ελληνική μουσική
    638 online   ·  210.883 μέλη

    Φυσαρμόνικα (παρτιτούρες)

    orfelate
    16.07.2011, 00:01
    Καλησπερα απο τη Ναυπακτο. Λοιπον σημερα το απογευμα ''ξεκλειδωσα'' το μυστικο της ταχυτητας στο παιξιμο. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!! Και θα ελεγα οτι εγινε τυχαια. Λοιπον φιλοι και συναδελφοι εβγαλα το εξης απλο συμπερασμα. Η ταχυτητα - ετσι οπως την εννοω εγω στα νεγρικα Blues - επιτυγχανεται βασικα στο ρουφηγμα και ακουγεται πολυ ομορφα και ''ψαρωτικα'' θα ελεγα στις τρυπες 1 εως 6. Δεν ειναι η γρηγορη εναλλαγη φυσηματος-ρουφηγματος οπως λανθασμενα αρχικα πιστευα, αλλα η κοφτη εναλλαγη ρουφηγματος-ρουφηγματος που δινει την αισθηση της διαβολεμενης ταχυτητας στο παιξιμο. Δυστυχως δεν ξερω πως να φτιαξω βιντεακι να σας δειξω αναλυτικοτερα τι εννοω. Απο υπολογιστες και τεχνολογια ειμαι βασικα ασχετος. Οταν βρω χρονο ηρεμιας παντως θα προσπαθησω να ανεβασω ενα δειγμα. Ενα τραγουδι που μου αρεσει πολυ ειναι τα μισοφορια και μακαρι να μπορουσαμε να βρεθουμε καποιες φυσαρμονικες μαζι να το παιξουμε. Το αγαπημενο μου δε, ειναι ''τα ματοκλαδα σου λαμπουν'' το οποιο βγαινει ομορφα με μινορε φυσαρμονικα. Στεφανε αν τα δοκιμασεις (αν και φανταζομαι πως το εχεις κανει ηδη) πιστευω θα σου αρεσουν ιδιαιτερα. Καληνυχτιζω.
    orfelate
    16.07.2011, 00:05
    Ξεχασα να γραψω οτι η γρηγορη αυτη εναλλαγη επιτυγχανεται με ταχυτατη μετακινηση και επαναφορα της φυσαρμονικας για δυο διπλανες τρυπες τη στιγμη που ρουφαμε. Ελπιζω να ειμαι σαφης.
    progressive
    16.07.2011, 02:48

    καλησπέρα και από εμένα. Χάθηκα για λίγο από το topic (λόγω δουλειάς κυρίως). Πρόκειται να επανέλθω όμως σύντομα με κάτι ενδιαφέρον... Είμαι πολύ χαρούμενος που πλέον υπάρχουν πολλοί φίλοι που μοιράζονται μαζί μας τις εμπειρίες τους!Orfelate θα ήταν πολύ ενδιαφέρον καποιο βιντεάκι για αυτά που γράφεις! περιμένω με ανυπομονησία! Βασίλη, εξαιρετικά τα videos! Το δίχτυ είναι ένα κομμάτι που καλώς ή κακώς (μάλλον κακώς) με εκφράζει ιδιαίτερα αυτή την περίοδο και προσπαθούσα να το βγάλω χωρίς επιτυχία. Θα σου ήμουν ευγνώμων αν το έγραφες ... Γιατί προτιμώ να κλαίει η φυσαρμόνικα (καλή σκέψη ε;)! άλλος ένας λόγος που μου αρέσει αυτό το οργανάκι...

    Αλέκο πώς κατάλαβες τί φυσαρμόνικες χρησιμοποιεί ο Βασίλης;Εντυπωσιάστηκα!

    Τους χαιρετισμούς μου σε όλους τους φίλους. Θα επανέλθω σύντομα, με περισσότερη αισιοδοξία πιστεύω!Να έχετε όλοι ένα καλό καλοκαίρι!


    STEFANOS604
    16.07.2011, 12:53

    Γεια σας

    ''Progressive'' Το Δίχτυ είναι Ρεμπέτικο και κατά τη γνώμη μου σε δρόμο Χιτζασκάρ και σαν τέτοιο όπως και τα περισσότερα ρεμπέτικα σε Χιτζάζ Βλέπε: (http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2899) δεν είναι δυνατή εκτέλεση της ΠΛΗΡΟΥΣ μελωδίας του.

    Πρόχειρα το μαγνητοφώνησα:

    1.Solo με συνοδεία ρυθμού ντραμς  Mε Χρωματική Κλειδί Α

    ΕΔΩ:http://www.box.net/shared/qtqzxsrxum0rm3o0iupq

     

    2.Σε μίξη με το τραγουδι που τραγουδά ο Τάκης Μπίνης Mε Χρωματική Κλειδί C

    Ισως βρεθεί κάποιος απ' την παρέα να αρχίσει να μαθαίνει χρωματική. Είναι πράγματι εύκολη. Ετοιμάζω ένα άρθρο για την εκμαθηση της.

    ΕΔΩ:http://www.box.net/shared/gn8ebd6xhyfq80q1e399

     



    progressive
    16.07.2011, 13:05
    Στέφανε σε ευχαριστώ πολύ. Απλά περιμένω και αυτό με τις δύο φυσαρμόικες του Βασίλη για να μπορώ να το παίζω με την κιθάρα. πάντως εξαιτίας σου έχω ξεκινήσει να ψάχνομαι λίγο με την χιτζάζ!
    STEFANOS604
    16.07.2011, 13:12

    Γειά σας

    Για τον ''Orfelate'':

    Ξεκίνησα πριν 2-3 βδομάδες την εκμάθηση της κλίμακας Blues.

    Πράγματι είναι τρομερά εύκολη σε σχέση με τις δικές μας κλίμακες.

    Οσον αφορά την ταχύτητα που λες πράγματι στην πλειονότητα έτσι είναι και κυρίως εναλλαγή ρούφηγμα-ρούφηγμα στις οπές 4 και 5.

    Σου δίνω ένα μέρος του γνωστού τραγουδιού Jackson απ' το οποίο ξεκίνησα να μαθαίνω την ταχύτητα στα Blues (Boogie-Boogie)

     

    http://www.box.net/shared/4tnh7r7gk9to6bgb17jf

     

    Παίζεται με φυσαρμόνικα κλειδί  D όμως σε Cross Harp(2nd position) δηλαδή σε κλειδί του  A

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : STEFANOS604 στις 16-07-2011 13:15 ]


    STEFANOS604
    16.07.2011, 13:38

    Progressive

     

    Ρίξε μια ματιά και στα Μινορο-μάτζορα μου


    https://www.youtube.com/watch?v=DPximzxuSQQ&feature=view_all&list=PLFACF23C8ECE8802B&index=13Link

    >

     


    https://www.youtube.com/watch?v=pkJjdlagp_Q&feature=relatedLink

    >

     


    vasst
    19.07.2011, 01:51

    Φίλτατε progressive,

    εντυπωσιάστηκες που ο Αλέκος κατάλαβε τι φυσαρμόνικες χρησιμοποιώ...Εγώ εντυπωσιάστηκα που ασχολήθηκε μαζί μου.{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}

     

    Λοιπόν αν και βαριέμαι τη διαδικασία θα σου πλασάρω το "Δίχτυ" με τον τρόπο που το έβγαλα ...Χρησιμοποιώ G ματζόρε και Ε ματζόρε.

    Εισαγωγή ... (δική μου μπορεί να μη σου βγει ένα γύρισμα που κάνω είναι στο δικό μου feeling και το δικό μου μυαλό)

    Φυσαρμόνικα G

    [7 7 7 7]    [-7 -7 -7 -7]   -6 -6-6-6 6 -6 7 -7-6 6 -6 6 -5 5 -5  -5 6 -5 5 -5 6 -6 -6 -6   -6 6 -5 -6 555-4 -5 5

    [7 7 7 7]   -7 -7 7 -8     [-7 -7 -7 -7]   -6 -6 -7 7 μετά μπουζούκι απλά απόλαυσε το !!!!!

     

    5  5   5-6   6 -5   5     -5 6    -6   -55 (5-4-55)

    Κάθε φορά που ανοίγεις δρόμο στη ζωή

    7  -7  7 -7-6                   -6   6 -6             -7    7-7-6-7-66

    μη περιμένεις                  να σε βρει           το   μεσο νύ χτι

    [-5-5-5-5-5]                 -56-6                -6   6   -5 5 (5-4-55)

    έχε τα μάτια σου           ανοιχτά             βράδυ  πρωί

    Φυσαρμόνικα Ε --------------Φυσαρμόνικα G

    3 -3    4  -4                           7      -8 8-8 7 -7     -6 7 -8 7 -7

    γιατί μπροστά                       σου  πάντα απλώνεται ένα δίχτυ

    [-5-5-5-5-5]                 -56-6                -66-55 (5-4-55)

    έχε τα μάτια σου           ανοιχτά             βράδυ πρωί

    Φυσαρμόνικα Ε -------------Φυσαρμόνικα G

    3 -3    4  -4                           7      -8 8-8 7 -7      7-7 7 -7-6       (5-5 6-6)

    γιατί μπροστά                       σου  πάντα απλώνεται ένα δίχτυ

    -7 7 - 7 7 -7   7 -8    7    -7  -6        (5-5 6-6)

    Αν κάποτε στα βρόχια του πιαστείς

    -6 -7    -6 -7     -6 -7  7 -7 -6    -6-7 -6 6

    κανείς  δε θα   μπορέσει    να σε    βγάλει

    5  -5 -5    -5     6  -6 -6    6  -5-6  5

    μονάχος  βρες τη   άκρη  της ζωής

    Φυσαρμόνικα Ε ---------------Φυσαρμόνικα G

    3 -3        4  -4                             7  -8   8 -8 7   7 -8 7-7    (5-5 6-6)

    κι ανει   -σαι τυ-                         -χερός  ξεκίνα    πάλι

    -7 7 - 7 7 -7   7 -8    7    -7  -6        (5-5 6-6)

    Αν κάποτε στα βρόχια του πιαστείς

    -6 -7    -6 -7     -6 -7  7 -7 -6    -6-7 -6 6

    κανείς  δε θα   μπορέσει    να σε    βγάλει

    5  -5 -5    -5     6  -6 -6    6  -5-6  5

    μονάχος  βρες τη   άκρη  της ζωής

    Φυσαρμόνικα Ε ---------------Φυσαρμόνικα G

    3 -3        4  -4                             7  -8   8 -8 8  -8 8 -8 7

    κι ανει   -σαι τυ-                         -χερός  ξεκίνα    πάλι

     

    7 7 7 7   -7 -7 7 -8     -7 -7 -7 -7   -6 -6 -7 7 μετά μπουζούκι απλά απόλαυσε το once again και μετά ξανέμπα από τα αρχάς!!!!!

    Παίχτο αμαλάχι όπως είναι στην αρχή να το πιάσεις και μετά τις νότες που είναι bold γλύστρα τες από την αμέσως επόμενη...Δηλαδή όπου 5 γλύστρα πάνω από την 6 ίσα να ακουστεί και κατέληξε στη 5.

    'Οπου [ ] επειδή είναι ίδιες νότες προσπάθησε να τις κάνεις με διαφορετικά τρέμολο και μη τις φυσάς μία -μία

    .Στη τελική παίχτο όπως σου βγαίνει με το δικό σου κλάμα ...Ο καθένας κλαίει διαφορετικά{#emotions_dlg.crying}

     

    Καλή επιτυχία... Μπορεί να έχω κάνει κανα λαθάκι αν και δε βλέπω,έχω πιει και κάτι {#emotions_dlg.happycrazy}μπυρόνια όπου πάλι δε βλέπω{#emotions_dlg.whistling} είναι και αργάμιση όπου πάλι δε βλέπω   Cool


    -----------------
    Δεν είμαι αλκοολικός και πίνω...Προβλήματα έχω !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasst στις 19-07-2011 01:56 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasst στις 19-07-2011 01:59 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasst στις 19-07-2011 02:00 ]


    orfelate
    20.07.2011, 12:15
    Στεφανε, ψαχνοντας , με αφορμη το τραγουδιου που μου εστειλες, βρηκα πολλα ενδιαφεροντα βιντεακια στο u-tube. Βρηκα ενα τυπο που εξηγει τα overblows. Νομιζω οτι δινουν πολλες νοτες επιπλεον σε οσους κατεχουν την τεχνικη αυτη. Παντως δυστυχως δε βγαζω ακομα ακρη.... Τελικα δεν ξερω αν αξιζει να ψαχνεις βλεποντας τυπους τοσο προχωρημενους. Με πιανει λιγο ...καταθλιψη οταν ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΗ ΣΥΓΚΡΙΣΗ..... Θα επανελθω συντομα. Δεν εχω πολυ χρονο αλλα μπαινω πολυ συχνα και μ αρεσει πολυ να βλεπω νεα σχολια παιδια.
    orfelate
    20.07.2011, 12:16
    Ξεχασα να επισυναψω το βιντεο : >
    sonetakias
    22.07.2011, 22:58

    Η κουβέντα έχει 'ανάψει' και μ’ αρέσει!...

    Ελπίζω να μη με κακίζετε που δεν μετέχω συχνά, αλλά έχω και ‘γω τις λόξες μου (τις πέκες μου που λέμε στην Κέρκυρα) γι’ αυτό είμαι καθυστερημένος…

    Θα αρχίσω με τον Στέφανο, που ακάθεκτος και ακάματος δουλεύει για την ομορφιά της φυσαρμόνικας, όσο κανένας άλλος Έλληνας!!! Του αξίζουν τα πρωτεία στο τόπικ και τα θερμά μας συγχαρητήρια.

    Ο Βασιλάκης, είναι γρήγορος και άξιος με τη φυσαρμόνικα που μας έχει πει ότι είναι ‘αρχάριος’…

    Βασίλη παίζεις με αίσθημα και αυτό είναι βασικό για να φθάσεις ψηλά. Είσαι νέος και έχεις όλα τα φόντα να το κάνεις. Συνέχισε με υπομονή και επιμονή και να ξέρεις ότι πάντα θα ασχολούμαι και θα περιμένω κάτι καινούριο από σένα.

    Λεωνίδα μου στο σπίτι υπάρχει ένα πιάνο (δεν παίζω!) και με βοηθάει να βρίσκω τους τόνους την ώρα που ακούω το τραγούδι. Αν ήξερα καλή κιθάρα, θα ήταν ευκολότερο, αλλά εγώ 'κατέχω' (χαχαχαααα)  μόνο τα βασικά και δεν φθάνουν (άσε που είναι στη θήκη και μόνιμα ξεκούρδιστη…)

    Νέε μας φίλε orfelate ξεκινάς όμορφα, άρα θα τα καταφέρεις.

     

    Όσο για μένα, συνεχίζω όπως πάντα και τώρα... ένα δωράκι…


    https://www.youtube.com/watch?v=pc9x8xeZ1WELink

    >

    Καλό ΣαββατοΚύριακο!...{#emotions_dlg.biggrin}

     


    -----------------
    Οι άνθρωποι, συνήθως προσφέρουν για να κερδίσουν... Εδώ η προσφορά είναι ΜΕΡΑΚΙ... https://www.youtube.com/user/sonetakias

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sonetakias στις 22-07-2011 23:00 ]


    progressive
    23.07.2011, 02:31

     

    Άσ' το το χεράκι σου   (μινόρε φυσαρμόνικα)

    Εισαγωγή: 5 -4 5 -4 5 -5 5   5 -4 5-4 -5 5 -4 4

    6  4  4  -3 4  -4   5 -4  6   4  4  -3  4 -4  -4

    Ξεκινήσαμε πρωί κι είναι μεσημέρι

    -6  -4 -4 5-56 5 4   -4  -4 -4 -5 5 4

    ασ' το το χεράκι σου να σου το κρατώ

    6  4  4  -3 4  -4   5 -4     6         4       4  -3  4 -4  -4

    Θα 'ρθει και το δειλινό με το πρώτο αστέρι

    -6  -4 -4 5-56 5 4   -4  -4 -5 5 -4 4 4

    ξεκινήσαμε πρωί κι είναι μεσημέρι

    4   4        -6      6        6   -5  -5       3   3    6   -5   5

    Εχουμ' ως τ' απόγευμα δρόμο αρκετό

    3   3  -6 6  6  -5 -5  3 3  -5 5 -4 4

    τίποτ' άλλο αγάπη μου τώρα δεν ζητώ

    4   4        -6      6        6   -5  -5       3   3    6   -5   5

    Ας το το χεράκι σου το μικρό σου χέρι

    3   3  -6 6  6  -5 -5  3 3  -5 5 -4 4

    ασ' το το χεράκι σου να σου το κρατώ
    σόλο: 5 -4 5 -4 5 -5 5   5 -4 5-4 -5 5 -4 4

    6  4  4  -3 4  -4   5 -4     6         4       4  -3  4 -4  -4

    Τώρα που νυχτώσαμε σφίξε μου το χέρι

    -6  -4 -4 5-56 5 4   -4  -4 -4 -5 5 4

    τώρα ακόμα πιο πολύ το αναζητώ

    6  4  4  -3 4  -4   5 -4     6         4       4  -3  4 -4  -4

    Χάθηκε στα σύννεφα το μικρό τ' αστέρι

    -6  -4 -4 5-56 5 4   -4  -4 -5 5 -4 4 4

    τώρα που νυχτώσαμε σφίξε μου το χέρι

    4   4        -6      6        6   -5  -5       3   3    6   -5   5

    Μη σε νοιάζει που το φως είναι λιγοστόκαι περπάτα δίπλα μου όπως περπατώ
    4   4        -6      6        6   -5  -5       3   3    6   -5   5

    Ας το το χεράκι σου το μικρό σου χέρι

    3   3  -6 6  6  -5 -5  3 3  -5 5 -4 4

    ασ' το το χεράκι σου να σου το κρατώ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : progressive στις 23-07-2011 02:34 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : progressive στις 23-07-2011 02:37 ]


    STEFANOS604
    23.07.2011, 13:21

    Γειά σας

    Πολύ ωραίο το δωράκι σου Sonetakia και οι 2 εκδόσεις που μας έδωσες.Απορώ πως δεν το είχα στο ρεπερτόριο στην κιθάρα.

    Και για τους φίλους που παρακολουθούν-ο καλύτερος τόπος να μάθουν φυσαρμόνικα- έκανα πάλι ένα πρόχειρο  σεκόντο σ' ένα μικρό τμήμα αυτού. ΕΔΩ:

    http://www.box.net/shared/uq6deieccynpd6q4m99t

    Η φυσαρμόνικα είναι σε κλειδί του Α (Λά)

     


    STEFANOS604
    23.07.2011, 16:16

    Γεια σας

    Για τον Progressive

    Το τραγούδι ''Αστο το Χεράκι σου'',ένα μέρος του ,το εκτελώ πρόχειρα με  φυσαρμόνικα Ρε μινόρε αρμονικό ({Dm} Harmonic Minor )σύμφωνα με την παρτιτούρα σου όπως ακούγεται ΕΔΩ με συνοδεία ντραμς σε ρυθμό Ύ - βάλς:

     

    http://www.box.net/shared/2qypq6xufrb8ap9jvchu

     

    Το ιδιο τραγούδι από τη Βουγιουκλάκη το ντουμπλάρω με τη Dm ΕΔΩ:

     

    http://www.box.net/shared/fjblbrxrolh4dj6h3xyz

     

    Θα παρατηρήσετε ότι στο ρεφραίν:

     

    4 4 -6 6 6 -5 -5 3 3 6 -5 5

    Εχουμ' ως τ' απόγευμα δρόμο αρκετό

    3   3  -6 6  6  -5 -5  3 3  -5 5 -4 4

    τίποτ' άλλο αγάπη μου τώρα δεν ζητώ

    4   4        -6      6        6   -5  -5       3   3    6   -5   5

    Ας το το χεράκι σου το μικρό σου χέρι

    3   3  -6 6  6  -5 -5  3 3  -5 5 -4 4

    ασ' το το χεράκι σου να σου το κρατώ

    η φυσαρμόνικα δεν ακολουθεί τη φωνή του τραγουδιστή αλλά κάνει σεκόντο. Εδώ γίνεται αλλού όχι

    Όλα αυτά τα έκανα με την ευκαιρία αυτού του τραγουδιού διότι σ’ αυτό όπως και σε δεκάδες τραγούδια κυρίως του Μάνου Χατζηδάκη  αλλά και άλλων Ελλήνων συνθετών (π.χ Οι Μοιραίοι , Μην τον ρωτάς τον ουρανό , Τ’ αστέρι του βοριά , Θα πιώ απόψε το φεγγάρι , Ηρθα κι απόψε στα σκαλοπάτια σου – Εσένα που σε ξέρω τόσο λίγο – ίσως φταίνε τα φεγγάρια ……..)  όταν αυτά τα παίζουμε με διατονική Αρμονική πχ Am φυσαρμόνικα συνοδευόμενη πχ με κιθάρα θα διαπιστώσουμε ότι στα σημεία που  το ακομπανιαμέντο κιθάρας αντιστοιχεί στο ακόρντο G η φυσαρμόνικα δεν ανταποκρίνεται. Δηλαδή εκεί η φυσαρμόνικα πρέπει να κάνει παύση (αλλιώς θα ακούγεται παραφωνία)   και να ξανα-ξεκινάμε σε άλλη αλλαγή ακομπανιαμέντου.(Θέμα κατασκευαστικού συντονισμού-tuning- της μινόρε αρμονικής)

    Είναι ένας δεύτερος λόγος για τον οποίο αγόρασα χρωματική (ο 1ος λόγος ήταν η Χιτζάζ κλίμακα-Παραδοσιακή Δημοτική, ρεμπέτικα)

     

     


    sonetakias
    23.07.2011, 21:34

    Γεια σας και πάλι.

    Λεωνίδα & Στέφανε έχετε κάνει πάλι όμορφη και σωστή δουλειά και εσύ Στέφανε με τα ντουμπλαρίσματα.

    Με τη διαφορά, να μου επιτρέψετε να κάνω μια μικρή διόρθωση στην αρχή του ρεφραίν.

    Αντί για:

     

    4 4 -6 6 6 -5 -5 3 3 6 -5 5

    Εχουμ' ως τ' απόγευμα δρόμο αρκετό

    Παίξε:

    4 4 -6 6 6 -5 -5 -3 -3 6 -5 5

    Εχουμ' ως τ' απόγευμα δρόμο αρκετό

     

    Οι (-3 -3)  είναι οι σωστές νότες!
    (Είναι τελικά πολύ ε'υκολο να διαβάζεις τις νότες που κάποιος κουράστηκε να τις γράψει!!!){#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.clap}
    Αν τώρα προσέξετε στην παρτιτούρα του βίντεο
    https://www.youtube.com/watch?v=pc9x8xeZ1WELink

    > στα μέτρα 16, 17 και 20, 21, στο μέρος του πιάνου υπάρχει ένα ΣΟΛ φυσικό και όχι ΣΟΛ δίεση που έχει η ΛΑ ματζόρε. Το ΣΟΛ φυσικό, ΔΕΝ υπάρχει σ' αυτήν τη φυσαρμόνικα και κανονικά πρέπει να αλλάξεις φυσαρμόνικα και να πας στην ΡΕ ματζόρε που έχει το ΣΟΛ φυσικό. Εγώ, δεν άλλαξα φυσαρμόνικα, αλλά άφησα να παίξει το πιάνο σ' συτά τα σημεία και κάνω ένα "σιγοντάκι" αφού δεν παίζω μόνος μου. Αυτά τα γράφω για όσους ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με τέτοια "κολπάκια" για να ξεφεύγουν από τα προβλήματα.Στο τραγούδι που με ενέπνευσε
    https://www.youtube.com/watch?v=64OVOsABHU8Link
    > στο συγκεκριμένο σημείο, τον ρόλο παίρνει το μαντολίνο!...
    Ελπίζω να βοήθησα.

    -----------------
    Οι άνθρωποι, συνήθως προσφέρουν για να κερδίσουν... Εδώ η προσφορά είναι ΜΕΡΑΚΙ... https://www.youtube.com/user/sonetakias

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sonetakias στις 23-07-2011 21:38 ]


    orfelate
    24.07.2011, 18:11
    Εγώ θα σ' αγαπώ και μη σε νοιάζει_______ χρονια τωρα κανουμε παρεα 4 4 4 -4 5 5 5-4 4 3 κι ειμαστε ζευγαρι ταιριαστο 4 4 4 -4 5 6 -5 5 -4 και σε πεισμα ολου του κοσμου που κακο εχει σκοπο -5 5 -4 -4 -4 5 -5 -4 -5 6 -6 -5 -6 -7 -6 6 δε θα παψω ουτε στιγμη να σ αγαπω 6 -5 5 3 4 5 -4 -3 -4 -5 5 εγω θα σ αγαπω και μη σε νοιαζει 6 6 -5 5 5 5 4 -5 5 5 -4 και θα σου χτισω μια μικρη φωλια 3 4 -4 5 -5 5 3 5 -4 4 κι οταν το σουρουπο θα σ αγκαλιαζει 6 6 -5 5 5 5 4 -5 5 5 -4 θα ζευγαρωνουμε σαν δυο πουλια 3 4 -4 5 -5 5 3 5 -4 4
    orfelate
    24.07.2011, 18:30
    Παιδια συγγνωμη , δε μπορεσα να αφησω κενα αναμεσα στους στιχους. Τελοσπαντων. Αλεκο, πραγματικα πολυ ομορφο παιξιμο στο ''αναγκη να σε παρω εγω''. Σε ταξιδευει... Με ενθουσιαζει θα ελεγα να συγκινουμαι απο ενα τοσο απλο κομματι. Και ειναι εξαιρετικα δυσκολο να ενθουσιασεις καποιον παιζοντας απλα. Ρολο βεβαια παιζει το μεστο , γεματο παιξιμο. Ομως ενα σημειο που σταθηκα ιδιαιτερα ειναι στα 2 λεπτα και 17 δευτερολεπτα. Ειναι αυτο περιπου που ελεγα για την ταχυτητα. Εξαισιο γυρισμα! Οπως λεει και ο Στεφανος εξαρταται και απο το ειδος της φυσαρμονικας και οπως παλιοτερα ελεγε ο Λεωνιδας βοηθαει πχ η marine band με ξυλο. Λοιπον χαιρετω και τα ξαναλεμε. Keep playing the harp!
    STEFANOS604
    24.07.2011, 19:31

    Γειά σας

    Πράγματι τα τελευταία κομμάτια που συστήθηκαν είναι εξαίσια.Ο δε τόνος Λα (Α) ματζόρε είναι πράγματι απ΄τους γλυκύτερους απ' όλα τα κλειδιά -μαζί με το Ab (και περισσότερο ταιριάζει σε γυναικείες φωνές)

    Ισως τα παρακάτω είναι έξω από τα συμβαίνοντα στη στήλη μας αλλά εγώ θα επιμένω κάπου-κάπου για τη χρωματική, δεν νομίζω να είμαι κούκος στην Ελλάδα.

    Απ’ την Ινδία είδαν κάποια video μου με Χιτζάζ και έχω πάρει δεκάδες e-mail αλλά και σχόλια, επειδή πράγματι μια γκάμα απ’ την μουσική τους είναι χιτzάζ.

    Ρίξτε μια ματιά και δεν θα χάσετε.

    Μου ζήτησαν  να δω το:


    https://www.youtube.com/watch?v=jJp1gPilmxsLink

    >

    και σήμερα έλαβα το:


    https://www.youtube.com/watch?v=g1mHGuiz2Ec&feature=emailLink

    >

     


    STEFANOS604
    25.07.2011, 12:31

    Γεια σας

    Σας ενημερώνω ότι σήμερα δημοσιεύτηκε το 2ον Μέρος του άρθρου ‘’Οδηγός Φυσαρμόνικας για όλους’’ και θα ολοκληρωθεί με το επόμενο 3ον Μέρος

    Ρίξτε μια ματιά στο:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3052

    και ειδικά για τον ORFELATE που ρωτούσε για το Overbending που είναι στην ενότητα ττου παραπάνω άρθρου στο:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3052§ionID=2

     

    Στέφανος

     


    orfelate
    25.07.2011, 23:51
    Καλησπερα. Στεφανε δε βρισκω λογια ειλικρινα να σε ευχαριστησω. Βρηκα το αρθρο σου απλα μοναδικο! Μοναδικο κυριολεκτικα γιατι σπανιζουν στο διαδικτυο τοσο αναλυτικα αρθρα. Κι αυτα διατιθενται απο ξενους εννοειται. Απο Ελληνες νομιζω εισαι ο μονος που δουλευει με τοση επιμελεια , οπως ορθα λεει κι ο Αλεκος. Λοιπον απλα σε υπερευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια που μου δινεις. Πραγματι το overbending ειναι πολυ δυσκολο. Ομως υπαρχει ενας μπουσουλας πλεον που με ενθαρρυνει. Εχω καποιες αρχικες ερωτησεις. 1. Overbending μπορουμε να κανουμε σε ολες τις τρυπες? 2. Μιλας καπου για γλωσσιδια blow. Αυτα ειναι τα πανω ή τα κατω γλωσσιδια ? 3. Καπου αλλου λες ....... '' ....για ευκολοτερο bending ειναι καλυτερη η high F ή η high G φυσαρμονικα. Για overblow η low F ή low G φυσαρμονικα..... ''. Ρωταω : Τί ειναι τα low και high? Αλλες κατηγοριες? 4. Οταν λες ''φυσα λοξα'' εννοεις στρεφοντας τη φυσαρμονικα προς τα πανω ή προς τα κατω ? Συγγνωμη αν σε ζαλισα με τις ερωτησεις. Ξερω οτι ειναι τεχνικη που μπορει να παρει παρα πολυ χρονο για να μαθευτει. Χρειαζεται πολλη πολλη δουλεια, οπως αλλωστε και ολα τα βηματα εκμαθησης. Οταν ξαναβρω χρονο, θα γραψω λεπτομερως τις ιδεες μου και τη δικη μου θεωρηση για το θαυμαστο αυτο οργανο, καθως και επιπλεον αποριες και δυσκολιες στην τεχνικη που με ταλαιπωρουν απο παλια. Τελειωνοντας, να προσθεσω οτι το ονομα μου ειναι Ορφεας (για να μην εμφανιζομαι με αυτο το απροσωπο orfelate) και ζω σε ενα χωριο λιγο εξω απο τη Ναυπακτο απο οπου καταγομαι. Καληνυχτα και τα λεμε συντομα.


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία