ελληνική μουσική
    811 online   ·  210.853 μέλη

    Φινλανδικά συγκροτήματα!

    katurunen
    25.04.2008, 23:07

    dude... {#emotions_dlg.wacko}

    δεν ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο...

    "εχουν βγαλει πολλα αξιολογα groups . . . το παραδεχομαι . . . απλα . . . προσωπικα , δεν μου λενε ΤΠΤ" τι σημαίνει αυτό?

    ...γελάς όποτε σε βολεύει {#emotions_dlg.tt2}


    sea_like_eyes
    25.04.2008, 23:17

    Παράθεση:

    Το μέλος katurunen στις 25-04-2008 στις 23:07 έγραψε...

    dude... {#emotions_dlg.wacko}

    δεν ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο...

    "εχουν βγαλει πολλα αξιολογα groups . . . το παραδεχομαι . . . απλα . . . προσωπικα , δεν μου λενε ΤΠΤ" τι σημαίνει αυτό?

    ...γελάς όποτε σε βολεύει {#emotions_dlg.tt2}



    παραδεχομαι πως π.χ οι Arch Enemy . . . για τα δεδομενα της εποχης μας ειναι group-αρα . . . απλα . . . δεν μπορω να ακουσω ουτε ενα δευτερολεπτο απο την μουσικη τους !Το ιδιο με τους Nightwish,τους Bodom etcΤι δεν καταλαβαινεις ?Εχω ακουσει groups που με εχουν καλυψει (80's ΛΕΜΕ). . . δεν χρειαζομαι κανεναν Holopainen και κανεναν Amott κανεναν Laiho etc. . . να μου δειξει τι σημαινει Μetal . . . περι ορεξεως . . . {#emotions_dlg.whistling}

     


    rompa
    25.04.2008, 23:22

    Αρχίσαμε πάλι να αναλύουμε κατά πόσο οι Φινλανδοί παίζουν μέταλ ή όχι ... Νόμιζα ότι αυτά περί μέταλ τα είχαμε συζητήσει ... Το ζητούμενο άλλωστε ήταν να πούμε τα αγαπημένα μας Φινλανδικά συγκροτήματα . Όσο για τη μέταλ μουσική ... το τι προτιμά ο καθένας ... και κατά πόσο αποδεχόμαστε την εξέλιξή της .... απ' ότι φαίνεται θα το συζητάμε συνέχειαααα  


    RoCkLiViN2
    26.04.2008, 12:46

    To na exoun idio ixo ta sugrotimata, einai ontws spastiko, alla den exoun ola ta skandinabika sugrotimata ton idio ixo. Apla den ginetai... Kai ta idia mixanimata na exoun, den mporoun na exoun akribws tis idies ruthmiseis... Twra gia to an oi skandinaboi kseroun apo metal, nomizw oti i istoria milaei apomoni tis.. Malmsteen, Stratovarius-Talisman-Children of Bodom-Arch Enemy


    Vanna
    26.04.2008, 14:18

    Φινλανδικά συγκροτήματα! Πέρασα κι εγώ την εποχή κολλήματος με την Φινλανδία. Nightwish, Apocalyptica, Him, The 69 Eyes(Πολύ καλοί!), Children of a Bodom, Rhapsody κτλ. Αυτοί που δεν μου αρέσουν είναι οι Rasmus...


    RoCkLiViN2
    26.04.2008, 14:47

    mono pou oi Rhapsody einai Italoi...


    Laihogr
    26.04.2008, 17:05

    Εγώ πιστεύω πως συγκεκριμένα η φιλανδία έχει βγάλει τα καλύτερα ΜΕΤΑΛ ονόματα και σίγουρα δεν έχουν όλα τον ίδιο ήχο όπως αναφέρθηκε..ειδικά ο tuomas των nightwish θεωρώ πως είναι απ'τους καλύτερους μουσικούς που υπάρχουν και υπήρχαν στην μεταλ.


    heretic
    26.04.2008, 20:23

    Get it easy!!! Κατά τη γνώμη μου τα Φιλανδικά συγκροτήματα δεν είναι φτιαγμένα για Heavy Metal αλλά για goth μουσική (goth n' roll, gothic metal, epic goth κτλ.). Οπότε ένα τόσο εξειδικευμένο είδος μουσικής είναι love it or hate it. Δεν θα με εξέπλητε αν οι περισσότεροι στο forum ήταν κατά.


    Vanna
    26.04.2008, 20:49

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 26-04-2008 στις 14:47 έγραψε...

    mono pou oi Rhapsody einai Italoi...



    Αλήθεια; My mistake! Πως μου είχε κολλήσει ότι είναι Φινλανδοί; Α! Πάει! Έχω αρχίσει να τα χάνω!{#emotions_dlg.wacko}


    Laihogr
    26.04.2008, 22:23

    Μπορεί να είναι ποιο εξειδικευμένα όπως λες heretic αλλα εξακολουθούν να είναι metal μουσικη.


    fireroc
    27.04.2008, 19:56

    ensiferum finntroll children of bodom!

     


    thaliey
    28.04.2008, 09:55

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 26-04-2008 στις 12:46 έγραψε...

    To na exoun idio ixo ta sugrotimata, einai ontws spastiko, alla den exoun ola ta skandinabika sugrotimata ton idio ixo. Apla den ginetai... Kai ta idia mixanimata na exoun, den mporoun na exoun akribws tis idies ruthmiseis... Twra gia to an oi skandinaboi kseroun apo metal, nomizw oti i istoria milaei apomoni tis.. Malmsteen, Stratovarius-Talisman-Children of Bodom-Arch Enemy



    sostos rock an kai tous talisman den tous ksero alla golous tous allous k gia to an einai idia pragmati k epietides dld n prospathisoyn nto kaneoun idioi teleios m kapoioys allous apokleiete na einai oso k na  prospathisoun.........{#emotions_dlg.rockon}


    katurunen
    30.04.2008, 13:32

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 26-04-2008 στις 14:47 έγραψε...

    mono pou oi Rhapsody einai Italoi...



    what the fuck...? Κ αλλού έχω διαβάσει να λένε τους rhapsody για φινλανδούς...

    Περίεργο {#emotions_dlg.huh} πως να προέκυψε, δεν μοιάζουν καν με φινλανδους!


    RoCkLiViN2
    30.04.2008, 14:02

    Mallon logo tis mousikis pou paizoun.Epeidi o kosmos exei sunithisei na akouei power apo filandika sugrotimata, gi auto tous mperdeuei, an kai de moiazoun...


    dale
    17.05.2008, 14:03

    Φινλανδικα???τα αγαπημενα μου!!!!!!!!!!!

    HIM       69 EYES    RASMUS    NIGHTWISH   NEGATIVE 

    απλα τα σπανεεεεεεεεεεεε


    bon_scott
    18.05.2008, 22:45

    Stratovarius, 69 Eyes και ξερος ταρανδος(Φινλανδια γαρ)!!!


    ifi-Korgialas4ever
    19.05.2008, 20:57

    Εμμ μπορώ να πω ότι φιλανδικά μαθαίνω εδώ και 5 χρόνια έχω μια φιλανδέζα φιή και με μαθαίνει..Είναι ωραία γλώσσα μπορώ να πω!!εεε στο θέμα μας τώρα,εγώ ψηφίζω Nightwish μου αρέέέέέέέσουν πάάάάάάάρα πολύ!!{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}Apocalyptica, Him, The 69 Eyes και άλλα πολλά πολλά


    rompa
    26.05.2008, 19:46

    Τσεκάρετε τους Reflexion .{#emotions_dlg.walkman} Just One Word (Goodbye) ωραίο κομμάτι


    panagiotis1981
    26.05.2008, 20:12

    Τα περισσότερα μεταλ γκρουπς από την συγκεκριμένη χώρα δεν είναι του γούστου μου. Παρ'ολα αυτά, υπάρχουν ένα γκρουπ - τρελοκομείο που ακούει στο όνομα Waltari, το οποίο θεωρώ πως είναι από τα καλύτερα γκρουπς από 90'ς και δώθε. Νταξ, γενικά παίζουν progressive metal, αλλά τους αδικεί κάπως ο όρος μιας και δεν δίνουν βάση στην συνηθισμένη έννοια του όρου, αλλά αναμειγνύουν ταυτόχρονα πολλά είδη. Στα κομμάτια τους θα ακούσετε από heavy metal, ώς thrash και death metal ξεσπάσματα, μέχρι και ηλεκτρονικά σημεία. Ειλικρινά από τα πλεον ευφυή γκρουπς που υπάρχουν αυτή την στιγμή. Τσεκάρετε το περσινό δισκάκι που ήταν από τις αγαπημένες μου κυκιλοφορίες του 2007.

     

    Tip: Στην κιθάρα βρίσκεται ο Sami ( Kreator... )

     

    A! μου αρέσει και ένα συγκρότημα prog / thrash που λέγονται Stam1na. Βγάλανε δίσκο πρόσφατα, αλλά με χαλάει κάπως που τραγουδάνε στην γλώσσα τους.


    sitzoune81
    27.05.2008, 01:31

    Nightwish, nightwish, nightwish, nightwish.......... ελεος!
    Πως να το κανουμε, δεν μπορω να παρω στα σοβαρα μια clopy-paste μπαντα των ιδεων των σεβαστων Royal Hunt και του ΚΟΡΥΦΑΙΟΥ Moving Target album τους που βγαλανε κατι χρονια πριν τους ελεεινους Nightwish, που επειδη εχουν καλοστεκουμενη γκομενα στη φωνη και πολυπαιγμενες μελωδιες κανανε καριερα.....τι να πεις και τι να πιεις........
    Denmark do it better..........και πολυ πιο μπροστα απο αλλους (βλ. Mercyful Fate, Royal Hunt, Pretty Maids, κ.α.)


    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 27-05-2008 01:35 ]