ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.857 μέλη
    StavmanR
    27.01.2008, 16:00
    Παράθεση:


    ... Εδώ θέλω να σε ρωτήσω πως αν ο/η συντροφος σου δεν ήταν μαζί σου και στις δύσκολες στιγμές τότε πιστεύεις πραγματικά πως πρέπει να μείνεις μαζί του/της; Τελικά αν θα ήσουν υποχρεωμένος κάποια στιγμή στη ζωή σου να διαλέξεις ανάμεσα στη σύντροφο σου ή στον καλήτερο σου φίλο ποιον θα διάλεγες και γιατί;( ήταν υποχρεωτικό να διαλέξεις έναν άπό τους δύο)



    Όσον αφορά το πρώτο σκέλος της ερώτησης δεν υπάρχει λόγος να το διαχωρίζουμε μεταξύ φιλίας και έρωτα. Ο άνθρωπος που τρέφει πραγματικά αισθήματα για εσένα δεν θα φύγει από κοντά σου. Αυτό όμως σημαίνει ότι κι εσύ τρέφεις τα αντίστοιχα αισθήματα για εκείνον και δεν θα προσπαθήσεις να εκμεταλλευθείς τη συναισθηματική επιρροή σου στους άλλους, κατά τη στιγμή αδυναμίας σου , όπως συχνά συμβαίνει στις μέρες μας.

    Όσον αφορά το δεύτερο, δεν το κατανοώ στην πράξη. Ποτέ δεν τίθεται πραγματικό θέμα κρίσεως σε ένα από τα δύο, όταν αυτά είναι υγιή. Ακόμα και αν χρειαστεί να απομακρύνω τη φυσική μου υπόσταση από εκείνη του φίλου μου (πάω να κατοικήσω αλλού για λόγους οικογένειας) δε σημαίνει ότι έπαψα να τον έχω φίλο. Αυτά τα διαδικού τύπου διλήμματα (άσπρο- μαύρο, αγάπη- μίσος, όλα -τίποτα) είναι κατά βάση ψευτοδιλήμματα, τα οποία απορρίπτονται μέσα από την γνώση και την εμπειρία της ζωής. Όσο για το πιο είναι ισχυρότερο σε στιγμιαία επιρροή, κατά βάση είναι ο έρωτας, όπως εξήγησα και σε προηγούμενο ποστ. Έχει άμεση σχέση με την επιβολή των ενστίκτων τα οποία δύσκολα παρακάμπτονται σε ένα μέσο άνθρωπο.

    Η όλη μου παρατήρηση βασίστηκε στην επιλεκτική χρήση του προσδιορισμού 'πραγματικοί' στο πρώτο σου ποστ. Πραγματικοί σύντροφοι (συν-τρεφω) στη ζωή μας θα εμφανιστούν ελάχιστοι, είτε φίλοι, είτε έρωτες. Μεταξύ τους δεν πρόκειται ποτέ να υπάρχουν σοβαρά προβλήματα, εφόσον είναι πραγματικοί φίλοι και δείχνουν τον απαραίτητο σεβασμό και κατανόηση. Αλλά πάνω από όλα πρέπει εμείς να είμαστε ξεκάθαροι στον τρόπο που τους βλέπουμε.
    etsiaplakelly
    27.01.2008, 18:43
    Παράθεση:

    Το μέλος dionysia7 στις 26-01-2008 στις 16:27 έγραψε...




    Εχετε και οι δυο τα δικια σας...Αν και ο φιλος εαν ειναι πραγματικος θα ρθει και θα μεινει...Ο ερωτας καποια στιγμη θα σβησει (οχι αναγκαστικα....κατα 95% ομως ναι...) Ο φιλος θα ναι μαζι σου σε χαρες, λυπες, δεν θα σε παρατησει με την πρωτη δυσκολια...Το φιλο δεν διακινδυνευεις να τον χασεις με το να γινετε ζευγαρι και μετα πολυ μιθανον να χωρισετε....Εγω βασικα δεν μπορω να καταλαβω πως ξαφνικα εκει που με καποιον ειστε φιλαρακια, κολληταρια για χρονια δεν ειχατε ποτε αισθηματα για τον αλλον και ξαφνικα τον ερωτευεστε..(δεν μιλαω για καποιον συγκεκριμενα...γενικα) Ετσι κ αλλιως τα δυο αυτα "πραγματα" ειναι τελειως διαφορετικα δεν συγκρινονται και δεν συνδυαζονται.....(κατ'εμε παντα!!)




    Θα το καταλαβεις οταν σου τυχει...και NΑΙ διακινδυνευεις να το χασεις...παρολο αυτα τα φτιαχνεις μαζι του και τελικα ΤΟΝ ΧΑΝΕΙΣ.....και καταριεσαι την ωρα και τη στιγμη που τα εφτιαξες μαζι του....!!!!!!!!!!
    agnes-5
    30.01.2008, 13:36
    StavmanR Συμφωνώ με όλα όσα έγραψες σε αύτο σου το ποστ.Και έχω την ίδια γνώμη με εσένα ότι στη ζωή μας θα βρεθούν λίγοι οι οποίοι θα είναι 'πραγματικοί' είτε αυτοί θα είναι φίλοι είτε αυτοί θα είναι σύντροφοι.
    dionysia7
    30.01.2008, 14:47
    Παράθεση:

    Το μέλος etsiaplakelly στις 27-01-2008 στις 18:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dionysia7 στις 26-01-2008 στις 16:27 έγραψε...




    Εχετε και οι δυο τα δικια σας...Αν και ο φιλος εαν ειναι πραγματικος θα ρθει και θα μεινει...Ο ερωτας καποια στιγμη θα σβησει (οχι αναγκαστικα....κατα 95% ομως ναι...) Ο φιλος θα ναι μαζι σου σε χαρες, λυπες, δεν θα σε παρατησει με την πρωτη δυσκολια...Το φιλο δεν διακινδυνευεις να τον χασεις με το να γινετε ζευγαρι και μετα πολυ μιθανον να χωρισετε....Εγω βασικα δεν μπορω να καταλαβω πως ξαφνικα εκει που με καποιον ειστε φιλαρακια, κολληταρια για χρονια δεν ειχατε ποτε αισθηματα για τον αλλον και ξαφνικα τον ερωτευεστε..(δεν μιλαω για καποιον συγκεκριμενα...γενικα) Ετσι κ αλλιως τα δυο αυτα "πραγματα" ειναι τελειως διαφορετικα δεν συγκρινονται και δεν συνδυαζονται.....(κατ'εμε παντα!!)




    Θα το καταλαβεις οταν σου τυχει...και NΑΙ διακινδυνευεις να το χασεις...παρολο αυτα τα φτιαχνεις μαζι του και τελικα ΤΟΝ ΧΑΝΕΙΣ.....και καταριεσαι την ωρα και τη στιγμη που τα εφτιαξες μαζι του....!!!!!!!!!!




    Ισως.... Θα δειξει........
    Paraskevikefalonia
    30.01.2008, 17:50
    Μου βάζεις Δύσκολα σε τέτοια ηλικία καλύτερα η φιλία …. Μετά τα 20 έρωτας.. αλλά εξαρτάτε την περίπτωση και το άτομο!
    gikostas
    30.01.2008, 19:03
    Καλύτερα να μην χρειαστεί να ποτέ να διαλέξω ανάμεσα στα δύο.Πιστεύω οτι μπορόύν να συνδιαστούν και τα δύο.Φανταστείτε όμως να σας χρειάζεται την ίδια στιγμή ο/η σύντροφός σας και μια φίλη ή φίλος.Τι θα κάνατε;Σε ποιόν θα πηγαίνατε;Εγώ μάλλον θα δρούσα ανάλογα με την κατάσταση.Θα εκτιμούσα τα γεγονότα και έτσι θα λειτουργούσα.Θα ήταν πραγμάτικα δύσκολο όμως.
    MIrrOr
    12.02.2008, 19:49
    Χρειάζονται και τα δυο ρε συ!Το κάθε ένα στο τομέα του! Αλλά άμα πρέπει να μπούμε αναγκαστικά σε αυτή τι διαδικασία επιλογής ..hmmmm εγώ προσωπικά θα επέλεγα την φιλία.. ΑΑΑ γλιτώνουμε και την γκρίνια τις κάθε γκόμενας…. :)
    johnny8
    12.02.2008, 19:56
    Παράθεση:

    Το μέλος MIrrOr στις 12-02-2008 στις 19:49 έγραψε...

    Χρειάζονται και τα δυο ρε συ!Το κάθε ένα στο τομέα του! Αλλά άμα πρέπει να μπούμε αναγκαστικά σε αυτή τι διαδικασία επιλογής ..hmmmm εγώ προσωπικά θα επέλεγα την φιλία.. ΑΑΑ γλιτώνουμε και την γκρίνια τις κάθε γκόμενας…. :)



    Συμφωνώ μαζί σου. Αλλά εμείς που είμαστε γυναίκες σε αυτή την περίπτωση πως θα γλιτώσουμε από τη γυναικεία γκρίνια;
    kamelia8
    12.02.2008, 23:03
    Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχει ή ανάμεσα σ' αυτά τα δύο και όχι και!
    Δεν είναι ανάγκη να παραμερίζεις κανένα από τα δύο. Και οι σύντροφοι είναι πολύτιμοι και οι φίλοι.
    Πάντως, αν κάποτε αναγκαστώ να διαλέξω ανάμεσα στα δύο και δεν έχω άλλη επιλογή, θα διαλέξω το σύντροφό μου.
    Αυτό όμως δε σημαίνει ότι παραμελώ τους φίλους μου!