ελληνική μουσική
    777 online   ·  210.861 μέλη

    Μαρινέλλα: Δε σας τη σπάει;

    john1987
    27.12.2007, 02:37
    Παιδια αν και παραδεχομαι τη Μαρινελλα ως τραγουδιστρια,παντα κατα τη γνωμη μου ειχε κατι το αντιπαθες στη χροια της...

    Αφηστε,που μου τη δινει στα νευρα το vibrato της...

    Συμφωνει κανεις ή θα με πετροβολησετε?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-12-2007 10:34 ]


    catherine91
    27.12.2007, 11:50
    Εγώ προσωπικά πάντα την θαύμαζα ως ερμηνεύτρια...
    Αλλά, κατά κάποιο τρόπο, θα συμφωνήσω μαζί σου...
    Παρόλο που μ'αρέσουν τα τραγούδια της και η φωνή της, έχεις δίκιο!!! Έχει κάτι το αντιπαθές στη χροιά της... Κάτι που κι εμένα με τσαντίζει, αλλά δεν ξέρω τι είναι...
    Σε κάλυψα; Δεν ξέρω! Πάντως, μέσες-άκρες, αυτό πιστεύω!!!
    Stroumfita456
    27.12.2007, 13:56
    αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι σαν ερμηνευτρια ειναι πολυ καλη!!κατα τα αλλα μου την σπαει,οχι μονο η χροια της και αυτα που ειπατε,αλλα μου την σπάει το πως κανει και ειναι!
    margo
    27.12.2007, 14:26
    Υπάρχουν τόσοι άφωνοι που τραγουδάνε
    και θα μου τη σπάσει η Μαρινέλλα,
    μια από τις καλύτερες φωνές στην Ελλάδα;;
    με τίποτα..!
    Termite
    27.12.2007, 14:35
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 27-12-2007 στις 14:26 έγραψε...

    Υπάρχουν τόσοι άφωνοι που τραγουδάνε
    και θα μου τη σπάσει η Μαρινέλλα,
    μια από τις καλύτερες φωνές στην Ελλάδα;;
    με τίποτα..!



    Θα συμφωνήσω απόλυτα
    dimitrapan
    27.12.2007, 14:44
    Το είπε κι ο Μεταξάς και σε αυτό δεν θα διαφωνήσω μαζί του: ΟΧΙ!


    roubas
    27.12.2007, 15:42
    Παιδια να σοβαρευτουμε λιγο ετσι...
    Η Μαρινέλλα κατα τη γνωμη μου ειναι απο τις τραγουδήστριες που δεν χωρουν κριτικη καθόλου!Καταπληκτικη πργματικα με εξαιρετικες δευτερες!
    esta
    27.12.2007, 15:50
    Παράθεση:

    Το μέλος margo στις 27-12-2007 στις 14:26 έγραψε...

    Υπάρχουν τόσοι άφωνοι που τραγουδάνε
    και θα μου τη σπάσει η Μαρινέλλα,
    μια από τις καλύτερες φωνές στην Ελλάδα;;
    με τίποτα..!


    Σωστή!!
    uNick
    27.12.2007, 16:20
    Μήπως να σεβόμασταν κάποια πράγματα σε αυτόν τον τόπο?



    sophi05
    27.12.2007, 17:00
    Πιστευω οτι ειναι καλη τραγουδιστρια και φωνη καλη εχει....αλλα ρε παιδια αυτο το ντουετακι με το Ρεμο.... .....τελος παντων....εχει κανει και αυτη την πορεια της...
    john1987
    27.12.2007, 18:39
    Εμενα γιατι ολα αυτα τα "ειναι η Μαρινελλα υπερανω κριτικης" και "να σοβαρευθουμε" "να σεβομαστε" κτλ,μου ακουγονται λιγο γραφικα??
    pokopik
    27.12.2007, 19:08
    Κατα την ταπεινη μου γνωμη ,αν οχι η πιο σημαντικη φωνη εν ζωη,μεσα στις τρεις καλυτερες! Αν αναλογιστουμε την ηλικια της σε σχεση με την ακμαια ,ακομα,φωνη που διαθετει κι οτι ποτε δεν το επαιξε κουλτουρα η' υπερανω καταστασεων γινεται ακομα πιο αγαπητη!

    tago
    27.12.2007, 21:37
    Δεν υπάρχει αμφιβολία πως η Μαρινέλα είναι αφενός σπουδαία και αφετέρου μερικά από τα τραγούδια που έχει ερμηνεύσει είναι από τα καλύτερα που έχουν ηχογραφηθεί στη χώρα μας. Ωστόσο αυτό που με ενοχλεί είναι η προσπάθεια «κύκλων» που άνετα κάποιος μπορεί να χαρακτηρίσει «ψευτοκουλτουριάριδων», οι οποίοι την εποχή που μεσουρανούσε την έφτυναν και τώρα της φτιάχνουν αγιογραφίες. Και είναι οι ίδιοι που σε μερικά χρόνια θα μοσχοπουλάνε την βιογραφία της Πέγκυς Ζήνα ή της οποιαδήποτε άλλης που σήμερα θεωρούν ως εμπορικό προϊόν που πλασάρουν οι δισκογραφικές θεωρώντας της ως σημαντικές, χωρίς να κοιτάξουν γύρω τους και να δουν πόσοι νέοι καλλιτέχνες που δεν έχουν δει με ευκολία την πόρτα των εταιριών, έχουν περισσότερες φωνητικές δυνατότητες από την κάθε Πέγκυ.
    uNick
    27.12.2007, 21:59
    Παράθεση:
    Το μέλος john1987 στις 27-12-2007 στις 18:39 έγραψε...

    Εμενα γιατι ολα αυτα τα "ειναι η Μαρινελλα υπερανω κριτικης" και "να σοβαρευθουμε" "να σεβομαστε" κτλ,μου ακουγονται λιγο γραφικα??

    Εγώ γιατί θα περίμενα ένα πιο σοβαρό σχόλιο ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ,
    ειδικά από κάποιον που στο προφίλ του δηλώνει μουσικός???



    melenia315
    28.12.2007, 01:13
    Παράθεση:

    Το μέλος catherine91 στις 27-12-2007 στις 11:50 έγραψε...

    Εγώ προσωπικά πάντα την θαύμαζα ως ερμηνεύτρια...
    Αλλά, κατά κάποιο τρόπο, θα συμφωνήσω μαζί σου...
    Παρόλο που μ'αρέσουν τα τραγούδια της και η φωνή της, έχεις δίκιο!!! Έχει κάτι το αντιπαθές στη χροιά της... Κάτι που κι εμένα με τσαντίζει, αλλά δεν ξέρω τι είναι...
    Σε κάλυψα; Δεν ξέρω! Πάντως, μέσες-άκρες, αυτό πιστεύω!!!



    δεν είναι λίγο οξύμορο αυτό που λες???
    πως είναι δυνατόν να λες οτι τη θαυμάζεις, σ'αρέσει η φωνή και τα
    τραγούδια της, και την ίδια στιγμή ισχυρίζεσαι οτι έχει κάτι αντιπαθές
    χροιά της....

    φιλικά παντα...
    Termite
    28.12.2007, 02:09
    Μηπως όμως να ξεκαθαρίζαμε και κάτι άλλο;

    Ο τίτλος του θέματος ειναι σαφής: Μαρινέλλα - δε σας τη σπάει;

    Πουθενά δε λέει αν ειναι η δεν είναι καλή/κακή μεγάλη/μικρή ερμηνεύτρια...και φυσικά στο θέμα της χροιάς της φωνής της δικαιούται ο καθένας να έχει την γνώμη του.

    Γούστα ειναι αυτά άλλωστε...
    nefeli87
    28.12.2007, 03:33
    Παράθεση:

    Το μέλος john1987 στις 27-12-2007 στις 18:39 έγραψε...

    Εμενα γιατι ολα αυτα τα "ειναι η Μαρινελλα υπερανω κριτικης" και "να σοβαρευθουμε" "να σεβομαστε" κτλ,μου ακουγονται λιγο γραφικα??



    Θα συμφωνήσω μαζί σου. Σέβομαι και αναγνωρίζω όλα αυτά που έκανε, αλλά ακόμα και για τον Mozart έχω δικαίωμα να πω τη γνώμη μου, αν μπορώ να την υποστηρίξω με λογικά επιχειρήματα! Εντάξει, είχε πολύ καλή φωνή, ήταν σπουδαία ερμηνεύτρια, απ'τις καλύτερες τις Ελλάδας κτλ..., αλλά κατά την -το τονίζω!- προσωπική μου άποψη, δεν είναι πια. Αντιλαμβάνομαι πως είναι πολύ δύσκολο για έναν άνθρωπο και ιδιαίτερα έναν καλλιτέχνη να φύγει από το επάγγελμα, αλλά στην ηλικία της δεν γίνεται να τραγουδάς! Οι φωνητικές χορδές χαλαρώνουν, είναι η φυσική φθορά του χρόνου, δυστυχώς! Αν ήθελε να παραμείνει ενεργή θα μπορούσε να βοηθήσει νέους ανθρώπους, δεν χρειαζόταν να προβεί σε κινήσεις και συνεργασίες που δεν την τιμούν καθόλου και δεν τις προσφέρουν τίποτα, εκτός ίσως από χρήματα. Και για να επανέλθω στο θέμα, μου τη σπάει πολύ, τα τελευταία χρόνια!
    nikos_music
    28.12.2007, 04:05
    Είναι λογικό σε κάποιους να τους την σπάει η φωνή της Μαρινέλλας.
    Αλίμονο αν άρεσε σε όλους. Εγώ ότι έχω να πω το γράφω στην ιστοσελίδα της:
    www.geocities.com/marinella_greece

    Αυτό που θέλω να συμπληρώσω όμως είναι πως η Μαρινέλλα είναι μια περίπτωση τραγουδίστριας που πρέπει να την δει και να την ακούσει κάποιος live για να κατανοήσει το μεγεθός της είτε λέει εξαίσια είτε χαζά κομμάτια. Η ενέργεια της που ξεκινά από τις σόλες των παπουτσιών της και καταλήγει μέχρι την τελευταία τρίχα των μαλλιών της , την κατατάσσει ταυτόχρονα σε κάτι "άλλο" από τις υπόλοιπες Ελληνίδες τραγουδίστριες καλές ή μη.
    Αυτό για όσους μπήκαν στην διαδικασία της κρίσης περί φωνής και "σημαντικής ή μη τραγουδίστριας". Και είναι αστείο πλέον να κρίνουμε μια Μαρινέλλα που μόνο και μόνο για την παρουσία της στον χώρο-πάνω απο 50 χρόνια-με φαινομενο φωνητικής και φυσικής αντοχής, θα έπρεπε να σεβόμαστε για να δείχνουμε πως όντως κατέχουμε γνώση ανεξάρτητα με το πόσο συμφωνούμε για την πορεία της και τις επιλογές της που είναι πιο υποκειμενικά πράγματα.
    Σαφέστατα πάντως δεν διαφωνώ με το θέμα "μου την σπάει η φωνή της" αλλά επειδή μιλάμε για Μαρινέλλα και όχι για Βέρα Λάμπρου θα μπορούσε να τεθεί με το "τί δεν σας αρέσει στην Μαρινέλλα σαν φωνη"

    www.myspace.com/nikoskarakalpakis


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos_music στις 28-12-2007 04:08 ]


    nikos_music
    28.12.2007, 04:12
    Παράθεση:

    Το μέλος nefeli87 στις 28-12-2007 στις 03:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος john1987 στις 27-12-2007 στις 18:39 έγραψε...

    Εμενα γιατι ολα αυτα τα "ειναι η Μαρινελλα υπερανω κριτικης" και "να σοβαρευθουμε" "να σεβομαστε" κτλ,μου ακουγονται λιγο γραφικα??



    Αντιλαμβάνομαι πως είναι πολύ δύσκολο για έναν άνθρωπο και ιδιαίτερα έναν καλλιτέχνη να φύγει από το επάγγελμα, αλλά στην ηλικία της δεν γίνεται να τραγουδάς! Οι φωνητικές χορδές χαλαρώνουν, είναι η φυσική φθορά του χρόνου, δυστυχώς! Αν ήθελε να παραμείνει ενεργή θα μπορούσε να βοηθήσει νέους ανθρώπους, δεν χρειαζόταν να προβεί σε κινήσεις και συνεργασίες που δεν την τιμούν καθόλου και δεν τις προσφέρουν τίποτα, εκτός ίσως από χρήματα. Και για να επανέλθω στο θέμα, μου τη σπάει πολύ, τα τελευταία χρόνια!




    Αμφιβάλλω αν την έχεις δει live τα τελευταία χρόνια γιατί δεν μιλάμε για άλλες τραγουδίστριες-μεγάλες είτε σε ηλικία είτε σε αξία που χάσαν την φωνή τους-αλλά για μια περίπτωση που στέκεται υπέρ του δέοντος σε καλή φωνητική κατάσταση και γι αυτό όλοι την τιμούν και την βραβευουν. Λυπάμαι αλλά θεωρώ απόλυτα άκυρη την στήριξή σου-φανερώνει άγνοια
    nefeli87
    28.12.2007, 04:58
    Παράθεση:

    Το μέλος nikos_music στις 28-12-2007 στις 04:12 έγραψε...


    Αμφιβάλλω αν την έχεις δει live τα τελευταία χρόνια γιατί δεν μιλάμε για άλλες τραγουδίστριες-μεγάλες είτε σε ηλικία είτε σε αξία που χάσαν την φωνή τους-αλλά για μια περίπτωση που στέκεται υπέρ του δέοντος σε καλή φωνητική κατάσταση και γι αυτό όλοι την τιμούν και την βραβευουν. Λυπάμαι αλλά θεωρώ απόλυτα άκυρη την στήριξή σου-φανερώνει άγνοια



    Την είχα δει όταν τραγούδησε με τον Νταλάρα. Δεν ήταν τέλεια, αλλά μου άρεσε. Μέχρι και το cd που έβγαλαν πήρα. Από κει και πέρα το χάος!! Και για να το ξεκαθαρίσω, δεν είπα ποτέ πως δεν είναι σημαντική. Είναι μερος της πολιτισμικής ιστορίας της Ελλάδας και το σέβομαι. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως φοράω παρωπίδες. Έχω προσωπική άποψη, την οποία θα συμφωνείς φαντάζομαι πως έχω κάθε δικαίωμα να καταθέτω, όπως και εσύ έχεις κάθε δικαίωμα να την αντικρούεις.