristos_rock
    12.11.2007, 11:33
    Έπρεπε να υπήρχε και η επιλογή "ή κανένας;"