ελληνική μουσική
    999 online   ·  210.851 μέλη

    Πόσο συχνά κάνετε την προσευχή σας?

    theotita
    26.04.2008, 11:53

    Άλλες φορές την κάνω τακτικά κ άλλες καθόλου. Εδω και πολύ καιρό είμαι στο καθόλου. Η μόνη ίσως φορά που τη νοιώθω πιο πολύ είναι όταν προσεύχομαι για την υγεία της μάνας μου.


    dafnitreli
    26.04.2008, 16:34

    Ποτε......Επιτελους καταλαβα 2 πραγματα, περι των θρησκειων!!


    NIKOSPI
    26.04.2008, 17:41

    Μερικές φορές. Όταν την κάνω νιώθω προστατευμένος, ξεκούραστος, ήρεμος, γαλήνιος, ελαφρύς, χαρούμενος, και άλλα πολλά που δεν πιστεύω να υπάρχουν λέξεις γιαυτά που νιώθω.

    .
    -----------------
    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 26-04-2008 17:45 ]


    georgianoua
    28.04.2008, 00:32

    Η επικοινωνία με το Θεό είναι κάτι μοναδικό και προσωπικό.

    Όλοι νιωθουμε μέσα μας την ανάγκη να μιλήσουμε στο Θεό, να μας ακούσει. Προσωπικά είναι πολλές οι φορές τη μέρα, το κάνω για μένα. Νιώθω πιο ήρεμη και γαλήνια

    Ακόμη και ένας άθεος την ώρα που είναι να πάθει κάτι επικαλείται την Παναγία.

     


    kamelia8
    28.04.2008, 12:54

    Αρκετά συχνά.


    Mesogeios
    30.04.2008, 23:20

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 26-04-2008 στις 03:25 έγραψε...

    Αλλωστε είναι γνωστό ότι η απάντηση για τη Ζωή-το Σύμπαν-και τα Πάντα, είναι 42 {#emotions_dlg.happycrazy}

    Σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα χωρίς καμιά επιφύλαξη…

    Στα υπόλοιπα αφού διαπιστώσουμε τις διαφορετικές – εκ διαμέτρου αντίθετες --αφετηρίες από όπου ξεκινούν οι συλλογισμοί μας, λέω, σε χοντρές γραμμές, ότι τα τελευταία συμπεράσματά σου στέκουν…

    Πρέπει όμως να διευκρινίσω:

    Παράθεση:

    η ύλη δεν είναι παρά συμπυκνωμένη ενέργεια και η ενέργεια είναι πληροφορία.

    Ο "υλικός κόσμος" γύρω μας είναι ένας ωκεανός ενέργειας, δηλαδή "ωκεανός πληροφοριών" που αλληλεπιδρούν.

    Ετσι κι αλλιώς η ενέργεια, συμπυκνωμένη ή όχι, είναι ύλη, αναμφισβήτητη. Δεν μπορώ να παρακολουθήσω όμως το επόμενο άλμα που θέλει την ενέργεια = πληροφορία. Δεν πειράζει, ας παραμείνουμε στη διαπίστωση της διαφωνίας.

    Και

    Παράθεση:

    Εχεις, εκ των προτέρων, απορρίψει κάθε πιθανότητα ύπαρξης της πνευματικής και επέκεινα πραγματικότητας -δικαίωμά σου- και προσπαθείς να στριμώξεις το φαινόμενο της προσευχής σ΄ένα ερμηνευτικό μοντέλο που, εξ ορισμού, της αρνείται την πραγματικότητα.


    Νομίζω ότι αδικεί ο ένας τον άλλο μ’ αυτή τη φράση. Με οδηγεί, το ίδιο «αυθάδικα», να πισωγυρίσω και να πω: «Οχι μόνο δεν αρνούμαι σε κανέναν την πραγματικότητα, αλλά αντίθετα εσύ δημιουργείς «πραγματικότητες» εκεί που δεν υπάρχουν».

    Και τέλος

    Παράθεση:

    Επειδή, τι άλλο είναι η προσευχή, παρά απόπειρα επικοινωνίας μ΄αυτό το επέκεινα;
    Αν το επέκεινα δεν υπάρχει, τότε η προσευχή είναι ψευδαίσθηση κι όσοι την ασκούν βρίσκονται σε βαθιά αυταπάτη. Αυτοί δε, που έχουν και θρησκευτικές εμπειρίες από πάνω, βρίσκονται σε παραισθησιακή κατάσταση, πάσχουν από βαριά ψύχωση και χρήζουν θεραπείας. Μέσος όρος δεν υπάρχει.

    Εντάξει Μαρία (είδες, το συνηθίζω σιγά – σιγά) δημιουργούνται ψευδαισθήσεις, αρκετοί βρίσκονται σε βαθιά αυταπάτη, ενδεχόμενα θρησκευτικές εμπειρίες και παραισθησιακές καταστάσεις να βρίσκονται κάποιες φορές σε αλληλεξάρτηση. Όμως η γενίκευση και το συμπέρασμα ότι πάσχουν από βαριά ψύχωση και χρήζουν θεραπείας, δεν στέκει και εγώ τουλάχιστον το απορρίπτω με μεγάλη μάλιστα αποστροφή. Αυτά τα πράγματα θα τα λύσει το εποικοδόμημα της κοινωνίας όταν θα είναι ώριμες οι συνθήκες και οδηγήσουν σε αλλαγή τις συνειδήσεις, χωρίς βεβαίως διοικητικά μέτρα, σαν αποτέλεσμα της νίκης της γνώσης και της επιστήμης και επιταγή άλλων συνθηκών ζωής πάνω στις αντιλήψεις των ανθρώπων που γεννήθηκαν για να εξυπηρετήσουν ανάγκες του τρόπου της παραγωγής κοινωνιών που μόλις ξεμύτισαν από το στάδιο της βαρβαρότητας και βρέθηκαν μέχρι το κατώφλι της Αληθινής Ιστορίας του Ανθρώπου… (Κοινωνία που γλυκοφαίνεται στον ορίζοντα και σκιαγραφεί τρόπο ζωής που δεν έχει ανάγκη κανενός είδους χειραγώγηση συνειδήσεων)…

    {#emotions_dlg.beer}


    mnk
    01.05.2008, 00:26

    Ας παραμείνουμε λοιπόν σ΄αυτό, αγαπητέ Ανδρέα ... {#emotions_dlg.thumbup}

    Παράθεση:

    Το μέλος Mesogeios στις 30-04-2008 στις 23:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 26-04-2008 στις 03:25 έγραψε...

    Αλλωστε είναι γνωστό ότι η απάντηση για τη Ζωή-το Σύμπαν-και τα Πάντα, είναι 42 {#emotions_dlg.happycrazy}

    Σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα χωρίς καμιά επιφύλαξη…

    Για τα υπόλοιπα, θα έπρεπε να είχαμε άπειρο ελεύθερο χρόνο για εκ του σύνεγγυς συζήτηση, μαζί με καναδυότρία μπουκαλάκια κρασάκι και μια μεγάαααλη πιατέλα μεζεδάκια.
    Σε μιαν άλλη πραγματικότητα ίσως... {#emotions_dlg.beer}

    (αλλά κι αν υπάρχει;;; μουχαχαχα {#emotions_dlg.tt2})

     


    vio-maniac
    12.05.2008, 16:33

    Καθε μερα που παω σχολειο............Τις αλλες μερες.....ΔΕΝ!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.whistling}{#emotions_dlg.blush}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vio-maniac στις 12-05-2008 16:35 ]


    VOICETEACHER
    12.05.2008, 20:22

    Καθε βραδυ πριν τον υπνο,αισθανομαι οτι ειναι η καλυτερη ωρα,και οτι ειμαι προφυλαγμενη απο καθε κακο.{#emotions_dlg.sleep1}


    marakiasteraki
    19.06.2008, 01:17

    Καθε μερα..........


    NikFrance
    19.06.2008, 10:05

    Πολύ συχνά, έχουμε ανάγκη να πιστεύουμε κάπου!!

    Nιώθουμε προστασία ασφάλεια!!!

    ΑΝ και το πίστευε και μην ερευνα ΔΕΝ μου "πάει" και πολύ...


    deathminor88
    19.06.2008, 14:11

    Δεν προσεύχομαι, αλλά έχω την ανάγκη να στηρίζομαι κάπου..Στον εαυτό μου...!


    NikFrance
    19.06.2008, 16:07

    Βρε φιλε μου Γιώργο ΔΕΝ αντιλέγω και εγώ στην πάρτι μου στηρίζομαι, αλλα όσο περνάνε τα χρονια έχουμε ανάγκη αλλα πράγματα, άλλες ανησυχίες, ένας φίλος μου γερος καλός 37 ετών παρακαλώ αθλητικός τύπος δεν κάπνιζε δεν έπινε πρόσεχε την πάρτι κτλ..και πέθανε στον ύπνο του ΔΕΝ ξύπνησε ποτε...

    Οι γιατροί κατόπιν εορτής είπαν ότι ήταν καρδιακή προσβολή που προήλθαν από προβλήματα δυσλειτουργίας των πνευμόνων κτλ..."φουτσες" μπλε δηλαδή!!!

    Δεν ήξερε τίποτα ο άνθρωπος έτσι πήγε!!

    Βγαίνεις έξω σε πατάει ένα αμάξι..κτλ..

    Από κάπου ερχόμαστε, κάτι παίζεται, κάπου πάμε του π__στη...!

    Κάπου πρέπει να απευθυνόμαστε έστω και για αυτοθεραπεία!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 24-06-2008 01:08 ]


    ilias-nekt
    23.06.2008, 21:15

    Παράθεση:

    Το μέλος NikFrance στις 19-06-2008 στις 10:05 έγραψε...

    Πολύ συχνά, έχουμε ανάγκη να πιστεύουμε κάπου!!

    Nιώθουμε προστασία ασφάλεια!!!

    ΑΝ και το πίστευε και μην ερευνα ΔΕΝ μου "πάει" και πολύ...



    Ep,prosoxi!Ayti h frasi ''Pisteye k' mi ereyna'' den anaferetai poythena!Isa isa o idios o Xristos mas parotrinei na meletisoyme k' na psajoyme gi'ayton mesa stis Grafes

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 24-06-2008 01:11 ]


    nowaveband
    24.06.2008, 00:46

    oute kan thimamai pote itan teleytaia fora.......den eimai perifanos gia ayto.alla isws kai na mai kata vathos....enas theos kserei


    sophi05
    04.07.2008, 18:44

    Δεν υπαρχει μερα που να μην κανω την προσευχη μου..Ειλικρινα νιωθω πολυ καλυτερα ετσι.Ολοι πιστευω εχουμε την αναγκη καποια στιγμη να νιωσουμε οτι κατι ανωτερο απο εμας μας βλεπει και μας προστατευει!!Αυτη ειναι η γνωμη μου...


    -----------------
    Χόρεψε σα να μη σε βλέπουν..τραγούδα σα να μη σε ακούν..αγάπα σα να μη σε πλήγωσαν..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sophi05 στις 04-07-2008 18:45 ]


    SouLRocK
    04.07.2008, 20:27

    Κάθε βράδυ (ή πρωί) πριν κοιμηθώ...


    NikFrance
    05.07.2008, 02:17

    Παράθεση:

    Το μέλος ilias-nekt στις 23-06-2008 στις 21:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NikFrance στις 19-06-2008 στις 10:05 έγραψε...

    Πολύ συχνά, έχουμε ανάγκη να πιστεύουμε κάπου!!

    Nιώθουμε προστασία ασφάλεια!!!

    ΑΝ και το πίστευε και μην ερευνα ΔΕΝ μου "πάει" και πολύ...



    Ep,prosoxi!Ayti h frasi ''Pisteye k' mi ereyna'' den anaferetai poythena!Isa isa o idios o Xristos mas parotrinei na meletisoyme k' na psajoyme gi'ayton mesa stis Grafes

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 24-06-2008 01:11 ]



    Τι να μελετήσουμε??

    Τις γραφές με πια ερμηνεία??

    αυτή που δέχεται η εκκλησια??

    με άλλες πιο "extrim"???

    η με τα λεγόμενα απόκρυφα βιβλία??? που αδιαμφισβήτητα δεν μπορούμε να αποκλείσουμε που υπάρχουν!!!

    Για πες μου.. πια version θες να μελετήσουμε?? πια σε βολεύει εσένα ???

     


    deathminor88
    05.07.2008, 14:11

    Παράθεση:

    Το μέλος NikFrance στις 19-06-2008 στις 16:07 έγραψε...

    Βρε φιλε μου Γιώργο ΔΕΝ αντιλέγω και εγώ στην πάρτι μου στηρίζομαι, αλλα όσο περνάνε τα χρονια έχουμε ανάγκη αλλα πράγματα, άλλες ανησυχίες, ένας φίλος μου γερος καλός 37 ετών παρακαλώ αθλητικός τύπος δεν κάπνιζε δεν έπινε πρόσεχε την πάρτι κτλ..και πέθανε στον ύπνο του ΔΕΝ ξύπνησε ποτε...

    Οι γιατροί κατόπιν εορτής είπαν ότι ήταν καρδιακή προσβολή που προήλθαν από προβλήματα δυσλειτουργίας των πνευμόνων κτλ..."φουτσες" μπλε δηλαδή!!!

    Δεν ήξερε τίποτα ο άνθρωπος έτσι πήγε!!

    Βγαίνεις έξω σε πατάει ένα αμάξι..κτλ..

    Από κάπου ερχόμαστε, κάτι παίζεται, κάπου πάμε του π__στη...!

    Κάπου πρέπει να απευθυνόμαστε έστω και για αυτοθεραπεία!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 24-06-2008 01:08 ]



     

    Ούτε καν. κριτική ικανότητα, αυτογνωσία, ηρεμία και διάφορα άλλα είναι αρκετά για αυτιθεραπεία κλπ. Ούτε θεοί ούτε δαίμονες.


    Disasterpiece
    05.07.2008, 15:21

    Πρωι,μεσημερι,βραδυ:

    16 -i mpalanta tou ouri - v. lekkas- manos xatzidakis n. gkatsos.mp3 -

     

    Μουσικη:Μανος Χατζιδακις

    Στιχοι:Νικος Γκατσος